Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.804.642 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4525 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Grecy dokonali odkrycia największego z dokonanych przez ludzkość: odkryli potęgę rozumu."
 Ludzie, cytaty » Voltaire » Fragmenty dzieł » Słownik filozoficzny

Zakonnik

Dokąd ojciec idzie ?, itp. Jeśli by ojciec został rzeczywiście ojcem, oddałby ojciec przysługę państwu, stworzyłby ojciec najlepsze bez wątpienia dzieło, jakie może stworzyć człowiek: narodziłby się z ojca byt myślący. Jest w tym coś boskiego.

Ale jeżeli ojciec jest „ojcem" tylko po to, żeby nosić tonsurę, pelerynkę i krótki płaszcz, jakie są noszone przez duchownych, i by osiągać łatwe zyski, nie jest ojciec godzien tego tytułu.

Dawni mnisi nadawali ten tytuł przełożonemu, którego wybierali. Ojciec był ich przywódcą duchowym. Jakże te same słowa zmieniają znaczenia wraz z upływem czasu ! Ojciec duchowy był biedakiem na czele grupy innych biednych; ale ci biedni ojcowie duchowi mają dzisiaj od dwustu do czterystu tysięcy funtów dochodu; są dzisiaj w Niemczech biedni ojcowie duchowi, posiadający pułk straży.

Biedak, który dokonał ślubu ubóstwa i który w rezultacie jest suwerenem ! Już to mówiono, i trzeba to powtórzyć jeszcze tysiąc razy: jest to niedopuszczalne. Prawa sprzeciwiają się temu nadużyciu, religia się na to oburza, prawdziwi biedacy bez ubrania ani pożywienia wołają o pomstę do niebios u progów domów ojców zakonnych.

Ale już słyszę zakonników z Włoch, Niemiec, Flandrii, Burgundii jak mówią: „Dlaczego nie mielibyśmy gromadzić dóbr? Dlaczego nie mielibyśmy być księciami? Biskupi nimi są. I oni byli początkowo biedni, tak jak my, wzbogacili się; jeden z nich stał się postawiony wyżej od królów; pozwólcie nam ich naśladować na tyle, na ile zdołamy."

Macie racje, ojcowie, opanujcie ziemię; ona należy do tych silnych i zręcznych, którzy nią potrafią zawładnąć; wykorzystaliście czasy niewiedzy, zabobonu, obłąkania, by nas obedrzeć z naszych dziedzictw, by nas podeptać i by obrosnąć w tłuszcz z naszego nieszczęścia. Drżyjcie, by któregoś dnia słuszność nie zwyciężyła.

Wolter
wzięte ze strony Midgard
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Fragmenty różne
Poglądy Woltera

 Dodaj komentarz do strony..   


« Słownik filozoficzny   (Publikacja: 17-05-2002 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 155 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365