Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.706.234 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Stanisław Lem - Solaris
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Co mnie nie zabija, to czyni mnie silniejszym.
 Kościół i Katolicyzm » Kościół i kobieta

Bóg nie lubi kobiet [2]
Autor tekstu:

Rowój „ognia" stał się dewastacyjny, kiedy synod angielski zdecydował się w końcu ustąpić. Dwóch ministrów rządu Johna Majora przeszło na katolicyzm. Jednym z nich była zresztą kobieta: Ann Widdecombe, sekretarz stanu zabezpieczenia socjalnego. Podobnie postąpiła kuzynka królowej — księżniczka Kent. Gorzej — 200 księży, w tym biskup Londynu Graham Leonard, przeszło do obozu katolickiego; 720 innych, w tym siedmiu biskupów, podpisało wotum nieufności.

Od tego czasu kobiety, które przekroczyły progi duszpasterskie, były regularnie w kłopotach dręczone przez „braci". W celach obrony założyły stowarzyszenie WATCH (Women and the Church), które informowało o nierównościach w procesie promocyjnym i dokuczaniu seksualnym, które stało się stałą praktyką.

W Anglii jest wiele regionów, gdzie kobieta-kapłan nie może wykonywać swojego posłannictwa: są to diecezje, w których biskupi są przeciwni ich ordynacji. Problemów nie mają jedynie te kobiety, które znajdują się w diecezjach kierowanych przez zwierzchników aprobujących kobiety. Trzeba jednak dodatkowo współdziałać z parafianami, którzy w większości bojkotują parafie prowadzone przez kobiety.

Tak w łonie instytucji burza ucichła na powierzchni, ale wszyscy wiedzą, że w Anglii istnieją dwa Kościoły, które koegzystują bez zbytniego okazywania sobie miłości. Członkowie WATCH podają, że ich Kościół, który był przez 2 tys. lat pod wpływem kultury patriarchalnej, został dogłębnie przepełniony praktykami kulturalnymi, w których kobiety są uznane za "byty ludzkie drugiej klasy".

Katolicka schizofrenia

Ponowne dopuszczenie kobiet do funkcji kapłańskich dzieli dzisiaj głęboko Kościół katolicki. W ostatnich 30 latach tysiące zakonnic opuściło zakony w krajach anglosaskich. W środowisku Kościoła niemieckiego, austriackiego i francuskiego krążyły petycje z żądaniami przyznania kobietom praw kapłańskich. Jan Paweł II w liście apostolskim w maju 1994 roku odrzucił to wszsytko definitywnie, przez co pogrążył Kościół katolicki w swoistej schizofrenii. Kobiety pracujące dla kościoła zapytywane o dogmat nieomylności papieża (proklamowany przez Piusa IX w 1870 roku), nie chciały się wypowiadać na ten temat, chociaż bez żadnego skrępowania wyrażały skrajnie radykalne poglądy na temat pozycji kobiet. Wśród autorytetów Kościoła jest natomiast cicha zmowa: nie reagują oni, kiedy kobiety upominają się o prawo do przerywania ciąży lub do święceń kapłańskich.

W sprawie tego drugiego przypadku warto przytoczyć opinię kanadyjskiej Komisji Teologicznej: "Wersety Ewangelii Mateusza są jasne: podczas ostaniego ukazania się Jezusa w Galilei tuż przed wniebowstąpieniem nakazał iść i nauczać 11 apostołom. Tych jedenastu, to byli mążczyźni, i dlatego Kościół rezerwuje sobie prawo do wyświęcania mężczyzn. Społeczeństwo ewoluuje, to prawda, ale Kościół nie jest społeczeństwem zmian, ponieważ został założony przez Jezusa".

Tę opinię łagodzą wypowiedzi liberałów kościelnych, którzy uważają, że "Kościół żyje przeszłością, podczas kiedy powinien być postępowy. Powinnien dać społeczeństwu przykład, a nie pozostawać w tyle. Jan Paweł II jest jednak zaślepiony ideą, że kobieta musi spełniać najpierw rolę matki".

Powrót do korzeni ?

Bez kobiet natomiast w Kościole doszłoby do wielkiej awarii. W niektórych krajach Zachodu liczba księży jest dzisiaj cztery razy mniejsza niż w roku 1980. Dużą ilość prac związanych z prowadzeniem parafii i nauczaniem religijnym Kościół musiał przekazać osobom świeckim; dzisiaj 80 proc. to kobiety, które uczą, głoszą Ewangelię i w pewnych diecezjach, gdzie brak księży jest szczególnie dotkliwy, mają zezwolenie do przeprowadzania chrztów.

Kościoły są puste, ale chrześcijaństwo jest żywsze niż kiedyś. Być chrześcijaninem, to nie tylko uczestniczyć w niedzielnych mszach, to także zajmowac się chorymi, pomagać w trudnościach rodzinnych, być z ludźmi na co dzień i ten kierunek działania przyjęły właśnie kobiety, które — pracując dla Kościoła i nie zgłaszając bynajmniej żadnych pretensji — wymuszają niejako na nim powrót do podstaw chrześcijaństwa. W tej sytuacji opinia papieża o zakazie święceń kapłańskich kobiet jest po prostu nierealna.


1 2 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Bądź podległa mężowi! - przykazania Boże dla kobiet
Kościół i kwestia kobieca

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (24)..   


« Kościół i kobieta   (Publikacja: 21-05-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Zenon Kuczera
Publicysta z Kanady

 Liczba tekstów na portalu: 5  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: W potrzasku świętej krwi. Czy raelianie sklonują Chrystusa?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 313 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365