Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.689.970 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 776 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Technologia, w wielu znaczeniach, jest najwyższą ekspresją ludzkości.
« Kościół i Katolicyzm  
Ekskomuniki jakich byśmy chcieli
Autor tekstu: Giovanni Sarubbi

Tłumaczenie: Marek Bończak

Zło było i nadal jest czynione przez Zachód, który szczyci się chrześcijańskimi korzeniami.

Według kardynała Alfonso Lopeza Trujillo ci, którzy zajmują się badaniem macierzystych komórek embrionalnych podlegają ekskomunice. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny umotywował swoje stwierdzenie w wywiadzie udzielonym czasopismu Famiglia Cristiana, w którym umieścił na tym samym poziomie niszczenie embrionów i aborcję. Ekskomunika ta dotyczy, według Trujillo, „kobiety, lekarzy, badaczy, którzy niszczą embrion". Innymi słowy, chodzi o ekskomunikę „erga omnes", dla wszystkich.

Z tonu wypowiedzi wywnioskować można, że prawdopodobnie kardynał Trujillo tęskni za stosami serwowanymi każdemu, kto w mrocznych czasach inkwizycji przeciwstawiał się temu, co było zdefiniowane i uważane w „świętych pokojach Watykanu" za absolutną prawdę. Dziś, nie mogąc uciec się do wspomnianych metod, hierarchia kościelna musi ograniczyć się do ekskomuniki, co też jest niezłym rezultatem.

Ale dlaczego należy ekskomunikować badaczy, którzy usiłują wyleczyć ciężkie choroby, posługując się macierzystymi komórkami embrionów?

Ekskomunika dotyczy w rzeczywistości wszystkich spraw dotyczących „zarządzania sacrum" i tego wszystkiego, co się z nim wiąże. Czy jest coś bardziej świętego od życia, które pochodzi od Boga? Kto zaś jest zarządcą „sacrum", jeśli nie „święci watykańscy pasterze"?

Szkoda, że „święci pasterze" watykańscy nie wykazują równej gorliwości w sprawach dużo bardziej konkretnych i że atakują życie w sposób o wiele bardziej gwałtowny, niż robią to badacze. Oto kilka przykładów:

1. Nie wydaje nam się, aby istniała ekskomunika dla tych wszystkich, którzy produkują tzw. broń lekką, której drugim eksporterem na świecie są Włochy. Więcej, najlepiej rozwijające się firmy włoskie traktujące tego rodzaju broń znajdują się w regionach tradycyjnie katolickich, jak Brescia. Broń ta jest przyczyną ponad pół miliona ofiar śmiertelnych rocznie, jedna ofiara na minutę, i jest niemal pewne, że wiele z tych ofiar zostało zabitych z broni, czy nabojami Made in Italy, wyprodukowanymi przez katolickich „dobrych ojców rodziny".

2. Pozostając w temacie broni, nie wydaje się nam, by istniała ekskomunika przeciw tym, którzy produkują bomby atomowe, broń chemiczną, bakteriologiczną, czy miny przeciwpiechotne. Nie istnieje ekskomunika nawet dla tych, którzy produkują miny przeciwpiechotne godzące w dzieci, a których największym producentem na świecie były przez lata Włochy.

3. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym, którzy wywołują wojny, przeciwnie, na wszystkie fronty wysyłani są kapelani wojskowi, aby wspierać walczące armie.

4. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym, którzy zanieczyszczają morza, rzeki, jeziora, ziemię czy powietrze. Przecież ten, kto zanieczyszcza godzi bezpośrednio w życie i przeżycie ludzkości.

5. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym, którzy praktykują rasizm czy segregację rasową, albo tym, którzy zaaprobowali rasistowskie prawa, jak osławiona ustawa Bossi-Fini. Nieszczęsnym rozwodnikom, którzy ponownie wstąpili w związek małżeński odmawia się komunii świętej, zaś udziela się jej tym, którzy we Włoszech promowali i nadal promują najbardziej haniebny rasizm.

6. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym, którzy promują bezlitosny wyzysk zasobów naturalnych krajów Trzeciego Świata, które, mimo że są bogate w surowce podstawowe, żyją w nędznych warunkach, za mniej niż jednego dolara dziennie.

7. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za śmierć z głodu, albo wyleczalnych chorób tysięcy dzieci dziennie. Nie są ekskomunikowani szefowie międzynarodowych firm farmaceutycznych, którzy nie dają lekarstw przeciw AIDS krajom afrykańskim.

8. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym, którzy na całym świecie prywatyzują wodę, co zmusza miliard ludzi do życia bez niej.

9. Nie wydaje się nam, aby istniała ekskomunika przeciw tym wszystkim, którzy zatruwają społeczeństwo fałszywymi, kłamliwymi reklamami, które zmieniły obywateli tzw. świata zachodniego w istoty pozbawione życia, które żyją, aby konsumować i z wyglądu czynią rację swego bytu.

Na koniec należy zauważyć, że wyżej wymienione ekskomuniki są jak najbardziej aktualne i konieczne, jako że całe to zło było i nadal jest czynione przez Zachód, który szczyci się chrześcijańskimi korzeniami. Korzeniami zepsutymi, ropiejącymi, rakotwórczymi, które wydają gorzkie i zatrute owoce, którymi karmi się biedniejszą część ludności świata.

Jeśli ktoś chce rzeczywiście bronić życia, niech zaangażuje się w walkę z tym, co jest treścią tej małej i z pewnością niewyczerpującej listy horrorów, za które pełną odpowiedzialność ponosi chrześcijaństwo.

„Il dialogo"


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Kastet i pałka. Oblicze katolicyzmu polskiego
Hojna Dłoń Dziecka, czyli Dzieła Misyjne

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (5)..   


« Kościół i Katolicyzm   (Publikacja: 15-07-2006 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4917 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365