Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.621.389 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Hipokryzja to wstydliwośc łajdaka."
 Kultura » Idee i ideologie

Ideologia
Autor tekstu:

Według wielu słowników i encyklopedii — ideologia to zbiór doktryn, wierzeń i mitów zasugerowanych społeczeństwom, grupom społecznym i osobnikom.

Dosłownie — ideologia to stadium idei, wiedzy kolektywnej, rozumienia, opinii, wartości, przedkoncepcji, doświadczeń lub wspomnień, które nawiązują do kultur różnych ludów.

Ideologie są przeważnie rozumiane jako przekonania polityczne, ale w dużej mierze przekraczają koncepcje polityki i przeważnie bywają narzucone siłą społeczeństwom, grupom społecznym i osobnikom przez dominujące partie, rządy lub władców.

Ideologia to jak powiedzieliśmy — zbiór doktryn i myśli, a jednocześnie limitacja dla innych doktryn i myśli… Przepis jest wyraźny, niedwuznaczny i nawołujący do trzymania się reguł. Ideologia ma przeznaczenie konsumpcyjne dla niechłonnych intelektualnie osobników i grup społecznych. Wszystko na zasadzie — Nie trzeba wynajdować koła, bo już jest wynalezione.

Naturalnie ideologia jest zorganizowaną kolekcją układów myślowych i została zdefiniowana pod koniec XVIII wieku przez hrabiego Destutt de Tracy, znanego również jako Antoine Louis Claude Destutt.

Destutt de Tracy określa ideologię jako "naukę idei".

Jak ta „nauka idei" odbiła się na pokoleniach przed i po Destutt de Tracy mogą mówić dokumenty historii i upadków wszelkiego autoramentu ideologii.

Świat przeżył lub przeżywa całą plejadę ideologii, niekoniecznie w tej kolejności:

Komunizm, Socjalizm, Liberalizm, Libretarianizm, Nacjonalizm, Demokracja, Komunitarianizm, Falangizm, Faszyzm, Globalizm, Populizm, Nazizm, Rasizm, Feminizm i w tej chwili świat przezywa Buszyzm.

Ten ostatni, jakkolwiek nie ogłasza się jako ideologia, zasłania się skromnie demokratycznym figowym listkiem przyzwoitości, nie chcąc obnażyć całej ohydy ideologii panowania nad światem.

Można by go było nazwać również Amerykanizmem, lecz bojąc się urazić olbrzymiej większości Amerykanów sprzeciwiających się ideologii Busha, tego nie uczynię.

Przeżyliśmy ideologie "...uber alles", oddając miliony istot ludzkich molochowi socjopatów. Przeżyliśmy Marksizm, Leninizm i Komunizm, które zapisały się łagrami i nieszczęściem ludzkim. Zawaliła się Demokracja antycznej Grecji, upadł Rzym, skończył się Falangizm generała Franco. Terrorystyczna ideologia Marksizmu Pol Pota w Kambodży upadła po wymordowaniu połowy ludności cywilnej.

Wracając do konceptu ideologii musimy zwrócić uwagę na koncept, przy pomocy którego systemy polityczne osiągają kontrolę i władzę nad społeczeństwem, kształtując je na wzór wygodny dla władzy, lub żądnych władzy.

Ważnym czynnikiem w osiągnięciu tego celu są lobby, media i obietnice przedwyborcze głoszone przez środki masowego przekazu, niemające nic wspólnego z wcieleniem tych obietnic w życie. Jest to stadium znane pod terminem — propaganda, czyli rozprzestrzenienie ideologii.

Częstą podporą propagandy ideologii są istniejące religie wszelkich wyznań, dopuszczane i niby popierane przez system pragnący wszczepienia swej ideologii. Ideologie takie jak Buszyzm opierają się na dominujących religiach i szukają ich wsparcia nie dając im nic w zamian. "Ponownie urodzeni chrześcijanie" są parowozem biegnącym po szynach do Buszyzmu.

Jeżeli mamy wierzyć Goebbelsowi, to tysiąckrotnie powtórzone kłamstwo staje się ogólnie przyjętą prawdą.

Teoria ta wyraźnie zdaje egzamin w układach ideologii i o dziwo — dopuściła ludzi nieodpowiedzialnych do władzy nie tylko w USA, ale w wielu krajach dawnego KDL'u, łącznie z Polską.

Wmawianie społeczeństwu stanu zagrożenia i utrzymywanie masowej histerii lęku, gdzie jedynym obrońcą jest system rządzący i jego ideologia, działa w społeczeństwach o niskim ogólnym poziomie wykształcenia i braku zrozumienia jak fałszywym zjawiskiem jest jakakolwiek ideologia.

Naturalnie społeczeństwo może oprzeć się wszczepieniu ideologii przy pomocy filozofii, nauki i postępu, do czego zdecydowanie potrzebna jest otwartość i chłonność umysłowa społeczeństwa, czyli innymi słowy — głód wiedzy i poparcie nowych idei technologicznych i społecznych, czyli wolności słowa i czynu.

Ideologie mają to do siebie, że nie nadchodzą nagle jak wiosenne burze. Są powoli wszczepiane pod skore społeczeństwa, które nawet nie dostrzegą, jak ideologia powoli pozbawia ich swobód i wolności, zastępując je zastraszeniem i ograniczeniami.

Ideologie nie stworzyły cywilizacji. Ideologie są tworem zapoconych pseudo-intelektualistów marzących o władzy.

Ideologie były i są przyczyną upadków kultur, społeczeństw, narodów i kontynentów.

Wolność myśli, sumienia i samostanowienia to oczywiście tylko marzenie.

Jesteśmy niewolnikami ideologii takiej czy innej.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Liberalizm i neoliberalizm
Dlaczego oświeceniowy projekt wolności poniósł klęskę?

 Dodaj komentarz do strony..   


« Idee i ideologie   (Publikacja: 30-01-2007 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Borys Korczak-Sielicki
Ur. 1939 w Wilnie. W roku 1964 uciekł z PRL do Danii przez "zieloną granicę". W latach 1973-1980 był podwójnym agentem: CIA, gdzie był odpowiedzialny za operacje w Europie Środkowej i Wschodniej, w ramach tego infiltrował KGB, gdzie doszedł do rangi majora. W roku 1981 został postrzelony w USA. Jako "kret" pracujący wewnątrz KGB został odznaczony przez Pentagon. W ostatnich latach był doradcą kongresmana Jamesa Trafficanta w amerykańskim Kongresie. Został uhonorowany medalem "Cold War Victory". W 1996 r. jako pierwszy były agent wytoczył CIA proces o odszkodowanie. Napisał książkę "The Dark Side of the Sun". W latach 60. i 70. publikował w paryskiej "Kulturze". Zna 11 języków. Żonaty od 1971 r., ma dwójkę dzieci. Hobby: szachy, polityka, historia i książki. Obecnie ma obywatelstwo amerykańskie i mieszka w Waszyngtonie.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 5  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Z tarczą lub bez tarczy
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5243 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365