Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
154.699.986 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7299 tekstów. Zajęłyby one 28800 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 21 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jesteśmy w stanie przełknąć każde kłamstwo, jakim nas karmią, ale prawdy zażywamy w małych dawkach, bo bywa gorzka."
 Społeczeństwo » Homoseksualizm

Prawica w święconym kanale czyli getto dla homofobów [2]
Autor tekstu:

Holendrzy to popierają , m.in. dlatego, że wzorowane to jest na udanym duńskim projekcie Skæve Huse. Chodzi o specjalne domy dla nietypowych jednostek, które z różnych powodów są uciążliwe dla otoczenia (np. cierpią na niektóre choroby psychiczne). Program ten jest wdrażany od kilku lat także w kilku miastach holenderskich, m.in. w Utrechcie i Amsterdamie.

Należy więc wyraźnie podkreślić, że w programie holenderskim nie ma znaczenia przyczyna dla której notorycznie nęka się sąsiada: może to być równie dobrze atakowanie „pedała", gnębienie za nienoszenie burki lub agresja bez ideologicznego podłoża. Jak więc to stało się gettem dla homofobów? Nie odtworzyłem całego procesu deformacji informacji wyjściowej, lecz zapewne wynikła ona stąd, że odpowiadając na zarzuty podobieństwa projektu do pomysłu Wildersa, przedstawiciele magistratu odpowiadali, że ich projekt nie jest „radykalnie prawicowym", lecz liberalnym, podając przykład przemocy wobec homoseksualistów, przed jaką może on także ochraniać. W istocie jednak przemoc wobec gejów nie jest w Amsterdamie realnym problemem, więc był to raczej przykład dość „teoretyczny". Przypomnijmy jednocześnie, że niemal wszystkie komentarze prawicowe trąbiły, że chodzi tutaj o ściganie za poglądy homofobiczne.

Blok kontenerowy w Amsterdamie
1. Blok kontenerowy w Amsterdamie

Nie tylko fanatycy religijni dali się wciągnąć w straszenie homofaszyzmem. „Za 'homofobię' do kontenera" — straszy Hastur na ateista.pl, co jest tym bardziej zdumiewające, że powołuje się przy tym nie na Fakt, lecz na bardzo solidnie opracowany materiał z BBC — pomimo tego i tak opisuje kwestie językiem Faktu. O co zatem chodzi z tymi kontenerami? Jedynie o to, by sprawcy nie spodziewali się, że trafią do pięciogwiazdkowego hotelu. Strasznie brzmiące kontenery to nic innego jak nasze TBSy, czyli skromne domki i mieszkania, budowane z materiałów „ekonomicznych". W Holandii to są właśnie „domy kontenerowe" lub „kontenery mieszkalne". W Polsce mieszkanie w kontenerze kojarzy raczej z lepiankami bezdomnych niż z TBSami, więc wyeksponowanie kontenerów nadaje wiadomości dodatkowego dramatyzmu. W oryginale jednostki mieszkalne tego ośrodka określane są mianem afkoelunits, którymi mogą być nie tylko kontenery mieszkaniowe (wooncontainer), ale i przyczepy kempingowe (caravans).

Pokoik w studenckim kontenerze mieszkalnym
2. Pokoik w studenckim kontenerze mieszkalnym

Mieszkalnictwo kontenerowe nie ma jednak w Holandii negatywnych konotacji, gdyż kojarzy się przede wszystkim ze studentami. To dla studentów głównie rozwija się ta dziedzina budownictwa, w oparciu o ten materiał stawiane są nawet całe skomplikowane miasteczka studenckie. Studenckie mieszkalnictwo kontenerowe: Wonen in een container, helemaal zo gek nog niet. Przykład miasteczka studenckiego z 500 kontenerów: Studenten in bijzondere huurwoningen.

Poza tym jednak istnieje jeszcze inny trend, w którym kontenery postrzegane są jako „ikony globalizacji" a budownictwo kontenerowe staje się modne. Zob. np. Trend: wonen in een container. Istnieją firmy w tym się specjalizujące (np. amsterdamska Tempo Housing) oraz architekci sprawiający, że dom kontenerowy staje się czymś więcej niż tanim mieszkaniem studenckim:
Kompleks mieszkalny z 93 kontenerów

Jest to trend obecny w wielu krajach zachodnich:
www.containercity.com
www.architectureandhygiene.com
Lego dla dużych chłopców
Containerbay
8 eye-catching shipping container homes
10 (More) Awesome Architectural Shipping Container Designs
Crate expectations: 11 shipping container housing ideas

Oto strona oficjalna programu:

Szczegóły:
www.amsterdam.nl/publish/pages/505305/bda_aktieplan_treiteraanpak_2013_def.pdf

*

Jak więc widać, cała ta homoaferka z gettami dla homofobów (i ewentualnie dla nacjonalistów) to historia śmieszno-straszna, ukazująca nędzę polskiego światka prawicowego. Można ją podsumować w ten sposób: rajcy amsterdamscy chcą stworzyć ośrodek dla ciężkiej łobuzerii, a polska prawica woła: Odczepcie się od nas!

Może zresztą powinniśmy być wdzięczni Faktowi, że rozwarł święcony właz święconych kanałów do których wpadła z wrzaskiem polska prawica. Profesorze Bartyzel, monarchia karlistowska w Polsce jeszcze nigdy nie była tak blisko celu: wystarczy jedynie obalić królestwo szczurów.

*

Post Scriptum

Kiedy zwątpienie w skrupulatność Faktu zaczęło narastać nawet wsród prawicowych czytelników, „Polonia Christiana" sięgnęła po autorytet dyplomatyczny, zwracając się o wyjaśnienia w tej sprawie do Rzecznika Prasowego Ambasady RP w Hadze, Janusza Wołosza. Pan Rzecznik wskazał, że jedynie w mediach zagranicznych temat ten jest wiązany z homofobią, w holenderskiej prasie nikt tego z homofobią nie wiąże, dodając jednocześnie, że nie oznacza to, że agresja homofobiczna nie może być uznana za działanie antyspołeczne. Redaktor Polonia Christiana, Kajetan Rajski, tyle z tego zrozumiał, że ryzyko zamknięcia jakiegoś homofoba w takim poprawczaku to już zapowiedź getta dla homofobów. W serwisie pojawia się więc materiał zatytułowany: „Getta dla homofobów to nie kaczka dziennikarska", który jest powielany na innych serwisach, a nawet został dointerpretowany przez redaktora Jarka Kefira, by wreszcie ukazać się w swej finalnej postaci w portalu gazeta-polska.pl: Oficjalne potwierdzenie! Holandia buduje obozy koncentracyjne dla przeciwników rządu. To nie „kaczka dziennikarska". Sądzę, że lekkość z jaką Kajetan Rajski opublikował czarne pod tytułem: Oto jest białe, czyni zeń wschodzącą gwiazdę ultraklerykalnej prawicy: krakowski nastolatek z 10 książkami religijnymi na koncie, publicysta Niedzieli, Naszego Dziennika, Opoki — za jakiś czas przyćmi Terlikowskiego, nad którym już dziś góruje fundamentalizmem.

Sprawa kariery medialnej „holenderskich obozów koncentracyjnych" wśród prawicowych dziennikarzy w Polsce jest tym bardziej odrażająca, że sami wielokrotnie walczyli przeciwko „polskim obozom koncentracyjnym". Kiedy następnym razem gdzieś w zachodniej prasie pojawi się temat „polskich obozów" i w Polsce formułowane będą wezwania do pokajania i sprostowań, mam nadzieję, że przy okazji padnie zapytanie: czy polska prasa przeprosiła już czytelników za kłamstwo o „holenderskich gettach dla homofobów"? Dziś do grona kalumnistów dołączył Marcin Wolski z tekstem W drodze do kontenera. Co przyniesie ustawa o związkach partnerskich?, wciągając w to jednocześnie Wirtualną Polskę. Tym razem getto dla homofobów zostało wykorzystane jako straszak tuż przed głosowaniem sejmowym w sprawie związków partnerskich.

„W znanym z kulturalnych osiągnięć Amsterdamie postanowiono, że osobnicy uznani za homo- i ksenofobów będą umieszczani w kontenerowym getcie na obrzeżach miasta". Tak kojarzy mu się homoeskalacja: uznanie związków, uznanie małżeństw, adopcja dzieci, uznanie normalnej rodziny za patologiczną, getto dla normalnych. „Co robić? — zapytuje dialektycznie Wolski. — Zacząć się przyzwyczajać, jeżdżąc do Amsterdamu, zanim Amsterdam przyjedzie do nas? A może poczekać zanim problem się rozwiąże — albo przez kompletne wyludnienie, albo za sprawą muzułmanów, którzy, kiedy już opanują Europę, zajmą się tym po swojemu — ścinając homoseksualistów i kamienując lesbijki".

Medioznawstwo powinno zacząć wyróżniać obok "kolumnisty", względnie jako jeden z jego typów szczególnychkalumnistę...


1 2 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (21)..   


« Homoseksualizm   (Publikacja: 22-01-2013 Ostatnia zmiana: 25-05-2013)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 933  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 3  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Polska Pisowska
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8676 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365