Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.940.751 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3951 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Sądząc po zróżnicowaniu jakie obserwujemy dzisiaj, jest rzeczą prawie pewną, że tylko niewielka mniejszość naszych przodków, miała kiedykolwiek czas lub skłonność do pytania o sens działań, w których sami uczestniczyli u boku swoich krewnych i sąsiadów.
 Kościół i Katolicyzm » Historia Kościoła » Historia powszechna

Kiedy uniwersalizm dogorywał..
Autor tekstu:

W roku 1063 władca Czech, Wratysław, założył drugie czeskie biskupstwo — w morawskim Ołomuńcu (pierwsze w Pradze). Papież zatwierdził nowo erygowane biskupstwo. Krok ten niezmiernie zezłościł biskupa praskiego — Jaromira. Występowały ciągłe nieporozumienia i niesnaski pomiędzy oboma hierarchami. Doszło w końcu do tego, że biskup Pragi napadł na biskupa ołomunieckiego,"targał za włosy, rzucił na ziemię i kazał obić kijami. Działy się te gwałty w Ołomuńcu, pod okiem księcia Ottona, który jednak ani przeszkadzał, ani o to nie skarżył"

Pokój boży i rozejm boży. Jako zasługę Kościoła średniowiecznego uznaje się ideę Pax Dei i Trauga Dei — były to środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się prywatnych wojen feudalnych. Jest to fakt, któremu nie można zaprzeczyć, jednak należy zdać sobie sprawę, iż idee te mają pogańskie pochodzenie. O rozejmie bożym wspomina np. Tacyt w opisując Germanów (Germania, XL). Zawieszenie wojen praktykowali również Grecy w czasie igrzysk olimpijskich, przedmahometańscy Beduini w czasie miesiąca jarmarcznego. Najważniejszą przyczyną dla której Kościół zwalczał wojny feudalne i popierał idee tzw. taks kompozycyjnych za poszczególne przestępstwa był fakt, że sam opracował podobną listę taks za przestępstwa względem Boga (tzw. grzechy). Gdyby zgodził się, że poszkodowany sam dochodzi swych praw musiałby to samo pozostawić Bogu, a to już nie leżało w interesie skarbnika bożego, jakim był Kościół.

Sobór Laterański (1215 r., Innocenty III) — wprowadzono kazania do mszy, zobowiązano wiernych do spowiedzi co najmniej raz w roku i Komunii Wielkanocnej.

Bonifacy VIII (1294-1303), Benedykt Caetani z Angani — ogłosił rok 1300 Rokiem Jubileuszowym. Każdy, kto przybywał do Grobów św. Piotra i św. Pawła otrzymywał odpust zupełny. Był to deprawator, który zalecał nierząd, kazirodztwo i cudzołóstwo. Jego teorie wykazywały pewne zbieżności z przesłaniem Biblii satanistycznej LaVeya, która została opublikowana 666 (!) lat później… Jak mówi jego epitafium: doszedł do swego stanowiska jak lis, zachował się na nim jak lew, a umarł jak pies [ 1 ]


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Okres upadku (XIV-XVI w.)
Czasy reformacji

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


 Przypisy:
[ 1 ] Annaless'Aquitaine", Jean Bouchet. Podane za: Michel de Montaigne, „Próby", T.2, s.43

« Historia powszechna   (Publikacja: 04-07-2002 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 954  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 4  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Antynaukowa Europa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 960 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365