MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #140
Nakład: 30547 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-05-21 do 2010-06-28

Spis treści:

Cytat tygodnia

Religia miłości

Jedyna dobra rzecz, którą Niemcy uczynili, to rozstrzelanie Boya-Żeleńskiego.

ks. prof. Witold Pietkun, autor Dogmatyki katolickiej
 

Aktualności i ogłoszenia

Serwisy informacyjne

Jak zapewne większość z Was zdążyła już zauważyć, z Racjonalisty zniknęły serwisy informacyjne - wiadomości, nowiny naukowe oraz ciekawostki. W ich redagowaniu korzystaliśmy z informacji wyspecjalizowanych agencji informacyjnych. Taka formuła nie może być już dłużej kontynuowana. W związku z powstaniem sytuacji spornej pomiędzy portalem Racjonalista a Agorą - zdecydowaliśmy się na rezygnację z tego rodzaju serwisów, z nadzieją, że sukcesywnie może uda nam się w oparciu o własne siły redakcyjne stworzyć serwis informacyjny, który koncentrować się będzie szczególnie na tematyce bliskiej linii redakcyjnej portalu Racjonalista. Zapraszamy chętnych do redagowania tego rodzaju serwisu w ramach Racjonalisty.

Aktualnie jednak przede wszystkim chcielibyśmy stworzyć własny serwis nowin naukowych (głównie w oparciu o streszczenia tekstów naukowych i doniesień naukowych, publikowanie abstraktów itp.). Mamy już trzy osoby, które chcą tworzyć nasz serwis naukowy. Chcielibyśmy powiększyć ten zespół. Chętnych zapraszamy do współpracy, zwłaszcza tych znających języki obce - dołącz do redakcji Racjonalisty, działaj z nami!

Napisz: redakcja@racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Portal „Racjonalista” istnieje od ponad dziesięciu lat. Od początku naszym założeniem była całkowita niezależność i niekomercyjny charakter tego forum. W ciągu tych lat opublikowaliśmy teksty tysiąca autorów. Z autorów zagranicznych publikujemy autorów takich jak Richard Dawkins, Daniel Dennet, Steven Pinker, PZ Myers, Jerry Coyne i dziesiątki innych. Udało nam się przyciągnąć do współpracy znakomitych autorów krajowych. To wszystko jest możliwe dzięki ofiarności stałych współpracowników i przekonaniu autorów, że to co robimy jest ważne. Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay

Papież i kobieta

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się 10-ta książką wydawnictwa Racjonalisty - Papież i kobieta Agnieszki Zakrzewicz

Agnieszka Zakrzewicz, korespondentka włoska i kurator sztuki, swą dziennikarską pracę rozpoczynała w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając i pracując nieopodal Stolicy Apostolskiej, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji.
Moralność seksualna, aborcja, antykoncepcja, homoseksualizm, konkubinaty, celibat księży, kapłaństwo kobiet – te tematy powracają stale w niniejszej książce. Są jednak również wątki poboczne: stosunki ekumeniczne, dialog z Żydami oraz kwestia kanonizacji Piusa XII, teologii wyzwolenia, wypaczenia Kościoła katolickiego na przestrzeni wieków, perypetie włoskich ateistów żyjących „w cieniu San Pietro”. Sprawa Bankiera Boga – Roberto Calviego, tajemnice Zimnej Wojny i walki z komunizmem, niewyjaśnione śmierci w Watykanie, jak na przykład ta Aloisa Estermana – komendanta Gwardii Szwajcarskiej. Kto i dlaczego zamordował Calviego? W jaki sposób sfinansowano „Solidarność” i wojnę o Falklandy-Malwiny? Kto stał za zamachem dokonanym przez Mohammeda Ali Agcę? Jakie były powiązania Watykanu z lożą P2? Dlaczego ciało bossa bandy z Magliany, Renatino De Pedis, przez tyle lat spoczywało w krypcie w jednym z rzymskich kościołów?
Autorka nakreśla skomplikowane tło historyczne pontyfikatu papieża-Polaka, który z jednej strony zrobił wszystko, aby walczyć z komunizmem i pomóc „Solidarności” w Polsce, z drugiej natomiast podał rękę dyktatorom w Chile i Argentynie, nie dopuszczając, aby w Ameryce Południowej rozwinął się ruch lewicowej teologii wyzwolenia.
"Żyjąc we Włoszech przez piętnaście lat nauczyłam się, że Kościół nie jest monolitem, że katolicy mają wiele dusz – od konserwatywnej, przez umiarkowaną, po progresywną, a nawet rewolucyjną. O takim katolicyzmie opowiadam właśnie w tej książce."

Zobacz szczegóły...

Inne pozycje wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty

Kubki:

 1. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 2. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 3. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka

PRL bez uprzedzeń - nowa książka wydawnictwa KiP

"Chcemy spojrzeć na PRL bez uprzedzeń, z punktu widzenia wartości i przy pomocy teorii i narzędzi współczesnej lewicy. Pisząc o PRL-u mamy na myśli nie tylko tamtejsze państwo, nie chcemy pisać kolejnej historii politycznej. Podjęliśmy próbę pokazania przemian zachodzących w tym okresie w społeczeństwie, w kulturze czy w gospodarce. Chcemy również pokazać PRL z punktu widzenia grup do tej pory w niewielkim stopniu dostrzeganych w polskiej historii, takich jak mniejszości seksualne czy kobiety". Książka jest pokłosiem konferencji "PRL bez uprzedzeń - spojrzenie młodych": http://www.krytykapolityczna.pl/Zaproszenia/PRL-bez-uprzedzen-spojrzenie-mlodych/menu-id-34.html

Zobacz więcej...

Linki

Ceremonie humanistyczne: http://www.ceremoniehumanistyczne.pl

Lista Ateistów: http://lista.racjonalista.pl/

Współpraca

Zapraszamy do współpracy webmasterów, którzy chcieliby wesprzeć nas w budowaniu stron internetowych z inicjatywami społecznymi oraz interwencjami.

Forum

Do rankingów doszło zestawienie najczęściej minusujących.

Kazanie wyborcze

Jesteśmy grupą studentów z Poznania, która pewnego dnia, w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, wpadła na pomysł by zorganizować spontaniczną akcję wsłuchiwania się w głosy płynące z ambon i kazalnic pod kątem ewentualnych sugestii politycznych. W toku rozwoju wypadków pomysł skrystalizował się w postaci badania uczestniczącego na nabożeństwach. Zależy nam na tym by każda/każdy chętny naszej akcji pofatygował/a się osobiście do kościoła i nagrał lub opisał to co widział i słyszał a następnie my włączymy to w całościowe badanie. Czytaj więcej...

Nowe funkcje

Wprowadziliśmy możliwość logowania do portalu za pomocą profilu Facebooka. Czytelnicy posiadający już u nas konto, na stronie Twoje konto znajdą niebieski przycisk do zalogowania. Po utworzeniu takiego skojarzenia, będąc zalogowanym na FB nie trzeba się będzie logować wchodząc do nas - portal automatycznie rozpozna czytelnika, dzięki informacji z Facebooka. Czytelnicy nieposiadający jeszcze konta, mogą się po prostu zalogować poprzez niebieski przycisk "Zaloguj się" (np. na stronie głównej). W ten sposób, zostanie utworzony profil na portalu, powiązany z ich profilem na FB. Zalogowanie na ten profil będzie możliwe po zalogowaniu do Facebooka (lub ponownie przez ten sam przycisk u nas). Profil taki nie posiada loginu ani hasła. Jeżeli portal wykryje, że udostępniony mu profil FB ma taki sam email, jak istniejące już konto, poprosi o hasło do zalogowania na to konto (za pierwszym razem). We wszystkich przypadkach, aby nastąpiło powiązanie z profilem FB, użytkownik musi wpierw wyrazić na to zgodę na stronie Facebooka. Powiązanie można usunąć na stronie ustawień konta (dotyczy to normalnych kont z hasłami). Z jednym profilem FB można powiązać tylko jedno konto czytelnika. Logowanie poprzez identyfikator OpenID pozostaje niezależne od wprowadzonych zmian. Mamy nadzieję, że ułatwi to wielu osobom używanie portalu - nie trzeba będzie pamiętać tylu haseł.


Nowe teksty

Okrągła rocznica koreańskiej wojny - Andrzej Koraszewski (28-06-2010)

Sześćdziesiąt lat. Dziś tamta wojna jest tylko jedną z dziesiątków wojen, które wypełniły czas pokoju. Była szczególna, bo to ona właśnie rozpoczynała długą i krwawą zimną wojnę i nie skończyła się nigdy. Jej ostatnim epizodem było zatopienie południowokoreańskiej fregaty, co doprowadziło do ponownego napięcia między dwoma państwami koreańskimi, z których jedno dysponuje dziś zarówno bronią nuklearną, jak i kompletnie paranoicznymi politykami.
Czytaj...


Dzieje Noego - Potop - Stanisław Pietrzyk (28-06-2010)

W pewnym momencie historii Bóg żałuje, że człowiek nie jest tworem doskonałym, mimo że sam wcześniej w swojej doskonałości takim go stworzył. A może tworzywo było wybrakowane? Rozumiem Go, choć w ludzkich kategoriach. Zdenerwował się, że jego ulubione kukiełki nie są mu posłuszne. Dlaczego jednak postanowił zgładzić również zwierzęta? Trudno zrozumieć jego zachowanie i uważać go nadal za Boga doskonałego, pełnego miłości. Jeśli znów potraktujemy Go po ludzku, jak sfrustrowanego artystę niezadowolonego z efektów własnej pracy, to może przynajmniej jedno oko przymkniemy na jego boskie działania. Ale tylko jedno, bo drugim śledzić będziemy co było dalej.
Czytaj...

 

Liryka sentymentalna polskiego oświecenia - Daniel Krzewiński (28-06-2010)

Motywy, które w twórczości poetów stołecznych okazyjnie tylko dochodziły do głosu, owe wdzięczne, lekkie, rokokowe sielanki, rozwijają się w Polsce stanisławowskiej i rozkwitają poza Warszawą, na gruncie prowincjonalnym, słabiej związanym z życiem politycznym, z jego namiętnościami, plotkami i innymi ujemnymi stronami. Przede wszystkim więc w Puławach kwitnie sielankowa liryka rokokowa, hodowana na wysoce kulturalnym dworze Czartoryskich, któremu ton nadaje nie tyle książę generał ziem podolskich, ile uczona i pobożna księżna Izabela, otoczona dziećmi, z których dwoje, Adam Jerzy i Maria, późniejsza księżna Wirtemberska, z biegiem lat również nie pozostaną obojętnymi na sprawy literackie.
Czytaj...

 

Czy organizacje sceptyków powinny być organizacjami ateistycznymi? - PZ Myers (27-06-2010)

Organizacje sceptyków często stają przed uciążliwym dylematem: czy powinny być otwarcie sceptyczne w sprawie religii? Jest kilka bardzo dobrych powodów, dla których powinny uczynić krytykowanie religii sprawą drugorzędną, i jeden bardzo zły powód, którym jest tchórzostwo intelektualne i zdrada zasad sceptycyzmu. Opowiem się po stronie akceptującej pogląd, że grupy sceptyczne mogą przyjmować ludzi religijnych, ale nie wolno im unikać konfrontacji z ideami religijnymi.
Czytaj...

 

W Teheranie manekinom obcięto biusty - Phyllis Chesler (25-06-2010)

W latach osiemdziesiątych irańska mułłokracja zaczęła kamieniować kobiety, które były najpierw gwałcone, aby nie mogły wejść do Raju. Afgańscy talibowie również kamieniowali kobiety, ale robili to publicznie, na wielkich stadionach wypełnionych żądnymi krwi, podnieconymi mężczyznami. Afgańscy talibowie, a po nich lokalni "komendanci" zabronili kobietom pracować poza domem, nawet jeśli były to wdowy wojenne i matki mające na utrzymaniu dzieci. Zmuszało je to do prostytucji, za co trafiały do więzień. Zabraniano dziewczętom chodzenia do szkół, kobietom nie wolno było nawet prowadzić salonów kosmetycznych, czy używać szminki, poligamia kwitła, kwitł również handel kobietami i przymusowe małżeństwa małych dziewczynek.
Czytaj...

 

Lawendowa mafia - Andrzej Koraszewski (24-06-2010)

W 2006 roku w Wielkiej Brytanii ukazała się książka Randy Engel The Rite of Sodomy: Homosexuality and the Roman Catholic Church . We wstępie autorka pisze, że w roku 1987 w jednym z jej artykułów redakcja wykreśliła określenie "biskupi homoseksualiści". Wyjątkowa drażliwość katolickich redaktorów na tym punkcie skłoniła ją do głębszych studiów. Po bez mała 20 latach opublikowała książkę mającą ponad tysiąc stron i zawierającą niezliczoną ilość dokumentów i cytatów prowadzących do wniosków, że Kościół katolicki został skolonizowany przez księży-homoseksualistów.
Czytaj...

 

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Grzelak przeciwko Polsce - (23-06-2010)

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że wprowadzenie przez państwo obowiązku bezpośredniego lub pośredniego ujawnienia przez osobę faktu nie wyznawania religii narusza prawo tej osoby do nie ujawniania swych wierzeń. Naruszenie to jest tym istotniejsze, że dochodzi do niego w kontekście świadczenia ważnej usługi publicznej, takiej jak edukacja. Trybunał uznaje, że nie wpisywanie ocen z "religii/etyki" na świadectwach Mateusza Grzelaka w całym okresie jego nauki szkolnej stanowiło formę nieuzasadnionego piętnowania.
Czytaj...

 

Hiszpański dwugłos - José Maria Aznar, Pilar Rahola (22-06-2010)

Świat stoi na skraju przepaści, coraz trudniej o wątpliwość, że w każdej chwili może się rozpętać zawierucha wojenna, której rozmiary nie są możliwe do przewidzenia. Coraz głośniejszym werblom wojennym towarzyszy propaganda przypominająca do złudzenia lata trzydzieste. Irracjonalny antysemicki bełkot przewala się w muzułmańskich mediach i podchwytywany jest przez media zachodnie. Antysemityzm był przez wieki fortecą irracjonalizmu. Tę fortecę średniowiecza unowocześniono w XX wieku i znów góruje dziś nad wiekiem XXI. Głosy ostrzegające przed szaleństwem są nieliczne. Publikujemy dziś głos przedstawiciela hiszpańskiej prawicy, byłego premiera hiszpańskiego rządu, José Marii Aznara oraz wystąpienie przedstawicielki hiszpańskiej lewicy, znanej dziennikarki, Pilar Raholi.
Czytaj...

 

Hip-hop dla rozwoju - Andrzej Bomba (21-06-2010)

16 Maja 2001 roku na ręce Organizacji Narodów Zjednoczonych została złożona Hiphopowa Deklaracja Pokoju. Była ona podpisana przez takie organizacje jak: Temple of Hip Hop, Ribbons International, UNESCO, a także przez 300 Hiphopowych działaczy, pionierów i delegatów ONZ. Dokument ten przede wszystkim uznaje Hip-Hop jako międzynarodową kulturę pokoju i dobrobytu, a także służy Hip-Hopowcom jako zbiór zasad według których powinni postępować, aby podtrzymywać pokojowy charakter kultury Hip-Hop i kształtować pokój na świecie. Dodatkowo deklaracja miała pokazać Hip-Hop jako zjawisko pozytywne niemające nic wspólnego z negatywnie nacechowanym obrazem Hip-Hopu, rzekomo demoralizującego młodych ludzi i skłaniającego ich do łamania prawa.
Czytaj...

 

Wybraliśmy drugą turę - Andrzej Koraszewski (21-06-2010)

Wszystko wskazuje na to, że największym zwycięzcą niedzielnych wyborów jest Jarosław Kaczyński, który przy wszystkich możliwych scenariuszach zgarnął najwięcej. Jeśli w drugiej turze wygra, on zajmie się tym co umie najlepiej, czyli podkładaniem nogi przeciwnikowi, a ktoś bardziej rozsądny będzie odbudowywał jego partię i przygotowywał ją do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Jeśli przegra, przegra z bardzo dobrym wynikiem, co oczywiście radykalnie wzmocni jego notowania. Żadnego programu przedstawiać nie musi, bo apeluje do tego wyborcy, któremu hasło, że ma być dobrze, całkowicie wystarcza.
Czytaj...

 

Traktat i Dociekania - dwa oblicza tej samej filozofii Wittgensteina - Kinga Jedynak (20-06-2010)

Dokonania Ludwiga Wittgensteina przysparzają współczesnej filozofii tyle samo dylematów co powodów do dumy. Najbardziej problematycznym wątkiem dotyczącym jego filozoficznej działalności jest relacja między Traktatem logiczno- filozoficznym a Dociekaniami filozoficznymi. Mimo wzrastającej liczby publikacji poruszających ten temat, w świadomości wielu polskich filozofów wciąż króluje rozpropagowana przez prof. Bogusława Wolniewicza opinia o niewspółmierności dwóch czołowych dzieł austriackiego geniusza.
Czytaj...

 

Przesądy mogą poprawiać występy poprzez pobudzanie pewności siebie - Ed Yong (20-06-2010)

Łatwo jest wykpić wiarę w przesądy, uznając je za głupie produkty uboczne irracjonalnych umysłów, ale Lysan Damisch z Uniwersytetu w Kolonii odkryła drugą stronę przesądów - mogą one czasem poprawić nasze wyniki w rozmaitych działaniach, poczynając od wyzwań fizycznych, po gry pamięciowe. Wszystko to ma związek z pewnością siebie. Lubiący swoje przesądy, które mają przynieść szczęście, takie jak krzyżowanie palców, żeby nie zapeszyć, lub mówienie sobie "złam nogę", może poprawić wiarę we własne zdolności i dać poczucie dzielności.
Czytaj...

 

Opinie arabskie na temat roli Turcji po starciach z Flotyllą - R. Green (19-06-2010)

Centralna rola Turcji i jej premiera, Recepa Tayyiap Erdogana, w wydarzeniach wokół flotylli do Gazy oraz międzynarodowe oburzenie, które potem nastąpiło, przywitane zostało z niezmiernym zadowoleniem w całym świecie arabskim. Prasa arabska była jednak podzielona w kwestii coraz bardzie wybijającej się pozycji Turcji na Bliskim Wschodzie. Niektórzy autorzy wychwalali Turcję, koronując Erdogana na przywódcę świata arabskiego, inni, szczególnie w prasie egipskiej, wyrażali podejrzenia wobec Turcji i jej intencji, twierdząc że kraj ten wykorzystuje jedynie sprawę palestyńską, by zbić dla siebie kapitał polityczny.
Czytaj...

 

Relatywizm poznawczy i jego znaczenie dla nauki - Szymon Chojnowski (19-06-2010)

Jak zauważa Richard Dawkins, w wielu fundamentalnych i ważnych sprawach, gdy nie ma wystarczających dowodów przemawiających za jednym lub innym stanowiskiem, wręcz wypada być agnostykiem. Warto wtedy wstrzymać się od sądu choćby przez wzgląd na ułomność ludzkiej wiedzy. Do zagadnień, wobec których brak decydujących dowodów "za" lub "przeciw", należą na przykład: istnienie życia pozaziemskiego, czy przyczyna wyginięcia dinozaurów. Wśród współczesnych, kontrowersyjnych twierdzeń niemałe problemy nastręcza wiarygodność argumentów za globalnym ociepleniem i jego skutkami, zwłaszcza w kontekście niedoskonałości pomiarów meteorologicznych w poprzednich stuleciach.
Czytaj...

 

Nawet nie ateista - Andrzej Koraszewski (18-06-2010)

Polonista, dyrektor szkoły, poseł Platformy Obywatelskiej ujawnił kto jest gorszy od ateisty przy okazji zakończonej właśnie kampanii prezydenckiej. Otóż gorszymi od ateistów okazali się ludzie ze stowarzyszenia "Contra in vitro". Przez grzeczność nie oponuję, ale sprawa jest ciekawa. Nazwanie ich niewierzącymi wydało mi się pewnym nadużyciem i wręcz moje myśli zatrzymały się przy fakcie, że ów poseł zdobył sobie zaufanie społeczeństwa jako nauczyciel młodego pokolenia.
Czytaj...

 

Zabić Innego - Mehmal Sarfraz (17-06-2010)

28 maja 2010 r. ponad 90 modlących się osób zostało zabitych podczas ataków na dwa meczety muzułmanów Ahmadi w pakistańskim mieście Lahore. Talibowie pendżabscy, którzy są sprzymierzeni z Al-Kaidą, ogłosili, że to oni są odpowiedzialni za te ataki. Chociaż w Pakistanie w ostatnich dziesięcioleciach ataki na muzułmanów Ahmadi nieustannie się powtarzają, te ataki jednak były wyjątkowo bestialskie.
Czytaj...

 

Laurka dla Antka - Andrzej Tomana (17-06-2010)

Niedawno w mediach nagłośniono fakt, że organizacja pożytku publicznego Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaangażowało się w kampanię wyborczą. Wraz z tą informacją pojawiły się zarzuty jakoby PSOŻC wydało na ten cel pieniądze być może z naruszeniem prawa oraz z naruszeniem tajemnicy korespondencji wykorzystując dane darczyńców "1%". Tak się składa, że znam osobiście prezesa tego stowarzyszenia kol. Antka Ziębę i chciałbym przedstawić jego sylwetkę na naszym forum, gdzie zaglądają ludzie raczej o odmiennych poglądach i podać kilka faktów rzucających światło na jego działalność w obronie życia w przeszłości w kontekście stosunku Kościoła katolickiego do tej sprawy.
Czytaj...

 

Lekcje religii a Trybunał w Strasburgu - Teresa Jakubowska (17-06-2010)

Lekcje religii co najmniej dwa razy w tygodniu, rekolekcje w kościele, nabożeństwa itd. to licząc od pierwszej klasy szkoły podstawowej do matury od 840 do 900 godzin lekcyjnych czyli pełny rok szkolny. Trudno sobie wyobrazić 850 godzin etyki od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jest to ilość lekcji wystarczająca np. na dobre nauczenie dwóch języków obcych, właśnie od najniższych klas. Czy można się dziwić, że mamy coraz niższy średni poziom edukacji? A więc nie walczyć o etykę w szkole, ale walczyć o powrót do normalności. To co jest dziś - to niepowetowana strata czasu w okresie największej chłonności umysłu. I to jest skandal a nie edukacja.
Czytaj...

 

Towarzystwo Szubrawców: pionierzy polskiego liberalizmu - Zdzisław Horodyński (17-06-2010)

Towarzystwo Szubrawców miało dwa główne cele uwidocznione jasno w pierwszym prawidle kodeksu szubrawskiego. Reforma na polu społecznym i towarzyskim zajmuje tu pierwsze i najgłówniejsze miejsce, drugim zadaniem towarzystwa było pobudzenie ogółu do większego zajęcia się nauką i sztuką, rozszerzenie oświaty i dobrego smaku. Dla Szubrawców, dla ludzi liberalnych, jak ich wówczas nazywano, nie było niczego bardziej wstrętnego nad brak równouprawnienia dla wszystkich, chociaż nie bez pewnych wyjątków, klas społeczeństwa, a wynikiem tego bezpośrednim była niechęć do klas uprawnionych, które uważali za nieprzyjaciół ludu, za uzurpatorów wolności.
Czytaj...

 

Plagi egipskie - Stanisław Pietrzyk (16-06-2010)

Plagi egipskie najtrafniej oddają mściwy i bezwzględny charakter biblijnego boga. Boga śmierci i zniszczenia. "Kto go wychwala jako boga miłości, nie dość wysokie ma o miłości mniemanie" (F. Nietzsche To rzekł Zaratustra). To nie "baranek boży, który gładzi grzechy świata", jakiego znają katolicy (większość innych wyznań chrześcijańskich też), choć to podobno jeden i ten sam osobnik. Może jednak cierpiący na chwiejność nastrojów. Albo również podlega prawu ewolucji, dostosowując się do wymogów środowiska (religijnego, oczywiście). Kiedy łagodnieją ludzkie obyczaje, łagodnieje i ich bóg.
Czytaj...

 

Cierpienia niemłodego wyborcy - Andrzej Koraszewski (16-06-2010)

Gdyby mi 20 lat temu ktoś powiedział, że będę głosował w wyborach prezydenckich na Bronisława Komorowskiego, poprosiłbym taką wróżkę o bliższe informacje dotyczące zmiany jego poglądów. Od początków jego politycznej kariery w Unii Wolności nie była to postać sprawiająca dobre wrażenie. Komorowski, Rokita i paru innych zmieniali środowisko tzw. lewicy laickiej w kółko różańcowe.
Czytaj...

 

Zakaz nadawania Al-Aqsa TV we Francji - (15-06-2010)

9 czerwca 2010 r. CSA, francuski organ nadzorujący radio i telewizję, umieścił na swojej oficjalnej stronie internetowej oświadczenie o telewizji Hamasu Al-Aqsa TV, która jest przekazywana przez firmę Eutelsat z siedzibą w Paryżu. Oświadczenie stwierdza: "Ponieważ Al-Aqsa TV wielokrotnie nadawała programy ignorujące zakaz podżegania do nienawiści w telewizji, CSA zażądał od Eutelsat, by zakończył przekazywanie Al-Aqsa TV na swoim satelicie". Al-Aqsa nadawała w Europie via Eutelsat programy gwałcące orzeczenia Unii Europejskiej od momentu jej powstania w styczniu 2006 r.
Czytaj...

 

Pijane małpy pokazują, jak popijawy niszczą mózg nastolatka - Ed Yong (14-06-2010)

Większość z nas bardzo dobrze zna konsekwencje nocy ostrego picia. Wpływ alkoholu na nasze głowy wykracza daleko poza zwykłego kaca. Mózg także na tym cierpi. Chaotycznie bełkoczący miłośnicy nadużywania alkoholu mają skłonności do wykazywania problemów z otaczającą ich przestrzenią, pamięcią krótkoterminową, kontrolą impulsów i zdolnością do podejmowania decyzji oraz rozróżniania zadań ważniejszych od mniej ważnych. Część mózgu zwana hipokampem ma wpływ na wiele z tych czynności. Obecnie Michael Taffe oraz badacze z Scripps Research Institute wykazali, jak popijawy w wieku młodzieńczym powodują długotrwałe uszkodzenia w tej istotnej części mózgu.
Czytaj...

 

Zdemaskowanie sztuczek indyjskich “guru” oszustów - Hannah Gardner (14-06-2010)

Przewodniczący indyjskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Sanal Edamaruku, organizuje dla dzieci i młodzieży pięciodniowe kursy robienia cudów. Po takim kursie dzieci potrafią lewitować, powodować pękanie kamieni kiedy kropią je święconą wodą, mogą chodzić po rozżarzonych węglach. Demaskowanie religijnych oszustów jest od lat pasją Sanala Edamaruku. Tym razem skoncentrował swoją uwagę na szczególnie wdzięcznej publiczności, na dzieciach, które kochają cuda i które łatwo zafascynować kryjącą się za nimi nauką.
Czytaj...

 

2010 LGBT Pride Month - Caden O. Reless (13-06-2010)

Czerwiec jest tradycyjnym miesiącem LGBT pride. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, administracja Obamy, na czele z samym prezydentem i sekretarz stanu Hillary Clinton, zdecydowała o na nadaniu mu szczególnej oprawy, nie po raz pierwszy potwierdzając przychylność i konsekwentne poparcie demokratów dla środowisk mniejszości seksualnych. Z okazji 2010 LGBT Pride Month na stronach administracji rządowej można znaleźć specjalne działy dotyczące tegorocznych obchodów i związanych z nimi wydarzeń, odnoszące się do problematyki mniejszości seksualnych rozpatrywanej w różnych kontekstach społecznych i politycznych.
Czytaj...

 

Fale życia - Anna Odziomek (13-06-2010)

W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, gdy odwraca się, by coś zobaczyć. I co wówczas może się okazać? Jego dotychczasowe życie, to tylko jakiś marny epizod. Kiepskie związki, płytkie gesty, niewiele znaczące słowa. Fałszywy gest klepnięcia w plecy, wulgarny styl reprezentowania samego siebie. W zasadzie jakby tak dłużej się przypatrywał, to dostrzegłby jeszcze kilka naprawdę smutnych koncepcji swego małostkowego bytu. Jeżeli uznałby, że w ogóle czas, który spędził na ziemi, jakkolwiek go dotyczył.
Czytaj...

 

Raport komisji śledczej w sprawie loży P2 - (12-06-2010)

Tajna loża P2 obrosła materiałem legendarnym wśród teoretyków spisku. Prawdą jest jednak to, że było to tajne sprzysiężenie włoskich masonów o charakterze antykomunistycznym, przygotowujące się do ewentualnego zamachu stanu, gdyby władzę we Włoszech przejęli komuniści. Pod młotkiem Wielkiego Mistrza znajdowało się pokaźne grono generałów i pułkowników oraz ludzi z włoskiego establiszmentu. P2 była przeciwna dyktaturze prawicowej, jak i lewicowej, i jej doraźne działania skierowane były na popieranie rządu centrowego. Mechanizmy, jakie umożliwiły powstanie tej tajnej organizacji politycznej w ramach masonerii nie były czymś wyjątkowym. Masoneria bowiem wytyczając sobie cele etyczne, od samych swych początków była wylęgarnią sprzysiężeń politycznych, na ogół jednak o charakterze narodowowyzwoleńczym. Do rozpracowania tej struktury przyczynili się opozycyjnie nastawieni masoni, których materiały stały się podstawą prac komisji parlamentarnej.
Czytaj...

 

Wyczerpana formuła - Magdalena Majchrzak, Mariusz Agnosiewicz (12-06-2010)

Poza katolicyzmem miałem wyjście jedynie na zielonoświątkowców, których trochę mieszka w mojej rodzinnej wsi. Początkowo katolicka większość nauczyła mnie gardzić nimi, ale później, jak poznałem ich dzieci, to się okazało, że narodziła się najważniejsza przyjaźń mojego dzieciństwa. Z jednej strony miałem w uszach opowieści katolickie o "kotach", jak ich pogardliwie określano, z drugiej zaś nie tylko nie potrafiłem niczego z owych opowieści zweryfikować, ale na dodatek jako ludzie imponowali mi bardziej niż katolicki ogół. Myślę, że to też było ważne doświadczenie mojego dzieciństwa, które miało wpływ na mój późniejszy światopogląd.
Czytaj...

 

Izrael, ludzka przyzwoitość, zwykłe człowieczeństwo - Eve Garrard (12-06-2010)

Dwóch znanych brytyjskich pisarzy, bardzo pragnie powiedzieć światu, że Izraelowi brak człowieczeństwa. Izrael nie jest jak my wszyscy, reszta ludzkiej rodziny. W porównaniu do innych narodów jest nieludzki. Nie rozpoznaje tego, o czym wiedzą wszyscy, prostych wymagań bycia przyzwoitym człowiekiem. Powinien to rozumieć, nie jest to takie trudne, ponieważ są one tak proste; i większość innych ludzi to potrafi, ponieważ oni są częścią wspólnego człowieczeństwa.
Czytaj...

 

Mundial w oczach mułły - (11-06-2010)

Mundial 2010 oficjalnie rozpoczęty! Odbył się już pierwszy mecz między drużyną RPA i Meksykiem. Wynik 1-1. Mistrzostwa świata w piłce nożnej po raz pierwszy w historii odbywają się w Afryce. W związku z mundialem w Afryce Południowej egipski duchowny Musid Anwar ostro rozprawia się z futbolem i innymi "szkodliwymi sportami" jako środkami zalecanymi przez Protokoły mędrców Syjonu w celu panowania nad światem
Czytaj...

 

O traktacie logiczno-filozoficznym - Kinga Jedynak (11-06-2010)

Filozofia Wittgensteina jest zaciętą walką z quasi-metafizyką, czyli nieuprawnioną filozofią, która bezpodstawnie pretenduje do oddania w słowach tego, co mistyczne, czyli przekraczające ludzkie możliwości poznawcze. Zazwyczaj są to daremne starania- próby wyrażenia w języku tego, co niewymowne (nieskażone charakterem językowych konwencji), najczęściej kończą się fiaskiem. Zmaterializowana wartość absolutna (np. Piękno) nie jest już tą samą wartością, jej niepowtarzalne znaczenie zostaje doszczętnie spłycone - wówczas czar, urok oraz to, co mistyczne niknie.
Czytaj...

 

Bóg, który nienawidzi - Andrzej Koraszewski (10-06-2010)

Wafa Sultan jest Arabką. Studiowała medycynę w Syrii, nostryfikowała swój dyplom w Stanach Zjednoczonych i tam zrobiła specjalizację z psychiatrii. Jest ateistką, pisuje również do prasy arabskiej. Jej książka A God Who Hates to historia wychodzenia z pułapki, jaką jest rodzima kultura i rodzima religia. Rodzimy się napiętnowani przez religię i kulturę, która determinuje nasz los i naszą wizję świata. Człowiek stworzył Boga - pisze Wafa Sultan - ale ten Bóg tworzy człowieka. Nie pytajcie co było pierwsze; ważne jest to, że w efekcie mamy zdeformowaną kurę, która znosi zgniłe jaja.
Czytaj...

 

Muzułmańskie kłamstwa i dokumentacja filmowa - Nonie Darwish (10-06-2010)

Jest takie egipskie powiedzenie o masochiście, który stale wybiera ból i cierpienie, płacząc, jęcząc i krzycząc przy każdej okazji. Brzmi ono: "Im potrzebny jest pogrzeb, by zaspokoić pragnienie bicia się po twarzy". To powiedzenie doskonale pasuje do reakcji arabskich na całym świecie na wydarzenia z flotyllą do Gazy. Jeśli w to wątpisz, przyjdź na jakikolwiek pogrzeb arabski na świecie, a zobaczysz, co mam na myśli.
Czytaj...

 

Galileusz, Kościół i Apollo 15 - Matthew Cobb (09-06-2010)

W 1633 r., 350 lat po śmierci Akwinaty, Galileusz znalazł się w pułapce, kiedy opublikował dowód, że Ziemia okrąża Słońce. Kościół mógł zaakceptować taką heliocentryczną wizję wszechświata bez szkody dla teologii (co ostatecznie zrobił... w 1992 r.!), ale ponieważ już raz postanowił zaaprobować teorię sfer Arystotelesa, obrona jego autorytetu stała się ważniejsza niż obrona prawdy. A każdy spadek jego autorytetu mógł osłabić kontrolę Kościoła nad umysłami, pieniędzmi i działaniami milionów ludzi.
Czytaj...

 

Czy istnieją pytania filozoficzne? - Bohdan Chwedeńczuk (08-06-2010)

Filozofia jest poniżej progu wymagań nakładanych przez dzisiejszą kulturę poznawczą. Zaczynam tę wojowniczą diagnozę od odczucia. Mnie w każdym razie od dawna nie opuszcza odczucie niższości poznawczej filozofii względem nauki, lecz nie tylko - precz z postrachem scjentyzmu! - bo też względem zdrowego rozsądku, myśli technicznej, literatury pięknej (nie bez kozery pewien filozof uznaje Lema i Miłosza za najwybitniejszych współczesnych filozofów polskich). Źródła zaś niższości poznawczej filozofii upatruję w stanie jej parku problemowego, czyli uruchamiającego myśl filozoficzną zespołu pytań.
Czytaj...

 

Biologiczne podstawy akupunktury lub więcej dowodów na efekt placebo? - Ed Yong (08-06-2010)

Nanna Goldman z Uniwersytetu Rochester Medical Center twierdzi, że odkryła biologiczne wyjaśnienie uśmierzających ból właściwości akupunktury. Pracowała z myszami, które miały zapalenie łap i udało się jej złagodzić ich ból używając igieł do nakłuwania tradycyjnych punktów akupunktury w pobliżu kolana. Efekt uśmierzania bólu miał miejsce tylko wtedy, gdy po nakłuciu przekręcała igłę. Po przeczytaniu badania możesz odnieść wrażenie, że jesteśmy o krok bliżej od zrozumienia, jak leczenie z prawdziwymi medycznymi korzyściami naprawdę działa. Opis zaśmiecony jest zdaniami w stylu "aktywowanie receptora A1 jest zarówno potrzebne jak i wystarczające dla klinicznych korzyści akupunktury" albo "kuracja, która ingeruje w receptory A1 lub metabolizm adozyny może poprawić kliniczne korzyści wynikające z akupunktury".
Czytaj...

 

Prahlad Jani i jego potężni protektorzy - Sanal Edamaruku (08-06-2010)

Ubrany na czerwono stary człowiek z kółkiem w nosie próbuje nam wmówić, że nie jadł ani nie pił od czasu, kiedy bogini Ambaji dotknęła palcem jego języka. Musiało to być w czasach wybuchu drugiej wojny światowej. Ponieważ niewiele rzeczy jest tak dobrze ustalonych jak prawo biologiczne mówiące, że żaden człowiek (ani żadne inne zwierzę) nie może przeżyć bez regularnego przyjmowania pokarmu i wody, rozsądek nakazuje pewien sceptycyzm wobec tego twierdzenia. Na ogół nie jest trudno zdemaskować takie typy; zrobiłem to już wiele razy. Prahlad Jani ma jednak pewnych wpływowych protektorów.
Czytaj...

 

W światopoglądowym bidulu - Adrian Krysiak (07-06-2010)

Nie dziwi, że na wieść o nowej publikacji spod znaku "dumnego ateizmu walczącego", religijni hunwejbini postanowili dać odpór. Dziwi za to, że wśród nich znalazł się sam Szymon Hołownia - na co dzień spokojny, zrównoważony, obecny w mainstreamowych mediach katolik-negocjator, uchodzący za religijnego liberała. Hołownia protekcjonalnie przyznaje, że "lubi polskich ateistów", mimo iż ich ateizm "bywa płaczliwy, gorliwy i wymagający oceanu cierpliwości". Na szczęście dla "polskich ateistów", którzy o taki wyrozumiałym interlokutorze normalnie mogą tylko pomarzyć, redaktor Hołownia postanowił pochylić się nad ich problemami i podzielić ubogacającym doświadczeniem dobrego, gorliwego katolika
Czytaj...

 

Problem eutanazji w ujęciu etyki chrześcijańskiej oraz etyki humanistycznej - Tomasz Zomkowski (07-06-2010)

Wobec polaryzacji stanowisk rozsądnym wydaje się stanowisko umiarkowane, które akceptuje eutanazję, ale pod ściśle określonymi warunkami uniemożliwiającymi dostęp do niej osobom niepożądanym lub o złych intencjach. Warto jeszcze na koniec dodać, iż ułomnością argumentacji katolickiej jest to, że często jest ona teologiczna, a co za tym idzie - abstrakcyjna, czyli posługująca się pojęciami religijnymi w kwestiach związanych z życiem "tu i teraz". Wadą natomiast argumentacji etyki humanistycznej wydaje się być to, że postrzega ona człowieka jako kolejny zwyczajny element tego świata, co wyraźnie grozi uprzedmiotowieniem podmiotowości, jaka nam przysługuje.
Czytaj...

 

Czy jesteśmy w przededniu trzeciej wojny światowej? - Andrzej Koraszewski (06-06-2010)

Gaza nie zgodzi się na zawieszenie ognia z Żydami. Wręcz odwrotnie - jest spragniona i chce pić krew synów małp i świń, i tęskni do pożerania części ciał tych tchórzy. Dumna Gaza wzywa muzułmanów mówiąc, że nie chce ludzi do swojej obrony, raczej chce, by ludzie z niej wyruszyli do wyzwolenia Palestyny i wygnania przeklętych Żydów. Gaza nie chce "statków wolności" wiozących blondynki i muzułmanów, chrześcijan, Żydów i ateistów; chce floty wojennej i armii lądowej niosącej czarne, islamskie sztandary, które są afgańskie, syryjskie, egipskie, maghrebskie, jemeńskie, tureckie i kurdyjskie, ustawione w kierunku na wschód od rzeki Jordan, z Żydami na zachód i z ogniem w oczach muzułmanów...
Czytaj...

 

Partnerstwo amerykańsko-indyjskie. Perspektywy rozwoju. - Caden O. Reless (04-06-2010)

Mająca miejsce na początku czerwca w Waszyngtonie kolejna odsłona amerykańsko-indyjskiego dialogu strategicznego być może ukoi choć częściowo niedosyt tych obserwatorów międzynarodowej sceny politycznej, którzy w amerykańsko-indyjskiej współpracy upatrują alternatywę dla coraz intensywniejszych relacji Stanów Zjednoczonych z Chinami. Indie wydają się przecież naturalnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych w Azji jako kraj demokratyczny. Naturalnym partnerem Ameryki jest przede wszystkim ten, kogo z nią wiążą silne stosunki gospodarcze, wspólnota interesów, wypracowane mechanizmy kooperacji i spójne działanie. To że Stany Zjednoczone i Indie są obecnie dwiema największymi demokracjami na świecie ma oczywiście swój wymiar symboliczny, ale nie tylko ten czynnik zadecyduje o kształcie wzajemnych stosunków obu krajów.
Czytaj...

 

Szympansy preferują naśladowanie osobników z prestiżem - Ed Yong (04-06-2010)

Nie ma działania wystarczająco głupiego, abyś nie mógł znaleźć kogoś, kto by się go podjął, jeżeli jest ono wspierane przez celebrytę. Nawet najgłupsze rady na każdy temat, poczynając od sposobów leczenia po diety znajdą szczęśliwych idiotów ustawiających się w kolejce, aby ich wysłuchać, jeżeli tylko pochodzą z ust człowieka, który choć raz pojawił się w telewizji. Takie rekomendacje mogą być tragiczne w skutkach, mogą też być bardzo korzystne, jeżeli ludzie, o których mowa będą mądrzy i posiadający odpowiednią wiedzę, poczynając od starszyzny wioski, a kończąc na przywódcach danej społeczności. Wszystko to jest częścią jednego trendu - ludzkiego zamiłowania do małpowania jednostek o wysokim statusie.
Czytaj...

 

Żółć mnie zalewa, czyli refleksje o polskiej edukacji - Krzysztof Pochwicki (02-06-2010)

Funkcjonujący w Polsce system usiłuje dokonać rzeczy niemożliwej, co dodatkowo część młodych ludzi wpędza w kompleksy, poczucie wyobcowania, braku celu i miejsca w życiu. Szkoła ma za zadanie szykować do życia, samodzielności, miast tego wypuszczamy w świat bezradne, niedouczone pierdoły, często z wygórowanym ego. Młodych ludzi, którzy nie potrafią działać samodzielnie, decydować, ponosić odpowiedzialności, młodych załamujących się przy porażkach. Ludzi, którzy ucząc się latami języków obcych korzystają w Internecie z translatorów...Osoby, których ów Internet totalnie rozleniwił i wpoił, że: wszystko się należy, wszystko jest łatwe, wszystko jest z darmo.
Czytaj...

 

Bajeczki z nieświętej książeczki: Wieża Babel - Stanisław Pietrzyk (02-06-2010)

"Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, i rzekł: «Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!»" Czytając Stary Testament ugruntowuje się przekonanie, że ten Bóg kocha krew i agresję, nie cierpi solidarności ludzkiej i robi wszystko, by skłócić narody, by górę wzięła wzajemna wrogość i nienawiść. Pomieszanie języków i rozproszenie ludzi jest jednym z wielu dowodów prawdziwości takich podejrzeń.
Czytaj...

 

Polak-ateista - Andrzej Koraszewski (02-06-2010)

Na rynku księgarskim pozycji informujących o istnieniu krajowego ateizmu i krajowych ateistów nie widać i z tego punktu widzenia książka Piotra Szumlewicza Niezbędnik ateisty dokonuje poważnego wyłomu w pustce. Wydana przez (nomen omen) Czarną owcę książka to zbiór wywiadów z 19 znanymi osobami, z których większość znamy z racji ich sukcesów na polu społecznym lub zawodowym. O ich głębokiej ateistyczności czasem słyszeliśmy, czasem nie, tu jednak prezentują się jako Polacy-ateiści, co dla niektórych może okazać się szokujące, gdyż obowiązuje niepisana zasada, iż nawet jeśli ktoś jest ateistą, to nie powinien o tym głośno mówić.
Czytaj...

 

Pomoc dla Gazy - (01-06-2010)

Nie ulega wątpliwości, że siłowe zatrzymanie konwoju statków płynących z pomocą dla Gazy, a w szczególności fakt, że są ofiary śmiertelne, będzie miało daleko idące konsekwencje. Protestuje społeczność międzynarodowa, protestuje część społeczeństwa izraelskiego. Konwój statków z pomocą dla Gazy miał przełamać blokadę; jaki cel miała ta akcja i czy przebiegła zgodnie z planami jej organizatorów? Warto na to spojrzeć przez pryzmat arabskich mediów.
Czytaj...

 

Philip Pullman: Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus - Piotr Michalik (01-06-2010)

"Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus" bazuje na historii zawartej w Nowym Testamencie, bez roztrząsania, czy jest ona prawdziwa, czy nie. Na kartach książki spotykamy Marię, Józefa oraz ich dwóch synów: Jezusa i Chrystusa. Tak, tak, to nie pomyłka! Poznajemy nie jednego wybrańca Bożego, lecz dwóch. Jezus jest tym, który chodzi i głosi Słowo, zbiera ludzi, przygotowuje ich na przyjście Królestwa Bożego. Natomiast Chrystus, stojąc w cieniu brata, zastanawia się nad treścią jego słów i ich konsekwencjami dla przyszłych pokoleń.
Czytaj...

 

Wierzący ateiści - Łukasz Foltyn (31-05-2010)

Niektórym wydaje się, że jeśli nie wierzą w Boga - to znaczy zarazem, że są racjonalistami i wolnomyślicielami. Twierdzę, że z punktu widzenia racjonalizmu, nie ma różnicy między wiarą w Boga, a wiarą np. w autorytety świeckie. Doszedłem do tych wniosków uczestnicząc w debacie nad książką Piotra Szumlewicza "Niezbędnik ateisty". Oto Kinga Dunin, publicystka Gazety Wyborczej, zadeklarowała że co prawda jest ateistką, przeciwnikiem Kościoła Katolickiego, to zarazem posiada wiarę, która jest jej niezbędna do życia.
Czytaj...

 

Psychologiczne źródła fundamentalizmu (nie tylko) religijnego - Radosław S. Czarnecki (30-05-2010)

Psychologiczne źródła fundamentalizmu tkwią bezpośrednio w ludzkiej osobowości. Wynika to z uwarunkowań naturalnych. Pod tą kategorią rozumieć wypada następujące aspekty: genetyczne, rolę wychowania (czyli postawy rodziców) jak również wpływy środowiska społecznego, ujmowanego szerzej niż rodzina. Wszystkie te elementy, budujące strukturę psychiczną jednostki mogą być redukowane bądź pobudzane w różnych okresach życia.
Czytaj...

 

Hillary Clinton o Narodowej Strategii Bezpieczeństwa administracji amerykańskiej - Caden O. Reless (30-05-2010)

Konsekwentne stosowanie smart power będzie wymagać działania w perspektywie długoterminowej, gdyż w opinii sekretarz stanu tego rodzaju strategia zaczyna przynosić wymierne efekty dopiero po pewnym czasie. Trudno to czasami pogodzić z wymaganiami stawianymi wobec polityków przez współczesne media. Politycy i dyplomaci są dziś często zmuszani do natychmiastowego zajmowania stanowiska, szybkiego podejmowania decyzji i działań. Ta akceleracja jest zjawiskiem stosunkowo nowym i stwarza sytuację, w której politycy działają szybciej niż wymaga tego rzetelne rozpoznanie i potraktowanie problemu. Natomiast przywództwo we współczesnym świecie musi polegać niejednokrotnie na długotrwałym i cierpliwym budowaniu koalicji zdolnych do podejmowania skutecznych działań.
Czytaj...

 

Droga na Wschód - Jarosław Klebaniuk (29-05-2010)

Książka Richarda Nisbetta przekonuje w trudny do odparcia sposób, jak wielka jest przepaść pomiędzy sposobem przetwarzania informacji przez "ludzi Zachodu", a tym, który przejawiają "ludzie Wschodu", a więc mieszkańcy Chin oraz krajów, które pozostawały pod ich wpływem - Japonii i Korei. Tworząc taką opozycję wskazuje na dwa przeciwstawne bieguny i eksponuje kontrasty, lecz także wspomina często o tych osobach badanych, których wyniki jako grupy znalazły się pośrodku. Przypomina w ten sposób, że mamy do czynienia z pewnym kontinuum, które ujawnia się w różnych aspektach funkcjonowania umysłowego ludzi pochodzących z różnych kultur.
Czytaj...

 

Krótkie życie, niski wzrost – dlaczego pigmeje są mali? - Ed Yong (28-05-2010)

Przez dekady antropolodzy debatowali nad tym, dlaczego pigmeje są tacy niscy. Oprócz teorii związanych z ich domami w dżungli i brakiem pożywienia, nowe badanie sugeruje, że patrzyliśmy na problem pod złym kątem. Drobna budowa pigmejów nie jest bezpośrednią adaptacją środowiskową, ale efektem ubocznym ewolucyjnej skłonności do wcześniejszego wydawania na świat potomstwa.
Czytaj...

 

Macierzyństwo – dramat z chórem w tle - Grażyna Latos (28-05-2010)

Jakiś czas temu weszłam w wiek rzekomo uprawniający otaczające mnie osoby do (jakkolwiek dziwnie to brzmi) upominania się o moje macierzyństwo. - Pierwsze dziecko powinno się urodzić przed trzydziestką - słyszę co jakiś czas. Ale ja nie myślę o dziecku i nie wiem, czy kiedykolwiek będę go chciała... Chór: - Prędzej, czy później go zapragniesz! - W końcu odezwie się w Tobie instynkt macierzyński... - Natury nie oszukasz! - Obyś nie obudziła się zbyt późno!
Czytaj...

 

Karl Giberson: Krytykowanie wiary jest nieamerykańskie - Jerry Coyne (27-05-2010)

Nieamerykańskie jest coś innego: żądanie specjalnych przywilejów dla religii i immunitetu chroniącego przed  wszelką krytyką, którego inne obszary myśli, takie jak poglądy polityczne, nie posiadają. Giberson nigdy nie powiedziałby demokratom, by przestali krytykować wysoko cenione przez republikanów idee odwiertów podmorskich i profilowania rasowego. Idee polityczne muszą przeżyć zapasy na rynku wolnej myśli. Dawanie wolnej przepustki ideom religijnym ma tyle samo sensu, co dawanie kościołom wolności od podatków. Pierwsza Poprawka istnieje, ponieważ wolność słowa pozwala najlepszym ideom na wypłynięcie na sam szczyt.
Czytaj...

 

Dwie książki o współczesnej Rosji - Sandra Stelmasik (26-05-2010)

Wyjątkowo intrygujące wydało mi się pojęcie "nacjonalizmu science-fiction". Bäcker za jego podwalinę uznał książkę Michaiła Jurjewa, w której stworzył on wizję wielkiej Rosji za blisko 50 lat - ucieleśniającą "wszelkie pozytywne wartości, autonomię jednostki, ochronę unikalności każdego ludu [...] i prawdziwą równość". Wizja Imperium - strażnika bezpieczeństwa, według Bäckera, odzwierciedla nostalgię Rosjan "wspominających czasy radzieckiego supermocarstwa", a co za tym idzie może stać się "jednym z kolejnych czynników kształtujących coraz silniejszą świadomość potrzeby przekształcenia Rosji w wielkie polietniczne imperium".
Czytaj...

 

Dlaczego intelektualiści nie bronią wolności i wartości demokratycznych? - Barry Rubin (26-05-2010)

Intelektualiści notorycznie nie potrafią zrozumieć własnych "deformacji zawodowych", to jest tego, jak bycie intelektualistą wypacza obraz świata? Jakie poprawki trzeba wprowadzić, z których najoczywistsze są: zbyt dużo nauki książkowej i nie dość praktycznego doświadczenia; paradoks mądrość/bystrość; izolacja od własnego narodu; przecenianie wartości planów; odrzucanie pojęć odnoszących się do natury człowieka, a co najmniej do naturalnych procesów ludzi i społeczeństw; pogarda dla materialnego dobrobytu; niedocenianie znaczenia społeczności i tożsamości narodowej; myślenie, że idee mogą rozwiązać większość problemów; i bardzo wiele innych takich wprowadzających w błąd koncepcji.
Czytaj...

 

Teologia wyzwolenia czyli niekończący się spór między Atenami i Jerozolimą - Daniel Kolibowski (25-05-2010)

Watykan bał się teologii wyzwolenia. Jak pisał swego czasu kardynał Ratzinger: Chodzi [w niej] o zakwestionowanie struktury sakramentalnej i hierarchicznej Kościoła, takiej jaką ustanowił sam Zbawiciel. Potępia się hierarchię i Urząd Nauczycielski jako obiektywnych przedstawicieli klasy panującej, którą należy zwalczać. Z teologicznego punktu widzenia stanowisko takie oznacza, że to lud jest źródłem urzędów i że może sam sobie, według swego wyboru wyznaczać kierowników duchowych, zależnie od potrzeb swej rewolucyjnej misji historycznej.
Czytaj...

 

Kto się bawi w Pana boga? - Andrzej Koraszewski (25-05-2010)

Czasy, kiedy kapłani byli tą najbardziej oświeconą warstwą społeczną, minęły dość dawno, zaś ignorancja i głupota kleru jest przedmiotem niekończących się drwin co najmniej od czasów Reformacji. Nauka stopniowo rozstawała się z Kościołem, chociaż długo jeszcze większość uczonych chodziła w sutannach, nierzadko buntując się przeciw ograniczającej swobodę badań kościelnej zwierzchności. Po stuleciach wzajemnego oddalania się Kościół nie ma już nic wspólnego z nauką i została mu już tylko zabawa w Pana boga.
Czytaj...

 

Pierwsza runda niedoinformowanych zastrzeżeń do pierwszej syntetycznej bakterii - PZ Myers (24-05-2010)

Zsyntetyzowany genom został wszczepiony do istniejącej komórki bakteryjnej z jej zestawem białek i innych cząsteczek. Venter i jego zespół polegali na enzymach transkrypcyjnych i rybosomach itd., już obecnych w komórce, żeby uruchomić działania DNA. Było to jednak tylko ładowanie początkowe genomu, by nadać mu funkcjonalność; Venter szacuje, że w ciągu 30 pokoleń tej nowej linii każde z tych białek i każda cząsteczka komórki zostaną zastąpione produktami sztucznego genomu.
Czytaj...

 

Nowy START? - Caden O. Reless (24-05-2010)

Aktualnie obowiązująca strategia działania amerykańskiego Departamentu Stanu i Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na lata 2007 - 2012 była przygotowywana jeszcze przez administrację prezydenta George'a W. Busha, gdy funkcję sekretarza stanu sprawowała Condoleezza Rice. Dokument przedstawia podstawowe cele i zadania amerykańskiej polityki międzynarodowej we wskazanym przedziale czasowym. Wynika z niego, że poprawne relacje i ścisła współpraca z Federacją Rosyjską w wielu obszarach nadal pozostaną dla amerykańskiej dyplomacji kwestią dużej wagi.
Czytaj...

 

Islamiści, ich ofiary i hipokryzja - Johann Hari (23-05-2010)

W tym tygodniu, w dniu, w którym Specjalna Komisja Apelacyjna ds. Imigracji postanowiła pozwolić dwóm Pakistańczykom, o których mówią, że są członkami Al-Kaidy, na pozostanie w Londynie, dwoje innych młodych ludzi czeka, by zgarnęła ich policja i przekazała w ręce tych mężczyzn, którzy ich zabiją. Ich "przestępstwem" jest opór wobec islamskiego fundamentalizmu w imię praw człowieka. Czy Wielka Brytania powinna dawać schronienie islamskim fundamentalistom, a równocześnie wysyłać z powrotem na śmierć mężczyzn i kobiety, którzy byli wystarczająco odważni, by stawić wyzwanie islamizmowi? To brzmi jak idiotyczne, ustawione z góry pytanie.
Czytaj...

 

Dziesięcioro przykazań - Christopher Hitchens (22-05-2010)

Wersja przykazań wyryta w kamieniu stanowczo wymaga przeróbki. Kto chwyci za dłuto rewizjonisty? Istnieje już biblijny precedens, ponieważ przekazanie bożego prawa przez Mojżesza pojawia się w Piśmie Świętym w trzech lub czterech zupełnie różnych wersjach. (Kiedy słyszysz ludzi, żądających ekspozycji Dziesięciorga Przykazań w sądach i klasach szkolnych, zawsze pytaj, o który zestaw im chodzi. Działa za każdym razem.) Jesteśmy więc w pełni uprawnieni do traktowania owych przykazań jako pracy w toku. Czy nie może być tam jakichś starych przykazań, które da się wysłać na emeryturę, a także przyjąć jakieś nowe? Weźmy pod lupę najsłynniejsze Top 10 po kolei.
Czytaj...

 

Rozsądnie o globalnym ociepleniu - Bjørn Lomborg (21-05-2010)

W lutym czternastu wybitnych klimatologów, ekonomistów i politologów zebrało się, żeby przedyskutować sposoby poradzenia sobie z globalnym ociepleniem. Grupę zebrał Gwyn Prins, powszechnie szanowany ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych, który stoi na czele Programu Mackinder w LSE do Badań Zdarzeń Długofalowych. Do grupy weszli między innymi klimatolog Mike Hulme z University of East Anglia, Roger Pielke Jr. profesor politologii i spraw środowiska z University of Colorado i oraz ekonomista zajmujący się klimatem Christopher Green z McGill Iniversity.
Czytaj...

 

Uświadamianie dzieci - Mariusz Agnosiewicz (21-05-2010)

W wychowaniu dziecka zawsze pojawia się taki moment, kiedy zadaje nam ono takie pytania, które wprawiają nas w zakłopotanie i to nie zawsze z powodu tego, że nie znamy na nie odpowiedzi. Są to pytania na ogół dość trudne, co do których najczęściej nie ma zgody wśród osób dorosłych albo wobec których dorośli czują pewne zakłopotanie, jak właściwie przekazać je dziecku. Chcielibyśmy umieć radzić sobie z odpowiadaniem na takie pytanie. Nie chcielibyśmy też powstrzymywać naszego dziecka przed zadawaniem trudnych pytań. Chcemy jednak być uczciwi wobec naszych dzieci, aby wiedziały, kiedy opowiadamy im bajki a kiedy mówimy prawdę.
Czytaj...

 


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Zastrzeżenia p. Grzelaków do treści wyroku strasburskiego
Nagroda im.Ireny Sendlerowej dla p. Marzanny Pogorzelskiej
Uliczne zbieranie podpisów w Łodzi 27.06 - Wycofanie Religii
List otwarty przeciwko szerzeniu pseudonauki na uniwersytetach
Zbiórka książek dla dzieci - podziel się z potrzebującymi.
Kazanie wyborcze
XI Zjazd Krajowy TKŚ
Apostazja w Zachęcie
I Rajd Rowerowy Racjonalistów - Kampinos 2010
Niezbędnik ateisty - debata w Trafficu
Konkurs Erekcjato 2010


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.

Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Gdzie zniknęły nowinki naukowe, wiadomości i ciekawostki ?
Racjonalista.pl na facebook /statystyki, statystyki
Religie:
Marta Robin
Nie ma zgody na irracjonalną publicystykę
Kolejny kwiatek z islamskiej łączki
Islamabad karze za rysownictwo
Suplement do wątku "Świadkowie Jehowy i ich poglądy"
Wolna wola a boskie ingerencje
Czy Bóg także grzeszy ?
Każdy dostaje tyle ile potrafi unieść ?Bóg czuwa nad wszystk
Demonstracje w Izraelu za utrzymaniem segregacji religijnej
Absurdy
Hiszpania zdecydowanie oddziela kościół od Państwa
Space Jesus
Metafory i alegorie w służbie obrony powagi Biblii
Miłość ziemska i nieziemska
Granica
Śniadanie w Boże Ciało
Debata
W Emiratach za gwałt karze się ofiarę
Filozofia i światopogląd:
Punkt widzenia
Nieśmiertelność jest możliwa...
Wewnętrzna maszyna
Wymarcie ludzkości!!
Głosy z tego świata (ateizm w książkach).
Cytat
Jak to z wami jest?
życie jest wartością nadrzędną
Ateizm i niewiara
Mój ateizm
Kapitalizm prowokuje racjonalizm
Chcę, żeby mi się chciało żyć
Czym, lub kim jest trafione jajo?
Hipokryzja wolnych od pracy świąt
Moja impresja
Natura - Cywilizacja
Czy możemy wyeliminować impulsy religijne z życia?
Teologia w świeckich uczelniach.
Kościół i antyklerykalizm:
Obrażono moje uczucia religijne!!!
Ludzie nauki...
Prezerwatywy nie chronią przed AIDS ....
Byłem w zakonie
Paetz o homoseksualizmie i młodych chłopcach Pawła VI (w IPN
Prawo do wolności gospodarczej
Który papież
Bojkot wódki Finlandii !
Lednica show
Jasna Góra donosi!
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki
Rytuał drogi a miejska kasa
Nihil novi sub sole...
Ksiądz, któremu marzy się rozpalanie stosów...
Kopernik i kk.......nowa paranoja ?
Popieram stanowisko episkopatu w sprawie in vitro!
Wielka Mokra Plama
Biskup zeznaje przeciwko księdzu w sprawie pedofilii
"Polska się stacza."
Stanisław na wieży - uzasadnienie
Nauka:
Skutki globalnego ocieplenia
Inne fizyki a inne logiki
Anihilacja elektronów
Zadanko logiczne plus prawdopodobieństwo...
Nowa cząstka fundamentalna
Małe zadanko logiczne...
Księżycowy Laser - pomiary prędkości światła
Naprzód Dawkins !
Burze słoneczne
Czarnobyl
Mój przyczynek do etologii
Nowe Ślady Pitagorasa 69 - zadanka do pomyślenia ;)
Tylko myśleć?
Sposób na komary
Wątek specjalny dla użytkownika 'kombi' (nauka)
Całun turyński
Przedmioty cięższe spadają szybciej
Richard Dawkins i nerw krtani u żyrafy
Natura człowieka a prawo - praca licencjacka
Neutrina - ostatnie wieści
Wszechświat - cuda "NIE" do pomyślenia...
Problem na Nobla - masa bezwładnościowa
Warp - perspektywa, czy naiwność?
Wytłumaczenie siły grawitacji z punktu OTW
Pole magnetyczne a elektryczne
Społeczeństwo i kraj:
Ustawa antydyskryminacyjna - rady nie od parady
Lewica za Kaczyńskim?
Raz jeszcze o obrazie uczuć religijnych
Polska dla Polaków!
UR - świecka uczelnia kościelna
Brawo Belgia, Brawo Unia!
Między dżumą a cholerą.
Naród niepełnosprawnych
One Nation under God
Prezydent Jarosław Kaczyński
Kora Jackowska: Byłam ofiarą obrzydliwego księdza
Dobra wiadomość
Polonia głosuje..
TVN - Manipulacja danymi
Trzeci gracz
No i mamy to co od dawna media nam wmawiały
Kaczyński uśmiecha się do Napieralskiego
Racjonalista.pl i cisza wyborcza
Zna ktoś może lepiej szczegóły sprawy?
Trzy + dla Kaczyńskiego
Konkurencja w "zdrowiu". Czy zdrowa?
Paetz wraca ....
Nawet Kuba Wojewódzki nie wie na kogo zagłosować
Stop z podziałem lewica-prawica
Grzegorz Napieralski
Kandydat Grzesiek się jasno określił światopoglądowo :)
Czateria z Bronkiem
"Kaganiec" oświaty versus krzyże w szkołach
Grzelakowie zwyciężyli!
Piętno
Polacy a wybory, jacy jesteśmy?
Etyka w szkole a Strasburg
Ersatz wszechmocny
"Jestem pedofilem" - artykuł z drugiej strony
Polska Bardzo Bogaty Kraj
Jak "lewica" staje się prawicą, a prawica "lewicą"
Dzień Milczenia upamiętniający Kobiety Dyskryminowane przez Kościół
Polska Rzeczpospolita Federalna
Msza w tv
San Juan Copala
Czy można żyć na trzeźwo?
Solidarni z Maxem
Religijne prawo
Zgoda buduje?
Tylko dla dorosłych
Volkslista
Miał być Jezus
Prywatność w Polsce
Dewianci
Ślązacy
Raport o stanie przygotowań do EURO 2012 w Polsce
"Ewangelia i Ekonomia" - kursy finansowane przez NBP
Czy policjant powinien nosić broń?
Rybka Darwina na moim samochodzie
"Przepis" na biznes
Geek Pride Day i Towel Day
Demokracja+polityczna poprawność=głupota
Dlaczego mało mówi się o amerykańskich wojskach w Polsce?
Dlaczego narkotyki są zabronione w Polsce?
Przyganiał kocioł garnkowi...
Opony ważne i te mniej istotne
Okulary - fałsz, zmiana wizerunku czy starczowzroczność?
Trafne podsumowanie polskiej sceny politycznej
Która tragedia jest "bardziej" narodowa?
Kultura:
Życie, sztuka, racjonalizm
Dla miłośników ortodoksyjnego punk rocka ...
Brama Isztar
Jamuna (uzupełnienie do wpisu "miłość ziemska i nieziemska")
Co się stało?
Non omnis moriar
AC/DC
Yamakusa "Zarządca"
Kolejna "osobliwość" języka polskiego
Projekty BOINC:
Major Polish Teams Alliance
ABC Racjonalisty:
Czas...
Kurt Vonnegut
Jak argumentować swoje przekonania?
Gramatyka dla opornych - zaimek wskazujący.
Świadomy ateizm
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla powodzian
Ateiści przecierają szlak
Zalety racjonalizmu
Inkwizycja XXI wieku
Czy godność człowieka zakłada religijność?
Szukam technologii wzmacniania wałów przeciwpowodziowych
Gospodarka i ekonomia:
Zbyt mało dzieci ogląda bajki w TVP...
Klątwa "drugiej Norwegii" i jej konsekwencje
Prof. Belka nowym prezesem NBP?
O wszystkim i o niczym:
Niemcy -Anglia 4-1
Sumienia świata
Izrael, 4 w rankingu najbardziej demokratycznych państw św.
Islamofaszyzm a informatyka
Kreska
Brytyjskie pielęgniarki unikną grzesznego obnażania się
K....
Co to jest islamofaszyzm?
Nasi służbowi antysemici komentujący teksty o kozach i Makao
Ci straszni hewimetalowcy :)
Przesłuchać Tuska
Koreański Mundial
Co z tym Mundialem ?
Prawa emerytalne - pytanie.
Indyjskie telefony zabijają pszczoły
Racjonaliści i ich nowa "krucjata"
O wojnie i konfliktach zbrojnych
Powstrzymać zmowę milczenia
Skok przez niemowlaki
Uzupełnienie
Lesbijki lepszymi matkami?
Mundial 2010!
Prośba o pomoc - nowe techniki wytwarzania
Speed przed zejściem
Powstrzymać kłamstwa
Klaus Kiński - Ja Chcę miłości
Opowieści z Andaluzji
Racjonalista w internecie
Wierszyki
Elżbieta Dmoch
Zagrożenia Internetu
Nie przesadzacie troszeczkę ?
Herbert - "Raj teologów"
Racjolinki
Wiosna w Polsce

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.