Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.784.869 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 790 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli chcesz zaczynać rewolucję, to lepiej zacznij ją w swoim własnym domu i sposobie myślenia."
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Wierzący ateiści
Autor tekstu:

Niestety, niektórym wydaje się, że jeśli nie wierzą w Boga — to znaczy zarazem, że są racjonalistami i wolnomyślicielami. Twierdzę, że z punktu widzenia racjonalizmu, nie ma różnicy między wiarą w Boga, a wiarą np. w autorytety świeckie. Zastąpienie wiary religijnej wiarą w autorytety nie powoduje polepszenia sytuacji, a czasem może ją nawet pogarszać — powodując jeszcze większe zniewolenie umysłu człowieka, niż w przypadku wiary religijnej.

Doszedłem do tych wniosków uczestnicząc w debacie nad książką Piotra Szumlewicza „Niezbędnik ateisty". Oto Kinga Dunin, publicystka Gazety Wyborczej, zadeklarowała że co prawda jest ateistką, przeciwnikiem Kościoła Katolickiego, to zarazem posiada wiarę, która jest jej niezbędna do życia.

Tymczasem nieracjonalna jest wszelka wiara, nie tylko wiara w Boga. Wiara, czyli przyjęcie za pewnik czegoś, czego prawdziwości czy istnienia nie jesteśmy w stanie stwierdzić z dużym stopniem pewności (na miarę tej pewności, jaka w ogóle jest możliwa — bo stuprocentowa pewność nigdy nie istnieje, co wynika choćby z zasady nieoznaczoności Heisenberga, w „praktyce" jednak w zupełności wystarczy nam prawdopodobieństwo bliskie pewności). Tym bardziej nieracjonalne jest budowanie na takiej wierze wniosków dla naszych ważnych wyborów życiowych.

Taką wiarą jest na przykład wiara w „ekspertów", którymi jakże często posługuje się m.in. gazeta, w której pracuje Kinga Dunin. Wypowiedzi owych ekspertów pełnią dokładnie tę samą funkcję, co „prawdy wiary" w religii, a sami eksperci są jak bogowie. Niewielu czytelników potrafi zweryfikować ich prawdziwość, notabene ci, co to potrafią często z owymi ekspertami się nie zgadzają. Ale pozostali czytelnicy przyjmują to za „prawdę objawioną", z większą nawet pewnością, niż prawdy wygłaszane przez przedstawicieli Kościoła.

Nie twierdzę, że opinii ekspertów w ogóle nie należy brać pod uwagę, należy mieć jednak do nich dystans, zakładać że nie są nieomylni, weryfikować ich opinie z opiniami innych „ekspertów", a w żadnym razie nie traktować jako „prawdy objawionej". Tym bardziej, że na przykład ostatni kryzys dowiódł, jak zawodne są wszelkie prognozy i przewidywania „ekonomicznych ekspertów".

Owa wiara w „słowo eksperckie" głoszone w „Gazecie Wyborczej" i innych mediach to przeniesienie na grunt świecki zasad obowiązujących w religii i Kościele. To dlatego w Polsce mamy deficyt pluralizmu politycznego, a także naukowego, bo przyzwyczajenia z życia religijnego są przenoszone na grunt życia prywatnego i zawodowego, a także życia publicznego.

Nie wystarczy więc wyzwolić się z władzy religii, nie wystarczy być ateistą, żeby być człowiekiem racjonalnym i wolnym w swych myślach, a co za tym idzie wolnym w swoim życiu.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Philip Pullman: Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus
Psychologiczne źródła fundamentalizmu (nie tylko) religijnego

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (76)..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 31-05-2010 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Łukasz Foltyn
Ur. 1974. Polski informatyk, twórca komunikatora Gadu-Gadu i programu Foltyn Commander. Założyciel portalu sms-express.com (obecna nazwa – Gadu-Gadu). Przez pewien czas współtworzył wraz z Markiem Sellem program antywirusowy mks_vir. W 1999 napisał komunikator Gadu-Gadu, którego pierwsza wersja ukazała się 15 sierpnia 2000. Łukasz Foltyn deklaruje się jako sympatyk idei socjaldemokratycznych. Publikuje w portalu lewica.pl. Jest laureatem nagród INFO STAR i Programu I Polskiego Radia "Talent 1997".

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Masakra w Norwegii - raczej szaleństwo niż terror
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7326 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365