Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.003.256 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 150 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
 Nauka » Biologia » Antropologia » Nauki o zachowaniu i mózgu

Pijane małpy pokazują, jak popijawy niszczą mózg nastolatka
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Krzysztof Achinger

Większość z nas bardzo dobrze zna konsekwencje nocy ostrego picia. Wpływ alkoholu na nasze głowy wykracza daleko poza zwykłego kaca. Mózg także na tym cierpi. Chaotycznie bełkoczący miłośnicy nadużywania alkoholu mają skłonności do wykazywania problemów z otaczającą ich przestrzenią, pamięcią krótkoterminową, kontrolą impulsów i zdolnością do podejmowania decyzji oraz rozróżniania zadań ważniejszych od mniej ważnych. Część mózgu zwana hipokampem ma wpływ na wiele z tych czynności. Obecnie Michael Taffe oraz badacze z Scripps Research Institute wykazali, jak popijawy w wieku młodzieńczym powodują długotrwałe uszkodzenia w tej istotnej części mózgu.

Hipokamp jest jedyną częścią mózgu, która produkuje nowe neurony w życiu dorosłym. Podczas, gdy inne obszary muszą sobie radzić z tym, co mają od urodzenia, hipokamp nieprzerwanie dostarcza nowych zasobów. Proces ten może być ważny dla uczenia się i zapamiętywania, jednakże jest poważnie hamowany przez alkohol. Taffe odkrył, że nie tylko ciężkie tankowanie zabija neurony w hipokampie, ale także osłabia jego zdolność do produkowania nowych.

Tak jak duża część filmów dokumentalnych o przyrodzie i sztukach walki, badanie Taffe’a inspirowane było wygłupami pijanych małp. Taffe dał siedmiu rezusom cierpki cytrusowy napój alkoholowy, zwiększając zawartość alkoholu od 1 do 6 % w ciągu 40 dni. Obserwując ich alkoholowe preferencje,  pozwolił czterem z nich na korzystanie z mocnych trunków przez godzinę dziennie przez kolejne 11 miesięcy. Pozostałe powróciły do wersji bezalkoholowej cierpkiego napoju. Przez ostatnie dwa miesiące badań wszystkie małpy przeszły na napoje bezalkoholowe.

Limit zawartości alkoholu we krwi u czterech pijących małp wyraźnie wykazał, że nie żałowały sobie. Gdyby były ludźmi, to zapewne byłyby pijane i na pewno przekroczyłyby dopuszczalny prawnie limit spożycia, po którym można prowadzić. Zaś ich mózgi wykazały niepokojące ślady uszkodzeń.

Chitra Mandyam, która współpracowała przy tym badaniu, odkryła, że regularne popijanie poważnie obniżyło liczbę neuronowych komórek macierzystych w hipokampie małp. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję nowych neuronów. Kiedy alkohol zmniejszał ich liczbę oraz osłabiał ich zdolność dzielenia się na bardziej dojrzałe typy komórek, produkcja neuronów hipokampowych u małp w przeciągu 11 miesięcy zmniejszyła się o więcej niż połowę.

Nawet po dwóch miesiącach całkowitej abstynencji, Taffe odkrył, że każdy hipokamp małpy miał mniejsze ilości nowych, niedojrzałych neuronów. A co gorsza, odkrył oznaki degeneracji już istniejących zasobów. Tymczasem niepijąca trójka miała normalną produkcję nowych, zdrowych hipokampowych neuronów, i nie wykryto oznak zamierania neuronów.

Badania na szczurach i myszach wskazywały na podobne efekty, ale badania nad małpami pozwoliły lepiej zrozumieć wpływ alkoholu na mózg. Są one niesamowicie podobne do nas, nie tylko, jeżeli chodzi o umiejętności umysłowe, ale także o sposób, w jaki ich hipokampy produkują nowe neurony, ich długi okres dojrzewania oraz fakt, że z  zachwytem piją alkohol aż do upojenia się.

Jeżeli to samo zjawisko zachodzi u ludzi, sugeruje to, że alkoholizm zaczyna powodować uszkodzenia w mózgu już po bardzo krótkim czasie. Zaczyna zabijać neurony w hipokampie i jednocześnie obniża jego zdolność do produkcji nowych. To podwójne przekleństwo mogłoby tłumaczyć wiele problemów mentalnych, jakich doświadczają pijacy. Najbardziej intrygujące jest to, że odnawianie się neuronów w hipokampie wpływa na nasze zdolności uczenia się i zapamiętywania. Taffe sugeruje, że problem z tymi procesami mógłby tłumaczyć uzależniającą stronę alkoholu.

Źródło: PNAS PANS.0914054107

Zdjęcie Pauk

Tekst oryginału.

Not Exactly Rocket Science/Discover, 31 maja 2010r.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Demaskowanie sztuczek indyjskich “guru” oszustów
Fale życia

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (11)..   


« Nauki o zachowaniu i mózgu   (Publikacja: 14-06-2010 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Ed Yong
Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 148  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Podstępny cętkowany kot udawał, że jest przedstawicielem innego gatunku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7351 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365