MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #144
Nakład: 31761 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-09-23 do 2010-10-07

Spis treści:

Cytat tygodnia

Nasi okupanci

"Od 10 kwietnia - wielkiej tragedii - można odnieść wrażenie, że nie istnieje państwo polskie, że jest okupowane przez Kościół. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić, by odzyskać państwo polskie.
Chcę uroczystości państwowych bez wypasionych biskupich brzuchów"

Janusz Palikot

"Jest straszliwa agresja, oskarżanie, że Kościół rzekomo jest pazerny. Kościół nie odzyskuje czegokolwiek dla siebie"

ordynariusz podczas uroczystości koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei


Aktualności i ogłoszenia
"Wszystkie wielkie myśli rodzą się w marszu"
Fryderyk Nietzsche
"Poznajmy się"
czyli II Marsz Ateistów i Agnostyków 2010

Sobota 9 października
14:00-15:30
Plac Wolnica (Kazimierz)
Celem "Marszów Ateistów i Agnostyków" jest zaistnienie niewierzących w przestrzeni publicznej, przypomnienie że w Polsce istnieją ludzie niewierzący. Jest to o tyle ważne że w sytuacji kiedy jakiejś mniejszości nie widać, łatwo ja dyskryminować, pomijać jej interesy i prawa, zwłaszcza w tworzeniu obowiązujących wszystkich obywateli prawodawstwa. Wychodzimy z założenia że jeżeli jakaś mniejszość chce by respektowano jej prawa, musi głośno i systematycznie o tym mówić w przestrzeni publicznej, a tego forma jest właśnie MAiA.
Cały program imprezy dostępny jest na stronie: maia-krakow.org
Zdjęcia z I Marszu
Racjonalista jest patronem Marszu. Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia w Krakowie!

*

Wczoraj miał miejsce pierwszy pogrzeb humanistyczny. Odeszła urzędniczka z Łodzi, humanistka o szerokich horyzontach.
Dwuczęściowy scenariusz upamiętnienia: w domu pogrzebowym oraz na cmentarzu, po spopieleniu zwłok. 
Scenariusz opracował Mariusz Agnosiewicz, prowadzenie Adam Łoziński.
Obecnie jesteśmy w pełni gotowi do prowadzenia wszystkich najważniejszych uroczystości życiowych ludzi niereligijnych.

Więcej informacji o naszych ceremoniach na stronie: www.ceremoniehumanistyczne.pl

*

Po poważnym kryzysie redakcyjnym, Racjonalista wraca do formy!

*

W skład zespołu nowin naukowych wchodzą obecnie: Caden O. Reless, Marek Brandys, Zuzanna Niemier, Paulina Łopatniuk, Monika Białecka, Maciej Woźniak oraz Maciej Zatoński. Zainteresowanych współpracą w tworzeniu serwisu nowin naukowych zapraszamy do kontaktu pod emailem: nauka@racjonalista.pl

*

Wciąż trwa nasza ankieta badająca preferencje czytelników Racjonalisty. Prosimy o wypełnienie tych, którzy jeszcze tego nie uczynili:

Ankieta Racjonalisty na 50 mln

*

Profil fejsbukowy Racjonalisty osiągnął już liczbę 5666 sympatyków. Zapraszamy!

Racjonalista w Rzepie: Herezja tolerancji/a>

WWydawnictwo Racjonalista

Ukazała się nowa recenzja Niezbędnika ateisty: Jarosław Klebaniuk - Ateista to brzmi dumnie - lewica.pl

Ukazała się także nowa recenzja książki K. Czapińskiego Dokąd kler prowadzi Polskę?

Po dłuższej nieobecności ukazał się dodruk książki Tomasza Witkowskiego Zakazana psychologia. Wkrótce ponownie w sprzedaży również książka Derrena Browna Sztuki umysłu.

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John amond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty <

Zapowiedzi wydawnicze:

Fundusz Racjonalisty

Portal „Racjonalista” istnieje od ponad dziesięciu lat. Od początku naszym założeniem była całkowita niezależność i niekomercyjny charakter tego forum. W ciągu tych lat opublikowaliśmy teksty tysiąca autorów. Z autorów zagranicznych publikujemy autorów takich jak Richard Dawkins, Daniel Dennet, Steven Pinker, PZ Myers, Jerry Coyne i dziesiątki innych. Udało nam się przyciągnąć do współpracy znakomitych autorów krajowych. To wszystko jest możliwe dzięki ofiarności stałych współpracowników i przekonaniu autorów, że to co robimy jest ważne. Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpayNowe tekstyont>

Czytając doniesienia - Andrzej Koraszewski (06-10-2010)

Nasz główny pasterz nie zasypia gruszek w popiele. Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI zachęcił Polaków, by odmawiać różaniec jako drogę do odnowy życia i przemiany serc. Papież mówił po polsku, więc nakaz powinien do wszystkich dotrzeć.
Czytaj...

 

Transporter w wątrobie - Ed Yong (06-10-2010)

Nasze chromosomy są jak skarpety: potrzebna jest para, nie więcej i nie mniej. Każda nasza komórka zawiera 23 pary, a przekraczanie tej idealnej liczby obarczone jest olbrzymimi kosztami. Posiadanie pewnego chromosomu w nadmiarze prowadzi do genetycznych schorzeń takich, jak np. zespół Downa.
Czytaj...

 

140 rocznica upadku Państwa Kościelnego - Agnieszka Zakrzewicz (06-10-2010)

Zamek św. Anioła przez wieki służył jako więzienie papieskie, gdzie torturowano i mordowano wrogów Kościoła. Tu z woli trybunału kościelnego zgładzono Beatrice Cenci i jej rodzeństwo, oskarżonych o udział w morderstwie ojca pedofila. Brat został skazany na bicie pałką po głowie, a siostry ścięte. Tu wykonywał swoje egzekucje Mastro Titta - głośny kat papieża Piusa IX, specjalista od ćwiartowania i zabijania młotem
Czytaj...

 

No to czy świat jest przewidywalny, czy nie? Sprzeczności ekologów - Dan Gardner (05-10-2010)

Jest mokry wieczór poniedziałkowy, ale ławy jednego z największych kościołów w Ottawie są pełne wiernych. "Próbowaliśmy zająć miejsce bogów - grzmi gniewny człowiek na ambonie - bez wiedzy jak poradzić sobie z ekologicznym odciskiem stopy".
Czytaj...

 

Niewiarygodna prawda: dlaczego Ameryka staje się narodem religijnych nieuków - Daniel C. Dennett (04-10-2010)

Coraz częściej widzimy pastorów, którzy nie wierzą już dłużej w to, co zobowiązani są nauczać wykonując swój zawód, ale nadal wypełniają swoje obowiązki z rozmaitych powodów, jednych dobrych, innych nie tak dobrych.
Czytaj...

 

Kozioł ofiarny wiecznie żywy - Radosław S. Czarnecki (04-10-2010)

Ofiara (w sensie religijnym i teologicznym) to dar człowieka (ludzi) składany od zarania historii naszego gatunku siłom nadprzyrodzonym, transcendentnym, mitycznym w formie materialnych przedmiotów: ten dar jest symbolem oddania czci bóstwu, jego władztwa nad człowiekiem, nad ludzkością, nad światem.
Czytaj...

 

Wykluczeni - Andrzej Koraszewski (03-10-2010)

Pierwszą książkę Geoffreya Millera Umysł w zalotach czytałem trzy razy, Teorii szpanu nie doczytałem, więc jakoś się wyrównało. Czy to znaczy, że cały ten problem z symbolami statusu i naszymi zachowaniami "na pokaz" jest nieciekawy i bez znaczenia? Oczywiście, że jest ciekawy, ale od Millera oczekiwałbym czegoś ciekawszego.
Czytaj...

 

Twardy i miękki problem w teorii świadomości i fizyce - Bernard Korzeniewski (02-10-2010)

Terminy "twardy problem" i "miękki problem" świadomości funkcjonują w filozofii świadomości i samoświadomości. Twardy problem dotyczy samej istoty, esencji, "substancji" świadomości, umysłu, subiektywnej sfery fenomenów psychicznych. Miękki problem sprowadza się do określenia warunków, jakie musiałyby zostać spełnione w materialnym świecie zewnętrznym, aby (samo)świadomość wraz z rozmaitymi wypełniającymi ją fenomenami wyłoniła się z interakcji pomiędzy elementami tego świata lub też w inny sposób zaistniała w określonym układzie fizycznym w takim a nie innym momencie.
Czytaj...

 

Lewą marsz - Andrzej Koraszewski (01-10-2010)

Wielką zasługą lewicy w rozwiniętych krajach zachodnich był jej wkład w cywilizowanie wilczych praw kapitalizmu. Stworzenie siły politycznej, która zlikwidowała polityczny monopol kapitału, stworzenie działających instytucji pozwalających na negocjowanie płac, wywalczenie systemu opieki społecznej, który tworzył elementarną solidarność społeczeństwa z tymi, którzy znaleźli się poza rynkiem pracy.
Czytaj...

 

5 mln Biblii vs 5 mln prezerwatyw czyli antyklerykalna fala na Filipinach - Mariusz Agnosiewicz (01-10-2010)

Na Filipinach wrze! Rząd stara się rozwiązywać palące problemy wysokiego przyrostu naturalnego, oferując darmową antykoncepcję najuboższym rodzinom, w zamian za co Episkopat grozi prezydentowi ekskomuniką. Wczoraj doszło do zadymy w stołecznej katedrze, po której aresztowano znanego działacza kulturalnego Filipin, któremu biskupi zarzucają "obrazę uczuć religijnych". Głośny jezuita broni neutralności światopoglądowej państwa. Czy dojdzie do konsekwentnego rozdziału biskupów od polityki?
Czytaj...

 

Anegdoty pacjentów nie są dowodami - Dan Gardner (01-10-2010)

"Terapia wyzwolenia". Wydany dwa tygodnie temu wspólny raport Kanadyjskiego Instytutu Badań Medycznych i Stowarzyszenia MS w Kanadzie, prezentuje cztery główne wnioski: praca Zamboniego zawiera błędy; ma słabe dowody; terapia jest niebezpieczna; nie ma powodu uważać, że teoria leżąca u podstaw tej terapii jest poprawna.
Czytaj...

 

Dogmatyczna islamofilia zachodnich islamologów - Ibn Warraq (30-09-2010)

Czynnikiem prowadzącym do apologetycznej natury islamologów, są pieniądze saudyjskie, szerokim strumieniem wpływające na uniwersytety zachodnie. W grudniu 2005 r, książę Al-Waleed bin Talal bin Abdul Aziz Al Saud, wnuk Abdula Aziza Al Sauda, króla-założyciela Arabii Saudyjskiej dał uniwersytetom Georgetown i Harvard po 20 milionów dolarów. Anthony Glees wykazał, że osiem brytyjskich uniwersytetów, włącznie z Oxfordem i Cambridge, zaakceptowało 233,5 miliona funtów od Arabii Saudyjskiej.
Czytaj...

 

Herezja tolerancji - (30-09-2010)

Nie może być tolerancji dla pseudoprawd, czyli prób narzucania w oparciu o retorykę obiektywistyczną własnych wyborów aksjologicznych oraz twierdzeń niezrozumiałych lub nieempirycznych/niedowodliwych. Nasze światopoglądy w pewnej jedynie części opierają się na okolicznościach dotyczących faktów. Bardzo duża część naszych sporów międzyświatopoglądowych to w istocie konflikty wartości, w których nie idzie o żadną prawdę i nie ma w zasadzie miejsca dla konstruktywnego dialogu.
Czytaj...

 

Rośliny "mocy" w praktykach magicznych Indian obu Ameryk - Joanna Łabuzek (29-09-2010)

Wykorzystanie pejotlu przez Huiczoli wydaje się nie związane z pejotyzmem Azteków, ograniczonym głównie do klasy kapłanów; nie jest też podobne do używania pejotlu przez takie grupy Indian meksykańskich, jak Tarahumara i Kora. Ci drudzy są głęboko przerażeni pejotlem, podczas gdy Huiczole spodziewają się wyłącznie dobroczynnych skutków jego użycia. Kora i Tarahumara mogą kupić pejotl na jakim bądź targu albo od Huiczoli, podczas gdy Huiczole zakazują używania pejotlu zebranego z innego miejsca niż sakralna kraina, 'gdzie on mieszka'
Czytaj...

 

Możliwe, że życie zaczęło się w lodzie - Ed Yong (29-09-2010)

Jedne z najpopularniejszych teorii zakładają, że życie zaczęło się w piekielnych otchłaniach, w otworach hydrotermalnych pod powierzchnią morza, które wyrzucały potwornie gorącą wodę z wnętrza ziemi. Nowe badanie sugeruje jednak alternatywne rozwiązanie, rozwiązanie, które wydaje się być po drugiej stronie bieguna (celowa gra słów) od owych gorących ujść - lód.
Czytaj...

 

Dla ateistów i wierzących ignorancja nie jest usprawiedliwieniem - John Shook (28-09-2010)

Radykalny ateizm nie jest zainteresowany szerokim teologicznym obrazem i nie jest na niego przygotowany, a wierzący nie są w znacznie lepszej sytuacji. Wszyscy potrzebują lepszej edukacji na temat aktualnego stanu debat dotyczących Boga. Jeśli ateiści zamierzają stworzyć racjonalny światopogląd mogący zastąpić religie, muszą traktować religię i teologię bardziej poważnie.
Czytaj...

 

Bóg z odzysku, czyli recykling sił nadprzyrodzonych - Andrzej Koraszewski (28-09-2010)

Ileż to razy słyszałem, że tego boga, którego krytykują ateiści, to po prostu nie ma. Uczciwie rzecz biorąc nie ma ani tego, ani innego, ale jest wiara, a tę można badać i próbować dokładniej określić kto i w co wierzy. Spectrum wierzących rozciąga się od tych, którzy wierzą w każde słowo w Biblii aż do tych, którzy mówią coś o jakiejś apofatycznej teologii i o Bogu, który jest np. matematyką. Wierzący katolicy czytają różne pisma, od "Naszego Dziennika" począwszy, przez "Gościa Niedzielnego", "Opokę", aż po "Tygodnik Powszechny", "Więź" i "Znak".
Czytaj...

 

Center for Inquiry wypowiada wojnę ateistom - Jerry Coyne (27-09-2010)

Russell, którego akomodacjoniści postrzegają jako "dobrego" XX-wiecznego ateistę, atakuje te same argumenty teologiczne, które rozważają Czterej Jeźdźcy. Spójrzcie na jego Dlaczego nie jestem chrześcijaninem. Albo przeczytajcie antologię Hitchensa A Portable Atheist. Szybko odkryjecie, że Nowy Ateizm jest po prostu współczesną kontynuacją dziedzictwa wolnej myśli idącej wstecz do Spinozy.
Czytaj...

 

Kilka perspektyw na odwieczny problem umysł-ciało - Łukasz Stasiełowicz (27-09-2010)

Podsumowanie dotychczasowych debat skłania do zastanowienia się nad definicją duszy. Czy należy ją utożsamić ze świadomością? A może zrównać z całością możliwych stanów mentalnych? Dychotomia dusza-ciało zaczerpnięta z wymiaru religijnego jest ewidentnie nie do utrzymania, chyba że ktoś będzie próbował stosować sztuczki definicyjne.
Czytaj...

 

Grzech Młodego Chemika czyli podpalacze vs dopalacze - Łukasz Kołodziej (26-09-2010)

W ciągu ostatnich paru miesięcy w naszym kraju trwa kampania na rzecz delegalizacji i wyciągania konsekwencji z wszelkich prób wprowadzania do obiegu substancji psychoaktywnych potocznie nazywanych dopalaczami. Pierwsze sklepy z tego rodzaju produktami zaczęły istnieć zaraz po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. W miarę czasu powstawały nowe, natomiast nikt jakoś szczególnie z wyjątkiem zainteresowanych nie zwracał na nie uwagi.
Czytaj...

 

Czy zajmujący się nauką dziennikarze powinni opowiadać się po którejś stronie? - Ed Yong (26-09-2010)

Mówimy o rzeczywistej pracy dziennikarskiej, którą jest analizowanie, krytykowanie, prezentowanie kontekstu i tak dalej, w przeciwieństwie do nagiego informowania. Mówimy tu również o uznaniu swoich własnych stronniczych przekonań i przedstawieniu ich tak, aby były widoczne dla czytelnika. A wreszcie mówimy o przejrzystości i prawdzie, co jest znacznie bardziej ważne niż neutralność i obiektywność. Ostatecznie właściwe słowo określające człowieka, który jest neutralny wobec prawdy, to kłamca, a nie dziennikarz.
Czytaj...

 

Blizny po ewolucji, czyli o darwinizmie, feminizmie i wodnej małpie - Grażyna Latos (25-09-2010)

Teoria wodnej małpy to hipoteza wywodząca pochodzenie gatunków z rodzaju Homo ze środowiska wodnego, w którym wyewoluowały fizyczne cechy odróżniające ludzi od innych człowiekowatych. Współczesną wersję tej teorii zaproponował Max Westenhofer (1942), a biolog Alister Hardy w 1960 przedstawił ją w środowiskach naukowych. Do rozpowszechnienia teorii przyczyniła się publicystka Elaine Morgan.
Czytaj...

 

Bądź jednością z naturą - Andrzej Koraszewski (24-09-2010)

Odchodzenie od Kościoła, w połączeniu z promocją etyki ekologicznej, prowadzić będzie do zmian zachowań, ale intensywności tych zmian przewidzieć nie sposób. Opór ze strony Kościoła będzie poważny, ale na ile skuteczny? W 1917 roku Benedykt XV zabronił "masońskiej praktyki" spalania ciała, współdziałania przy kremacji, udzielania sakramentalnego odpuszczenia grzechów osobie, która wydała nakaz spalenia własnego ciała.
Czytaj...

 

Sieci (za bardzo) inteligentne - Adrian Zwoliński (23-09-2010)

Dzięki nim posłuchamy dyszącej do słuchawki "gorącej Kasi", poznamy miłość naszego życia, dowiem się od wróżki, czy zdobędziemy wymarzoną pracę i weźmiemy udział w audiotele. To wszystko dzięki nim - sieciom inteligentnym. Tak bardzo inteligentnym, że potrafiącym wykiwać niejednego "użytkownika końcowego".
Czytaj...

 

Czy nauka i wiara powinny pogawędzić? - Jerry Coyne (23-09-2010)

Co właściwie religia może wnieść do badań nad moralnością? Twierdzę, że religia nie wniosła ani jednego etycznego spostrzeżenia, które nie byłoby lepiej ujęte przez moralność świecką - i to bez piętna siły nadnaturalnej.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Zebranie PSR Warszawa
Wyślij parę jednopłciową z Polski w kosmos!
Kolejny protest przeciwko E. Radziszewskiej
Spotkanie Młodych Racjonalistów (Warszawa)


Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Awatary
Alma Mater Opolensis jednak nie chce uzdrawiać
Apel o zmianę
Dlaczego...
Komunikat redakcji
Pytania do Freda
Desant "logików" od Cejrowskiego
Internetowe szkarady na naszym forum.
Kolejność komentarzy do artykułów i newsów.
Komunikat moderacji
Religie:
Pielgrzymki ateistyczne .
Spór o genezę religii naturalnej w kontekście neoateizmu
Intelektualne pogaduszki
Wolność, wolność nade wszystko! ;)
HIV/AIDS w religiach i kulturach świata
Obiektywizm uczestników forum
Odrzuciłem ateizm z rozsądku
Jak to możliwe ???
Czy nie jesteście w stanie zaakceptować cudzej wiary?
Bez tzw. grzechu pierworodnego.
Nie tylko Dawkins, nie tylko dzisiaj
Popłakałem się ze śmiechu
Chrystus jest wymyśloną postacią z książki
Filozofia i światopogląd:
Ignostycyzm/ateizm semiotyczny/nonkognitywizm teologiczny
"Poznajmy się" czyli II Marsz Ateistów i Agnostyków 2010
Szczęście a egzystencja
Buraku-absurd
Zgrzyt w pięknej rozmowie.
Do braci ateistów
Wierzący i seks.
Ateizm a polityczna poprawność
Kościół i antyklerykalizm:
Skąd ta "schizo-frenia"?
Watykańskie niepokoje
Czy kadzidła kościelne są dopuszczone przez Sanepid?
"Nie pożądaj żony własnej"-czyli hity z Wiednia.
Watykan ma przekazać wezwanie do sądu papieżowi B16?
Korczak czy Maryja? Konflikt kompetencyjny w Przemyślu
Dziś odeszła, na zawsze, moja Babcia.
"Nasz Dziennik" broni świeckości państwa. W Turcji
Chrzest albo życie - wybór nie należy do ciebie
Dawkins kontra Ratzinger (polskie napisy)
Działanie zgodnie z prawem?
Nauka:
Marihuana vs dopalacze
Jak grzejemy atmosferę
Szeregi dla wytężenia mózgownicy
Charakter wypisany na twarz
Gliese 581 g - Druga Ziemia odkryta.
Magia nauki
Hubble 3D i obserwacje Jowisza
Sprzeczność STW?
Linki do fizyki cząsteczek i atomów
NDE - prawda czy wytwór mózgu?
Wątpliwości w kwestii ewolucji.
Hokus pokus na Uniwersytecie Opolskim - interwencja
Odbieranie tej samej barwy (koloru) przez różnych ludzi
Katastrofa smoleńska
Telewizje "naukowe" - nauka, edukacja, czy oszustwo ?
Nauka czy nie nauka ?
Matematyka z "lotu ptaka"
Społeczeństwo i kraj:
Czy Palikotowi pozwolą?
Minimum socjalne cd. i nie tylko
Obrońcy krzyża vs Wspólnota Kazachska
Mama i tata uczą
15 punktów Palikota
Sprawa Olewnika
religia a religioznawstwo w szkole.
JP1 - kredyt zaufania
Bezkrytyczne poparcie, nepotyzm i pochodne
Czemu Radziszewska musi odejść?
Czytelnicy racjonalista.pl i gazeta.pl popierają Palikota
Czy żyjemy w Państwie świeckim? - wideo z debaty
Zostaly naruszone konstytucyjne prawa wobec norweskich gosci
Wierzę w Polskę Nowoczesną
Czas postawić na Palikota
Niuejdż?
Komisja Majątkowa zgubiła 16 tys. hektarów
Dopalacze
Nowoczesna Polska
Utrzymanie kapelnów w szpitalach
Nie przyjęłam lesbijki
Potrzebujemy rytuałów
Koronacja Yody na Króla Polski - emocje młodych Polaków
Usuwanie krzyży z miejsc, w których być ich nie powinno
"młodzi, wykształceni i z dużych miast"
Nowy, smutny dzień wolny
Nie rusz, Andziu, tego kwiatka...
Komisja majątkowa - kolejne pytania
Wychowanie seksualne
Kultura:
Umysł
Another one bites the dust...
Człowiek i zwierzę. (ironiczny wytwór nie wprost)
Ja noszę dres...
ABC Racjonalisty:
Humor z dyskusji internetowych
Powstanie 2011 na facebooku
Substancja
ateizm - czy ateisci potrafia udowodnic ze bog nie istnieje
Nieskończoność poznania, jedynym bogiem (prze mała literę).
Gospodarka i ekonomia:
Krytyka czystego rozumu, czyli koniec historii.
Spłaszczenie PIT-a i ostre cięcia.
Europie kończy się czas
Wojska NATO w Afganistanie
Pytanie do radykalnych liberałów
O wszystkim i o niczym:
Miłość na długie lata
Agentce wolno, ale jej mąż...
StupidFilter
Vivat Palikot!
Obraza uczuć religijnych czy satyryczny komentarz?
Antyklerykalny = przyzwoity (nowe znaczenie niektórych słów)
Promuję "Wprost"
Szkoda, że nie radziecki.
Wolne i niewolne oprogramowanie
Dwanaście i pół psa
TED - "Pomysły godne szerzenia"
Odpowiedzialność
Tomasz Gollob mistrzem świata!
Solar flare - rozbłyski słoneczne
Która godzina?

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.