Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.074.218 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Błoto stwarza czasem pozory głębi."
 Społeczeństwo » Narkotyki

Grzech Młodego Chemika czyli podpalacze vs dopalacze
Autor tekstu:

W ciągu ostatnich paru miesięcy w naszym kraju trwa dość osobliwe zjawisko, jakim jest kampania na rzecz delegalizacji i wyciągania konsekwencji z wszelkich prób wprowadzania do obiegu substancji psychoaktywnych potocznie nazywanych dopalaczami. Pierwsze sklepy z tego rodzaju produktami zaczęły istnieć zaraz po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. W miarę czasu powstawały nowe, natomiast nikt jakoś szczególnie z wyjątkiem zainteresowanych nie zwracał na nie uwagi. Hałas podniósł się w momencie przeniesienia handlu z wirtualnej rzeczywistości w świat realny na masową skalę. To co nastąpiło później podnosi ciśnienie skuteczniej niż tauryna, chętnie używana już przez dzieci w podstawówce.

W tym momencie oddalam się od kwestii, czy są one szkodliwe czy nie? Chociaż sam uważam, że są. Osobliwy jest proces, metody i hasła jakimi prowadzona jest ta kampania. Dlatego osobliwy, że prowadzony typowo w rodzimym stylu. I tak:

Twoje dziecko umrze! Twoje dziecko jest zagrożone, będzie otrute! Dopalacze to śmierć! Przyłącz się do walki, brońmy naszego życia! Pomożemy Ci!

Stop. Zaraz, zaraz. Osobiście nie podoba mi się założenie, które jest non-stop lansowane, że moje dzieci będą biegały od rana do wieczora szukając czegoś czym można się otumanić. Nie dlatego, że nie dopuszczam takiej myśli do głowy, ale dlatego, że z góry neguje i podważa to moje kompetencje jako wychowawcy, przyszłego rodzica, przyjaciela, pedagoga i co najważniejsze-człowieka. Oni wprost mówią — ty i twoje dziecko jesteście idiotami! Oni was zabiją bo sami tego chcecie! Cała masa impotentów decyzyjnych dźwigających swój krzyż i podążających ślepo za swoimi pasterzami, mogą mieć ten problem — ja go nie mam. Człowiek zdrowy jest istotą fizycznie i psychicznie nastawioną na przetrwanie. Przetrwanie zapewnione jest przez własny rozwój, natomiast na rozwój składają się również popełniane błędy i wyciągane wnioski. Niestety część społeczeństwa stoi w rozkroku między lekcjami biologii i naukami kościoła. Po spożyciu każdej substancji psychoaktywnej organizm daje nam nauczkę w postaci dnia następnego. Każdy zdrowo myślący człowiek potrafi ocenić co mu szkodzi a co nie na podstawie autopsji lub obserwacji cudzych zachowań. Moi rówieśnicy, którzy nie stronią od używek lżejszych, nie mają ochoty na robienie z siebie kalek, roślin i impotentów a dodatkowo na słuchanie morałów i deklaracji, że są idealnym materiałem na nie. Niestety pewna grupa Polaków ma wielką nadzieję, że po złożeniu rąk, ktoś za nich pomyśli i wybawi z opresji, dodatkowo są przekonani, że reszta myśli tak samo. Chorobą naszej cywilizacji jest nie to, że media, szkoła i otoczenie mają na nas zły wpływ, tylko to że zapominamy, że jesteśmy tu na Ziemi dopiero od 15 minut i ewolucja trwa nadal, więc trzeba walczyć dalej o swój los i żyć w zgodzie z naturą. Zaślepieni techniką, religią i guru, ludzie nie potrafią chyba zrozumieć, że są inni, którzy opanowali sztukę autokontroli. Uważam, że odbiorca do którego skierowana jest kampania jest nieprawidłowy. Pracę zaczyna się od podstaw, czyli od tych, którzy są konsumentami substancji szkodliwych. Zrzucanie grzechu na tłum i stosowanie metody łapanki irytuje. Banalne stwierdzenie, że: broń nie zabija, to ludzie się zabijają odbija się jak groch od ściany.

Czy jestem za zamykaniem sklepów? Nie jestem, jestem za tym, żeby ludzie przechodzili obok nich obojętnie jak obok ulicznych sprzedawców zamienników perfum, śmiejąc się pod nosem. Pomijając trwającą kampanię wyborczą i fakt, że każdą z substancji składowych dopalaczy, można kupić przez internet na kilogramy całkiem legalnie i rozpocząć własną domową produkcję, oraz możliwość wejścia od lat do apteki i otumanienia się lekiem za parę złotych wraz z napojem energetycznym, uważam że ten temat jak każdy inny dotyczący zakazów i nakazów upadnie. Prostą sprawą jest narobić bałaganu w wirtualnych mediach, natomiast nie ma chętnych do sprzątania w świecie realnym — czyli pracy z młodzieżą. Dla przykładu podam ostatnią pikietę pod dopalaczami w moim mieście. Sklep był zamknięty, szykowany do pierwszego otwarcia, pozostałe działały pełną parą. Nikt z pikietujących nie wpadł na pomysł aby porozmawiać z „kolekcjonerami" przy pozostałych, to zbyt trudne. Są takie rzeczy w naszym kraju, których nie da się usunąć, ale nie każdy oprócz chętnych ma ochotę je oglądać. Także jeśli będę miał problem — zadzwonię na infolinię, znam numer: krzyż 48...


 Zobacz także te strony:
O marihuanie
Neandertalskie chabry. O religii, pożądaniu i narkotykach
A jak amfetamina (dla przyjaciół feta, białko czy speed)
Palenie
Być sobą czyli o problemach alkoholików
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Czy zajmujący się nauką dziennikarze powinni opowiadać się po którejś stronie?
Blizny po ewolucji, czyli o darwinizmie, feminizmie i wodnej małpie

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (13)..   


« Narkotyki   (Publikacja: 26-09-2010 Ostatnia zmiana: 04-03-2012)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Łukasz Kołodziej
Ukończył studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Od 1998 związany z kulturą uliczną oraz kulturą świecką. Tancerz,choreograf,promotor oraz felietonista. V-ce prezes zarządu TKKF w Puławach.

 Liczba tekstów na portalu: 6  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Bitwa o Anglię
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 632 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365