Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.010.596 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 151 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jako Miś o Bardzo Małym Rozumku, pamiętaj, że Rzecz, która przedstawia się dorzecznie w twoim łebku, może wyglądać mniej dorzecznie poza nim."
 
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Badania nanofizjologicznej reakcji biedronek na stymulację światłem z wykorzystaniem mikroskopu sił atomowych (26-09-2010)

Owady stanowią dla człowieka ważną grupę zwierząt, którą należy jak najlepiej poznać. Oprócz tego, że udało im się skolonizować tak ogromną powierzchnię Ziemi wchodzą one w szereg powiązań z ludźmi: niszczą uprawy, przenoszą patogeny, a z drugiej strony są zapylaczami roślin i drapieżnikami szkodników. To tylko kilka przykładów skłaniających do wzięcia owadów pod lupę, a dokładniej pod mikroskop i to nie byle jaki.

Dzięki mikroskopii sił atomowych - atomic force microscopy (AFM) naukowcy mogli się przyjrzeć owadom z niespotykaną dotąd precyzją - w skali nano. Za obiekt badań posłużyły biedronki (Hippodamia convergens) pospolicie występujące na terenie Ameryki Północnej.

Zgodnie z tematem badań owady były poddawane stymulacji światłem, przy użyciu którego przeprowadzono dwa eksperymenty.

Pierwszy miał na celu zbadanie reakcji biedronek na sytuację stresową, którą było migające światło o określonej długości fali. Doświadczenie trwające 100 sekund było podzielone na następujące etapy: odpoczynek (0-10 sekundy), migające światło włączone (10-40 sekundy), światło wyłączone (40-70 sekundy), faza podobna do początkowego odpoczynku (70-100 sekundy). Wyniki wskazują na to, że przy użyciu tego typu doświadczenia można zbadać funkcje systemu nerwowego u pojedynczych osobników.

Drugi eksperyment miał zbadać wrażliwość chrząszczy na światło o różnej długości fali (od 375 do 700 nm). Wyniki potwierdziły znane już fakty dotyczące wysokiej wrażliwości tych owadów na światło o długości fali od 375-400 nm. Nowym odkryciem było wykazanie ślepoty chrząszczy na światło o długości fali wynoszącej 500 nm i wyjątkową wrażliwość występującą przy 550 nm.

Dzięki AFM możliwe jest poznanie owadów z większą precyzją co umożliwia zbadanie problematycznych jak do tej pory zagadnień dotyczących funkcjonowania organizmu i zachowań insektów. Być może doprowadzi to do powstania nowej gałęzi w entomologii - nanofizjologii owadów.

[Maciej Woźniak]

Źródło: Guz NV, Dokukin ME, Sokolov I (2010) Atomic Force Microscopy Study of Nano-Physiological Response of Ladybird Beetles to Photostimuli. PLoS ONE 5(9): e12834. doi:10.1371/journal.pone.0012834


Maciej Woźniak

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26214 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365