MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #171
Nakład: 38601 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-04-15 do 2012-05-13

Spis treści:

Cytat tygodnia

Wierzę, że tam w górze jest coś, co czuwa nad nami. Niestety, jest to rząd.

Woody Allen


Aktualności i ogłoszenia

Sukcesy wolnej myśli

Patronaty

Tydzień Apostazji (14-20 maja)

Racjonalista po raz kolejny objął patronat nad tegorocznym Tygodniem Apostazji (14-20 maja) organizowanym przez serwisy apostatyczne i partię Palikota. Od lat zachęcamy, by osoby niewierzące odłączyły się od Kościoła, czego najważniejszym przejawem jest rezygnacja z przechodzenia fikcyjnych ceremonii chrztów czy ślubów kościelnych tylko ze względu na presję otoczenia czy najbliższych. Apostazja, czyli formalne oświadczenie woli potwierdzające chęć odłączenia się od Kościoła, celem wpisania przez proboszcza stosownej adnotacji w parafialnej księdze ochrzczonych, jest uzupełnieniem faktycznego odłączenia się od Kościoła.

Znaczenie apostazji jak dotąd ma charakter głównie indywidualny, gdyż nie było dowodów na uwzględnianie apostazji w ogólnej statystyce katolickiej. W tym roku sytuacja ma szansę ulec zmianie, jak oświadczył bowiem publicznie ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, w 2011 r. po raz pierwszy gromadzone są ogólnopolskie dane o liczbie apostazji. Tym samym pojawiła się realna szansa liczebnego ujmowania formalnego i świadomego odłączania się od Kościoła. Od podawanej liczby polskich katolików, która de facto jest liczbą ochrzczonych, można będzie odejmować apostatów, sukcesywnie urealniając tym liczbę wiernych dominującego Kościoła.

Aby jednak miało to wymiar nie tylko symboliczny, potrzeba jest więcej tego rodzaju oświadczeń woli. Tydzień Apostazji jest dobrą po temu okazją, zwłaszcza jeśli miał(a)byś ochotę uczynić to razem z innymi niewierzącymi. Więcej informacji o inicjatywie...

X Bałtycki Festiwal Nauki (23-27 maja)

Lista zaplanowanych w tym roku imprez liczy już blisko 750 pozycji. Przygotowało je ponad 3700 osób z 40 instytucji. Racjonalista, jako portal zaprzyjaźniony Festiwalu, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału choć w części z nich! Czytaj więcej...

Żywa Biblioteka (11-12 maja)

Po raz kolejny we Wrocławiu, pod patronatem Racjonalisty i PSR, otwarta została Żywa Biblioteka - mająca na celu poznanie (a może i zrozumienie) Innego. Czytaj więcej...

*

Racjonalista włączył się także w tym roku do kampanii społecznej WHO - Europejski Tydzień Szczepień, mającej na celu nie tylko popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach, ale i przełamywanie irracjonalnych lęków społecznych przed szczepieniami, karmionych pseudonaukowymi lub karykaturalnymi przekazami ruchu antyszczepionkowego. Przez cały tydzień zamieszczaliśmy możliwie rzetelne informacje dotyczące szczepionek. Powołaliśmy również specjalną stronę fb TAK dla szczepień, która będzie żyła przez cały rok, dostarczając aktualnych wiadomości i publikacji na ten temat. Stronę redagują obecnie Paulina Łopatniuk (Racjonalista.pl), Ewa Krawczyk (autorka bloga popularnonaukowego Sporothrix) oraz Mariusz Agnosiewicz.

Nowa koszulka Racjonalisty

Mózg - najważniejszy organ seksualny człowieka

Wbrew obiegowym opiniom, które koncentrują seks wokół genitaliów, to mózg jest najpotężniejszym organem seksualnym. Mózg nie służy tylko do procesów "jajogłowych", lecz napędza także i potęguje przyjemne procesy jądrowo-jajnikowe. W nim wszystko się zaczyna: miłość, pożądanie i rozkosz. Szczególnie u kobiet, choć nie tylko. Kiedy gładzisz kobiece uda czy stopy jej zwoje podstawne mózgu zalewa dopamina, substancja, która wzmaga pożądanie. W czasie seksualnego uniesienia przysadka mózgowa wydziela oksytocynę, zwaną hormonem miłości, która wpływa na także na pozaseksualne relacje kochanków. Nie trać więc głowy nawet w łóżku!


Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa

Koszulki i bluzy Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 5. Koszulka racjonalisty
 6. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
 7. Biblia a Google
 8. Fan club Jezusa
 9. Złota Rybka Darwina
 10. Wiedz, że coś się dzieje
 11. Dino Ateo
 12. Too stupid to understand science? Try religion!
 13. Atom ateizmu

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Jeśli uważasz, że działalność Fundacji Wolnej Myśli oraz portalu Racjonalista warta jest Twojego wsparcia, będziemy wdzięczni za darowiznę na realizację naszych celów statutowych

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay

*

W kwietniu strona Racjonalisty na Facebooku przekroczyła 20 tys. sympatyków

Polecamy nowe wideo Richarda Dawkinsa w języku polskim: Wykład w Berkeley, O Bogu i WszechświecieNowe teksty

 

Planeta Nibiru a sprawa polska - Jerzy Neuhoff (13-05-2012)

Pamięć ludzka jest krótka jak ogon dromadera, mówi ponoć arabskie przysłowie. I jest w nim sporo racji, a kto nie wierzy, niech zechce sobie przypomnieć, czym żyliśmy rok temu. Nie pamiętacie, więc przypominam - żyliśmy nadchodzącym końcem świata. Emocje te zawdzięczaliśmy głośnemu wtedy Haroldowi Campingowi, który powiadomił ludzkość o rychłym końcu wszystkiego, a przynajmniej naszych ziemskich zmartwień. Przyszło mu to dość łatwo, ponieważ ma do dyspozycji własną stację radiową.
Czytaj...

 

Ciota na ołtarzu - Andrzej Koraszewski (12-05-2012)

Osobiście nie znoszę określenia "ciota", użyłem go jednak w tytule z premedytacją - Kościół nie tylko nie dopuszcza wierzących aktywnych homoseksualistów do sakramentów, ale wszelkimi sposobami zwalcza możliwość uznania, że homoseksualiści są normalnymi ludźmi, których nie wolno pozbawiać przysługujących nam wszystkim praw. Hipokryzja Kościoła jest w tej sprawie wyjątkowo perfidna.
Czytaj...

 

Syntetyczne molekuły XNA mogą ewoluować oraz przechowywać informacje genetyczne - Ed Yong (12-05-2012)

XNA "zmniejszyłby właściwie ryzyko związane z biotechnologią". Wiele wątpliwości związanych z modyfikacjami genetycznymi kręci się wokół zmienionych zdziczałych genów, które przemieszczają się w amoku w obrębie danej populacji. Ale XNA nie powinien mieć tej zdolności. Takie molekuły, dalekie od bycia nienaturalnym zagrożeniem, mogą właściwie być ostatecznym narzędziem bezpieczeństwa biologicznego./font>
Czytaj...

 

Czy Bóg może tworzyć mutacje? Eliottt Sober mówi, że nie możemy tego wykluczyć - Jerry Coyne (12-05-2012)

Myślę, że nieobecność dowodów na istnienie Boga, kiedy takie dowody powinny być, jest istotnie empirycznym dowodem przeciwko istnieniu Boga, tak samo, jak brak dowodów na istnienie różowego jednorożca w lasach Nowego Świata, gdzie takie dowody powinny być, jest dowodem przeciwko istnieniu różowych jednorożców w lasach Nowego Świata.
Czytaj...

 

Ekonomia wygrywa z gruźlicą  - Matt Ridley (11-05-2012)

Niemal całkowity zanik gruźlicy w świecie zachodnim, gdzie kiedyś była największym zabójcą ze wszystkich, nie wszystko zawdzięcza streptomycynie. Śmiertelność z powodu gruźlicy już spadła o 75% w większości krajów zachodnich przed rokiem 1950, kiedy streptomycyna stała się dostępna, a tempo spadku niewiele różniło się przedtem i potem. Szkarlatyna, zapalenie płuc i dyfteryt znikały szybko na długo zanim wprowadzono na nie terapię.
Czytaj...

 

Walka o pokój i tolerancję - Andrzej Koraszewski (11-05-2012)

W egipskiej kampanii wyborczej kandydat z ramienia Bractwa Muzułmańskiego obiecuje rychłe podbicie Jerozolimy i utworzenie w niej stolicy Arabskich Stanów Zjednoczonych. O tym jednak później, zacznijmy od konferencji na rzecz pokoju. W stolicy Gabonu, Libreville w dniach 19-20 kwietnia br. odbyła się konferencja pod hasłem: "Technologie informacyjne w służbie pokoju i rozwoju." W konferencji uczestniczyło 30 krajów muzułmańskich, brali w niej udział również przedstawiciele UNESCO.
Czytaj...

 

Religia wroga kobietom - Jacek Tabisz (10-05-2012)

Indyjscy guru doszli do wniosku iż każda wdowa powinna wskoczyć na płonący stos pogrzebowy męża i spłonąć na nim żywcem. Taki los spotykał miliony indyjskich kobiet przez wiele wieków. Wyobraźmy sobie krzyczącą z bólu i przerażenia wdowę, usiłującą uciec z płomieni trawiących ją żywcem i wpychaną w nie z powrotem przez krewnych męża długimi kijami.
Czytaj...

 

Mit dekadencji czyli o konserwatyzmie i korwinizmie - Piotr Napierała (10-05-2012)

Konserwatyści zawsze myślą w ten sposób; na pytanie: "kiedy będzie lepiej?", odpowiadają: "lepiej już było". Jestem historykiem, więc możecie się domyślać, jak bardzo słabo mi się robi, kiedy wygłasza się peany ku czci strasznych epok, w których umierało się na grypę i polowano na czarownice.
Czytaj...

 

Suwerenna równość państw w Karcie Narodów Zjednoczonych - Mirosław Woroniecki (10-05-2012)

Czy w dzisiejszych czasach praktycznie realizowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych zasada "suwerennej równości" jej członków odgrywa jeszcze pozytywną rolę w budowaniu międzynarodowej społeczności , czy też jest wykorzystywana przez różne państwa ( które najdelikatniej mówiąc nie powinny uczestniczyć w żadnych międzynarodowych forach), do promocji swoich interesów?
Czytaj...

 

Jak Boguś z Bogiem wojował - Marcin Kruk (09-05-2012)

Szesnastoletnie osoby, zwane dalej dziećmi stały pod jabłonką i wypatrywały pszczół. Zapał jednych był większy, innych mniejszy, ale towarzystwo wyglądało zdecydowanie atrakcyjniej niż w klasie. Dziewczyny były zmartwione, bo wypatrzyły zaledwie trzy pszczoły i zaczęła się dyskusja nad tym, ile lat przetrwałaby ludzkość, gdyby nagle wszystkie pszczoły zginęły.
Czytaj...

 

Doświadczenie śmierci, odgrzewane ponownie - PZ Myers (09-05-2012)

Jeśli jestem ideologiem, to tylko w tym sensie, że żądam, by - jeśli nazywasz coś nauką - miało to jakieś podobieństwo do nauki wraz z jej metodami i podejściem, nie zaś do mistycyzmu. Beauregard upiera się przy próbach lansowania bełkotliwych dyrdymałów jako nauki, wyliczając, jakie ma publikacje i ile zarobił pieniędzy, podczas gdy ja proszę o dające się zweryfikować, dające się zreprodukować, dające się zmierzyć dowody.
Czytaj...

 

Czy islam jest z natury zły, czy z natury dobry? - Barry Rubin (09-05-2012)

Muzułmanie, którzy są anty-islamistami w sprawach politycznych i są stosunkowo umiarkowani w poglądach politycznych i w praktyce islamu, liczą się w dziesiątkach i setkach milionów. Ci ludzie są naszymi rzeczywistymi lub potencjalnymi sojusznikami w walce przeciwko islamizmowi i powinniśmy to zrozumieć oraz znaleźć sposoby współpracy z nimi, nawet jeśli nie ze wszystkim się zgadzamy.
Czytaj...

 

Znów o teologicznej krytyce ateizmu: nie rozpaczamy wystarczająco - Jerry Coyne (08-05-2012)

Krytyka polega na tym, że Nowi Ateiści nie pociągają swoich przekonań do logicznego końca - rozpaczy i nihilizmu, które rzekomo wyłaniają się, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma Boga, nie ma życia po śmierci ani też żadnego nadnaturalnego fundamentu moralności. Kiedy widzimy to, tracimy wszelką nadzieję - albo powinniśmy stracić wszelką nadzieję.
Czytaj...

 

Socjologia wiary i niewiary - Andrzej Koraszewski (08-05-2012)

Ksiądz profesor Janusz Mariański zastanawia się w najnowszym "Tygodniku Powszechnym" nad przyszłością polskiego katolicyzmu. Tytuł wywiadu zapowiada, że Kościół będzie wielobarwny. Wywiad prowadzi Artur Sporniak , który na wstępie stwierdza, że Kościół ma się dobrze, bo według najnowszego sondażu CBOS, 93 procent Polaków deklaruje, że są katolikami.
Czytaj...

 

Pora zacząć frakturować - Matt Ridley (07-05-2012)

Kampania powstrzymania gazu łupkowego przed wejściem na rynek i pokazaniem, czy się tam utrzyma, jest polityczna, nie zaś naukowa. Wspierają ją interesy różnych grup. Rosyjski przemysł gazowy, który jest zaalarmowany utratą swego zbliżającego się niemal monopolu na europejskie dostawy gazy, bardzo głośno krytykuje gaz łupkowy. Przemysły węglowy i nuklearny także wolałyby zobaczyć to niemowlę uduszone przy porodzie, ale nie sprzeciwiają się tak wyraźnie publicznie.
Czytaj...

 

Zduplikowany gen ukształtował ewolucję mózgu człowieka - Ed Yong (07-05-2012)

Projekt Poznania Ludzkiego Genomu został oficjalnie zakończony w 2003 r., ale nasza wersja genomu dalece nie jest tak naprawdę kompletna. Naukowcy nadal kończą ostatnie części, poprawiają błędy w sekwencji oficjalnej i odkrywają nowe geny. Ten nowe geny pozostały przedtem niezauważone nie dlatego, że są bezużyteczne lub niewiele znaczące. Niektóre z nich mogą być kluczowymi graczami w naszej historii ewolucyjnej.
Czytaj...

 

List otwarty do członków polskiej grupy Catholic Voices - Dariusz Kot (06-05-2012)

Wykaz dziedzin, w jakich zostaliście wyszkoleni, aby stać się "głosem polskiego katolicyzmu" daje do myślenia: media, polityka, biznes i doktryna Kościoła. Z pewnością będziecie w stanie wyjść od aktualnej doktryny i przy pewnym poziomie medialnego profesjonalizmu skutecznie promować Kościół w świecie polityki i biznesu. Nie sądzę jednak, żeby akurat tego nam w Polsce brakowało!
Czytaj...

 

Konflikt konfliktem goni - Jerzy Neuhoff (06-05-2012)

Dziwne, ale najpoważniejsze konflikty sumienia przeżywają niektórzy, kiedy chodzi albo o powołanie nowego życia albo niedopuszczenie do jego zaistnienia; obie sytuacje są im jednakowo nie na rękę, choć ich bezpośrednio, zazwyczaj, nie dotyczą. Najgłośniejsi są starzy kawalerowie, będący nimi bądź z własnego wyboru, bądź z chronicznego braku okazji.
Czytaj...

 

Uzasadnione kroki francuskiego rządu przeciw muzułmańskim ekstremistom - Ahlam Akram (06-05-2012)

Dlaczego potępiamy rządy europejskie za odmowę przyznania obywatelstwa tym, którzy popełnili bezprecedensowe zbrodnie? Należę do kategorii tych, którzy są poddawani wzmożonym kontrolom na lotniskach, ale nie przeklinam za to rządów europejskich. Tysiąckrotnie przeklinam ideologię muzułmańską, za każdym razem, kiedy podróżuję.
Czytaj...

 

Urojenie doświadczenia śmierci - NDE - PZ Myers (05-05-2012)

NDE nie są dowodami na nic poza mocą twórczą umysłu ludzkiego. Orędownicy NDE bezustannie wyciągają te same wyświechtane anegdotki i te same wyświechtane, stare, błędne interpretacje. Jeśli kiedykolwiek oglądaliście literaturę NDE, wiecie, że dwa przypadki, które są wyciągane regularnie, to 20-30 letnie historyjki o Pam i Bucie Marii; są dziś niemal legendą.
Czytaj...

 

Prymasie złóż rezygnację! - Andrzej Koraszewski (05-05-2012)

W Irlandii kolejny akt dramatu wokół bestialskiego traktowania dzieci przez księży, tym razem ujawniono dokumenty, że kardynał Sean Brady, prymas Kościoła katolickiego w Irlandii, był w 1975 roku osobiście zamieszany w śledztwo związane z oskarżeniami jednego z księży o pedofilię, nigdy nie ujawnił wszystkich faktów na temat tego śledztwa i osobiście zmuszał ofiarę gwałtu do złożenia przysięgi, iż dochowa tajemnicy.
Czytaj...

 

Telewizyjne artefakty i stereotypy - Ryszard Radwiłowicz (04-05-2012)

Telewizja wypacza umysły poprzez artefakty i stereotypy, przekazuje wypaczone obrazy i oceny PRL-u, Powstania Warszawskiego, stanu wojennego i udziału naszych wojsk w misjach wojskowych, zamiast kreować model dobrego fachowca, człowieka pomysłowego, osoby kreatywnej i jednocześnie otwartej, przyjaznej ludziom, odważnego społecznika, nie stroniącego od sporów politycznych i światopoglądowych, zainteresowanego kulturą. Nie mówiąc już o potrzebie popularyzacji naukowców, pokazywanych nie tylko od strony sukcesów, ale także ich pracy i porażek
Czytaj...

 

Małpi język - Anna Kurcek (04-05-2012)

Pawiany, które pod okiem francuskich naukowców nauczyły się rozróżniać angielskie słowa spośród wyglądających podobnie, lecz nie mających żadnego sensu zlepków liter. Podczas nauki korzystały one z najnowszego sprzętu komputerowego, znajdującego się w zaparkowanej koło ich wybiegu przyczepie.
Czytaj...

 

Bestseller o wyprawie dziecka do Nieba użyty jako wymówka do zjechania nauki - Jerry Coyne (04-05-2012)

Ta książka opowiada jak syn Todda, Colton, wówczas czteroletni, doznał pęknięcia wyrostka robaczkowego i jak jego "doświadczenie bliskie śmierci" obejmowało wizytę w niebie - naprawdę! - i zobaczenie rzeczy takich jak zmarli krewni, Bóg siedzący na wielkim tronie (oczywiście) i Jezus jeżdżący na olbrzymim koniu. Colton rzekomo dowiedział się także rzeczy, których nie mógł wiedzieć w rzeczywistym życiu, jak fakt, że jego matka miała poronienie.
Czytaj...

 

Złodzieje patriotyzmu - Andrzej Koraszewski (03-05-2012)

Historia Konstytucji 3 Maja to znacznie więcej niż informacja, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie, to przede wszystkim historia powodów, dla których była tak potrzebna, i przyczyn, dla których była bez szans. Być może również i powodów, dla których chytrze jej rocznicę połączono z osobliwym świętem kościelnym, które zupełnie niekonstytucyjnie czyni Matkę Boską królową naszej republiki.
Czytaj...

 

Odkrycie Neptuna i falsyfikowalność - Greg Mayer (03-05-2012)

W latach 1820. było już ewidentne, że Uran nie zachowuje przewidywanej orbity. W latach 1840. dwóch astronomów matematyków podjęło wyzwanie i stawiając hipotezę, że "obcą i niedostrzeganą przyczyną" jest nieodkryta planeta, spróbowali wyliczyć pozycję takiej hipotetycznej planety w oparciu o prawa Newtona. Nie tylko spekulowali na temat domniemanej planety, ale prosili obserwatoria, by jej poszukały.
Czytaj...

 

Logika świadectwem prawdy - Lucjan Ferus (03-05-2012)

Logikę (słusznie nazwaną "świadectwem moralności" i szczytem obiektywizmu) nie tylko można lecz nawet powinno się stosować na gruncie religii, już choćby dlatego, aby móc dostrzec liczne sprzeczności, paradoksy i absurdy tkwiące w tzw. prawdach objawionych lub innych apologetycznych dziełach i tym samym uchronić się przed nimi.
Czytaj...

 

Sztandar drugiej świeżości - Jerzy Neuhoff (02-05-2012)

Sztandary od łopotania na wietrze i słońcu płowieją i niszczeją, aż wreszcie trzeba je zastąpić nowymi. Ale aby je odnowić, nie wystarcza nowy materiał, w przypadku ideologii są to ludzie, potrzebne też są nowe idee i nowe hasła. Tymczasem, ze strony, z której zupełnie się tego nie spodziewałem, dobiegły mnie całkiem znajome, powiedziałbym nawet, swojskie hasła. Wraca nowe!
Czytaj...

 

Polska według Palikota - Mirosław Woroniecki (02-05-2012)

Jestem niezmiernie ciekawy, czy w związku z ogłoszonym pakietem propozycji wywiąże się jakaś poważniejsza dyskusja, szczególnie wobec postawy SLD, ciekaw jestem również czy krytyka niektórych rozwiązań wobec poważnie zapowiedzianej zasady pełnego zatrudnienia mającej stać się zadaniem politycznym dla przyszłego rządu ma szanse na rzeczowe potraktowanie czy też będzie jedynie uznana za kolejną PR-owską zagrywkę?
Czytaj...

 

Obrońcy niewiedzy - Jacek Tabisz (02-05-2012)

Obrońcy niewiedzy stanowią prężny i bardzo liczny klub. Ich głównym zajęciem jest zamykanie oczu i nie zwracanie uwagi na rozmaite elementy rzeczywistości. Aby obrona niewiedzy była dobrze przygotowana, obrońcy niewiedzy nie kwestionują przeważnie egzystencjalnych czynności praktycznych - choć są w stanie zapewniać, iż księżyc nie istnieje, iż kosmos powstał 6000 lata temu, iż w każdym pochlapanym wodą człowieku zawiera się mglista, nieśmiertelna substancja przeznaczona do śpiewania psalmów zwana duszą, to jednak nie negują zazwyczaj potrzeby odżywiania się, snu, rozmnażania.
Czytaj...

 

Owocnych obrad - Jerzy Neuhoff (02-05-2012)

Były kiedyś takie czasy, w których nie było tajemnicy służbowej, państwowej, bankowej i jeszcze paru innych. Danych osobowych było tak mało, że nikomu nawet się nie śniło o tym, by je chronić, bo wszyscy znali wszystkich. A mimo, że wszyscy wszystkich znali, to parę osób w historii gdzieś się zapodziało, jakby przepadło. Mają Egipcjanie wątpliwości, ilu było faraonów, lista chińskich cesarzy też jest niekompletna, nasi historycy od lat poszukują jakiegoś Bolesława Zapomnianego.
Czytaj...

 

Morderstwo w imię honoru - Chris Dsouza (02-05-2012)

Szacuje się, że co roku niemal dziesięć tysięcy osób zostaje zabitych w Pakistanie za rzekome przestępstwo spowodowania "hańby". Historia Indii także nie wydaje się jaśniejsza, z co najmniej tysiącem osób rocznie tracących życie z powodu "honorowych" zabójstw i koniecznością wprowadzenia w kraju surowych praw do poradzenia sobie z tą ohydną zbrodnią.
Czytaj...

 

Fundamentalizm islamski made in Turcja - Radosław S. Czarnecki (01-05-2012)

Szkoły religijne - jakimi w początkowym zamyśle miały być imam hatip - miały szkolić kaznodziei dla potrzeb meczetów. Z czasem, gdy inkorporowano je do państwowego systemu oświaty zaczęły przygotowywać swych wychowanków dla kadr i elity państwa, a przede wszystkim - do pełnienia publicznych i jednocześnie kierowniczych funkcji. 
Czytaj...

 

Samuel Huntington – Zderzenie cywilizacji - Piotr Napierała (01-05-2012)

Huntington ukazuje swoją twarz konserwatysty. Za osłabienie pozycji Zachodu wini sekularyzm, rozpad rodziny (chce on wesprzeć rodzinę, choć racjonalniej byłoby wesprzeć samotne rodzicielstwo, podejść do problemu praktycznie, a nie ideologicznie), wypieranie chrystianizmu i hedonizm, w jego kostycznej wizji Zachodu nie ma miejsca na liberalną ewolucję, choć jeszcze na początku dzieła uznał liberalizm za de facto część odwiecznego ładunku cywilizacyjnego Zachodu...
Czytaj...

 

Modularna sieć genów jako czynnik nowości ewolucyjnej - PZ Myers (01-05-2012)

Kwestią zasadniczą jest to, że ponieważ złożone sieci rozwojowe są funkcjonalnie ograniczone - myśl o nich jako o modułach software, które reagują na molekularne bodźce i dają morfologiczne rezultaty - ich złożoność wcale nie jest barierą dla ewolucji, ale zamiast tego dostarcza okazji do tworzenia ciekawych nowości ewolucyjnych.
Czytaj...

 

Diabeł w przestrzeni publicznej XXI wieku - Andrzej Koraszewski (30-04-2012)

Czy mamy do czynienia z nowym, przerażającym trendem polowań na czarownice? Czy nie pora zapytać, gdzie jest państwo i czy Kościół nie inspiruje i nie prowadzi działań przestępczych? Tak, to pytanie należy zadać ministrowi sprawiedliwości, nie zakładając, że przecież znamy jego odpowiedź. Z tym pytaniem należy zwrócić się do psychologów, lekarzy i prawników dziś, nie czekając na pierwsze ofiary śmiertelne.
Czytaj...

 

Fundamentalizm w scjentologii - Jerry Coyne (30-04-2012)

Rozbawiło mnie odkrycie, że scjentologia, podobnie jak chrześcijaństwo, ma swoich fundamentalistów - w tym wypadku ludzi, którzy ściśle i dosłownie trzymają się obłąkanych tekstów L. Rona Hubbarda. Przyjaciel przysłał mi artykuł z "Independenta" o Marku ("Martym") Rathbunie, scjentologicznym apostacie, który porzucił Kościół, ponieważ uznał, że jego metody i finansowe występki są rażące.
Czytaj...

 

Gdy rozum śpi... - Wojciech Szczęsny (30-04-2012)

Bez nauki i jej osiągnięć właściwie nie da się żyć. Podobnie, jak ze słynnym zdrowiem z fraszki Kochanowskiego, dostrzegamy to, gdy natura, a częściej niestety drugi człowiek, odbiera nam wytwory naszej cywilizacji. Czy potrafimy żyć bez komórek, Internetu, GPS? Oczywiście, że tak. Ale już awaria prądu stwarza zagrożenie dla życia wielu ludzi.
Czytaj...

 

Przekaźnik - Jacek Ryś (30-04-2012)

Wyrażenie video bambino użyte po raz pierwszy użyte przez Govanniego Sartori opisuje dziecko w wieku trzydziestu lat. Dziecko specyficzne, głuche na bodźce pochodzące z lektury, człowiek którego uformowały telenowele i migotliwe obrazy, przekaz ubrany w treści dla świadomości dość ubogie, wynoszące na piedestał wartości, które łatwo zobrazować, jak seks czy wartości materialne.
Czytaj...

 

Zapraszamy Catholic Voices - podyskutujmy o Jezusie - Dariusz Kot (29-04-2012)

Rozpoczęła działalność polska sekcja międzynarodowej sieci świeckich apologetów: Catholic Voices. Jak obwieściła triumfalnie Fronda: "infantylnym antyklerykałom coraz trudniej będzie walczyć z Kościołem. Tym razem trafią na wyszkolone brzytwy, które będą medialnie walczyć o szerzenie wiary w Jezusa". Jako zdeklarowany ateista nie widzę w tej sytuacji innego wyjścia, niż podstawić swoją skórę pod owe "medialne brzytwy".
Czytaj...

 

O wierzących prawdziwie - Julian Bartosz (29-04-2012)

Nietzsche zauważył, że fanatyzm to jedyny objaw 'silnej woli', na który potrafią zdobyć się ludzie słabi i nękani niepewnością. Z poczucia niepewności, kompleksów i spotęgowanych wątpliwości wyrasta u "prawdziwie wierzących" właśnie fanatyzm. Własną pustkę wewnętrzną kompensują sobie wręcz namiętnym zwróceniem się ku czemuś zewnętrznemu, przeważnie ku jakiemuś wodzowi czy innemu guru. Ludzie niepewni siebie po prostu muszą się czegoś uczepić
Czytaj...

 

Pierwszy dzień - Sarah Honig (29-04-2012)

W pierwszym dniu istnienia Izraela sekretarz generalny Ligii Arabskiej Abdul-Rahman Azzam Pasza sformułował priorytety arabskie. Wysyłając siedem armii arabskich, by uśmierciły nowonarodzony "twór syjonistyczny", oznajmił: "To będzie wojna eksterminacji i doniosła masakra, o której będzie się mówić jak o masakrach Mongołów i krzyżowców".
Czytaj...

 

Mamy prawo do krytyki islamu - Lars Hedegaard (29-04-2012)

To jest prawo - powiedziałbym nawet obowiązek - do opisywania, krytyki i przeciwstawiania się totalitarnej ideologii, które próbowałem zastosować najlepiej jak potrafię. Moja wypowiedź i moje teksty nie miały innego celu, jak tylko ostrzeżenie moich współobywateli przed niebezpieczeństwem, nieodłącznym od islamskiej koncepcji państwa i prawa. Nie ukrywałem faktu, że uważam tę walkę o nasze wolności za najważniejsze polityczne zmaganie naszych czasów.
Czytaj...

 

Kruk krukowi oka nie wykole - Marcin Kruk (28-04-2012)

Wątpliwe, czy bóg jest matematyką, gdyż wynikałoby z tego, że dwa razy dwa jest pięć, a jak Bóg zechce to będzie więcej, bo jego istotą jest wolna wola. Może jest kreatywną księgowością, ale nie wolno tego mówić dzieciom, gdyż była by to demoralizacja i podważanie chrześcijańskich wartości.
Czytaj...

 

O doskonałości moralnego nauczania Jezusa - Eric S. MacDonald (28-04-2012)

U samego sedna tradycyjnego teizmu jest coś ostatecznie przerażającego i straszliwego, najgorsza myśl, jaką my, biedni ludzie, kiedykolwiek mieliśmy, wirus mózgu tak niszczący duszę, a jednak tak nieustępliwy, że człowiek zastanawia się, jak kiedykolwiek będziemy w stanie całkowicie się go pozbyć.
Czytaj...

 

Każdy lek … - Jerzy Neuhoff (28-04-2012)

Wydaje się, że umiejętność czytania też może okazać się zbędna. Coraz więcej książek można sobie posłuchać, o ile ktoś ma tyle czasu i samozaparcia, aby słuchać książki, a do słuchania nie potrzeba znać literek. Wieści ze świata też bierzemy na słuch, zresztą, co to za wieści, tam spadł jakiś samolot, tam wykoleił się pociąg albo rozbił autobus, ta się rozwiodła z tym, żeby móc się wydać za tamtego, a znowu komuś innemu wlepiono tyle a tyle lat odsiadki.
Czytaj...

 

Ewa Drzyzga. Pośrodku - Andrzej Gregosiewicz (27-04-2012)

Mieszkanka Szwajcarii zmarła z głodu wierząc, że może "odżywiać się" tylko i wyłącznie światłem - informuje serwis thelocal.de. Anna Gut (nie jest to jej prawdziwe nazwisko) miała nieco ponad 50 lat, kiedy obejrzała film pt. "Na początku było światło" - dokument, w którym dwóch mężczyzn stara się pokazać, jak przeżyć tylko i wyłącznie dzięki energii słonecznej.
Czytaj...

 

Żydzi a oświecenie i antysemityzm - Piotr Napierała (27-04-2012)

Zastanawiałem się często czemu nacjonaliści-ksenofobi tak chętnie łączą się we wspólnym antysemityzmie z anty-oświeceniowymi konserwatystami. Odpowiedź na to pytanie, jak na wiele innych dotyczących dzisiejszych stosunków i mitów leży w epoce, w której po raz pierwszy liberalni intelektualiści starli się z teokratycznym konserwatywnym betonem, czyli w epoce oświecenia.
Czytaj...

 

Gry, w które grają naczelne - Matt Ridley (27-04-2012)

Zazwyczaj młodsi profesorowie piszą do starszych profesorów długie, niezamawiane e-maile, a ci odpowiadają krótko i z opóźnieniem; młodsi odpowiadają następnie natychmiast i wyczerpująco. Kiedy podporządkowany szympans iska dominującego, robi to często długo i bez proszenia. Kiedy z kolei on prosi o iskanie, otrzymuje tylko krótkie iskanie i zazwyczaj musi poprosić drugi raz. Ludzie zachowują się dokładnie tak jak małpy, którymi są.
Czytaj...

 

Parodia osądzania ludobójstwa przez ONZ - Daniel Greenfield (26-04-2012)

Jak skuteczna jest Organizacja Narodów Zjednoczonych w sprawie osądzania ludobójstwa? Kiedy jesteśmy jego świadkami lub właśnie się zaczyna, siły pokojowe ONZ zazwyczaj znajdują dobry powód, żeby być gdzie indziej. Zaś Rada Bezpieczeństwa i Zgromadzenie Ogólne znajdują jakąś palącą sprawę izraelską, na której muszą się skoncentrować. Ale co dzieje się po fakcie?
Czytaj...

 

Tajemnice ewolucji: “cios” narwala lub raczej ząb - Jerry Coyne (26-04-2012)

Z jakiegoś powodu ateiści mają obsesję na punkcie narwali, fascynację nimi, której nie całkiem rozumiem. Lubię je, ale dlaczego pojawiają się tak często w akompaniamencie niesłychanie irytujących śpiewów narwali? W każdym razie zostawmy te prześmiewki i zajmijmy się rzeczywistą nauką o narwalach, o której donosi nowa praca naukowa. Jest to badanie natury ich ciosów i jest tam kilka fascynujących rezultatów.
Czytaj...

 

Umiarkowanie w okowach cenzury - Aisha Ashraf (25-04-2012)

My, umiarkowani muzułmanie, znajdujemy się dziś między młotem a kowadłem. Zachód przygląda się nam podejrzliwie z uwagi na terroryzm ekstremistów i biurokratyczne krzewienie "poprawności politycznej". Jeżeli jednak zabieramy głos, żeby wyjaśnić nieporozumienia, spotykamy się z groźbami i potępieniem ze strony ludzi podających się za naszych braci i siostry w wierze.
Czytaj...

 

Pokolenie X - Anna Kurcek (25-04-2012)

W przyrodzie występują jedynie dwa warianty. To, co dzieje się w laboratoriach, to już zupełnie inna sprawa. Jak donosi magazyn "Science" naukowcy z Medical Research Council (MRC) Laboratory of Molecular Biology (Cambridge, Anglia) zdołali stworzyć aż sześć dodatkowych typów kwasów nukleinowych, czyli tzw. XNA (ang. xeno-nucleic acids). Do ich produkcji wykorzystano naturalnie występujący enzym zwany polimerazą DNA.
Czytaj...

 

Sodoma i Gomora - Ziemowit Ciuraj (25-04-2012)

Wiemy już, że powoływanie się na Boga tak okrutnego jak ten, który zniszczył Sodomę i Gomorę może być zwiastunem zbrodni, które zostaną zrealizowane przez tych, którzy wierzą, a raczej wedle swego mniemania wiedzą, że są wykonawcami Jego woli. Wiemy też, że jeżeli w powszechnej świadomości jakiekolwiek ludobójstwo posiada historyczne konotacje religijne, z dużym prawdopodobieństwem spowoduje bierność ludzi lękających się występować przeciw tak manifestującej się obecności Boga w historii.
Czytaj...

 

Czy w każdym człowieku drzemie zabójca? - Andrzej Koraszewski (25-04-2012)

Po procesie Eichmanna Hannah Arendt pisała o banalności zła, o tym, że umysł przestępcy okazał się zadziwiająco normalny, że była to zaledwie odpowiedź na klarowną informację ze strony władz; "dziś wolno zabijać". Takie przyzwolenie pod każdą szerokością geograficzną powoduje, że nagle pojawiają się setki i tysiące chętnych, nagle wczorajsza normalność staje się odległym i dziwnym światem i pojawia się pytanie nie o umysł przestępcy, a o umysł człowieka odpornego na te zaproszenia.
Czytaj...

 

Po co muzułmanom szariat, a nam wszystkim prawa człowieka - Maciej Kochanowicz (24-04-2012)

Jakiś czas temu miałem przyjemność opublikowania w Racjonaliście tekstu "Dialog muzułmanów i krytyków islamu - wnioski osobiste". Wśród komentarzy jakie pojawiły się pod tym tekstem jedna sprawa pojawiała się najczęściej. Była to kwestia stosunku do szariatu oraz do praw człowieka.
Czytaj...

 

Nie jest jeszcze tak źle - Stanisław Pietrzyk (24-04-2012)

Pan Cejrowski pomimo swych dyplomów i kształcących podróży nie wyzbył się ani krzty rozmaitych, typowych dla skrajnej prawicy fobii. Nadal jego wypowiedzi są kseno- i homofobiczne. Nadal obraża wszystkich wokół, którzy nie podzielają jego światopoglądu. Jak bardzo w tym działaniu różni się W.C. od wielkiego podróżnika i dziennikarza Antoniego Halika...
Czytaj...

 

Agresywny ateizm? - Jacek Tabisz (23-04-2012)

Ludzie religijni mają zresztą bardzo szeroką gamę niuansów dotyczącą słowa "agresja". Dla wielu muzułmanów, zgodnie z Koranem, zgwałcona kobieta jest przeważnie agresorem wobec mężczyzn, którzy ją zgwałcili. To w końcu ona ich kusiła swoim kobiecym ciałem. Czyli agresją jest samo istnienie w nielubianej przez pobożnych formie. Wydaje mi się, że ateiści mogą powiedzieć to samo o sobie. Sam fakt bycia ateistą jest tak nieskończenie agresywny, że wielu ludzi wierzących domaga się w dowód pokojowych zamiarów od ateistów nieistnienia.
Czytaj...

 

Spojrzenie fizyka na homeopatię - Venkataraman Balakrishnan (23-04-2012)

Jeśli wszystko pójdzie dobrze prawdopodobieństwo, że Materia Medica zastąpi teksty medycyny molekularnej w roku 2100 jest bliskie zera. Gdyby się tak jednak zdarzyło, możemy być także pewni, że nasi potomkowie będą wówczas odziani w niewyprawione skóry zwierzęce i będą uderzali o siebie kamienie, żeby zdobyć ogień, dyskutując stosunkowe zalety włosia kozła i odchodów nietoperza dla złagodzenia bólu stawów. W takim przypadku nic z powyższego nie będzie miało znaczenia. Oby się to nigdy nie zdarzyło!
Czytaj...

 

Yutyrannus, gigantyczny tyranozaur z piórami - Ed Yong (23-04-2012)

Spotkaj się z największym opierzonym zwierzęciem w historii - wcześniejszą wersją Tyrannosaurus rex, odzianego w długie i puszyste pióra. Tą nowoodkrytą bestię nazwano Yutyrannus huali [华丽 - olśniewający, wspaniały], połączenie chińskiego i Łaciny, oznaczające "pięknego opierzonego tyrana". Jego pojawienie się ponownie otwiera debatę dotyczącą tego, czy ikoniczny T.rex mógł być upierzony.
Czytaj...

 

10 mitów o szczepionkach - (22-04-2012)

Krowia Wysypka albo cudowne efekty nowej szczepionki - to satyra z początków XIX w. przedstawiająca mity antyszczepionkowe, które krążyły w pierwszych latach po wynalezieniu szczepionki przeciwko ospie. Przedstawiała ona wynalazcę szczepionki, który wraz z asystentami spokojnie aplikuje przerażonym ludziom przełomową szczepionkę opartą na wirusie ospy krowianki, pomimo że zamiast zwyczajowych krostów poospowych, wyskakują im z różnych części ciała krowy. Za głosem agitujących księży lud wierzył, że szczepionka jest dziełem antychrześcijańskim, stąd na ścianie szpitala, gdzie Jenner aplikuje szczepionki wisi obraz na cześć złotego cielca. Jakie dziś krążą mity antyszczepionkowe?
Czytaj...

 

Homeopatia, rzeżączka, UOKiK i gorączka - Andrzej Gregosiewicz (22-04-2012)

Przed rokiem złożyłem skargę na polski oddział francuskiej firmy Boiron, która prowadzi dystrybucję fałszywego "leku" (oscillococcinum). Preparat ten nie zawiera żadnej czynnej substancji leczniczej. Fakt ten potwierdziła rzeczniczka prasowa producenta. Można, więc powiedzieć, że oscillococcinum to atrapa leku. Mimo to Pani Prezes UOKiK przez 12 miesięcy i 3 tygodnie nie zrobiła nic, by chronić interes polskich konsumentów. Atrapę leku można nadal nabyć w każdej aptece w Polsce. Stanowi to ewidentne zagrożenie zdrowia i życia tysięcy pacjentów. Dlatego, w imieniu całego środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera z prośbą o dymisję Pani Prezes UOKiK.
Czytaj...

 

Poprawiam Heraklita - Jerzy Neuhoff (22-04-2012)

Podobno nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki - jeśli wierzyć starożytnemu mędrcowi, i nic dwa razy się nie zdarza, jak to głosi poetka. Ulegając tym sugestiom, pierwszą wpajano mi już nieomal od dziecka, czasy dzisiejsze uważać począłem jako zupełną nowość, czyli nową jakość. Analogie z przeszłością wydawały mi się dość słabe, a niektóre sytuacje, uznawałem za dziedzictwo, często kłopotliwe, na szczęście jednak przeżytych czasów.
Czytaj...

 

Rozum i upiory - Edmund Kaleciński (22-04-2012)

Jarosław krzyczy: zdradzeni o świcie, zdrajcy, oddajcie wrak samolotu, zamach itp. A lud smoleński woła: "Mordercy! Znamy prawdę". I tak czkawka smoleńska jeszcze trwa. Wszystko kropi, święci, błogosławi Kościół. Ta instytucja dba o to, by wciąż śpiewano: "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie". Dym kadzidła przyćmiewa umysły.
Czytaj...

 

Gen prawdę ci powie - Anna Kurcek (22-04-2012)

Wróżenie z ręki i rybich wnętrzności to przeżytek. Obecnie więcej pewnych informacji możemy uzyskać udając się do genetyka, który dzięki najnowszym technologiom odkryje przed nami sekrety o prawdziwym ojcu, niewiernej żonie, chorobie dziadka oraz o grożących nam problemach zdrowotnych. Być może niedługo badania takie zdołają uchylić rąbka tajemnicy także w kwestii szczęścia w miłości i sukcesów w pracy. Nie wierzycie?
Czytaj...

 

Racjonalista wspiera Europejski Tydzień Szczepień - (21-04-2012)

Portal Racjonalista.pl przyłącza się do kampanii społecznej WHO na rzecz szczepień, dostrzegając niebezpieczeństwo eskalacji antyszczepionkowych irracjonalizmów, które przynoszą coraz większe koszty społeczne. Od samego początku wynalezienia szczepionek w XVIII w. były one bezpardonowo zwalczane - najpierw przez kościoły, a współcześnie przez nowe formy irracjonalizmów, głównie z kręgów wrogów naukowej medycyny, popularyzujących mit tzw. naturalnej lub alternatywnej medycyny (np. homeopaci) oraz namiętnych wyznawców spiskowych teorii
Czytaj...

 

Marcin Luther, kardynał Pell i nietolerancja religii - Eric S. MacDonald (21-04-2012)

Wiara jest zasadniczo nietolerancyjna, ponieważ, jak to powiedział Feuerbach: "z wiarą zawsze wiąże się ułuda, że jej sprawa jest sprawą Boga, jej honor jego honorem". Nikt, kto wierzy, że jego wartości są takie same jak jego boga, nie może pozwolić, by wartości innych były tolerowane, nie mówiąc już o ich wyższości.
Czytaj...

 

Racjonalizm w dyplomacji XXI wieku - Andrzej Koraszewski (21-04-2012)

Racjonalizm podpowiada, że pokój jest sensowniejszy niż wojna, jednak zagrożeniem dla pokoju mogą być nie tylko sprzeczności interesów, ale również nieobliczalność w postaci ideologicznego, nacjonalistycznego, czy religijnego obłędu. "Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny" powiadali starożytni Rzymianie, zanim ich nie podgryzła niemoc i dekadencja.
Czytaj...

 

Problem priorytetów - Bjørn Lomborg (20-04-2012)

Projekt Copenhagen Consensus, którym kieruję, buduje połączenia między badaniami uniwersyteckimi i konkretnymi analizami ekonomicznymi, których mogą użyć decydenci w rzeczywistym świecie. Co cztery lata badacze i laureaci Nagrody Nobla pracują nad zidentyfikowaniem najlepszych odpowiedzi na największe problemy, przed jakimi stoi ludzkość.
Czytaj...

 

Model iracki: na tyle dobry, na ile to możliwe - Barry Rubin (20-04-2012)

Irak jest w opłakanym stanie. Przemoc trwa nadal. Podziały powodują niekończące się spory. Korupcja sięga wysokich poziomów. Chrześcijanie żyją w strachu lub po prostu uciekają. Islamiści nieustannie posuwają się do przodu. Niemniej, moim zdaniem, z wszystkimi tymi problemami "model iracki" jest czymś najlepszym, czego możemy oczekiwać na Bliskim Wschodzie.
Czytaj...

 

Ludu mój ludu! To polowanie na czarownice musi się skończyć! - Leo Igwe (19-04-2012)

Swobody religijne nie obejmują podżegania do nienawiści i przemocy przeciw innym w imię przekonań religijnych, ani zadawania tortur, czy nieludzkiego i poniżającego traktowania kogokolwiek w imię religii. Swoboda wyznania należy do praw człowieka i powinna być zapewniona i chroniona. Jednak podżeganie do przestępstw i wyrządzanie ludziom krzywd jest zbrodnią, a jej sprawcy powinni być karani.
Czytaj...

 

Czy możliwe jest zwalczenie malarii? - Matt Ridley (19-04-2012)

25 kwietnia jest Światowym Dniem Malarii, zaprojektowanym w celu ściągnięcia uwagi na największego na planecie zakaźnego zabójcę. Wiadomości na ogół są dobre. Nigdy jeszcze malaria, którą przenoszą komary Anopheles, nie była w szybszym odwrocie. Śmiertelność spadła w Afryce o jedną trzecią tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat i malaria zniknęła z większości państw świata, włącznie z USA.
Czytaj...

 

Rasizm nasz powszedni - Radosław S. Czarnecki (19-04-2012)

Polskie (i nie tylko polskie) doświadczenia pokazują, iż wykształcenie, przynależność do elity, celebryctwo , pozycja społeczna, kapitał (wszystko co pod tym znaczeniem rozumiemy) nie chronią przed barbarzyństwem, ksenofobią, szowinizmem, rasizmem, antysemityzmem, nienawiścią, pogardą do "Innego" człowieka etc. Idee ( rasistowskie, szowinistyczne, nienawistne i mordercze) rodzą się w umysłach inteligenckich, ale ich praktyka i realizacja - ze wszystkimi okropnościami i brutalnością - przypada ludowi.
Czytaj...

 

Uczciwość - Jerzy Neuhoff (18-04-2012)

Szczęście p. Ruckiego polega na tym, jak się domyślam, że nie ma on żadnych wątpliwości moralnych. Jest uczciwy intelektualnie do szpiku kości, a to pozwala mu równie uczciwie twierdzić, że o istnieniu owej, szkoda, że niezbyt definiowalnej bo przecież niepojętej mocy, każdy "intelektualnie uczciwy człowiek, niezależnie od swego wykształcenia, kultury i pobożności, może z łatwością się przekonać".
Czytaj...

 

Lekcja pływającej trumny - Sarah Honig (18-04-2012)

Ta potworność była dokonanym z zimną krwią dziełem Wielkiej Brytanii (zaangażowanej w walkę z Niemcami, ale bez żadnego współczucia dla ich żydowskich ofiar), zrealizowana przez rzekomo neutralną Turcję (której tak zwane niezaangażowanie nie rozciągało się na pariasów - uchodźców żydowskich), przez Arabów (którzy byli jawnymi kolaborantami nazizmu i którzy naciskali na Londyn, by odmówił zagrożonym Żydom azylu w żydowskiej ojczyźnie) i wreszcie Rosji, która wycelowała torpedy w unieruchomione pudełko sardynek z Żydami, którym nikt nie pozwolił postawił stopy na terra firma.
Czytaj...

 

Uwagi PSR do wyznaniowego odpisu podatkowego - (18-04-2012)

Można mieć poważne wątpliwości co do wydajności i uczciwości organizacji katolickich przy wykorzystywaniu powierzonych funduszy. Np. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w roku 2010 na realizację zadań statutowych przeznaczył niespełna połowę swoich przychodów. Ponad połowę pochłonęły natomiast koszty administracyjne. Należy mieć na uwadze, że wskaźniki te mogą być jeszcze bardziej niepokojące w przypadku organizacji i placówek, które nie są w całości objęte obowiązkiem sprawozdawczym.
Czytaj...

 

Legutko musi przeprosić Zuzannę Niemier i Tomasza Chabinkę - (17-04-2012)

Sąd w rozstrzygnięciu stwierdził, że dobra osobiste Zuzanny Niemier i Tomasza Chabinki zostały naruszone przez Ryszarda Legutko ponad wszelką wątpliwość. - Młodzi ludzie wykazali się nadzwyczajną jak na swój wiek dojrzałością poglądów, a ich celem było wywołanie debaty publicznej - powiedział sędzia. Dodał, że nazwanie ich "rozwydrzonymi i rozpuszczonymi przez rodziców smarkaczami" było tym bardziej niestosowne, że padło z ust wykładowcy akademickiego i byłego ministra edukacji.
Czytaj...

 

PSR w obronie indyjskiego demaskatora cudów - Jacek Tabisz (17-04-2012)

Hinduscy katolicy, wykorzystując kruczki prawne, wnieśli oskarżenie wobec pana Sanala w wielu komisariatach. Jeśli nie stawi on się na nich w przeciągu 7 dni, co jest technicznie niemożliwe dla jednego człowieka, może zostać aresztowany. Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni tym nadużywaniem indyjskiej konstytucji i indyjskich ideałów przez oszustów żerujących na religijności wielu obywateli Indii.
Czytaj...

 

Kłam lub giń - Omar Dakhane (17-04-2012)

Nie zamierzałem odpowiadać na wyzwiska, żeby nie zniżać się do poziomu autora listu, ale chciałbym mu przypomnieć jedną rzecz: jestem Arabem mieszkającym w świecie arabskim. Mam dość odwagi by wyrażać swoje zdanie, gdy on kryje się pod swoim łóżkiem w Kalifornii obmawiając ludzi, którzy walczą z nienawiścią i antysemityzmem w świecie arabskim, walczą z tymi ideami, które on zdaje się szerzyć na amerykańskich uniwersytetach.
Czytaj...

 

Dzięki ci Boże za te dary, a teraz umyj te gary - Marcin Kruk (17-04-2012)

Kosmiczny staruszek wygląda na mocno roztargnionego, chyba gryzie palce, wygląda jakby jedno oko było ślepe, włosy nieuczesane, nie bardzo wiadomo czy stoi, czy leży, brak w pobliżu aniołów, nie ma świętych. Zdrowym okiem wpatruje się intensywnie w obiektyw teleskopu. Brak świętych może wskazywać na to, że fotografię zrobiono w momencie, w którym nie rozpatrywał modlitw wstawienniczych.
Czytaj...

 

Królewski feminizm - Y. Admon (16-04-2012)

Król Abdullah bin Abd Al-Aziz zaskoczył słuchaczy, kiedy 25 września 2011r oznajmił na posiedzeniu Szury (czyli czegoś co moglibyśmy nazwać saudyjskim parlamentem), że od 2013 r. zezwoli kobietom na zostanie członkiniami tej rady. Mijają miesiące, a to królewskie wystąpienie jest nadal tematem niekończących się sporów i dyskusji.
Czytaj...

 

Złota rybka - Anna Kurcek (16-04-2012)

Ryby pochodzące z tego samego obszaru są ze sobą najbliżej spokrewnione, a zatem to właśnie one powinny wykazywać największe podobieństwo genetyczne. W przypadku ciernika odnaleziono jednak aż 147 regionów, których sekwencje były zadziwiająco zbliżone u wszystkich ryb słodkowodnych i to niezależnie od dzielącej je odległości. Stanowi to niezbity dowód na to, że wykształcenie się danych cech adaptacyjnych przebiegało u tego gatunku zawsze z użyciem dokładnie tych samych mechanizmów genetycznych.
Czytaj...

 

Przeprosiny - Jerzy Neuhoff (15-04-2012)

Można było sto lat temu, mniej więcej, wyjaśniać, że wolność słowa jest szatańskim wymysłem, a dziś, czarno na białym wykazywać, że jest ona dobrem, o które niestrudzenie walczono od zarania nieomal dziejów. Można było uczonych i wszelkich mędrków przysmażać na wolnym ogniu, zaś dziś być w pierwszym szeregu obrońców wolności badań i niezależności sądów. Można było korzystać z zalet niewolnictwa, a dziś bronić naturalnych praw jednostki, wolności osobistej i innych praw naturalnych.
Czytaj...

 

Ankieta polityczno-światopoglądowa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów - Jacek Tabisz (15-04-2012)

Ma ona służyć ukazaniu różnorodności światopoglądowej naszego stowarzyszenia, oraz przygotować nas wszystkich do zabierania rzetelnego, racjonalnego głosu w debatach publicznych. Wypełnienie ankiety jest w pełni dobrowolne, jeśli jednak się zdecydujecie, proszę o staranne uzasadnianie własnych opinii
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

ATEIŚCI OD ZAWSZE NIEWIERZĄCY!!!
Poznań, 14maja, 'Ojciec nieświęty', Szumlewicz, Tabisz, panel
Prezes PSR wystąpi w audycji Programu 1 Polskiego Radia
Racjonalistycznie i Naukowo w Warszawie
Spotkanie członków i sympatyków Ośrodka Poznańskiego PSR
PSR Warszawa zaprasza na wycieczkę.
PSR WROCŁAW. 3 spotkania - 9,10 i 13 maja. Plany, matematyka i kino!
Gdańsk: dyskusja PSR o ateizmie w świadomości społecznej
Katowice: w czwartek (10.05.2012) - Arabska Wiosna, islam a demokracja
Parlamentarny zespół PiS do przeciwdziałania ateizacji
Strona PSR Trójmiasto
Zebranie PSR Warszawa 7 maja 2012
Tydzień Apostazji 14-20 V
Żywa Biblioteka we Wrocławiu 11-12 V
Różne punkty widzenia na zastosowanie testów projekcyjnych
Spotkanie PSR Wrocław 3.III
Kino Racjonalisty Wrocław 28IV, film "Memento"
Katowice: kwietniowe spotkanie Śląskich Racjonalistów
Gdynia, 1 maja, Spotkanie PSR i sympatyków Racjonalizmu.
Naukowo
PSR Wrocław. 26 IV. Wykład: Legion Chrystusa
Instytucje: konflikty i dysfunkcje - dyskusja
PSR Trójmiasto i sympatycy - spotkajmy się!
O Janie Pawle II bez cenzury 24IV w Traffic Club
Europejski Tydzień Szczepień 21IV-27IV 2012
Drugie spotkanie Racjonalistów w Poznaniu (21.04.2012 r.)
Drugie spotkanie Racjonalistów w Poznaniu
STN dla żądnych wiedzy świata....
Szczepienia - zastrzyk zdrowia i rozsądku
"W PUŁAPCE REGULACJI" Warszawa, 21 kwietnia 2012
PSR Wrocław 19IV. Wykład: Ateiści w USA.
Spotkanie w Lublinie.


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Religie:
Cuda eucharystyczne
Cuda
Sati
Szanujmy święte księgi!
Nie będziesz obrażał religii muzułmańskiej
Chrześcijaństwo i PŁASKA Ziemia
Jak się robi interes na śmierci czyli czarna lista islamofobów.
Amnesty International w obronie nikabu
Fanatycy religijni
Inwazja religijnych stacji TV
Symbole pogańskie w chrześcijaństwie
Czy można winić coś, co nie istnieje?
Wyznanie teologa
Ciało kobiety oczyszcza duszę
Filozofia i światopogląd:
Newton kontra Wolter
Płeć Boga
Pytanie bezzwrotne
Niewierzący w niebie
Czy można doświadczyć końca własnego istnienia?
Doleo ero sum an Delecto ergo sum?
Relacje między człowiekiem a naturą
re: Niemiecki obrabowany Kozak [1]
Dylemat(z przymrużeniem oka)
Czy w rzeczywistości noumenów występuje upływ czasu?
Ci Obcy czyli my i oni
Kościół i antyklerykalizm:
Kuria kielecka nie chce ONR
Euro to PIKUŚ: KRAKÓW 2015 i beatyfikacja! Szukamy CUDU!
Potulny ateista vs. niesforny katolik
Niekatolik na wsi
Zastanawiające Aa
Zmuszanie do praktyk religijnych
Indoktrynacja katolicka w mediach.
Polacy dobrze oceniają KrK
Na siłę poszukuję Cię, ojcze chrzestny.
Totalny debilizm na lekcji religii
Kolejne "prześladowanie" Kościoła ;-)
pytania do ściany
Kochani bez nerwów
Rozmowy o KK chwilową modą, czy początkiem poważnej dyskusji?
Bible-ing: Manifestacja katolicka na SGH
Nauka:
Coś dla technosceptyków
Zagadka dla fizyków
Pierścionki Einsteina - aproksymacje wadliwe?
Nowa gwiazda na firmamencie pseudomedycyny.
Społeczeństwo i kraj:
Racjonalista.pl za a nawet przeciw
Kijem w posła!
kaplica wielowyznaniowa na stadionie
Piramida
Służba zdrowia
Jak rząd Tuska pomaga uczniom
Polityka mieszkaniowa polskiego państwa
"Kasa Pana Boga"
Prokurator idiota czy idiotyczne przepisy?
Mój przepis na demokrację
Matura kamuflowana
Skandaliczny brak krwi i flaków na popularnym portalu
relacja córki
Rozwój pana Jana Tomaszewskiego
Biskup: odpis 0,3 proc. dla Kościoła jest za niski
święto szkoły w kosciele
Poglądy polityczne kontra społeczne.
Państwo bezprawia
Paranoja polityczna
Samotność
Cała władza w ręce PIS
Cała władza w ręce PIS
Zespół parlamentarny ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski
Kolejny podatkowy idiotyzm
Ankieta p. Andrzeja Koraszewskiego na witrynie PSR
Strefa kibica bez EURO 2012
Jutro najważniejszy dzień w historii Ruchu Palikota
Podatkowych absurdów cd.
Jakość usług Poczty Polskiej cd.
Gra sondażami = >połowa sukcesu w polityce (?.)
Kontrola straży miejskiej w domu
TOK FM bez Ewy Wanat
Idiotyzm i oszustwo w PIT-ach
e-sąd a zabójstwo generała Papały - teorie spiskowe
Spadek po nigeryjskim milionerze jest już passe
Spór TV TRWAM - KRRiT
IV RP kontratakuje?
'niektóre panienki się puszczają, a inne walczą z Kościołem'
Kontynuacja sukcesów waaadzy
Abonament RTV c.d.
Czego rząd nie mówi o emeryturach
Trybunał w Strasburgu ogłosił wyrok ws. Katynia
Konsul niedoceniony
Transboys
Czy Polsce grozi zamach stanu?
Forum Młodych PiS w TOK FM
Kultura:
Psychol z plakatu
Postmodernistyczny pomnik JP2
ABC Racjonalisty:
Od czego zacząć?
Misja racjonalizmu
Czy nie powinniśmy wymagać od siebie więcej?
Książki o samopoznaniu i naturze ludzkiej.
Ted Ateism 2.0
Książki o ateizmie - po angielsku czy po polsku?
Chrzest
I komunia - pielgrzymka - szkoła
Konflikt miedzynarodowy wywolany przez wypadek/katastrofe?
Badania do pracy magisterskiej
Ateizm i chrzest.
Gospodarka i ekonomia:
Następna fala kryzysu
Hollande
Korekta cynizmu
Polska bez PIT!
Masz gorączkę? Stłucz termometr
O wszystkim i o niczym:
Studia.
Co byście zrobili, jakby to wszystko była prawda...?
Praca w Polsce
Spóźnione sympatie i niezaspokojona ciekawość
Jeden naród, jedna religia - powiedział jeden przywódca
"Znaki czasu", czyli niezastąpiona Fronda
Czy ateista może się nawrócić?
życzenia komunijne - HELP PLEASE !!!
Zagadki dla prawników
Kanada pachnąca głodem
Zagadki dla kierowców
Jan Paweł II w herbie Świdnicy?
Nowosc w polskiej tv
Skąd Iluminaci?
Michał Ogórek o "zamachu smoleńskim"
Przemoc wobec mężczyzn
Małpa sterowana przez Boga
ks. Boniecki
(nie) Tylko dla panów
Maryja dowodzi obroną przeciwlotniczą Jasnej Góry
Maryja dowodzi obroną przeciwlotniczą Jasnej Góry
Program do PIT-ów
Antysemityzm przybiera na sile
religijność racjonalisty?
Refleksja dotycząca klauzuli sumienia
Przemoc wobec kobiet
Poprawa oceny w IV klasie technikum
Poszukiwany
Co zamiast ACTA i INDECT?
Fatwa prawdę ci powie, nie zwiedzie i nie oszuka
Wisiorek dla ateisty
Allah i biustonosze

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.