MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #178
Nakład: 40514 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-11-07 do 2012-11-28

Spis treści:

Cytaty miesiąca

"Przecież od zawsze eksperymentowaliśmy z genomami - tyle że na oślep. Na przykład w rolnictwie. Pomidory, które nam smakują, nie są produktami natury. Pierwotne pomidory były małe, zielone i gorzkawe."

Craig Venter, amerykański biolog molekularny, odkrywca metody sekwencjonowania ludzkiego genomu

"Skoro matematyki wszyscy uczą się i zdają egzaminy albo zaliczenia - niezależnie od tego, czy jesteś zdolny czy nie, czy ona przyda się w życiu, bo może ktoś będzie lingwistą, podobnie jest z religią - może nie wszyscy są wierzący, ale ta podstawa poznania świata jest bardzo ważna dla naszego społeczeństwa."

Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie o konieczności wprowadzenia obowiązkowych egzaminów z religii

"Kościół nie może odejść od oceny moralnej zjawisk społecznych i politycznych. To nie jest mieszanie się do polityki. To jest uzdrawianie polityki. To jest nasz obowiązek. Ilekroć widzimy chorobę, musimy tę chorobę leczyć".

abp Józef Michalik (Tymczasem w tymże Kościele: po serii skandali, w które zamieszani są księża katoliccy, premier Australii Julia Gillard poinformowała o otwarciu publicznego śledztwa prowadzonego przez Komisję Królewską, a dotyczącego przestępstw seksualnych wobec dzieci.)

"Przez całą szkołę średnią i część studiów żyłem w półcelibacie."

Artur Zawisza, poseł PiS w wywiadzie dla GW

- KO: Rząd niewiele robi, by podnieść dzietność kobiet. A można przecież na rok zakazać sprzedaży środków antykoncepcyjnych.
- SB: Może przymusowo zapłodnijmy je wszystkie?
- KO: Złamalibyśmy prawo kobiet do swobody wyboru partnera, ale nie wykluczam, że część byłaby zadowolona.

Krzysztof Oksiuta, polityk Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego na Twitterze


Aktualności i ogłoszenia

Już w tę sobotę, w Warszawie,

VII Festiwal Racjonalistyczny

w ramach którego Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów uhonoruje tytułem Racjonalisty Roku czołowego polskiego sceptyka zajmującego się medycyną alternatywną - proprof. Andrzeja Gregosiewicza. Poprzednio wyróżniani byli: Andrzej i Małgorzata Koraszewscy, Czesław Grzelak, Klasa I d z IX LO w Łodzi, Tomasz Witkowski, Jerzy Vetulani. Następnie odbędzie się prelekcja laureata. A po niej - debata edukacyjna, której panelistami będą: Dr Krystyna Starczewska (twórczyni Bednarskiej), Dr Laura Koba (główna organizatorka Roku Korczakowskiego 2012), Jaap Schilt (kierownik projektu nauczania etyki humanistycznej z Humanistycznego Związku Niemiec), Anna Ziemska (autorka wyróżnionego programu nauczania etyki), Anna Korzeniowska-Bihun (etyczni.org). Serdecznie zapraszamy!

Bogowie pragną krwi - nowa książka Racjonalisty

W 2012 r. przypada stulecie wydania jednego z najważniejszych dzieł Anatola France'a - Bogowie pragną krwi. Znalazła się ona na 2. miejscu francuskiego Grand Prix najlepszych powieści półwiecza. France, laureat literackiej nagrody Nobla za całokształt - i z tych samych powodów uhonorowany umieszczeniem na Indeksie Ksiąg Zakazanych Watykanu, zaczął ją pisać w realiach Świętej Inkwizycji, lecz skończył na Rewolucji Francuskiej. Uznał bowiem, że swój główny przekaz jeszcze mocniej wyrazi w tych właśnie realiach. Nie jest to książka o szaleństwie i niedorzeczności rewolucji, jak często głoszą opisy. Jest to książka o tym, jak religia oraz oderwana od życia moralistyka zamienia dobrych ludzi w potwory. France ukazuje proces powolnej zamiany rewolucji w religię, partii w kościół, wypowiedzenia wojny ateizmowi i Oświeceniu.

Ale najważniejszym odkryciem, jakie przyniosła Ewarystowi mądrość Robespierre’a, było poznanie nikczemności i zbrodniczości ateizmu. Gamelin nie zaprzeczał nigdy istnienia Boga; był deistą i wierzył w Opatrzność, czuwającą nad ludźmi. Przyznawał się jednak przed sobą, że bardzo niejasno rozumie Istotę Najwyższą, a że cenił przy tym wolność sumienia, więc godził się chętnie z tym, że ludzie porządni, za przykładem La Mettrie, Boulangera, barona Holbacha, Lalande’a, Helvetiusa, obywatela Dupuis, mogą nie uznawać Boga — pod warunkiem, że zastąpią go moralnością przyrodzoną i w sobie odnajdą źródła sprawiedliwości i reguły cnotliwego życia. Sympatyzował nawet z ateistami, gdy ich prześladowano i lżono. Maksymilian oświecił go i otworzył mu oczy. Cnotliwą swą wymową wielki ten człowiek wykazał mu istotny charakter ateizmu, jego istotę, zamiary, skutki; przekonał go, że ta doktryna, powstała w salonach i buduarach arystokracji, jest najchytrzejszym pomysłem, jaki wynaleźli wrogowie ludu, by lud ten zdemoralizować i podwładnym uczynić; że zbrodnią jest nieszczęśliwemu odebrać kojącą myśl o Opatrzności wynagradzającej krzywdy i rzucać go bez przewodnika ani hamulca na pastwę namiętności, które poniżają człowieka i robią zeń niewolnika, że wreszcie monarchiczny epikureizm takiego Helvetiusa prowadzi do niemoralności, do okrucieństwa, do wszelkich zbrodni. I odkąd nauki wielkiego obywatela pouczyły go, Ewaryst nienawidził ateuszów, zwłaszcza jeśli, jak Brotteaux, głosili swój ateizm z sercem szczerym i radosnym.

Niniejsze wydanie - poprzedzone kilkunastostronicowym wstępem Mariusza Agnosiewicza Dlaczego w czasie Rewolucji Francuskiej tępiono ateizm? oraz uzupełnione 230 przypisami i wieloma ilustracjami z tej epoki - zawiera gruntowne opracowanie historyczne nieomówionego w książce kontekstu historycznego, ze szczególnym uwzględnieniem relacji rewolucji z religią i kościołem.

Anatol France - Bogowie pragną krwi

GMO

Rewolucja Francuska zmieniła nasz świat, jednak wciąż, tak jak za czasów ancien regime, irracjonalne lęki rządzą życiem społecznym, czego przykładem łatwość z jaką polityka straszenia zdominowała społeczną dyskusję wokół organizmów modyfikowanych genetycznie. Temat powraca w coraz gorszych wydaniach.

Jakkolwiek słabą mamy wiarę, że zapiekłych przeciwników GMO jakiekolwiek argumenty naukowe mogą przekonać, gdyż każde mogą być skwitowane formułką "na pewno finansowane przez Monsanto", niemniej jednak równocześnie narzekają oni, że odsyłamy do wypowiedzi prasowych zamiast naukowych lub że opieramy się jedynie na części opinii naukowców. To nieprawda: wielokrotnie publikowaliśmy poważne materiały naukowe, które robiły na nich takie samo wrażenie i zawsze bardziej miarodajne wydawały im się broszurki z Greenpeace'u lub nierzetelne badania Seraliniego. Nie opieramy się także na części specjalistów, lecz na opinii znakomitej większości badaczy zajmujących się tym tematem. Dla spragnionych konkretów naukowych, polecamy nową publikację (Food and Chemical Toxicology nr 50/2012), będącą przeglądem 24 badań długookresowych i wielopokoleniowych na zwierzętach, która wykazała, że brak jest podstaw do obaw przed GMO:

Assessment of the health impact of GM plant diets in long-term and multigenerational animal feeding trials: A literature review

Sukcesy wolnej myśli

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe Wydawnictwa:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświeciee
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa tom 1

Racjokubki: Nauka jest poezją rzeczywistości; Bóg to nałóg - domaga się akcyzy; Ecce simio czyli Nie wstydzę się Jezusa; Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:; Kubek z logo Nowego Ateizmu; Kubek z rybką Darwina

Koszulki i bluzy: Szkarłatne A; Wiara w człowieka; Gott ist tot - Nietzsche; Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru; Koszulka racjonalisty; Latający Potwór Spaghetti FSM; Biblia a Google; Fan club Jezusa; Złota Rybka Darwina; Wiedz, że coś się dzieje; Dino Ateo; Too stupid to understand science? Try religion!; Atom ateizmu; Mózg - najważniejszy organ seksualny człowieka.

*

Przed poważną lekturą, odrobina humoru na kanwie polskiego skansenu:
Koncelebrowane poświęcenie szamba w Czarnożyłach
I Ogólnoświatowa Paraolimpiada Katolicka
Bill Maher komentuje nowość polskiej prasy - magazyn "Egzorcysta"


Nowe teksty

Co widziałam podczas operacji Filar Obrony - Nira Lee (28-11-2012)

Jako międzynarodowy oficer łącznikowy w Biurze Gazy moje zadanie polegało głównie na koordynacji transportu towarów, pomocy i przejazdów delegacji do Gazy. Współpracowałam ściśle z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i chociaż nasze punkty widzenia mogły się różnić, zachowywaliśmy stosunki wzajemnego szacunku, wypływającego z wspólnego celu: jestem tutaj, żeby pomóc im w ich pracy na rzecz poprawienia jakości życia w Gazie.
Czytaj...

 

Dwie wizje racjonalizmu - Radosław S. Czarnecki (28-11-2012)

Jeśli wybór ma przebiegać między tolerancją, a homogenizacją, miedzy bezpłodną walką "wszystkich ze wszystkimi", ", a współpracą (dla dobra wspólnego i osiągnięcia zasadniczych celów, a nie tylko dla zaspokojenia swojego subiektywnego - często narcystycznego - ja) to autentyczny racjonalista wyboru nie ma. Musi się opowiedzieć za pluralizmem, tolerancją, za modus vivendi i pracą na rzecz bonum communae.
Czytaj...

 

Gen człowieczeństwa? - Jerry Coyne (27-11-2012)

Mam zamiar opisać jeden z najgorszych przykładów dziennikarstwa naukowego, jakie widziałem od wieków. Jest to lekcja, jak prasa popularna rozdmuchuje ciekawe wyniki naukowe we wstrząsające światem odkrycia.
Czytaj...

 

Mała, wielka miłość - Marcin Punpur (27-11-2012)

Haneke to reżyser, którego podstawową idee fixe jest wszystko to co staramy się wyprzeć i zapomnieć. Śmierć jest tu kolejną wariacją na ten temat. Śmierć stała się w naszym społeczeństwie tematem tabu nie przystającym do współczesnego świata z jego kultem młodości i sprawności.
Czytaj...

 

Brunatna fala i czerwone sztandary - Andrzej Koraszewski (26-11-2012)

Twierdzenia, że świat znajduje się dziś w analogicznym punkcie, w jakim był w 1938 roku, wywołują gwałtowne protesty i zdumione spojrzenia. Powiedz jednak, że zagrażającą pokojowi na świecie Czechosłowacją jest dziś Izrael, a usłyszysz wymijającą odpowiedź, a co ma do tego Czechosłowacja?
Czytaj...

 

Religia - antyteza nauki - Peter Atkins (26-11-2012)

Moja konkluzja jest zupełnie jasna i bezkompromisowa. Religia jest antytezą nauki; nauka posiada kompetencje, by rozjaśniać wszystkie głębokie egzystencjalne pytania i czyni tak w sposób, który szanuje i czyni najlepszy użytek z ludzkiego intelektu. Nie widzę ani potrzeby, ani żadnych oznak przyszłego pojednania.
Czytaj...

 

Szopka - Jerzy Neuhoff (25-11-2012)

Przed kilkoma dniami ogłoszone zostały liczne sensacyjne rewelacje, i to w formie książki samego papieża, na razie cieszącej się większym poważaniem niż treści zawarte w zbiorach internetowych, wśród których znalazła się np. ta, że w betlejemskim żłobku czy stajence, bo nazewnictwo nie zostało dotąd jednoznacznie ustalone, 25 grudnia roku chyba 0001, może 0000, ale na pewno 753 od założenia Rzymu, nie było żadnego wołu ani osła, a dokładniej mówiąc, to żadnych zwierząt.
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XV - Andrzej Koraszewski (25-11-2012)

Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, mówi stare przysłowie i historia komunizmu pokazuje, że to piekło nie jest w tym przypadku żadną przenośnią. Komuniści chcieli zbudować lepszy świat. Mieli wizję lepszego świata, w którym wszyscy będą braćmi, która wymagała likwidacji tych, którzy w realizacji tej wizji przeszkadzają.
Czytaj...

 

Matura z wiary - Kamil Kłosiński (24-11-2012)

Jeżeli "matura z religii ma wyglądać tak jak lekcje religii w szkołach, to prawdopodobne tematy wypracowań będą następujące: "Opisz, jak bardzo kochasz niepokalane łono NMP" albo "Dlaczego Najświętsze Serce Jezusowe powinno zostać królem Polski?", może też trafić się trudniejsze pytanie: "Przedstaw, dlaczego Święty Kościół Rzymsko-Katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem i tylko On może Ci zapewnić zbawienie duszy".
Czytaj...

 

Morał huraganu Sandy - Bjørn Lomborg (24-11-2012)

Doświadczenie huraganu Sandy podkreśla fundamentalne pytanie dla wszystkich części świata, narażonych na huragany. Jeśli chcemy zredukować szkody czynione przez huragan, czy powinniśmy przede wszystkim koncentrować się na tanich rozwiązaniach, które lepiej pomogą nam poradzić sobie ze sztormowymi przypływami już za kilka lat, czy też na niesłychanie kosztownym rozwiązaniu, które będzie wymagało niemal stu lat, by uniknąć dziewięciu milimetrów z fali o wysokości 7,5 metra?
Czytaj...

 

L’Oréal z UNESCO na rzecz kobiet w nauce polskiej - (23-11-2012)

Każdego roku 5 wybitnych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L'Oréal. Każdego roku program wyłania młode talenty, których przykład ma zachęcić następne pokolenia do wstąpienia na drogę nauki. Praca naukowa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, nie tylko ze strony naukowca, ale często także jego rodziny. Nienormowany czas pracy oznacza godziny spędzone na doświadczeniach prowadzonych wieczorami, w dni wolne czy w święta.
Czytaj...

 

Na nieludzkiej ziemi - (23-11-2012)

Po umieszczeniu na swoim blogu listu otwartego do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego, w którym oskarżał, że w imię islamu kieruje przemysłem mordów przeciwko narodowi irańskiemu, irański bloger Sattar Beheshti, został aresztowany i w dziesięć dni później, 6 listopada 2012 r., poinformowano rodzinę, że zmarł w więzieniu.
Czytaj...

 

Zabójcy dzieci kontra niewinni zabójcy dzieci - Burak Bekdil (23-11-2012)

Turecki publicysta pisze: "Musi być gorzką ironią dla tysięcy Izraelczyków, którzy musieli chować się w schronach, czytanie wiadomości, w których cytowano słowa premiera tureckiego Recepa Tayyipa Erdoğana mówiącego, że niemal tysiąc rakiet wystrzelonych w ich miasta, domy i szkoły tylko w tym roku (a ponad 12 tysięcy przez ostatnich dziesięć lat) są jedynie "sfabrykowaną przez Izraelczyków wymówką, by zaatakować niewinnych ludzi w Gazie".
Czytaj...

 

Obosieczna odsiecz ojca redemptorysty - Mariusz Agnosiewicz (22-11-2012)

Odbyła się pierwsza rozprawa w związku naszym zawiadomieniem. Anna Sobecka stanęła przed sądem karnym. W czasie procesu wsparcia oskarżonej starał się udzielić redemptorysta, który powiedział, że poprosił oskarżoną o pożyczkę i że kilka dni później zwrócił ją przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Nie mam pewności, czy jest on świadom, że nie tyle pomógł on swą wypowiedzią Sobeckiej, co przekierował podejrzenie o poplecznictwo na swego szefa.
Czytaj...

 

Czy dobór płciowy wyjaśnia niechęć do nierówności? - Matt Ridley (22-11-2012)

Ludzie nie znoszą nierówności w dostępie do luksusów w tym samym stopniu, jeśli nie bardziej, niż nierówności w dostępie do rzeczy najniezbędniejszych. Nie lubią (i zazdroszczą) ostentacyjnej konsumpcji, nawet jeśli nie ma to żadnego związku z nimi samymi. Tym, co boli, nie jest, że ktoś jest bogaty, ale że jest bogatszy.
Czytaj...

 

Ateiści, działajmy razem! - Jacek Tabisz (22-11-2012)

Ostatnio podejmowane są rozmaite akcje, mające na celu ukazanie Polakom, że istniejemy w przestrzeni publicznej i nie zgadzamy się na jej klerykalizację, która odbywa się na szeroką skalę. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów współuczestniczy w wielu  tych działaniach lub jest ich inicjatorem.
Czytaj...

 

Palestyna niejedno ma imię - Andrzej Koraszewski (21-11-2012)

Dziesiątki osób, w tym wielu naszych wspólnych znajomych pytało mnie, czy Adam Michnik odpowiedział na skierowany do niego mój list otwarty. Odpowiadałem, że nie jestem przekonany, że mój list do niego dotarł i że nie sądzę aby miał czas na czytanie wszystkiego, co piszą do niego różni czytelnicy. A jednak dostałem jakąś odpowiedź.
Czytaj...

 

Źródła dyskryminacji dzieci niekatolickich rodziców w szkołach i przedszkolach - Justyna Bęben (21-11-2012)

Nie mam wątpliwości, które prawo jest przestrzegane w polskich szkołach publicznych. Myślę z przerażeniem do czego dążymy. Do Średniowiecza, w którym Kościół Katolicki będzie jeszcze większą potęgą. Będzie miał edukacje, jeśli jeszcze jej nie ma. Tylko dokąd mają uciec miliony ateistów zanim zostaną spaleni na stosie za herezję?
Czytaj...

 

Becker kontra Cassirer - spór o nowoczesność oświecenia - Piotr Napierała (21-11-2012)

Dwaj liberalni myśliciele XX wieku, Amerykanin rodem z miasta Waterloo w stanie Iowa, Carl Lotus Becker (1873-1945) i Niemiec z Bresslau/Wrocławia Ernst Cassirer (1874-1945), którzy, co zaskakujące obaj zmarli w ostatnim roku II wojny światowej, i należeli do właściwie tego samego pokolenia, mieli zupełnie przeciwne zdanie na temat oświecenia, a przede wszystkim jego "duchowej" przynależności do nowoczesności.
Czytaj...

 

Polska z zewnątrz – od Euro 2012 do 11 listopada - Mirosław Woroniecki (20-11-2012)

W Polsce trzeba było dopiero zamieszek i burd w Dniu Niepodległości, trzeba było oficjalnej zapowiedzi utworzenia skrajnie prawicowej partii, telewizyjnych występów równie bezczelnych, co aroganckich przywódców nowo akredytowanej partii, żeby do świadomości polityków i publicystów w Polsce zaczęły docierać wnioski o skali możliwego zagrożenia.
Czytaj...

 

Pluskwiak z mimikrą ograniczoną do jednej płci - Jerry Coyne (20-11-2012)

Dymorfizm płciowy jest zjawiskiem intrygującym. Dlaczego czasem samce i samice jakiegoś gatunku wyglądają inaczej? Czasem jedna płeć upodabnia się do jakiegoś niejadalnego gatunku, a druga nie.ont>
Czytaj...

 

O bezsensie nadmiaru sensu - Kamil Kłosiński (20-11-2012)

Mamy w życiu zbyt dużo sensu rozumianego jako pewna racjonalność, celowość, ukierunkowanie. Tak jakby bez pewności, że "życie ma jakiś cel", oblewały nas zimne poty i dramatycznie grzebiemy w umyśle, by coś odpowiedzieć na pytanie "co będziesz robił w życiu?" albo inne standardowe "jaki masz cel w swoim życiu?".
Czytaj...

 

Firma „DORADZTWO RELIGIJNE” III - Lucjan Ferus (19-11-2012)

Korzystając z zainteresowania jakim cieszyły się dwa poprzednie ogłoszenia informujące o działalności biura porad religijnych, zamieściłem w prasie następny anons o identycznej treści. Był kwadrans po godz. 10, kiedy zadzwonił telefon. Po głosie poznałem, iż jest to młoda kobieta.
Czytaj...

 

Polec, jak na … - Jerzy Neuhoff (19-11-2012)

Przez wszystkie nieomal publikatory i fora internetowe przetoczyła się fala pojedynczych wypowiedzi, ale także i zażartych dyskusji, dotycząca różnych rodzajów miłości, w tym i takich, które nie są pożądane, a przynajmniej źle widziane.
Czytaj...

 

Gdzie się podziali uczciwi dziennikarze? - Andrzej Koraszewski (18-11-2012)

Tytuły w polskich serwisach informacyjnych mówią same za siebie: "Izrael kontynuuje naloty; nie ma rozejmu", "Sekretarz generalny ONZ prosi Izrael o powściągliwość", "Bombardowania trwają już właściwie w całej Strefie Gazy. Ranni dziennikarze".
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XIV - Andrzej Koraszewski (18-11-2012)

Krótka odpowiedź brzmi - tak. Religia bardzo często była źródłem zła i bardzo często jest źródłem zła. Wszystkie społeczeństwa ludzkie tworzyły religie i te religie pełniły różne funkcje. Na długo zanim człowiek mógł zrozumieć zjawiska naturalne zastanawiał się nad pytaniem o ich przyczyny, lęk przed śmiercią skłaniał do pytania, co się z człowiekiem dzieje po śmierci, sny, w których pojawiali się zmarli, nasuwały podejrzenia, że zmarli są duchami, szamani nieodmiennie zajmowali się medycyną, łącząc wiedzę o różnych ziołach z magią.
Czytaj...

 

Gorąca debata na zimnej północy - Sławomir Budziak (18-11-2012)

W tym samym czasie, gdy w Polsce przebiega burzliwa debata z ateistycznymi plakatami w tle, przez Norwegię przetoczyła się debata z jednej strony odmienna, albowiem nie dotycząca bezpośrednio religii, ale z drugiej strony mająca pewne punkty styczne, bo wychodząca z wartości oświecenia.
Czytaj...

 

Stosunek przerywany - Marcin Kruk (17-11-2012)

"Dzieckiem w kołysce urwałam łeb hydrze i pobrudziłam juchą cały becik, mama tak mnie skrzyczała, że centaurom dałam już potem spokój." Siedzieliśmy w pubie popijając piwo i miałem wrażenie, że ta rozmowa stała się jednak niepoważna. Barmanka reprezentowała skraj rzeczywistości, a my pływaliśmy w oparach absurdu.
Czytaj...

 

W obronie historyczności Jezusa z Nazaretu - Dariusz Kot (16-11-2012)

Każdy ma prawo nie dać się przekonać nawet najbardziej powszechnie przyjętym tezom specjalistów. Czy jednak w ten sposób sami - jako ateiści i racjonaliści - nie pozbawiamy się bardzo cennego argumentu w debatach ideowych, jakim jest właśnie konsensus naukowy w pewnych dziedzinach? Skoro my kwestionujemy wagę konsensusu w biblistyce, dlaczego inni nie mieliby kwestionować wagi konsensusu w biologii albo astronomii?
Czytaj...

 

Dwa listy i moje trzy grosze - Andrzej Koraszewski (15-11-2012)

Halina Bortnowska z "Tygodnika Powszechnego" napisała list do Magdaleny Środy, a Magdalena Środa odpisała na jej list. Halina Bortnowska należy do pięknie wierzących, Magdalena Środa do pięknie niewierzących. W liście Haliny Bortnowskiej czytamy: "Miał to być list prywatny. W końcu zdecydowałam się go otworzyć, by udostępnić sedno myśli także innym, przede wszystkim podobnym do Pani, osobom dobrej woli."
Czytaj...

 

Osaczanie niewierzących - Radosław S. Czarnecki (15-11-2012)

Katastrofa intelektualna naszego kraju zaczęła się gdzieś około 1600 roku, gdy młodzież szlachecka zamiast na uniwersytety poczęła zapisywać się - i pobierać nauki - do jezuickich kolegiów jakie w okresie kontr-reformacji poczęły powstawać na terytorium I RP jak "grzyby po deszczu". Otwartość, ustąpiła miejsca swojskości, sarmatyzmowi, katolicko-polskiej przaśności.
Czytaj...

 

Uczucia religijne a uczucia ogólnoludzkie - Piotr Napierała (15-11-2012)

Mam wrażenie, że uczucia powiedzmy ogólnoludzkie są gorące i odnoszą się głównie do nienawiści i miłości, jak i do sympatii i antypatii, a religijne, czyli partykularne, sekciarskie - zimne i zasadzają się na antynomiach: pogarda-podziw, pokora-arogancja, strach-pewność siebie, dlatego tak łatwo je urazić i tak łatwo w ich obronie zapomnieć o tych ogólnoludzkich. Te ogólnoludzkie dają się też przełożyć na dobro społeczne, podczas gdy te religijne są jedynie destrukcyjne.
Czytaj...

 

Każde kłamstwo kupię - Andrzej Koraszewski (14-11-2012)

Narracja polskich narodowców łączy tożsamość katolicką z odwołaniem do więzów krwi, poczucia narodowej wyższości połączonego z kompleksem ofiary i "słusznego" gniewu na inne nacje, które naszej wielkości nie pozwalają się ujawnić. Nic dziwnego, że "kłamstwo smoleńskie" stało się zwornikiem dzisiejszego ruchu narodowego, a oskarżenia o zdradę dominują umysły zarówno przywódców, jak i sympatyków ruchu.
Czytaj...

 

Nędza intelektualna konserwatyzmu - Piotr Napierała (14-11-2012)

Konserwatyści podpierając się autorytetem przestraszonych rewolucją liberałów twierdzą, iż to ich idea jest rozsądna, a podążanie za pomysłami pochodzącymi z głowy - niebezpieczne, a więc za utopie uważają oni liberalizm i socjalizm, jednak to właśnie liberalizm z jego utylitarnym zacięcia i reformistycznym nastawieniem oraz uniwersalnym indywidualizmem, odnotował największe sukcesy jako idea polityczna, a przy okazji także ekonomiczna.
Czytaj...

 

Pora, by ruch na rzecz śmierci z godnością wydoroślał! - Eric S. MacDonald (14-11-2012)

Najwyższa pora, by ruch na rzecz śmierci z godnością wydoroślał i przestał podlizywać się religijnym siłom irracjonalizmu, które czasem z trudem udaje się doprowadzić do zrozumienia, że można pomóc przyspieszyć śmierć ludzi, którzy już umierają, ale którzy nie potrafią zobaczyć, że życie innych ludzi może być jeszcze bardziej nie do zniesienia, bowiem ich męczarnie będą trwały latami.
Czytaj...

 

Czy Jezus był postacią historyczną? - Jacek Tabisz (13-11-2012)

Choć w sieci można znaleźć wiele materiałów filmowych stworzonych przez ateistów podważających historyczność Jezusa, wydaje się, że w opinii biblioznawców przyjął się obecnie konsensus sugerujący coś zupełnie przeciwnego. Wyraża to na przykład Vermes, który stwierdza, iż Jezus, jako autor treści przekazywanych w "kazaniu na górze" i jako ukrzyżowany istniał "niemal z całkowitą pewnością".
Czytaj...

 

Religia homeopatyczna - Lucjan Ferus (13-11-2012)

Zauważyłem, iż homeopatia ma wiele wspólnego z religią. Np. to niewyobrażalnie wielkie rozcieńczenie specyfików homeopatycznych (200x w stosunku 1:100 każdorazowo), jest tak samo trudne do objęcia rozumem jak idea Boga. Próbowałem to kiedyś sam wyliczyć, lecz doszedłem tylko do 12 etapu i wyszło mi, że przy tym stopniu rozcieńczenia 1ml substancji czynnej, rozwodniony jest w TRYLIONIE TON tej cieczy (1 z 18 zerami).
Czytaj...

 

Dziennik norymberski - Marcin Punpur (12-11-2012)

Norymberga to miejsce kultowe dla nazistów. To tam odbywały się liczne obchody i ceremonie partyjne. To tam także, dziwnym trafem, pomimo obfitych bombardowań, przetrwał pałac sprawiedliwości, który stał się na chwilę areną ostatniej odsłony hitlerowskiego dramatu. Od 20 listopada 1945 roku do ogłoszenia wyroku w dniu 1 października 1946 w Norymberdze procedował Międzynarodowy Trybunał Wojskowy, który zajął się losem 21 oskarżonych. Ludzi, którzy swego czasu zajmowali najwyższe stanowiska w III Rzeszy.
Czytaj...

 

Nie wstydzę się Polski - Andrzej Koraszewski (11-11-2012)

Polska jest tylko miejscem na mapie i możemy się zaledwie wstydzić pewnych rzeczy w Polsce. W tym kraju wstydzę się, że mamy Jarosława Kaczyńskiego i nie dlatego, że jego rola przy zdobywaniu niepodległości tej Polski była raczej mizerna, ale dlatego, że jego rola przy jej psuciu jest wiodąca. Jarosław Kaczyński jest herosem dla wierzących w smoleński zamach, jest idolem zagubionych, niewierzących w państwo prawa, niewierzących w parlamentaryzm, niewierzących w sens konstytucyjnego porządku.
Czytaj...

 

Pastafarianie weszli do Sejmu - Mariusz Agnosiewicz (11-11-2012)

Polscy parlamentarzyści chcą ukoronować organ anatomiczny - Serce Jezusa. Biskupi starają się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami wpisując do statutu organizacji na rzecz kultu Serca Jezusa: "Nie przyjmuje się osób chorych psychicznie". My możemy potraktować ruch parlamentarny na rzecz intronizacji Serca, jako pierwszą ekspozyturę pastafariańską w polskim Sejmie. Czyż bowiem nie pełni on swojej misji jeszcze lepiej aniżeli Kościół Latającego Potwora Spaghetti?
Czytaj...

 

O zaletach wódki w procesie identyfikacji Polski - Kamil Kłosiński (11-11-2012)

Jadąc dziś rano zatłoczonym autobusem na uczelnię  zauważyłem wiszący na przystanku plakat. Od razu rzucił mi się w oczy, był bowiem nad podziw kolorowy, z bliska dodatkowo wydał mi się bardzo dynamiczny, jakby postacie na nim przedstawione rwały się do biegu i walki o osiągnięcie celu, który odkrył przede mną wielki napis : "Odzyskajmy Polskę!"
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XIII - Andrzej Koraszewski (11-11-2012)

Rolnictwo zmieniło organizację społeczną, umożliwiło powstanie państwa, zmieniło religię, zmieniło normy moralne. Zaczęło się nieco ponad dziesięć tysięcy lat temu w rejonie "żyznego półksiężyca". Rolnictwo pozwalało na wypracowanie nadwyżek żywności, na wykarmienie odrębnych warstw kapłanów i wojowników, które nie musiały zajmować się szukaniem żywności, dostawały ją w darze, w ramach "umowy społecznej", za obronę i duchowy pokarm.
Czytaj...

 

Powstanie kobiet w świecie arabskim - B. Chernitsky (10-11-2012)

Zainspirowane Wiosną Arabską cztery kobiety arabskie rozpoczęły kampanię zatytułowaną "Powstanie Kobiet w Świecie Arabskim", mającą na celu zdobycie "wolności, niezależności i bezpieczeństwa" dla kobiet arabskich. Kampania propaguje równość płci zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i wzywa do przyznania kobietom wolności wypowiedzi, myśli, nauki, zatrudnienia oraz wolności ubierania się jak chcą, a także praw politycznych.
Czytaj...

 

Oksytocyna - hormon miłości? Niekoniecznie - Ed Yong (10-11-2012)

Jeśli istnieje molekuła, na którą konsekwentnie patrzy się przez różowe okulary, to jest nią oksytocyna. Ten prosty hormon zasłużył sobie na mylące, ale czarujące określenia, "hormon przytulania", "molekuła moralna", itp. Autorzy uwielbiają powtarzać do granic absurdu , że oksytocyna , wśród wielu innych zalet, zwiększa zaufanie, hojność, zdolność kooperacji i empatii.
Czytaj...

 

Pociąg do mszy - Jacek Tabisz (09-11-2012)

Msza kojarzy mi się nieodparcie z pociągiem metra przejeżdżającym z punktu A do punktu B. Punkt A to tak zwane "życie doczesne", zaś punkt B to domniemane przez katolików "życie wieczne". Msza, w której każdy katolik powinien uczestniczyć co tydzień, jest swego rodzaju wprawką do tego, co ma się zdarzyć gdy już umrze.
Czytaj...

 

Jeden początek wzroku - Matt Ridley (09-11-2012)

To, że widzenie było jedną innowacją ewolucyjną, zaskoczyłoby wcześniejsze pokolenie biologów ewolucyjnych. Kilka lat temu jednak okazało się, że ten sam gen, zwany Pax6, zawiaduje rozwojem oka owada i oka człowieka, wskazując na wspólne pochodzenie.
Czytaj...

 

Prawdziwe Dziesięcioro Przykazań - Richard Carrier (08-11-2012)

Ciągle słucham różnych wersji tej samej śpiewki: "Dziesięcioro Przykazań jest fundamentem zachodniej moralności i Amerykańskiej Konstytucji oraz rządu". Mówiąc takie rzeczy ludzie zasadniczo przypisują Mojżeszowi wynalezienie etyki, demokracji i praw obywatelskich, co jest poglądem w oczywisty sposób absurdalnym. Lecz jego absurdalność jest przyćmiona jego niesprawiedliwością, gdyż istnieje inny prawodawca, daleko bardziej dla nas ważny, którego idee i działania w dużo większym stopniu przynależą do fundamentów, na których opiera się amerykański system władzy.
Czytaj...

 

Od antypsychologizmu do psychologii neurolingwistycznej - Jerzy Kolarzowski (08-11-2012)

Wśród wielu gatunków żyjących na Ziemi tylko człowiek został obdarzony rozumem oraz wolą możliwą do podporządkowania rozumowi. Człowiekowi spośród wszystkich gatunków żyjących przypadła w udziale rola szczególna - jest samo poznającą się cząstką natury. Ta konstatacja na różnych etapach rozwoju filozofii prowadziła do ogromnych nieporozumień.
Czytaj...

 

Uścisk dłoni - Andrzej Koraszewski (07-11-2012)

Pół wieku temu partnerskie małżeństwa w Polsce były rzadkością, ale były, w sferze publicznej relacje między płciami były naznaczone ową obleśną szarmanckością, całowaniem rąk, przepuszczaniem w drzwiach, płaceniem za kawę i kontaktami werbalnymi naładowanymi mniej lub bardziej wulgarnymi seksualnymi aluzjami. W Szwecji kobieta w sferze publicznej jest po prostu drugim człowiekiem. Ciepło wynikające z wzajemnej fizycznej atrakcji znajduje wyraz w normalnych słowach, bez konieczności uciekania się do sprośnych aluzji.
Czytaj...

 

Duże dzieci, duży kłopot - Jerzy Neuhoff (07-11-2012)

Niektórzy, zamiast służyć Ojczyźnie w szeregach LWP próbowali zadekować się po jakichś seminariach, do których wstęp też nie był łatwy. W rezultacie mieliśmy niezwykle liczne tzw. powołania, a absolwenci seminariów zasilali odpowiednie kadry na całym nieomal świecie. Obecnie, w dobie powszechnej, niemal przymusowej katechizacji, chętnych do jej przyjmowania jakby mniej, coraz to słyszy się jakieś sarkania, wydziwiania i próby wykpienia się od przyjmowania bezinteresownego przecież daru łaski.
Czytaj...

 


Fundusz Racjonalisty

Jeśli uważasz, że działalność Fundacji Wolnej Myśli oraz portalu Racjonalista warta jest Twojego wsparcia, będziemy wdzięczni za darowiznę na realizację naszych celów statutowych

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

PSR Wrocław, 29 XI, Katarzy i krucjata przeciwko południowej Francji
Świat Nauki- prenumerata.
Lublin, 14 XII, Aktywny ateizm potrzebny od dzisiaj
legalizacja marihuany- ankieta
Otwarte spotkanie racjonalistów w Katowicach (24.11.2012, 16:00)
Skalbmierskie Morsowanie 23 luty 2012
PSR Wrocław, 22 XI, Spotkanie przed Walnym Zjazdem Delegatów
Opętanie w ujęciu medycznym
Ekologicznie i tanio w Sopocie-wykład
PSR Wrocław, Bilbord ateistyczny, 25 XI spotkajmy się!
I Dzień Otwarty GIODO
In vitro w Polsce już od 25 lat!
Bóg zapłać - sztuka teatralna
Petycja przeciwko karaniu homoseksualistów w Nigerii
"Niewierni" - sztuka o apostazji w Teatrze Łaźnia Nowa
Szczecin: spotkanie wyborcze Oddziału PSR (16.11.2012 17:00)
PSR Wrocław, 15 XI, Oblicza skrajnej europejskiej lewicy
Spotkanie Racjonalistów w Tarnowie. 17 listopada.
PSR Wrocław, 10 XI, Spotkanie pod bilbordem ateistycznym
PSR Wrocław, 8 XI, Racjonalizm i racjonaliści: definicje, tożsamość...


Księgarnia Racjonalisty

Nowości:
Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
punkty - jeszcze raz...
irRacjonalista
Wersja mobilna na telefony
Propozycja
Religie:
Katolicy będą mieli nowe święto kościelne
Obowiązkowa nagość kobiet we wczesnym kulcie Islamskim
Narodziny Chrystusa. II - IV wiek chrześcijaństwa
Kobieta a religia(chrześcijaństwo)
Żywot Briana - debata z 1979
Najrzetelnijszy przekład "Biblii"
Czy ma kto nas ewangelizować i czy to zaraz ksiądz być musi?
O tym, jak religia zepsuła moje życie
Religia w szkole - spektakl trwa.
Gdyby bóstwa istniały...
Polska krajem wyznaniowym
Czekam na przeprosiny
Filozofia i światopogląd:
Bóg nie gra w kości: stosunek wobec przypadkowości
Ekshumacja
Koncepcja terapii Irvina Yaloma
Kościół i antyklerykalizm:
PiS szykuje marsz
Sędzia: To zbrodnia przeciwko wierze!
hipnoza 1000 lat temu
Jak skutecznie przeciwsta wić sie ochrzczeni u dziecka?
Materiał na plakaty
Nauka:
Prosta metoda wykrycia prędkości Ziemi w kosmosie
Paradoks Olbersa - finalne rozwiązanie
GMO - nauka czy religia?
Fala materii fotonu
Kody QR wyglądające jak wybrany obrazek?
Społeczeństwo i kraj:
Postanowiem się zradykalizować
O strzelaniu do dziennikarzy GW i TVN
Julian Tuwim
Napruci ziołami byli, są i będą
Debata SLD "Kościół a państwo"
Harcerze u biskupów o odwadze bycia dobrym
Złote żniwa... Czyżby?
Jeszcze raz w sprawie decyzji rektora UKW
Eskalacja nienawiści - powtórka z rozrywki?
Dojrzałość religijna
Odbudujmy część piękna przedwojennej Warszawy
Manifestacja "STOP dla legalizacji uboju rytualnego!"
Jak "komuna" wyszła na dobre polskiemu KrK
Zamach
Klasa dziennikarska
Gdzie tu rozsądek Pani Mucho?
A.Górski: "Kazałbym rodzić nawet własnej żonie po GWAŁCIE"
Kościół bezrobotnych
Prawicowy portal wPolityce atakuje młodego chłopaka - ważne
Rektor UKW zapala światełko świeckości w tunelu
Arcymistrzowie ironii
Generałowie muszą się spowiadać
Dżuma
Ubrał się diabeł w ornat...
Zwolennicy Macierewicza kontra...
Symbioza w szpitalach
"Człowiek koń" walczy z Jarosławem Kaczyńskim
Kopem (Kikiem) w Kaczyńskiego
Artykuł 192 k.k.
Lot nad orlim gniazdem
Kultura:
Cattelan - Bedzie Hitler kolejna ofiara ?
miłość, relacje międzyludzkie
"Pokłosie" Pasikowskiego
ABC Racjonalisty:
Korzyści płynące z religii
Min. cyfryzacji i "diabeł w kontekście mowa nienawiści
Dzieci bez boga
Gospodarka i ekonomia:
KRRiT ma prawo zniszczyć medialnie każdy podmiot i nie potrzebuje...
FutureICT - centralny układ nerwowy społeczeństwa?
O wszystkim i o niczym:
fobia homo sapiens przed czaszkami własnego gatunku
Sensacyjne odkrycie łazika Curiosity vs. stanowisko Watykanu
Materiał TVN ze spotkania pod bilbordem ateistycznym
24 listopada - Dzień Ewolucji
Zderzenie w cyberprzestrzeni
Chaser 1000
głosy ważone w sejmie
Nowomowa
Łajdactwo z premedytacją
Ateistyczna mniejszość: samobójczy indywidualizm?
Spadaj Królu
Jak czytać książki?
Dyskusja R. Dawkinsa i L. Kraussa pod hasłem "Coś z niczego"
Grupowe zdjęcie pod bilbordem ateistycznym
Prośba o pomoc
Cel uświęca środki
Sudan na straży naszych praw
Nasza ofiara z kozła za teistów
Cóż, Palikocie, Kościół ci uczynił?
Świat:
Nie ma to jak dystans...
Ci szczęściarze ateiści...
Przepisy zabijają
"Będziemy jeszcze mieli w Waszyngtonie Budapeszt...

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY

/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.