 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-03-2010 18:09 | Ronin83 (156 punktów) | Laickie korzenie Europy
2 na 2 | W ostatni czwartek miałem przyjemność po raz pierwszy uczestniczyć w spotkaniu PSR w Krakowie. W trakcie rozmowy Mateusz wspomniał o planach zorganizowania... wykładów/spotkań (nie pamiętam dokładnie) mających na celu obalenie mitu o stricte chrześcijańskich korzeniach kultury europejskiej. Kultura ta opiera się, wg tego co powiedział Mateusz, na trzech rewolucjach (buntach przeciw religii i Kościołowi), z których pierwszą był Renesans... Mateuszu / Inni "Świadomi", czy moglibyście przybliżyć nieco ten temat? Bardzo mnie to zaintrygowało... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..#181 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > ekstremizm islamski nie widzi zagrożenia w chrześcijaństwie, ale w zachodnim - przede wszystkim amerykańskim - imperializmie.Imperializm to również ekstremizm: trafiła kosa na kamień, a kamień na kosę. > opłaca się opowiadać innym bajki o ... rozumnych synach i córkach Oświecenia ...Czy Oświecenie to nie wiocha w okolicach Oświęcimia?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
| lontri (16088 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy |
Niektórzy piszą "Oświecenie" zawsze z wielkiej litery. Sądzisz, że to zalatuje wiochą?
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT |
#183 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > Niektórzy piszą "Oświecenie" zawsze z wielkiej litery. Sądzisz, że to zalatuje wiochą?Oświeconym to dynda.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
| lontri (16088 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy |
Oświecenie mnie nie pociąga, choć śmiało przyznam, że z kolei Oświecenie czasami bardzo mnie intryguje.
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT |
#185 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > Oświecenie mnie nie pociąga, ...Nie dziwię się. Oświecenie to Kant, a któż poszedłby z nim do łóżka?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#186 3 na 9 Varia Malaria (-68 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie korzenie Europy | Drogi panie Macieju Psyk Jest pan ostrzejszy niż Henry Miller i Slums Attack razem wzięci. Czy PSR zamierza przekształcić się w partię polityczną? Jeśli tak, niech pan koniecznie kandyduje na stanowisko palikota-kurskiego tegoż przyszłościowego tworu. Masz pan niezwykle pretensjonalny talent medialny. Będzie z pana polityk często zapraszany do TVN-u. Pozdrawiam Seksi fanka V. M. Do PSR-u Drodzy ludzie PSR-u. Pisze do was pochwałę członka pana Macieja Psyka. Z takim członkiem w składzie jak pan Maciej Psyk możecie z powodzeniem przekształcić się w partię polityczną. Sukces propagandowy murowany i próg wyborczy przekroczony. Co prawda gdy Kuroń z Michnikiem siedzieli w pierdlu on oglądał wieczorynki i wciry nie dostał ale nie zmienia to faktu, że z takim członkiem można z powodzeniem konie kraść a także walczyć ze zbełkoceniem aktorów sceny politycznej, zacietrzewieniem duchowieństwa, można obalać mur jaki wyrasta obecnie między ludźmi i pod którym w końcu giną rozstrzelani przez fanatyków. Z takim członkiem można skreślać absurdy istnienia i skreślać zabobony wraz z zabobonnymi. I wreszcie z takim członkiem można skreślać bardzo sympatycznych ludzi lecz nieracjonalnych bo z takimi ludźmi Europa nigdy nie będzie laicka. Pozdrawiam zrozpaczona Varia Malaria
Myślę, mówię i kształtuję się na zasadzie autonomii i odwagi intelektualnej, bez ograniczenia ideologiczną poprawnością. |
#187 2 na 6 | Psyk (14071 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | Czy na poparcie tezy, że jesteś seksowna masz coś poza  ?
To, że sobie coś wymyśliłeś i masz nadzieję za to umrzeć nie znaczy, że to wiesz. |
#188 3 na 3 | spray (5875 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy |
> Mówisz, że są martwe. Odeślę Cię więc do mego wątku gdzie sobie o owych wartościach i ich zmianie dyskutujemy.Jak martwe oddziałuje na żywe, to akurat Polacy najlepiej wiedzą! Ale ja nie o tym... Poczytałam sobie wasze eleganckie wypowiedzi, rację przyznaję wszystkim razem i każdemu z osobna. Tyle, że nie całą. Najpierw, kochani, ustalcie, co właściwie znaczy tytuł wątku, bo on narzuca kierunek skojarzeń. A potem pojęcia tych filarów i korzeni. Bo inaczej będziemy się tak prowadzać, mówiąc ciągle o tym samym inaczej i cierpiąc na niezrozumienie! Gdy mówimy o korzeniach, zapewne mamy na myśli podstawy "najstarożytniejsze". A gdy o filarach, to pewnie obecnie obowiązujące zasady, niezależnie od tego, jak są starożytne, za to zależnie od tego, na ile aktualne. Czy tak? Do tego one mają być laickie, więc w obliczu faktów z lat ostatnich mniej więcej 2000 w porywach do 1500, jakoś ciężko będzie takie właśnie wysublimować i wydzielić. Chyba, że wcale nie o to chodzi, a o to, na czym aktualnie się opiera i wywodzi swoje ... filary... Europa. Zakładanie , że na jedynie pięknych ideałach , niezależnie od ich proweniencji, jest kolejnym uproszczeniem. Deklaracje zwykle różnią się od praktyki... niestety... Nie powinniśmy o tym zapominać! No... chyba, że nie zależy Wam na ustaleniach , tylko na wypisaniu się, kto ładniej. A to - przez pisanie, co się wie, a nie odwrotnie  BTW: bliższy mi jest pogląd Lotreka, bo też uważam, że społeczeństwa ewoluują szybciej, niż nam się wydaje. W przeciwnym wypadku w ogóle nie powinniśmy się zatstnawiać nad tymi korzeniami i filarami, tylko konsewkwentnie wywodzić wszystko od Mezopotamii i Egiptu. Przynajmniej. |
#189 3 na 3 | awitu (7627 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | Spray bo ta nasza dyskusja jak to dyskusje forumowe mają w zwyczaju, zeszła sobie na temat poboczny. Od trzech buntów przeciw religii, które korzeniami cywilizacji nie są jakby to sugerować miał temat wątku, przeszliśmy sobie na temat pojęcia cywilizacji jako takiej, a dokładnie jednej tezy jednego tylko badacza. Co do filarów się z Tobą zgadzam, choć ja pojęcie to neguję - zastępując je pojęciem "podstaw" (moim zdaniem precyzyjniejszym), i pojęciem wartości, które tworzą cywilizację. Mówisz, że podstaw laickich nie ma? a czymże jest prawo rzymskie i filozofia grecka? Czy nie na nich między innymi nasz system wartości został zbudowany? Czy nie trwają one w naszej świadomości wpływając na nasze światopoglądy, postawy, metody działań, budowę instytucji, wytwory kultury materialnej i niematerialnej?
"Colorless green ideas sleep furiously" |
#190 1 na 1 | spray (5875 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy |
> Co do filarów się z Tobą zgadzam, choć ja pojęcie to neguję - zastępując je pojęciem "podstaw" (moim zdaniem precyzyjniejszym), i pojęciem wartości, które tworzą cywilizację. Mówisz, że podstaw laickich nie ma? a czymże jest prawo rzymskie i filozofia grecka? Czy nie na nich między innymi nasz system wartości został zbudowany? >Zauważyłam. Zauważyłam też, że pojęcie cywilizacji tez stosujecie dość dowolnie. I nie mówię, że podstaw laickich nie ma! Czym one jednak są w istocie i jak bywały rozumiane? Zamiast wyczerpującego wywodu posłużę się pewną figurą retoryczną: - jaki był jeden z najważniejszych zarzutów przeciw Sokratesowi? - w jaki sposób Oktawian August usankcjonował swoją władzę , a stąd pax romana nie podlegała dyskusji? P.S. Tym sposobem wracam do propozycji Lotreka. |
#191 9 na 9 | Kowalska (14008 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > Drodzy ludzie PSR-u. Pisze do was pochwałę członka pana Macieja Psyka. Taaaak.... Mam nadzieję Malario, że wiesz co napisałaś. |
#192 8 na 8 | Psyk (14071 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > > Drodzy ludzie PSR-u. Pisze do was pochwałę członka pana Macieja Psyka.> Taaaak.... Mam nadzieję Malario, że wiesz co napisałaś.> Informacja jakobym zrobił Malarii dobrze nie ma pokrycia w rzeczywistości.
To, że sobie coś wymyśliłeś i masz nadzieję za to umrzeć nie znaczy, że to wiesz. |
#193 -1 na 7 Varia Malaria (-68 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie korzenie Europy | > Tak, ja Adama znam osobiście. Jest jedną z najmądrzejszych i najlepszych osób, jakie w życiu spotkałam. Stawianie Go przez Ciebie w jednym rzędzie z Krystyną Wielu Nicków jest plugawe, głupie i tak pozbawione rozumu, że brak tchu! Wolność od myślenia. Równość i równiejśizm. Braterstwo wilków.
Myślę, mówię i kształtuję się na zasadzie autonomii i odwagi intelektualnej, bez ograniczenia ideologiczną poprawnością. |
#194 1 na 1 | Smith (10069 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > Zauważyłam też, że pojęcie cywilizacji tez stosujecie dość dowolnie.Zechcesz uściślić? > I nie mówię, że podstaw laickich nie ma!Znaczy są? > Czym one jednak są w istocie i jak bywały rozumiane?> Zamiast wyczerpującego wywodu posłużę się pewną figurą retoryczną:> - jaki był jeden z najważniejszych zarzutów przeciw Sokratesowi?> - w jaki sposób Oktawian August usankcjonował swoją władzę , a stąd pax romana nie podlegała dyskusji?A Karol Młot? Czy choćby Piłsudski to niby jak premierem został w 26? > P.S.> Tym sposobem wracam do propozycji Lotreka.Propozycji czego? |
#195 2 na 2 | spray (5875 punktów) | Odp: Laickie korzenie Europy | > Czy na poparcie tezy, że jesteś seksowna masz coś pozaA Ty, Psyku, masz coś? Na przykład misia Paddy'ego w prezencie? P.S. Tak mi się skojarzyło... z metodami dyskusji nad krzyżami w XIVLO we Wrocku. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|