 |
Teologia w świeckich uczelniach. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-05-2010 17:46 | Andrzej Bogusławski (52267 punktów) | Teologia w świeckich uczelniach.
5 na 5 | Ostatnio porozmawialiśmy sobie z Madame de Montsegur oraz z Darlove o teologii. Madame zakończyła wypowiedzią:
"Teologia jest koherencyjną teorią prawdy, wewnętrznie spójną i niesprzeczną, której przedmiot prawdopodobnie nie istnieje. A sensie praktycznym jest królową nauk. Ci, którzy żyją ze sprzedawania naiwnym Pałacu Kultury, mogą się wiele nauczyć od czarnej armii zajmującej się sprzedażą miejscówek w Królestwie Niebieskim. Gigant marketing, gigant kampania promocyjna. Każdej firmie życzyłabym takiego product manager jak Mr St Paul. Chapeau bas."
Uważam, że warto się zastanowić czy teologia jest nauką i jaka jest jej rola na świeckich /państwowych/ uczelniach oraz czy i ile dzięki temu nasze uczelnie zyskują na światowej reputacji naukowej.
Mam w swojej bibliotece "Wprowadzenie do teologii" Jose Moralesa. W rozdziale I książki pt. Teologia autor zaczyna od wyjaśnienia "Znaczenia i natury działalności teologicznej"
"Teologią nazywamy działanie wierzących, mające na celu głębsze zrozumienie Słowa Bożego oraz przedstawienie go w sposób uporządkowany i usystematyzowany, w oparciu o Pismo Święte, Tradycję Kościoła i rozum ludzki oświecony przez wiarę. Teologia zakłada wiarę w Boga Żywego, Boga Objawienia judeochrześcijańskiego, który jest Bogiem Abrahama, Izaaka, i Jakuba, a nade wszystko Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa. Opiera się ona na zdolności rozumu ludzkiego do przybliżania tajemnic objawionych, kontemplowania ich i wykładania z możliwie największą ścisłością i religijnym szacunkiem na jakie zasługują. Teologia jest refleksją nad Słowem Bożym. Jest wiarą poszukująca rzeczywistości i racji. Jej tworzywem jest Objawienie. Do teologii przynależy zarówno wierzenie, jak i myślenie. Bez obydwu tych czynności - wierzyć i myśleć - złączonych w tym samym akcie chrześcijanina nie sposób mówić o teologii"
I tak dalej przez 400 stron, a każde słowo na wagę złota. To nie jakiś tam "głupi marksizm", to prawdziwa uniwersytecka nauka. Uprawiana na wolnych uniwersytetach.
@@@ .
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..#241 1 na 1 daddy (2737 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | I jak tu nie wierzyć w Boga i w inteligentny projekt. > Normalnie, zwyczajnie nie wierzyć. Co się dziwisz ? |
#242 4 na 4 | spray (5875 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > > Przypomnę więc tylko, że głównym celem współżycia KAŻDEGO zwierzęcia, w tym również człowieka, jest prokreacja.> Szczególnie jak się kochają i współżyją ze sobą dwie osoby tej samej płci. Czy zwierzę Waldorff współżyło w celu prokreacji ze swoim partnerem? Odpowiedź brzmi nie! Więc po co współżyło? Bo go kochało, a poza tym sprawiało mu to przyjemność zmysłową.Czy zwierzę Burek współżyje ze zwierzęciem Azor w celu prokreacji ze swoim partnerem? Albo czy zwierzę Zofia współżyje ze swoim partnerem Zenonem w celu prokreacji w dni niepłodne? Następuje przekazanie materiału genetycznego, więc tak. Chociaż osobiste cele Burka i Zenona mogą być zgoła inne. I są! Co wynika z dalszej części zacytowanego fragmentu mojej wypowiedzi, którą pomijasz. Dlaczego? Świadomie, czy tylko nie rozumiesz ? |
#243 1 na 1 | spray (5875 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > I jak tu nie wierzyć w Boga i w inteligentny projekt.> Oho! Widzę, Grabowska, że znaleźliście zegarek na plaży  A przecież gdzieś tu w okolicy polecaliście lekturę Dawkinsa... Dziwne. |
#244 2 na 2 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >I jak tu nie wierzyć w Boga i w inteligentny projekt.> >> Oho!> Widzę, Grabowska, że znaleźliście zegarek na plaży  > A przecież gdzieś tu w okolicy polecaliście lekturę Dawkinsa... Dziwne.Skoro noszę sutannę ,to mój ojciec duchowny kazał mi się wyrzec Dawkinsa i sług jego, a zegarek znaleziony na plaży oddać ślepemu ( wolę słowo niewidomy) zegarmistrzowi. |
#245 1 na 3 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Grabowska, czy aborcja Misiaczka, Ignorancji, liliaka i im podobnych elit racjonalistów IV RP byłaby uzasadniona dobrem forum Racjonalisty czy nieJestem za ochroną życia. Każdego życia. Co ja bym zrobiła bez Ignorancji i Misiaczka? Kto by mi już od 5 rano dawał minusy? A od samych plusów i od dymów kadzideł mdło by mi się zrobiło. Już i tak na codziennej porannej mszy nawdycham się tych kadzideł aż nadto. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > I jak tu nie wierzyć w Boga i w inteligentny projekt.> >> Normalnie, zwyczajnie nie wierzyć.> Co się dziwisz ?Ale jak to tak, w Boga nie wierzyć? Tak zupełnie - nie wierzyć? Toż to nie uchodzi! Przecież wszyscy wierzą! Profesor Heller wierzy, a prof. Grabowska ma nie wierzyć? Śp. profesor Kaczyński wierzył i ojciec Marcial Maciel Degrengollado też wierzył. I Dziwisz też wierzy. A Ty się dziwisz! |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Węszę Zbyszka, obrońcę trolli.o cholera, z psem mamy do czynienia? |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >Grabowska, czy aborcja Misiaczka, Ignorancji, liliaka i im podobnych elit racjonalistów IV RP byłaby uzasadniona dobrem forum Racjonalisty czy nie> Jestem za ochroną życia. Każdego życia. Co ja bym zrobiła bez Ignorancji i Misiaczka? Kto by mi już od 5 rano dawał minusy? A od samych plusów i od dymów kadzideł mdło by mi się zrobiło. Już i tak na codziennej porannej mszy nawdycham się tych kadzideł aż nadto.> Nie kochasz tego forum!!! |
| Andrzej Bogusławski (52267 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | . > >>Średnio inteligentny człowiek mający mierne pojęcie o etyce, wie że grzech niezależnie od istnienia Boga stanowi poważny problem dla ludzi wierzących.> A co z prostakiem mającym doskonale pojecie o etyce? Z reszty tekstu nic konkretnego nie wynika.To była odpowiedź dla prof. Grabowskiej, a więc dla średnio inteligentnych i trudno mi zejść poniżej tego poziomu, aby wszystkim coś wynikało. Większość zdań wyrwanych z kontekstów może być skrytykowanych za niejasność. Prostacy jak sama nazwa wskazuje nadmiernie upraszczają problemy. Czyni tak prof. Grabowska w swoim wykładzie etyki z czym wielu forumowiczy, w tym ja, się nie godzi. @@@ . |
#250 -1 na 3 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >> Przypomnę więc tylko, że głównym celem współżycia KAŻDEGO zwierzęcia, w tym również człowieka, jest prokreacja.Już Jan Paweł II przyznawał, że nie. Gdyby tak było to i człowiek miałby okresy rui. Poza tym człowiek współżyje głównie nie po to aby mieć potomstwo. A już homoseksualiści to w ogóle. Więc z wszystkiego tego logicznie wynika, że w przypadku człowieka głównym celem nie jest prokreacja lecz jednym z celów i to nie najważniejszym. |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Jeśli poza dniami płodności ludzie jednak ciągle myślą o seksie,To powinni stanąc pod zimnym prysznicem i pomyśleć o konsekwencjach! |
#252 1 na 3 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Nie kochasz tego forum!!!Kocham kogo innego. Dla Niego napisałam ten mój utwór poetycki, obśmiany i przyrównany do disco polo , a to pieśń mego serca jest. Na forum niosę oświaty kaganiec i jestem jak kamień rzucana na szaniec. Może dzięki mej działalności zostanie uratowane choć jedno ludzkie istnienie! Może kiedyś biedne dzieci będą pary gejowsko-lesbijskie mogły adoptować? Może w przyszłości kardynał Dziwisz udzieli pierwszego ślubu parze gejów na Wawelu! Eeech... Rozmarzyłam się. |
#253 2 na 2 | apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Prostacy jak sama nazwa wskazuje nadmiernie upraszczają problemy. Czyni tak prof. Grabowska w swoim wykładzie etyki z czym wielu forumowiczy, w tym ja, się nie godzi.Ty co? Na wykłady nigdy nie chodziłeś czy jak??? Wykladowca jest do dupy, jak nie potrafi najtrudniejszej kwestii prosto i logicznie przedstawić. A większość forumowiczów guzik rozumie co sie do nich pisze poza tym, ze jak wyczytają ze to od Grabowskiej to jak te psy...węszące? Pawlowa pyszcza. Pyszczyć każdy moze, jeden lepiej drugi gorzej, Ja liliaka nie chwale, liliak po prostu ma talent A to dlatego, ze teraz to na studia bez egzaminu albo dyplom za pieniądze. To i wykładowca moze byc do dupy. Kiedys, to nawet z punktami za pochodzenie trza było zdać wstępny egzamin. |
#254 4 na 4 | spray (5875 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Już Jan Paweł II przyznawał, że nie."Już"? Urocze. > Gdyby tak było to i człowiek miałby okresy rui.Właściwie ma. Wspominałam wyżej. > Poza tym człowiek współżyje głównie nie po to aby mieć potomstwo. A już homoseksualiści to w ogóle. Więc z wszystkiego tego logicznie wynika, że w przypadku człowieka głównym celem nie jest prokreacja lecz jednym z celów i to nie najważniejszym.Grabowska, to co Wy sądzicie o ludzkiej prokreacji, moim zdaniem jest logiczne inaczej. Domyślam się, że ta logika pochodzi ze wstrętu do uznania człowieka za równoprawnego obywatela świata zwierzęcego, albo - jak powiadają kreacjoniści - do uznania, że "człowiek pochodzi od małpy". Jakby to miało człowiekowi uwłaczać i zaprzeczać jego zdolności do uczuć wyższych. Tymczasem nie tylko pierwsze drugiemu nie przeszkadza, ale wręcz determinuje jego postać. Wy się jeszcze raz przypatrzcie temu zdaniu: > Poza tym człowiek współżyje głównie nie po to aby mieć potomstwo. A już homoseksualiści to w ogóle. Więc z wszystkiego tego logicznie wynika, że w przypadku człowieka głównym celem nie jest prokreacja lecz jednym z celów i to nie najważniejszym.i się zastanówcie, w który łeb się puknąć. I jeszcze : czy w swoim mniemaniu Burek za Azą gania po to, żeby mieć potomstwo. |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >Nie kochasz tego forum!!!> Kocham kogo innego. Dla Niego napisałam ten mój utwór poetycki, obśmiany i przyrównany do disco polo , a to pieśń mego serca jest.eeee tam za wrażliwa jesteś. od tego disco to pewnie ogłuchły, i żadnego serca nie Słysza. > Na forum niosę oświaty kaganiec i jestem jak kamień rzucana na szaniec. Może dzięki mej działalności zostanie uratowane choć jedno ludzkie istnienie! Może kiedyś biedne dzieci będą pary gejowsko-lesbijskie mogły adoptować? Może w przyszłości kardynał Dziwisz udzieli pierwszego ślubu parze gejów na Wawelu! Eeech... Rozmarzyłam się.> ty lepiej jaki kaganek wez i zobacz co po tymi kagańcami w czerepach maja... A jak zobaczysz, to sie nie załamuj tylko wybij sobie z glowy adopcje lesbijsko gejowska albo Dziwisza sciskajacego lape niedzwiedzicy...po poswieceniu Japonki. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|