 |
Teologia w świeckich uczelniach. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-05-2010 17:46 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Teologia w świeckich uczelniach.
5 na 5 | Ostatnio porozmawialiśmy sobie z Madame de Montsegur oraz z Darlove o teologii. Madame zakończyła wypowiedzią:
"Teologia jest koherencyjną teorią prawdy, wewnętrznie spójną i niesprzeczną, której przedmiot prawdopodobnie nie istnieje. A sensie praktycznym jest królową nauk. Ci, którzy żyją ze sprzedawania naiwnym Pałacu Kultury, mogą się wiele nauczyć od czarnej armii zajmującej się sprzedażą miejscówek w Królestwie Niebieskim. Gigant marketing, gigant kampania promocyjna. Każdej firmie życzyłabym takiego product manager jak Mr St Paul. Chapeau bas."
Uważam, że warto się zastanowić czy teologia jest nauką i jaka jest jej rola na świeckich /państwowych/ uczelniach oraz czy i ile dzięki temu nasze uczelnie zyskują na światowej reputacji naukowej.
Mam w swojej bibliotece "Wprowadzenie do teologii" Jose Moralesa. W rozdziale I książki pt. Teologia autor zaczyna od wyjaśnienia "Znaczenia i natury działalności teologicznej"
"Teologią nazywamy działanie wierzących, mające na celu głębsze zrozumienie Słowa Bożego oraz przedstawienie go w sposób uporządkowany i usystematyzowany, w oparciu o Pismo Święte, Tradycję Kościoła i rozum ludzki oświecony przez wiarę. Teologia zakłada wiarę w Boga Żywego, Boga Objawienia judeochrześcijańskiego, który jest Bogiem Abrahama, Izaaka, i Jakuba, a nade wszystko Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa. Opiera się ona na zdolności rozumu ludzkiego do przybliżania tajemnic objawionych, kontemplowania ich i wykładania z możliwie największą ścisłością i religijnym szacunkiem na jakie zasługują. Teologia jest refleksją nad Słowem Bożym. Jest wiarą poszukująca rzeczywistości i racji. Jej tworzywem jest Objawienie. Do teologii przynależy zarówno wierzenie, jak i myślenie. Bez obydwu tych czynności - wierzyć i myśleć - złączonych w tym samym akcie chrześcijanina nie sposób mówić o teologii"
I tak dalej przez 400 stron, a każde słowo na wagę złota. To nie jakiś tam "głupi marksizm", to prawdziwa uniwersytecka nauka. Uprawiana na wolnych uniwersytetach.
@@@ .
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..#256 1 na 1 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > i się zastanówcie, w który łeb się puknąć.Ja się nie muszę w nic pukać. Ja po prostu zacytuję Desmonda Morrisa. W 2000 roku wydawnictwo PRIMA wydało 3 tomowe dzieło D. Morrisa składające się z Nagiej Małpy, Ludzkiego ZOO oraz Zachowań Intymnych. W tej ostatniej pozycji na str. 106 Morris pisze:" Można by wręcz powiedzieć, że dzisiejszy człowiek dokonuje aktu kopulacji nie po to , by zapłodnić jajo, lecz by zapłodnić wzajemny związek. |
#257 3 na 3 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Tak, mordując nienarodzone dzieci długo przetrwamy he he he!!U zwierząt, u których możliwy jest tzw, poród błyskawiczny(np, kopytne) w momencie zagrożenia następuje poronienie, żeby matka mogła uciec.Zjadanie całości lub części miotów w momencie zagrożenia ma na celu odzyskanie zainwestowanego białka i energii. Sprawa znana np, na fermach lisich - na studiach podano mi przykład fermy znajdującej się w pobliżu torów. Opóźnienie pociągu wywoływało pożeranie szczeniąt. |
| Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | . > A większość forumowiczów guzik rozumie co sie do nich pisze poza tym, ze jak wyczytają ze to od Grabowskiej to jak te psy...węszące? Pawlowa pyszcza.> Pyszczyć każdy moze, jeden lepiej drugi gorzej,> To i wykładowca moze byc do dupy.Nie chwytam! Dla mnie to jeszcze trudniejszy wykład, niż są wykłady prof. Grabowskiej. Albo nie dostaje mi wiedzy, albo inteligencji. @@@ . |
#259 -1 na 1 | apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Ja się pytam konkretnie czego jeszcze dotyczą oprócz płodów i homoseksualizmu i oczekuję konkretnej odpowiedzi. Ale zamiast tego dostaję odpowiedź w stylu księdza Rydzyka.A czego niby innego sie spodziewasz? |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Nie chwytam!> Dla mnie to jeszcze trudniejszy wykład, niż są wykłady prof. Grabowskiej.> Albo nie dostaje mi wiedzy, albo inteligencji.Nil desperandum, albowiem tylko ubodzy duchem posiada królestwo niebieskie. Amen |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Pozdrawiam> Niech strój słów podkreśla urodę myśliJa tez. Pozdrawiam. I se tak myśle, ze starej babie żaden strój urody nie podkreśli. Bo jej ni ma. |
| Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > > No proszę, jak studiowanie filozofii się przydaje.> Mnie się przydaje studiowanie wszystkiego co tylko nie jest sprzeczne z rozumem.  > >Choć mnie akurat przyszedł do głowy Ojciec Kościoła, sławny Tertulian z jego:> >"I umarł Syn Boży, co wręcz dlatego jest wiarygodne, że jest niedorzeczne. I złożony w grobie zmartwychwstał - to jest pewne, bo niemożliwe"> I to jest właśnie jeden z koronnych argumentów teologii fundamentalnej. Jak również, że " Jezus jest bogiem, gdyż sam o sobie tak powiedział " . Zawsze mnie to inspirowało do wygłaszania ekscentrycznych twierdzeń o sobie > Dziekuję! Utrzymuje mnie Pani w dobrym humorze i w stałej gotowości intelektualnej. Warto studiować rzeczy nie sprzeczne z rozumem, ale czasem warto też postudiować paradoksy. @@@ . |
#263 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | . > I se tak myśle, ze starej babie żaden strój urody nie podkreśli. Bo jej ni ma.Protest! Nie i jeszcze raz nie. Ludzie są bardziej lub mniej urodziwi niezależnie od wieku, choć najczęściej specyficznie dla swojego wieku. Starzy ludzie też mogą być piękni i właściwy strój tę urodę podkreśli. . > |
#264 3 na 3 | placownik (17853 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> > samice ludzkie nauczyły się ukrywać swoje okresy płodności.> Oszustki jedne! Pukanie.> > musi przebywać w jej pobliżu i często z nią kopulować.> Świntuch jeden! Pusto w środku. > >Czyżbyś nie wiedziała, że wśród psów dochodzi do np. zbliżeń homoseksualnych,> Świntuchy straszne! Aż dudni. > > zdarzają się przypadki penetracji anusa samicy przez samca psa domowego.> Błagam, już dosyć! Ja obiad jem w tej chwili!! A może to tylko bekanie? Zygota nad podziw rozwinięta - znaczy się człowiek. Miłośniczka nauk wszelkich i wyrafinowana "dyskutantka". Cała prof.Grabowska.
Niech strój słów podkreśla urodę myśli |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >Ja się pytam konkretnie czego jeszcze dotyczą oprócz płodów i homoseksualizmu i oczekuję konkretnej odpowiedzi. Ale zamiast tego dostaję odpowiedź w stylu księdza Rydzyka.> A czego niby innego się spodziewasz?Spodziewam się racjonalnej odpowiedzi. Rzeczowej, konkretnej, kompetentnej, uprzejmej. |
#266 4 na 4 | placownik (17853 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> >>> Przypomnę więc tylko, że głównym celem współżycia KAŻDEGO zwierzęcia, w tym również człowieka, jest prokreacja.> Już Jan Paweł II przyznawał, że nie. Widzę, że różnym bóstwom palisz świeczki w swojej świątyni nauki. Jakąż to dyscyplinę nauki ten pan reprezentuje? Badacz seksualności? Teoretyk, czy może tylko niespełniony praktyk?
Niech strój słów podkreśla urodę myśli |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >> samice ludzkie nauczyły się ukrywać swoje okresy płodności.> >Oszustki jedne!> Pukanie.>> musi przebywać w jej pobliżu i często z nią kopulować.> >Świntuch jeden!> Pusto w środku.> >>Czyżbyś nie wiedziała, że wśród psów dochodzi do np. zbliżeń homoseksualnych,> >Świntuchy straszne!> Aż dudni.> >> zdarzają się przypadki penetracji anusa samicy przez samca psa domowego.> >Błagam, już dosyć! Ja obiad jem w tej chwili!!> A może to tylko bekanie? Zygota nad podziw rozwinięta - znaczy się człowiek. Miłośniczka nauk wszelkich i wyrafinowana "dyskutantka". Cała prof.Grabowska.Puk, puk, kto tam? Urada myśli co chce sie podkreślić! |
#268 1 na 1 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Zygota nad podziw rozwinięta - znaczy się człowiek. Miłośniczka nauk wszelakich i wyrafinowana "dyskutantka". Cała prof.Grabowska.> zdarzają się przypadki penetracji anusa samicy przez samca psa domowegoI jak tu z takim czymś dyskutować? |
#269 -1 na 3 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Jakąż to dyscyplinę nauki ten pan reprezentuje? Badacz seksualności? Teoretyk, czy może tylko niespełniony praktyk?Napisał :"Miłość i odpowiedzialność". Teoretyk i praktyk. SB nagrywała go w Krakowie jeszcze zanim został bodajże arcy-biskupem ,jak odwiedzał pewną Panią. Na jednym z nagrań eksperci doszukują się odgłosów współżycia płciowego. Tak więc przyszły JPII wiedział co mówił. Był wybitnym teoretykiem a zarazem skromnym praktykiem. |
| apud (4399 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > .> >I se tak myśle, ze starej babie żaden strój urody nie podkreśli. Bo jej ni ma.> Protest! Nie i jeszcze raz nie.> Ludzie są bardziej lub mniej urodziwi niezależnie od wieku, choć najczęściej specyficznie dla swojego wieku.> Starzy ludzie też mogą być piękni i właściwy strój tą urodę podkreśli.> .> >> Doceniam podlizywanie sie, ale ja mam lustro. No i jest jeszcze Placownik |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|