 |
Teologia w świeckich uczelniach. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-05-2010 17:46 | Andrzej Bogusławski (52267 punktów) | Teologia w świeckich uczelniach.
5 na 5 | Ostatnio porozmawialiśmy sobie z Madame de Montsegur oraz z Darlove o teologii. Madame zakończyła wypowiedzią:
"Teologia jest koherencyjną teorią prawdy, wewnętrznie spójną i niesprzeczną, której przedmiot prawdopodobnie nie istnieje. A sensie praktycznym jest królową nauk. Ci, którzy żyją ze sprzedawania naiwnym Pałacu Kultury, mogą się wiele nauczyć od czarnej armii zajmującej się sprzedażą miejscówek w Królestwie Niebieskim. Gigant marketing, gigant kampania promocyjna. Każdej firmie życzyłabym takiego product manager jak Mr St Paul. Chapeau bas."
Uważam, że warto się zastanowić czy teologia jest nauką i jaka jest jej rola na świeckich /państwowych/ uczelniach oraz czy i ile dzięki temu nasze uczelnie zyskują na światowej reputacji naukowej.
Mam w swojej bibliotece "Wprowadzenie do teologii" Jose Moralesa. W rozdziale I książki pt. Teologia autor zaczyna od wyjaśnienia "Znaczenia i natury działalności teologicznej"
"Teologią nazywamy działanie wierzących, mające na celu głębsze zrozumienie Słowa Bożego oraz przedstawienie go w sposób uporządkowany i usystematyzowany, w oparciu o Pismo Święte, Tradycję Kościoła i rozum ludzki oświecony przez wiarę. Teologia zakłada wiarę w Boga Żywego, Boga Objawienia judeochrześcijańskiego, który jest Bogiem Abrahama, Izaaka, i Jakuba, a nade wszystko Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa. Opiera się ona na zdolności rozumu ludzkiego do przybliżania tajemnic objawionych, kontemplowania ich i wykładania z możliwie największą ścisłością i religijnym szacunkiem na jakie zasługują. Teologia jest refleksją nad Słowem Bożym. Jest wiarą poszukująca rzeczywistości i racji. Jej tworzywem jest Objawienie. Do teologii przynależy zarówno wierzenie, jak i myślenie. Bez obydwu tych czynności - wierzyć i myśleć - złączonych w tym samym akcie chrześcijanina nie sposób mówić o teologii"
I tak dalej przez 400 stron, a każde słowo na wagę złota. To nie jakiś tam "głupi marksizm", to prawdziwa uniwersytecka nauka. Uprawiana na wolnych uniwersytetach.
@@@ .
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..#46 3 na 3 | Appenzeller (3118 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >... rozum ludzki oświecony przez wiarę.> Dział "Kawały" piętro niżej.> To tak jak pokój oświetlony przez ciemność. Garść tematów badań naukowych i prac doktorskich z kilku wydziałów teologicznych. Wiedz, że twoje podatki nie są trwonione. Moralność i religijność więźniów z Zakładu Karnego w Barczewie Formacja w seminariach diecezjalnych aglomeracji paryskiej w kontekście współczesnych przemian Pastoralne implikacje przepowiadania w twórczości Ks. Prof. Stanisława Grzybka Studium Homiletyczno - Pastoralne Trynitarze posłannictwo dzieła pielgrzymkowego Pallotynów do Ziemi Świętej. (Studium dogmatyczno-pastoralne) Małżeństwo i rodzina w rozumieniu młodzieży katechizowanej na Białorusi Znaczenie cnoty czystości w przygotowaniu do małżeństwa. Studium teologiczno-pastoralne Antropologiczno-metafizyczne podstawy zależności prawa stanowionego od prawa naturalnego w ujęciu św. Tomasza z Akwinu i Mieczysława A. Krąpca Towarzyszenie małżeństwu i rodzinie przez powierników rodzin Przymierze miłości małżeńskiej Mistagogia w polskiej katechezie posoborowejPoznawszy odpowiedzi na te fascynujące pytania raz dwa wyprzedzimy głupią Japonię mocą polskiej nauki. |
| Adamiak (36436 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Towarzyszenie małżeństwu [...] przez powierników... Hm, są jakieś kursy na powiernika?- może byłbym zainteresowany. |
#48 1 na 1 | Appenzeller (3118 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >Towarzyszenie małżeństwu [...] przez powierników...> Hm, są jakieś kursy na powiernika?- może byłbym zainteresowany.To też chyba mój ulubiony temat. Jeśli lubisz długie fikuśne sukienki z wieloma guziczkami, jeśli słowo ministrant wywołuje u ciebie przyjemny dreszczyk emocji, jeśli lubisz biżuterię na rączkach i pocałunki tamże - spełniasz podstawowe warunki. Powodzenia. |
| rhotax7 (3947 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | Zgadzam się z Panem panie dziejku iż mieli się tukej bez potrzeby czasem antyklerykalizm pośród antyklerykałów miast radzić jak całe to zło Boże i z wiary płynące unicestwić i do pracy od podstaw się zabierać odrodzenia czasy produkując Bez Bożne. Teologia to nauka o smokach i ludzie ją uprawiający(banda debili)tracą czas rozważajac i marnując nasze fundusze na czcze gadaniny.Powinni po 100 razy przepisać GOD DELUSION a być może ich grzechy byłyby im odpuszczone. Tak im dopomóż Dawkins. |
| Adamiak (36436 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > > Hm, są jakieś kursy na powiernika?- może byłbym zainteresowany.> To też chyba mój ulubiony temat. Aha. > Jeśli lubisz długie fikuśne sukienki z wieloma guziczkami, jeśli słowo ministrant wywołuje u ciebie przyjemny dreszczyk emocji, jeśli lubisz biżuterię na rączkach i pocałunki tamże... Jeśli tak, to przesadziłem - to nie jest też mój ulubiony temat. > - spełniasz podstawowe warunki. Powodzenia. Nie spełniam, ale nie jestem też zazdrosny o czyjeś walory. |
| Appenzeller (3118 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >To też chyba mój ulubiony temat.> Aha.Miałem na myśli najsmakowitszy temat z wymienionych. Nikomu po dobroci nie życzę spełniania tych warunków  |
#52 3 na 3 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >nowoczesna teologia...> Jest coś takiego.> Ma nawet nazwę: teologia śmierci boga, a zajmuje się jego reanimacją. Ciekawe czy Darwin ucieszyłby się z faktu, że jego bóg też podlega ewolucji. |
| Adamiak (36436 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Miałem na myśli najsmakowitszy temat z wymienionych. Nikomu po dobroci nie życzę spełniania tych warunków  Zabrakło więc tylko interlinii między domyślnymi akapitami tego tekstu. |
#54 1 na 1 | darlove (2804 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | Czy uważa Pan odsyłanie do prac znanych i poważanych naukowców, którzy pisali NA TEMAT, za przejaw pychy odsyłającego, który miał honor czytania ich dzieł? Czy gdziekolwiek roszczę sobie pretensje do bycia geniuszem? Gdyby tak było, widziałby pan tutaj tyrady mojego autorstwa. Jakoś ich nie widziałem... Wie Pan, nie trzeba być geniuszem, aby ROZUMIEĆ to, co inni piszą. To tak gwoli przypomnienia.
Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | Wyśmiewacie się z teologii! A w czym lepsza jest filozofia, też obecna na uniwersytetach? Przecież to też tylko bicie piany i gadka o niczem, za publiczne pieniądze? |
| darlove (2804 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Wyśmiewacie się z teologii! A w czym lepsza jest filozofia, też obecna na uniwersytetach? Przecież to też tylko bicie piany i gadka o niczem, za publiczne pieniądze?Philo Sophia. Filozofia dała początek dzisiejszej Nauce. Czemu dała początek teologia??? Proszę sobie sprawdzić źródłosłowy i historię filozofii oraz teologii. Profesor od siedmiu boleści.
Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Filozofia dała początek dzisiejszej Nauce.Astrologia dała początek współczesnej astronomii. I co ,jest jakiś wydział astrologii dzisiaj na UW? Co to w ogóle za rozumowanie? |
#58 3 na 3 | liliac (147340 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Wyśmiewacie się z teologii! A w czym lepsza jest filozofia, też obecna na uniwersytetach? Przecież to też tylko bicie piany i gadka o niczem, za publiczne pieniądze?Patrzajcie, patrzajcie, a gdyby tak lekarz jaki zaczął o obecnej na uniwersytetach medycznych etyce w ten sposób mówić, to by go rozszarpały kruki, wrony i wszelacy przeciwnicy "białej mafii"... A przecież... Etyka (z gr. ἦθος ethos - "zwyczaj") - dział filozofii |
#59 2 na 2 | Sylwek (15472 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Wyśmiewacie się z teologii! A w czym lepsza jest filozofia, też obecna na uniwersytetach? Przecież to też tylko bicie piany i gadka o niczem, za publiczne pieniądze?Być może czerpiesz wiedzę o filozofii z Mody na Sukces. To by tłumaczyło twoje rozeznanie w tych zagadnieniach. |
#60 -2 na 2 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | Etyka to też bełkot. To, że na teologii jest np. biblistyka (co można potraktować jako kulturoznawstwo np. ) nie usprawiedliwia teologii. Tak samo etyka filozofii. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|