Racjonalista - Strona głównaDo treści
Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
30-07-2010 08:07Jago (8 punktów)Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
Ocena 4 na 10
Jeśli porównać racjonalizm z wiarą w - dajmy na to - religię chrześcijańską, to zadając sobie pytanie o "to pierwsze coś" na świecie szybko się stwierdza, że racjonaliści mają dokładnie tyle samo racji, co wierzący w Boga. Jest to proporcja 50/50, ponieważ tak wierzący nie potrafi odpowiedzieć na pytanie skąd wziął się Bóg, jak i racjonalista nie potrafi odpowiedzieć skąd wzięło się "coś". Ten prosty i oczywisty fakt podaje w wątpliwość sens istnienia ruchów racjonalistycznych, skoro ich siła rozumu jest tak ograniczona i sprawdza się TYLKO DO PEWNEGO MOMENTU. Twierdzenie, że kiedyś znajdzie się człowiek, który będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie dotyczące jestestwa jest przecież twierdzeniem NIERACJONALNYM, nierealnym, dla istoty ludzkiej to zadanie niewykonalne. Różnica między wierzącym a racjonalistą jest taka, że ten pierwszy z pokorą przyjmuje do wiadomości fakt, że początku jestestwa nie jest w stanie ogarnąć umysłem, przy czym postawa ta nie bierze się z lenistwa, tylko realnej oceny swych szans na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie, ten drugi zaś uparcie próbuje wytłumaczyć sobie wszystko racjonalnie, choć tak naprawdę paradoksalnie wykłada się on na swej ideologii już na dzień dobry.
Racjonalizm ma kruche podstawy, jest nieprzekonujący, bo w bycie materialnym jest zbyt wiele takich niewiadomych, na które nigdy nie znajdzie się odpowiedzi.
Wierzący nie udowodni, że istnieje Bóg, ale on tego robić nie musi, bo na tym właśnie polega wiara, że on WIERZY w Jego istnienie.
Skoro więc wiedza na temat początku bytu nigdy nie będzie przeze mnie zgłębiona, pozostaje mi najrozsądniej przyjąć postawę agnostyka, czyli osoby, która nie wyklucza istnienia Boga i nie wyklucza tego, że nie istnieje...
RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów prezentujących racjonalny obraz świata, którego początku nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Czy nie brzmi to śmiesznie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..
#106
30-07-2010 14:05
 Ocena 2 na 2
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Fudal
>>Ja też nie. I dlatego właśnie racjonalizm jest do chrzanu.
>Tu już zaczyna się Pan robić zwyczajnie chamski. Obrażając, w ten sposób, czyjeś poglądy ukazuje Pan tylko swój niski poziom kultury osobistej.
Czytając pańską wypowiedź można dojść do wniosku, że racjonalne uczucia tak samo łatwo obrazić jak uczucia religijne.

#107
30-07-2010 14:08
 Ocena 1 na 1
Jago (8 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Celtyk
>>RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów prezentujących racjonalny obraz świata, którego początku nie da się racjonalnie wytłumaczyć.
>Po pierwsze na razie nie da się udowodnić.
>
Nie żadne "na razie", tylko nigdy się tego nie udowodni. Jeśli w to wierzysz, to znaczy że jesteś po prostu naiwny.

>Czy nie brzmi to śmiesznie?
>Nie. Część ludzi po postu nie jest w stanie tego zgłębić swoim małym, nierozwijanym i pokornym umysłem.
>Pozdrawiam
>
Nie część, tylko nikt nie potrafi tego zgłębić. Jest to poza zasięgiem umysłowym człowieka.

#108
30-07-2010 14:08
 Ocena 3 na 3
Michał (2046 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi -OzA-
>Czasem polegam na intuicji.

   OK. Już nie będę pytał, skąd wiesz, że na intuicji możesz polegać.

#109
30-07-2010 14:08
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi -OzA-
>>>>W którym to miejscu logika jest zawodna?
>>>W miejscu w którym rodzi się zło, wobec którego logika jest bezradna.
>>Ty na pewno mówisz o logice a nie o "sensie"?
>>Bo to bardzo popularne nieporozumienie, wynikające z niewiedzy, czym jest logika.
>>A jest tylko narzędziem.
>Spróbuj tym narzędziem wykorzenić zło.

A co to jest zło?

"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"

#110
30-07-2010 14:08
 Ocena 1 na 1
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Michał
>>A skąd wiesz, że nie mówię o doświadczeniu mistycznym?
>   Pytałem, na czym opierasz swoją postawę sceptyczną wobec rozumu.
Odpowiedziałem ci, że na doświadczeniu.

#111
30-07-2010 14:10
 Ocena 6 na 6
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi -OzA-
>>>>Jesteś sceptyczny wobec tego co widzisz, słyszysz, czujesz?
>>>Jestem sceptyczny wobec tego, co budzi moje wątpliwości.
>>Pleonazm.
>Jakie pytanie taka odpowiedź.

Nie wstydź się, zajrzyj do słownika.

"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"

#112
30-07-2010 14:11
 Ocena 1 na 1
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Maddy
>A co to jest zło?
Trudno powiedzieć. Nie ma jasnej, precyzyjnej i logicznej definicji.

#113
30-07-2010 14:12
 Ocena 4 na 4
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi -OzA-
>>>A skąd wiesz, że nie mówię o doświadczeniu mistycznym?
>>   Pytałem, na czym opierasz swoją postawę sceptyczną wobec rozumu.
>Odpowiedziałem ci, że na doświadczeniu.

Zmysłowym czy mistycznym?
Bo do interpretacji tego pierwszego potrzebny jest rozum, bez niego to tylko przelatujące przez Twoje ciało impulsy elektryczne.


"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"

#114
30-07-2010 14:13
 Ocena 2 na 2
Michał (2046 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi -OzA-
>Odpowiedziałem ci, że na doświadczeniu.

   Które może być również "mistyczne", jak sam zasugerowałeś. Nie będę Cię ciągnął za język, skoro nie chcesz udzielić konkretnej odpowiedzi.

#115
30-07-2010 14:13
 Ocena 1 na 1
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Michał
>>Czasem polegam na intuicji.
>   OK. Już nie będę pytał, skąd wiesz, że na intuicji możesz polegać.
>
Rozum mi to mówi

#116
30-07-2010 14:15
 Ocena 5 na 5
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi -OzA-
>>A co to jest zło?
>Trudno powiedzieć. Nie ma jasnej, precyzyjnej i logicznej definicji.

To co chcesz wykorzeniać?
Czy to tylko takie mistyczne paplanie?


"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"

#117
30-07-2010 14:18
 Ocena 1 na 1
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Maddy
>>>>A skąd wiesz, że nie mówię o doświadczeniu mistycznym?
>>>   Pytałem, na czym opierasz swoją postawę sceptyczną wobec rozumu.
>>Odpowiedziałem ci, że na doświadczeniu.
>Zmysłowym czy mistycznym?
Ani jednym, ani drugim. Mówię o doświadczeniu przykrym.

#118
30-07-2010 14:19
 Ocena 1 na 1
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Michał
>>Odpowiedziałem ci, że na doświadczeniu.
>   Które może być również "mistyczne", jak sam zasugerowałeś. Nie będę Cię ciągnął za język, skoro nie chcesz udzielić konkretnej odpowiedzi.
>
Czy odpowiedź jaką udzieliłem wyżej satysfakcjonuję cię?

#119
30-07-2010 14:24
 Ocena 8 na 8
Michał (2046 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Jago
>Nie żadne "na razie", tylko nigdy się tego nie udowodni.

   Skąd wiesz, że "nigdy"? Skąd wiesz, że to jest niepoznawalne? Może w końcu jakąś swoją tezę uzasadnisz, bo na razie tylko rzucasz wyciągniętymi z kapelusza osądami.

#120
30-07-2010 14:27
 Ocena 1 na 1
-OzA- (289 punktów)Odp: Krótka prawda na temat racjonalizmu i racjonalistów.
W odpowiedzi Maddy
>>>A co to jest zło?
>>Trudno powiedzieć. Nie ma jasnej, precyzyjnej i logicznej definicji.
>To co chcesz wykorzeniać?
Mówię, że nie istnieje jasna. precyzyjna i logiczna definicja zła a to nie oznacza, że zło nie istnieje. Przecież wielu ludzi go doświadczyło. I nie napisałem, że chce coś wykorzeniać.
>Czy to tylko takie mistyczne paplanie?
Nawet z mistycznego paplania można się czegoś dowiedzieć. Hannah Arendt zanim powiedziała nam o banalności zła analizowała to mistyczne paplanie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365