 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-12-2010 12:09 | pawel9308 (104 punktów) | chamstwo Terlikowskiego
8 na 8 | Co myślicie o redaktorze Terlikowskim A oto kilka jego idiotycznych cytatów "Nie byłoby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdyby nie chrześcijaństwo. Nie byłoby tych sędziów w tym miejscu i nie mogliby wygadywać głupstw, gdyby 2000 lat temu nie pojawił się Jezus Chrystus i nie stworzył cywilizacji, która ukształtowała koncepcję osoby ludzkiej i prawa człowieka. Nie byłoby rewolucji francuskiej, gdyby nie chrześcijaństwo."
"To chrześcijaństwo stworzyło Polskę, to chrześcijaństwo stworzyło Europę, to chrześcijaństwo stworzyło uniwersytet i szkołę w formie, jaką znamy."
NIe mogłem znaleść odpowiednich filmików z jego udziałem i z jego idiotycznymi wypowiedziami jeśli ktoś z najdzie je prosze o dodanie. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..#1 18 na 18 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | To nie chamstwo, to głupota i ciutluki w wykształceniu.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#2 4 na 6 Złotek (867 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | Tego człowieka najlepiej podsumować ciszą.... |
#3 9 na 9 | webmaster (moderator) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | Nie byłoby Terlikowskiego, gdyby nie Lenin. Nie byłoby Jezusa, gdyby nie Piłat itp. itd. |
#4 13 na 13 KORIUS (14106 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | >Co myślicie o redaktorze Terlikowskim -Nie byłoby takich ignorantów i fanatyków jak Terlikowski, gdyby nie chrześcijaństwo. |
#5 -1 na 1 | PiotrB (2937 punktów) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | Zawsze można zapytać jakiegoś historyka, żeby przeprowadził eksperyment myślowy: jak wyglądałaby Europa, gdyby rozwijała się bez chrześcijaństwa? Może jak Afryka? I jeśli uważacie, że chrześcijaństwo mnożyło zacofanie, to biorąc pod uwagę kontekst historyczny, gdy większość wykształconych ludzi było osobami wierzącymi, jaka inna religia stymulowała do poszukiwania prawdy? To, że nie zawsze się ta prawda podobała zwierzchnikom, to inna sprawa... Dla kontrastu weźcie sobie Islam - tutaj mamy pismo i nic dodać, nic ująć. |
#6 -1 na 5 ancykryst przegrzeszony (526 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | > To nie chamstwo, to głupota i ciutluki w wykształceniu.Doprawdy? A mógłbym się dowiedzieć, w jakim INNYM kręgu kulturowym wypracowano koncepcję praw człowieka? Tak, wiem, w naszych czasach wszystko, co złe, to Europa i chrześcijaństwo. A jak było gdzie indziej? Czy przypadkiem życie ukochanych prze lewicę Indian amerykańskich nie polegało na radosnym wyrzynaniu się? Czy nie inaczej było w Australii? Czy zycie w dawnej Japonii nie było przepełnione wesołym ścinaniem sobie główek? Czy to nie w kochanych Indiach dopracowano do paranoicznej perfekcji system kastowy? Czy przypadkiem nie w Afryce toczono sadystyczne wojny, a jeńców - zamiast zjadać - sprzedawano jako niewolników? Czy japońska armia podczas II wojny nie wymordowała w kilka dni więcej Azjatów niż biali kolonizatorzy przez 300 lat? Można tak w nieskończoność... Kultura chrześcijańska nie była taka łagodna, ale o WIELE bardziej humanitarna od wszystkich innych! Istniało tu pojęcie ,,miłości bliźniego'' (którego ja osobiście nie uznaję) i, mimo że przestrzegano tego w niewielkim stopniu, cały czas istniała ŚWIADOMOŚĆ, że postępuje się źle. I samo to było już wielkim osiągnięciem. Z tego wypłynął Renesans, Oświecenie i XX-wieczny liberalizm. Mordowaniu Indian przez XVI-wiecznych konkwistadorów przeciwstawił się dominikanin Bartolomeo de Las Casas, a czy znacie kogoś, kto upominał Tamerlana lub Dżyngis-chana? Ja też doradzam nieco się dokształcić w różnych dziedzinach wiedzy (w tym przypadku w kulturoznawstwie), bo, jak zauważyłem, wysoce intelektualne forum ma pewne zaległości. |
#7 11 na 15 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: chamstwo Terlikowskiego |
> Ja też doradzam nieco się dokształcić w różnych dziedzinach wiedzy (w tym przypadku w kulturoznawstwie), bo, jak zauważyłem, wysoce intelektualne forum ma pewne zaległości.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#8 -1 na 3 ancykryst przegrzeszony (526 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | W tym przypadku to już jest wskazany psycholog dziecięcy.  |
#9 2 na 2 | Tichy62 (213 punktów) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | Terlikowskiemu można zarzucić w tym konkretnym przypadku przesadę i stawianie tez bez pokrycia. Ale chamstwo? pawel9308 powinien od czasu do czasu sięgnąć po słownik jęz. Polskiego.
|
#10 11 na 11 Złotek (867 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | > biorąc pod uwagę kontekst historyczny, gdy większość wykształconych ludzi było osobami wierzącymi,Bo tylko takich dopuszczano. > jaka inna religia stymulowała do poszukiwania prawdy?Brak religii. |
#11 19 na 19 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | > jaka inna religia stymulowała do poszukiwania prawdy? To, że nie zawsze się ta prawda podobała zwierzchnikom, to inna sprawa...Proszszszszę bardzo: starożytna Grecja i jej filozofowie, z obowiązkową religią opartą na tym, co teraz znamy jako Mity Greckie. Nasze koncepcje filozoficzne (łącznie z chrześcijańskimi), nasza myśl polityczno-ustrojowa, podejście do nauki - to wszystko oparte jest na osiągnięciach Greków. Proszę bardzo: starożytny Rzym, z mnóstwem bogów i bożków, z tolerancją religijną (chrześcijanie byli prześladowani m.in. ze względu na chrześcijański brak tolerancji dla innych religii). Na osiągnięciach Rzymian opiera się obecny system prawny, a miliony ludzi mieszkają w miastach założonych przez rzymskich kolonizatorów i jeżdżą po drogach przez nich wytyczonych. A efekty poszukiwań prawdy i piękna przez Rzymian i Greków do dzisiaj są podziwiane i wzorcowe.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#12 16 na 16 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | > Zawsze można zapytać jakiegoś historyka, żeby przeprowadził eksperyment myślowy: jak wyglądałaby Europa, gdyby rozwijała się bez chrześcijaństwa?Jestem pewna, że już ktoś na to wpadł. Ale raczej pisarze SF a nie historycy. Nawet jakaś polska powieść jest oparta na tej koncepcji. > Może jak Afryka?A skąd taki pomysł. Możesz to rozwinąć? Dlaczego Afryka? Bo niby w pierwszych wiekach naszej ery Czarna Afryka i Europa były na podobnym poziomie rozwoju polityczne-społecznego? > I jeśli uważacie, że chrześcijaństwo mnożyło zacofanie, to biorąc pod uwagę kontekst historyczny, gdy większość wykształconych ludzi było osobami wierzącymi,Większość _ludzi_ była osobami wierzącymi i trwało to przez stulecia. Właściwie nie było opcji - jak nie wierzyłeś to i tak udawałeś, że wierzysz, chyba że się miało skłonności samobójcze. A były okresy, gdy większość wykształconych ludzi to byli duchowni. Co nie świadczy o tym, że kościół był krynicą wiedzy, a jedynie, że kościół sterował kurkiem do tej krynicy. Kościół miał realną władzę polityczna i zawłaszczył edukację na stulecia. > jaka inna religia stymulowała do poszukiwania prawdy?Pytanie zawiera założenie, że chrześcijaństwo stymulowało do poszukiwania czegokolwiek, poza drogą do zbawienia i życia wiecznego, co jest wysoce dyskusyjne. Grecy nieźle sobie radzili. Ale to nie religia ich stymulowała. Rzymianie też sporo nam zostawili. Np. podwaliny państwa prawa. Też bez religijnej stymulacji. Hindusi są twórcami współczesnej matematyki i astronomii. Tez bez wyraźnych związków z religią. Bo religia nie stymuluje do poszukiwań. Wszak religia podaje gotowe odpowiedzi, których nie wolno kwestionować, trzeba wierzyć. To jest istotą religii. Różnica zdań w nauce prowadzi zwykle do wytężonej pracy, bo każda strona chce drugiej udowodnić (przedstawić dowody), że ma rację - różnica zdań w religii prowadzi do wojny i ludobójstwa, bo ten wygrywa kto fizycznie wyeliminuje przeciwną stronę, lub groźbą fizycznej eliminacji zmusi do przyznania sobie racji. Tak uczy historia, która, jak mawiali Rzymianie (poganie!) jest nauczycielką życia. > To, że nie zawsze się ta prawda podobała zwierzchnikom, to inna sprawa...Ludzka myśl rozwijała się wbrew religii a nie dzięki religii. Gdzie bylibyśmy teraz, gdyby przez wieki nie potępiano sekcji zwłok? Gdyby wcześniej dopuszczono eksperyment i obserwacje jako źródło wiedzy zamiast studiowania w kółko tych samych ksiąg? Nauka rozwija się najlepiej tam, gdzie religia ma na nią najmniejszy wpływ. Da się to zaobserwować i historycznie i geograficznie. Nawet teologia traci na zbytniej ingerencji religii (taki zabawny paradoks), co widać po tym jak prowincjonalne i nic nie znaczące w świecie są polskie uczelnie teologiczne. Polscy teologowie na światowym poziomie to osoby, które np. musiały odejść ze stanu duchownego, niemile widziane np. na KULu czy na wydziałach teologii państwowych uczelnie, czarne owce w polskim kościele. > Dla kontrastu weźcie sobie Islam - tutaj mamy pismo i nic dodać, nic ująć.Islam jest o sześćset lat młodszy od chrześcijaństwa, przeżywa swoje średniowiecze. To co robi dziś Islam z nauką to przypomnienie, co z nauka robiło chrześcijaństwo. W czasach gdy w Europie królowała scholastyka, Arabowie doskonalili przejętą od Hindusów algebrę (nazwa arabska, koncepcja indyjska), rozwijali medycynę. Oczywiście nie dzięki religii - zasługą Islamu w tamtych czasach było, że nie przeszkadzał rozwojowi nauki tak bardzo jak chrześcijaństwo. Też niespecjalnie inspirował, ale przynajmniej tak nie ograniczał. Zasługą chrześcijaństwa w czasach nowożytnych jest, że go w nauce jest coraz mniej. Czy to taka wielka inspiracja - przeszkadzać mniej niż inna religia? To jest zasługa? To jak w starym dowcipie ze Stalinem - "a mógł zabić".
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby" |
#13 21 na 23 KORIUS (14106 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | > Czy przypadkiem życie ukochanych prze lewicę Indian amerykańskich nie polegało na radosnym wyrzynaniu się?-Chrześcijanie nie zaprowadzili tam pokoju jezusowego tylko radośnie przyłączyli się do wyrzynania, wszędzie gdzie się pojawili. Nawracali na siłę i wyrzynali. > Można tak w nieskończoność...-A tak można. Nie pomijając palenia czarownic, świętej inkwizycji, Torquemady i innych inkwizytorów, Krzyżaków, budowanie gigantycznych świątyń za pieniądze wyłudzone od biedaków za odpusty, prześladowania ludzi nauki i wszelkich przejawów swobodnego myślenia > Kultura chrześcijańska nie była taka łagodna, ale o WIELE bardziej humanitarna od wszystkich innych!-Gówno prawda wysoki sądzie. Nie mamy tu jakiegoś miernika łagodności. Zresztą człowiekowi zamęczonemu w bestialski sposób (jak na Łubiance) za to że nie chciał się nawrócić nic by to nie pomogło. -To nie żadna kultura, tylko chamska indoktrynacja i odmóżdżanie. Bez chrześcijaństwa Europa i świat byłby o wiele szczęśliwszy, lepiej rozwinięty, sprawiedliwszy....normalniejszy. |
#14 22 na 24 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | > Czy przypadkiem życie ukochanych prze lewicę Indian amerykańskich nie polegało na radosnym wyrzynaniu się?W tym samym czasie w chrześcijańskiej Europie wyrzynano się na potęgę. Indian też w końcu wyrżnieto. > Czy zycie w dawnej Japonii nie było przepełnione wesołym ścinaniem sobie główek?Jeśli wiedzę o Wschodzie czerpie się z filmów samurajskich, to tak. > Czy to nie w kochanych Indiach dopracowano do paranoicznej perfekcji system kastowy?Czy to nie w Europie istniał analogiczny system: urodziłeś się chłopem, urodziłeś się szlachcicem itd. Czymże to się różni od kast? > Czy przypadkiem nie w Afryce toczono sadystyczne wojny, a jeńców - zamiast zjadać - sprzedawano jako niewolników?Wszystkie wojny są sadystyczne. A niewolników sprzedawano zapewne do Europy i Ameryki, co nie? Pamiętasz, kiedy w chrześcijańskim świecie zniesiono niewolnictwo? Pamiętasz może niedawną sadystyczną wojnę w rozpadającej się Jugosławii? > Czy japońska armia podczas II wojny nie wymordowała w kilka dni więcej Azjatów niż biali kolonizatorzy przez 300 lat?Czy niemiecka armia, z hasłem "Gott mit uns" nie mordowała w tym czasie braci chrześcijan i "starszych braci w wierze, czyli Żydów"? > Można tak w nieskończoność...Można też zacząć myśleć, zamiast robić wyliczanki argumentów, które zbić może gimnazjalista. > Kultura chrześcijańska nie była taka łagodna, ale o WIELE bardziej humanitarna od wszystkich innych!Dokładnie o 27%, wg najnowszych badań... > Istniało tu pojęcie ,,miłości bliźniego'' (którego ja osobiście nie uznaję) i, mimo że przestrzegano tego w niewielkim stopniu, cały czas istniała ŚWIADOMOŚĆ, że postępuje się źle.Wielka mi różnica, jak zamorduje mnie fanatyk w imię miłości bliźniego i zapłacze z żalu, że zgrzeszył wobec Boga... > Mordowaniu Indian przez XVI-wiecznych konkwistadorów przeciwstawił się dominikanin Bartolomeo de Las Casas, a czy znacie kogoś, kto upominał Tamerlana lub Dżyngis-chana?Mówimy o tych samych Indianach, o których Kościół orzekł, że nie mają duszy więc nie są ludźmi? > Ja też doradzam nieco się dokształcić w różnych dziedzinach wiedzy (w tym przypadku w kulturoznawstwie), bo, jak zauważyłem, wysoce intelektualne forum ma pewne zaległości.> Doradzam Waszmości dokształcić się "w ogóle" (bo tak w ogóle, to zwykle z przyjemnością czytam Twoje wypowiedzi, ancykryście przegrzeszony).
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#15 3 na 3 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | Odp: chamstwo Terlikowskiego | Minus nie za poglądy, bo trudno to nazwać poglądami. Minus za brak refleksji i nieznajomość historii ponad minimum szkolne.
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby" |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|