 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-07-2011 21:52 | tigerandlily (194 punktów) | Ratunku kreacjonizm!
9 na 9 | Witajcie, to mój pierwszy post na forum, a piszę go w desperacji  . Otóż przez przypadek, podczas jakiejś rozmowy okazało się, że bliska mi osoba "nie wierzy" w teorię ewolucji, a "wierzy" w kreacjonizm. Dodam, że jest to osoba o wyższym wykształceniu przyrodniczym (sic!) ale będąca luźno związana ze Świadkami Jehowy. Na "dowód" kreacjonizmu przyniosła mi dwie broszurki wydane przez nich "Czy życie zostało stworzone?" oraz "Pochodzenie życia, 5 pytań, które warto rozważyć". Klikając w tego linka (zgodnie z życzeniem Autorki wątku link usunęłam - M.) można sobie przeczytać jedną z nich. Nie chcę się tu rozpisywać o pseudonaukowym bełkocie, "bibliografii" i bezczelnym cytowaniu Dawkinsa jaki serwują nam te publikacje. Właściwie jest dla mnie trochę bez sensu polemizowanie z kimś, kto wierzy we wróżki, ale osoba, o której wspomniałam, jest dla mnie bardzo ważna. Chciałam więc w kilku zgrabnych punktach przedstawić tej osobie dowody na ewolucję. Wklikałam w google "dowody na ewolucję" i co otrzymałam na pierwszej stronie? właściwie NIC. Tekst na bryku, ściądze, filmik na youtubie. Na drugiej jeden warty uwagi tekst, plus tekst z Racjonalisty i link do strony inteligentnego projektu. Internet jest w tej chwili głownym źródłem wiedzy. Na pierwszych dwóch stronach nie pojawiają się informacje mające rzetelne źródła, ani strony o pewnym prestiżu naukowym. Przeciętny poszukiwacz informacji w google nie wychodzi poza dwie pierwsze strony. Dla porównania wklikałam to samo hasło po angielsku. Na pierwszym miejscu "Evolution FAQ". Potem też następuje trochę bełkotu (zastanawiające, czemu pod tym hasłem wyskakują w większości strony religijne, zamiast racjonalnych?  ) Czy nie uważacie, że warto stworzyć taką stronę po polsku? Dla uczniów, studentów, dla każdego. Wracam jednak do meritum. Głownym dylematem owej osoby "wyznającej" kreacjonizm jest pochodzenie białka, przynajmniej tak zrozumiałam. Oczywiście dla mnie jest jasne, że brak odpowiedzi na jakiś problem, w tym wypadku, pochodzenia/powstania, nie oznacza automatycznie, że jest ono magiczne/boskie. Jestem jednak psychologiem, nie biologiem, trudno mi rzucać naukowymi danymi dotyczącymi powstawania białek. Jak to jest z tymi białkami a ewolucją? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 #361 2 na 2 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > >.. Dlaczego nie obserwuje się setek form przejściowych> Widocznie nie utrwaliły się w sposób skuteczny.Utrwaliły się, przynajmniej wiele z nich. Tyle, że nie są opisywane jako pół wilk pół zebra, czego chyba kolega oczekiwał, a opisywane są jako niezależny gatunek. Czyli osoba, która oczekuje że dostanie listę opisaną jako "gatunek przejściowy" nigdy nie będzie miała zaspokojonej tej zachcianki. BTW - każdy gatunek, który nie wymarł "dosłownie" a istniał w przeszłości, był przejściowym, bo każdy z nich pozostawił po sobie potomków, którzy po określeniu pewnego progu specjacji zostali opisani jako inny gatunek. My może też jesteśmy gatunkiem przejściowym, o ile będzie nam dane, że nasi potomkowie przetrwają wystarczająco długo. Spotkałam się już z tym podejściem, zwykle wynika po prostu z totalnej niewiedzy w temacie. A czasami ze złej woli. |
#362 2 na 2 | plodzien (7378 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Muł nie jest wynikiem ewolucji a krzyżówki. >Dzięki za wyjaśnienie. Ale przy okazji mam słówko do Averskiego: No widzisz Averski? Tutaj są ludzie, którzy natychmiast wypunktują nieścisłości i głupoty moje, Twoje i innych. A ty ciskasz się niczym owczarek kaukaski na łańcuchu, zamiast pojąć co jest pokarmem a co "trute" |
#363 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > > Muł nie jest wynikiem ewolucji a krzyżówki. >Dzięki za wyjaśnienie.Pomyłki, niedomówienia i zwyczajne gafy zdarzają się każdemu - bez wyjątku. Ja sobie cenię u ludzi zdolność do wyrażenia własnej niewiedzy, jeśli czegoś zwyczajnie nie wiedzą - mają prawo, bo nikt nie wie wszystkiego. Ale czym innym jest popełnienie nawet jakiejś gafy a czym innym rzucanie się na barykady, w tym przypadku solidnej, dokumentowanej nauki, z garścią banałów zaczerpniętych ze stron fanatyków religijnych. Pozdrawiam  |
| Averski (6 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | Witam. Dlaczego Pan próbuje mnie mierzyć swoją miarą? Prosił bym o troszkę szacunku . Nie będę się wypowiadał w tym dziale .Mogę tylko powiedzieć że to co Pan napisał jest w części filozoficzne. |
#365 5 na 5 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | > Witam.> Dlaczego Pan próbuje mnie mierzyć swoją miarą? >Prosił bym o troszkę szacunku . Nie będę się wypowiadał w tym dziale .Mogę tylko powiedzieć że to co Pan napisał jest w części filozoficzne.Gdybym mierzyła Cię swoją miarą, na pewno wykazałabym szacunek. Poza tym - proszę określać mnie zgodnie z kanonem słownictwa wobec płci - mój nick nie jest chyba mylący w tej kwestii i nie znam za wielu osób płci męskiej o takim imieniu. No i ostatnie - na forach netykieta sugeruje zwracanie się per "ty", aby wyrazić szacunek dla rozmówcy, stosuję formę "Ty". Jedynie wyjątkowe osoby, wobec których jestem stanowczo za "mała" i za młoda na taką formę, określam per Pan. Ale na taki szacunek trzeba sobie zasłużyć wiedzą i mądrością. Tutaj nie miało to miejsca, więc odnoszę się do Ciebie tak samo i z takim samym szacunkiem, jak do każdego użytkownika. Co gorsze, wykazałeś się nieuctwem i ignorancją, a więc powiem Ci to samo, co słyszą moi studenci w takiej sytuacji - najpierw się doucz, a potem przyjdź porozmawiać. |
#366 4 na 4 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ratunku kreacjonizm! | |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|