 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-02-2013 17:00 | Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Żołnierze wyklęci
1 na 1 | Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi? Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej artykuły takie jak ten: zolnierzeprzekleci.wordpress.com/Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..#1 7 na 7 | DEMONICON (4893 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi?Moim zdaniem jest to kwestia skomplikowana. Podobny problem mamy z dużo liczniejszą grupą ludzi, zwaną Solidarnością. Pytanie by mogło brzmieć: W jakim celu oni walczyli? Przeciwko jakiemuś wrogowi? Czy może w jakimś własnym interesie? W Polsce "niepodległej" wprowadzono komunizm i istniała grupa osób przeciwna temu modelowi państwa, a skoro PRL im ideowo nie odpowiadała, więc ci oddani swoim wartościom postanowili się takiemu obrotowi historii przeciwstawić. Nie jest tak, że w trakcie IIWŚ wszyscy Polacy walczyli w jednym i tylko jednym celu, czyli pojawienia się świętej i niezależnej Polski. To jest polityka w zbrojnym działaniu. Plus brak jednolitej wizji celu, a bliżej celom mniejszych grup, czy prywatnych. > Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?Wydaje mi się trudny do oceniania. Pozdrawiam  |
#2 8 na 10 marcin19962013 (87 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi?> Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej> artykuły takie jak ten:> zolnierzeprzekleci.wordpress.com/> Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?Moim zdaniem więcej na minus. Po wojnie mordowali członków PPR, chłopów którzy brali ziemię z reformy rolnej, sporadycznie współpracowali z UPA. A po za tym co oni mogli zrobić jak już wszystko było ustalone? |
#3 5 na 15 | Satyr (4285 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
> Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?Raczej na plus. Minusem mogą być oczywiście incydenty, te się jednak zdarzają w każdej grupie zbrojnej. Trudno to zresztą oceniać, komuniści wychodzili z siebie byleby przedstawić ich jako złoczyńców, "zaplutych karłów reakcji", bandytów. Co na plus? 1. są wzorem pewnej szczególnej postawy, nieustępliwości, honoru. Walczyli z jednym wrogiem - nazistowskim - a gdy ten został wyparty - zabrali się za kolejnego okupanta. Cenię w nich postawienie wyżej honoru i sprawiedliwości ponad zwykłe korzyści. Takich postaw współcześnie brakuje. Trudno mi oceniać incydenty przeczące temu co napisałem - większość informacji pochodzi z wczesnego okresu PRL, trudno dociec, czy ma to cokolwiek wspólnego z prawdą. 2. napsuli mnóstwo krwi komunistom. Niejeden czerwony zdrajca miał pełno w gaciach wychodząc z rana doglądać swojego folwarku, zwanego PRL. To z pewnością na plus. 3. cóż innego mieli począć? Gen. Nil postanowił ułożyć sobie życie w PRL i go powiesili. Wielu innych bestialsko torturowano i mordowano. Trudno im się dziwić, walczyli o życie. > Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej artykuły takie jak ten:> zolnierzeprzekleci.wordpress.com/Lepiej chyba oprzeć się na czymś poważniejszym, niż na informacjach ze strony, co do której wiadomo, że ma intencję przedstawienia ich w złym świetle. Na samej stronie pewnie nie ma nic o pozytywnych stronach ich działalności lub o represjach jakie ich spotykały. pl.wikiped(*)BCo.C5.82nierzy_wykl.C4.99tych- artykuł zawiera pewne informacje o działalności "żołnierzy wyklętych", również o kontrowersjach. Jest też skromna bibliografia. Pozdrawiam |
#4 4 na 4 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
> pl.wikiped(*)BCo.C5.82nierzy_wykl.C4.99tych> - artykuł zawiera pewne informacje o działalności "żołnierzy wyklętych", również o kontrowersjach. Jest też skromna bibliografia.> Pozdrawiam> Jestem pod wrażeniem, że ostatni partyzant zginął w roku 1963. Przyznam, że do tej pory myślałem, że lata czterdzieste to koniec partyzantki przeciwnej PRL. To czego ja się uczyłem w tej szkole? |
#5 1 na 11 | Fafciu (953 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > zabrali się za kolejnego okupanta.Jaka wtedy była niby okupacja? Emocjonalny stosunek do PRL i ZSRR nie ma znaczenia, ja też mam negatywny co nie zmienia faktu że nijak żadnej okupacji nie było. |
#6 3 na 15 marcin19962013 (87 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >zabrali się za kolejnego okupanta.> Jaka wtedy była niby okupacja? Emocjonalny stosunek do PRL i ZSRR nie ma znaczenia, ja też mam negatywny co nie zmienia faktu że nijak żadnej okupacji nie było.Popieram w 100%, to nie była żadna okupacja, była polskie władze, jako takie stosunki z KK, nie było obozów, łapanek itd. Może Polska nie była w pełni suwerenna, ale była. Można powiedzieć, że po przełomie roku 1956r. Polska była jednym z najmniej uzależnionych państw. Mocno uzależniona to była za Bieruta. |
#7 3 na 3 | Fafciu (953 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | Tak w ogóle to nie wiem, czy oni są jeszcze wyklęci. |
#8 10 na 12 marcin19962013 (87 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Tak w ogóle to nie wiem, czy oni są jeszcze wyklęci.Wyklęci to są raczej ci z Armii Ludowej, z 1 Armii WP, 2 Armii WP itd. |
#9 5 na 11 | galvani (1345 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
>Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?
Oni (żołnierze wyklęci) mieli takie taką samą mentalność jak dzisiejsi "genetyczni patrioci". Wszędzie żydokomuna, reżimowe media, Polska była po autentycznej katastrofie a nie po zamachu smoleńskim, w którym "poległ" prezydent. Spuścizna polskiego romantyzmu. Niestety. No i wielu cwaniaczków i pospolitych przestępców. Też niestety...
|
#10 5 na 5 | Fafciu (953 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >Tak w ogóle to nie wiem, czy oni są jeszcze wyklęci.> Wyklęci to są raczej ci z Armii Ludowej, z 1 Armii WP, 2 Armii WP itd.> Ponadto z czasów nieco wcześniejszych- dąbrowszczacy. Zresztą nie potrzebne są tutaj powiązania ze stalinizmem, bo o np. Gwardii Ludowej WRN (pepeesowcy) też jakoś nie wspomina się tak samo jak o NSZ. |
#11 9 na 13 marcin19962013 (87 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >>Tak w ogóle to nie wiem, czy oni są jeszcze wyklęci.> >Wyklęci to są raczej ci z Armii Ludowej, z 1 Armii WP, 2 Armii WP itd.> >> Ponadto z czasów nieco wcześniejszych- dąbrowszczacy. Zresztą nie potrzebne są tutaj powiązania ze stalinizmem, bo o np. Gwardii Ludowej WRN (pepeesowcy) też jakoś nie wspomina się tak samo jak o NSZ.> Tak, Masz rację. Nie wspomina się bo to ruchy lewicowe, tylko AK. O NSZ jednak są wykłady, marsze itp.ale jak ktos by chciał uczcić żołnierzy armii ludowej to zaraz czerwona hołota, takie czasy. |
#12 5 na 5 | Satyr (4285 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
> Jaka wtedy była niby okupacja? Emocjonalny stosunek do PRL i ZSRR nie ma znaczenia,Myślę, że zanim PRL osiągnęło poziom zorganizowania równy w miarę stabilnemu państwu to można mówić o okupacji. Pozdrawiam |
#13 7 na 7 | Satyr (4285 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | |
#14 4 na 6 | Satyr (4285 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >Tak w ogóle to nie wiem, czy oni są jeszcze wyklęci.> Wyklęci to są raczej ci z Armii Ludowej, z 1 Armii WP, 2 Armii WP itd.Trudno żeby specjalnie gloryfikować ludzi, którzy hitleryzm chcieli przepędzić tylko po to, żeby wprowadzić komunizm. Nie wiem co dziwnego w tym, że nie wspomina się ciepło organizacji, która programowo nie chciała suwerennej, liberalnej demokracji w Polsce. Na marginesie - tytułujesz AL jako organizację "lewicową". Ja bym raczej powiedział, że to organizacja lewacka. Przez lewicowca należy rozumieć kogoś, kto mimo wszystko obraca się w kręgu szeroko pojmowanej demokracji i metod rywalizacji politycznej właściwych demokracji. Natomiast AL inspirowana była nurtem lewackim, totalitarnym i uważającym, że walka zbrojna jest dopuszczalną metodą zdobywania władzy politycznej. Pozdrawiam |
#15 7 na 7 | romaro (25211 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Trudno żeby specjalnie gloryfikować ludzi, którzy hitleryzm chcieli przepędzić tylko po to, żeby wprowadzić komunizm.Nikt ci nie każe ich gloryfikować. Odrobiny rozsądku pozwól sobie wstrzyknąć. Jak go wprowadzić możesz, nie wiem. > >Wyklęci to są raczej ci z Armii Ludowej, z 1 Armii WP, 2 Armii WP itd.Nie wiem czy są wyklęci. Opluwani na pewno. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|