Racjonalista - Strona głównaDo treści
Filozofia - czy ma jakieś naukowe podstawy ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
13-05-2013 18:20XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Filozofia - czy ma jakieś naukowe podstawy ?
0 na 6
Czy jakieś teorie filozoficzne mają podstawy naukowe ? Czy są sprawdzalne ?

Czy Filozofia to tylko zabawa słowem, czy ma jednak czasami jakiś sens ?

Pytam nieprzypadkowo, bo Hartman w ostatniej GW narzeka na edukację (słusznie), ale stawia tezę, że filozofia też powinna być nauczana w szkole. Moim zdaniem uprawia prywatę, bo sam filozof, a filozofia jest do niczego nie przydatna

Urywek (o filozofi jest w pełnej wersji):
wyborcza.p(*)517,13885836,Umarla_klasa.html

Czy ktoś ma jakieś naukowe argumenty za filozofią ? Czy tylko argumenty historyczne, "bo tak" ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozofia - czy ma jakieś naukowe podstawy ?
W odpowiedzi ekonomista
>>>>>>udowodnij
>>>>>udowodnij, że nie jesteś
>>>>udowadnia się istnienie, a nie nieistnienie. Tak jak wierzący mają udowadniać >istnienie boga.
>>>Nieistnienie też się udowadnia .
>>To udowodnij nieistnienie krasnoludków. Ich isnienie jest bardzo mało prawdopodobne, podobnie jak boga, ale wykluczyć nie można.
>Haha, Sanjuanito Cię dopadł odwołujesz się do szerszego schematu myślowego, żeby osądzić czy należy udowadniać istnienie, czy nieistnienie - właśnie wdajesz się w filozoficzny argument o naturze poznania, wykazując tym samym przydatność epistemologii Czyli odwołując się do Twojego pierwotnego stwierdzenia: tak, >filozofia ma sens

Nie do końca, jakiś czas temu dyskutowałem (zdalnie z pewnym filozofem epistomologiem (jest on bardzo dumny z tego miana):
xyzpawel.b(*)08/testy-abx-dla-opornych.html

Z dyskusji tej wynika, że on za cholerę nie rozumie tej prostej zasady, że udowadnia się istnienie zjawiska.

Do tego, żeby się odnieść do tej zasady nie potrzeba studiować epistemologii...

o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com

#302
26-06-2013 20:49
 Ocena-1 na 1
ekonomista (1 punktów)Odp: Filozofia - czy ma jakieś naukowe podstawy ?
W odpowiedzi XYZPawel
>>>>>udowadnia się istnienie, a nie nieistnienie. Tak jak wierzący mają udowadniać >istnienie boga.

>Nie do końca, jakiś czas temu dyskutowałem (zdalnie z pewnym filozofem epistomologiem (jest on bardzo dumny z tego miana):
>xyzpawel.b(*)08/testy-abx-dla-opornych.html
>Z dyskusji tej wynika, że on za cholerę nie rozumie tej prostej zasady, że udowadnia się istnienie zjawiska.
>Do tego, żeby się odnieść do tej zasady nie potrzeba studiować epistemologii...

No to skąd znasz tę zasadę? Jak uzasadniasz jej prawdziwość? Rozumowaniem, które nazywamy właśnie "filozoficznym".

Mod:
Kasuj, proszę, zbędne cytowania.

pardon, kasuję

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365