 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-11-2013 01:04 | Lengyel (2127 punktów) | Kto to zrobił?
3 na 3 | Na jednej z debat "dziedzińca dialogu" prof. Turski - deklarujący się jako ateista - przywołał popularny ostatnio pogląd, że fakt, iż współczesna nauka powstała tylko w kulturze zachodniej, pozostaje w ścisłym związku z drugim - że kultura ta przesycona jest chrześcijaństwem. Ponieważ niezupełnie się z tym twierdzeniem zgadzam, pytam, co o tym sądzicie. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..#181 3 na 3 lumbago (2520 punktów) (zablokowany) | Odp: Kto to zrobił? | > Bo od końcówki XVI wieku to króluje z jednej strona kontrreformacja a drugiej reformacja, czyli wychodzi na to że religia przyśpieszała rozwój naukowy .Durnie skoczyli sobie nawzajem do gardeł, i nie mieli czasu wtryniać się w nie swoje sprawy. Oto przyczyna rozwoju nauki. |
| Peruniec (298 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | Ogólnie w temacie, tak ogólnie wszystkim zainteresowanym polecam. Historia czystości i brudu : higiena ciała od czasów średniowiecza / Georges Vigarello Jest to bardzo dobrze napisana książka przekrojowa, i bardzo dobrze widać skąd wziął się mit o brudnym średniowieczu. |
| Peruniec (298 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | > Durnie skoczyli sobie nawzajem do gardeł, i nie mieli czasu wtryniać się w nie swoje sprawy. Oto przyczyna rozwoju nauki.Jasne to są dopiero czasy kiedy naprawdę potężny stał się wpływ religii na życie, w dużo większym stopniu niż wcześniej. |
#184 14 na 14 | liliac (147340 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | > nick brzmiał naprawdę męsko) Meretseger.Yhm. Meretseger brzmi męsko, mówisz? Równie męsko brzmią pewnie Bastet, Hathor i Sechmet... 
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
#185 4 na 4 lumbago (2520 punktów) (zablokowany) | Odp: Kto to zrobił? | > Jasne to są dopiero czasy kiedy naprawdę potężny stał się wpływ religii na życie, w dużo większym stopniu niż wcześniej.Serio? Renesans? To też czasy, kiedy wystapiło parę epizodów epidemii dżumy, to też zasługa religii? |
| Peruniec (298 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | |
#187 -1 na 1 | Peruniec (298 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | Proszę czy to ja piszę że religią miała jakiś wpływ na naukę ? To moi oponenci tak twierdzą, ja twierdzę że religią w większości wypadków była neutralna, i nie wszystko w średniowieczu były winą religii. Ja w sumie twierdzę że religią miała dużo mniejszy wpływ niż to się uważa. |
#188 3 na 3 lumbago (2520 punktów) (zablokowany) | Odp: Kto to zrobił? | > Ja w sumie twierdzę że religią miała dużo mniejszy wpływ niż to się uważa.Jeżeli kilkusetletnia czarna dziura w historii naszej cywilizacji i znaczący regres we wszystkich dziedzinach to mniej niż się uważa, to zgoda. |
#189 1 na 1 | Lengyel (2127 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | > Kultura rzymska zaadoptowała do swoich celów osiągnięcia Greków.Osiągnięcia nie dzieci - adopcja odpada. Adaptacja i owszem > Do czasów dzisiejszych...Quo vadis homo sapiens?Dalej tą samą drogą, poprzez maksima i minima wzlotów i upadków. Zawsze energia będzie ciągnąć w przód, a inercja spychać do tyłu. Póki energii w Kosmosie, bo jeśli ludzi zabraknie, zjawi się ktoś inny. |
#190 5 na 5 | Marek okmarek Okrągły (2283 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | > Proszę czy to ja piszę że religią miała jakiś wpływ na naukę ?> To moi oponenci tak twierdzą, ja twierdzę że religią w większości wypadków była neutralna, i nie wszystko w średniowieczu były winą religii.> Ja w sumie twierdzę że religią miała dużo mniejszy wpływ niż to się uważa. Peruniec piszesz, że religia miała wpływ na przepływ wiedzy, technologii i to miała wpływ pozytywny. Dlatego z Tobą nie dyskutuję, bo kłamiesz i czasami zaprzeczasz temu co pisałeś przed chwilą.
Ateizm to nie światopogląd to odpowiedź na pytanie "Czy są bogowie? Tak/Nie." I ateizm jest w pełni uzasadniony. Dowodem na nieistnienie bogów jest brak jakiegokolwiek weryfikowalnego dowodu na istnienie bogów (naprawdę bardzo mocny argument). |
| Peruniec (298 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | Przyjęcie chrześcijaństwa przez Polskę, pomogło przepływowi technologii, i część tej technologii posiadali sami zakonnicy, ale jest to wcześniejszy okres średniowiecza, tylko o to mi chodzi.  |
| Peruniec (298 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | Hmm jakoś podałem przykłady technologii które były średniowiecznym wynalazkiem i były bardziej zaawansowane technicznie niż technologia starożytna, ale co tam. > Jeżeli kilkusetletnia czarna dziura w historii naszej cywilizacji i znaczący regres we wszystkich dziedzinach to mniej niż się uważa, to zgoda.A teraz proszę udowodnij to, co były by naprawdę ciekawe, bo regres cywilizacyjny i technologiczny nastąpił w starożytności, i nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem. |
#193 6 na 6 lumbago (2520 punktów) (zablokowany) | Odp: Kto to zrobił? | > A teraz proszę udowodnij to, co były by naprawdę ciekawe, bo regres cywilizacyjny i technologiczny nastąpił w starożytności, i nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem.Byłoby trudno, skoro ewidentnie nie rozumiesz pojęcia 'regres', albo 'starożytność' albo obu. Regres cywilizacyjny nastąpił pomiędzy wiekami V-X, w tym czasie nie odnotowano wartej wzmianki aktywności intelektualnej na terenie Europy. Wiele odkryć, rzemiosł, sztuk zostało zapomnianych, stąd regres. Tę dzurę w którą cywilizacja wpadła na swojej drodze, w całości zawdzięcza chrześcijaństwu. |
#194 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | . > Ja w sumie twierdzę że religią miała dużo mniejszy wpływ niż to się uważa.Niektórzy religianci, którzy książek bez imprimatur nie czytają rzeczywiście tak uważają. Ja tu polecam - tak na początek - książkę katolickiego historyka Minoisa. Wcześniej można przeczytać artykuł Izdebskiego, ale najważniejsze to znacznie więcej czytać niż głupot wypisywać. My jesteśmy forum skierowanym głównie do racjonalistycznej inteligencji. Miłego dnia. @@@ . |
#195 6 na 6 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Kto to zrobił? | . > Przyjęcie chrześcijaństwa przez Polskę, pomogło przepływowi technologii, i część tej technologii posiadali sami zakonnicy, ale jest to wcześniejszy okres średniowiecza, tylko o to mi chodzi.  Proszę, dołóż Pan choć ździebko esencji do tej propagandowej wody, którą Pan tu lejesz. Mniej więcej od roku 600 n.e. do roku 1600, gdy w chrześcijańskiej Europie były tzw. "Wieki Ciemne". W świecie muzułmańskim był czas płodnego rozwoju nauki, technologii i inżynierii, były to czasy cywilizacyjnego postępu, który potem zadziałał jako katalizator dla zachodniego renesansu.
Dla kogoś, kto zna naukę arabską, odkrycia Keplera w astronomii, Galileusza w fizyce i Fermata w matematyce wcale nie są zaskakujące, lecz wynikają ze wcześniejszych arabskich osiągnięć. Z kolei nauka arabska zawdzięcza swój rozwój poprzednim osiągnięciom: kosmopolitycznemu duchowi świata, mędrcom chińskim, indyjskim, żydowskim, greckim i perskim.
Szczególnymi osiągnięciami w zakresie matematyki i optyki odznaczyli się uczeni muzułmańscy od X do XV w. Wykorzystując dziedzictwo nauki indyjskiej i greckiej stworzyli podstawy nowoczesnej algebry. Rozwinęli teorię liczb, techniki numeryczne, trygonometrię oraz geometrię sferyczną. Dzięki przekładom dzieł arabskich średniowieczni uczeni europejscy zetknęli się z wysoką kulturą matematyczną, co między innymi umożliwiło szybki rozwój nauki zachodniej. Poczytaj Pan choć trochę zanim zacznie się Pan wypowiadać: www.racjon(*).php/s,532005/z,0/d,20#w536313 U mnie matury z historii na pewno by Pan nie zdał. Nie, nie za poglądy (te można mieć różne), a za poziom wiedzy, choć trafniej byłoby go poziomem niewiedzy nazwać. Pan tu nam demonstruje wiedzę historyczną poniżej podstawowego poziomu. Miłego dnia. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|