Racjonalista - Strona głównaDo treści
Filozoficzne podstawy ateizmu.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
28-04-2014 09:40Grzegorz K (280 punktów)
(zablokowany)
Filozoficzne podstawy ateizmu.
Ocena 2 na 4
Sygnał ciekawego tematu do przemyślenia. Nie sposób nie zgodzić się z autorką tekstu źródłowego, zważywszy ilość i jakość infantylizmu niektórych profesjonalnych bełkociarzy tego forum.


<<[...]Gdy więc ktoś mówi „Jestem ateistą”, to oświadcza, że centralną tezę naiwnego, ludowego teizmu odrzuca na takich samych podstawach, na jakich odrzuca istnienie krasnoludków, czarownic i jednorożców; stwierdza też, że próby nadania tej tezie bardziej wyszukanego, intelektualnie „wysmakowanego” znaczenia (z zachowaniem jej nadprzyrodzonych konotacji) zawsze owocują pretensjonalnym bełkotem. [...]>> www.humanizm.net.pl/podstawy.htm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..
#106
01-05-2014 18:41
 Ocena 1 na 1
niestadny (2492 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.

>Cytat:
Ateizm jest tylko zwyczajnym przekonaniem, że - mniej lub bardziej określony - Bóg/bogowie (świat nadprzyrodzony) nie istnieje i może mieć przeróżne uzasadnienia, które należy jakoś tam intelektualnie (najlepiej racjonalnie, choć można i przez wiarę) uargumentować.

Znaczy się jest czymś w rodzaju opinii/poglądu, podobnie jak teizm. Znaczy się może nijak mieć się do rzeczywistości/stanu faktycznego/prawdy.
Niesłychanie ważne są moim zdaniem uzasadnienia i argumentacja, o których Pan pisze.
Generalnie wielkie brawa za definicję!

Nasuwa mi się - być może nieadekwatna - analogia.
Weźmy przekonanie o istnieniu/nieistnieniu pozaziemskich cywilizacji. Która wersja jest Pańską, Panie Andrzeju?

stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#107
01-05-2014 18:47
 Ocena 3 na 3
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi worek kości
>>I to jest Twój problem . Gdybyś "zakumał" ST, to straciłbyś wiarę we wszechmiłosiernego Pambucka.
>Ale katolicyzm jest oparty na NT.

A NT jest oparty na ST.
No chyba, ze katolicyzm to tylko NT i na przyklad Dekalog nie jest dla katolika wiazacym zaleceniem pana boga

#108
01-05-2014 19:41
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52273 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi niestadny

Bogusławski:
Ateizm jest tylko zwyczajnym przekonaniem, że - mniej lub bardziej określony - Bóg/bogowie (świat nadprzyrodzony)
nie istnieje i może mieć przeróżne uzasadnienia, które należy jakoś tam intelektualnie (najlepiej racjonalnie, choć można
i przez wiarę) uargumentować.

>Znaczy się jest czymś w rodzaju opinii/poglądu, podobnie jak teizm.
Słownik PWN: Przekonanie «sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś»
Wikipedia: Przekonanie - w logice i filozofii: X jest przekonany, że p dokładnie wtedy, gdy X uznaje treść zdania stwierdzającego to, że p za prawdziwą lub co najmniej wysoce prawdopodobną.
Tak, "czymś w rodzaju", ale mamy odpowiednie słowo "przekonanie".

>Znaczy się może nijak mieć się do rzeczywistości/stanu faktycznego/prawdy.
Tak, przekonanie może się mieć nijak do rzeczywistości.

>Niesłychanie ważne są moim zdaniem uzasadnienia i argumentacja, o których Pan pisze.
>Generalnie wielkie brawa za definicję!
Tyle tylko, że to samo piszę tu już od ośmiu lat. To jeden z postów, który znalazłem przez wyszukiwarkę: www.racjon(*).php/s,383808/z,0/d,16#w393443
Można znaleźć i inne.

>Nasuwa mi się - być może nieadekwatna - analogia.
>Weźmy przekonanie o istnieniu/nieistnieniu pozaziemskich cywilizacji.
Dlaczego? Może być dosyć trafną.

>Która wersja jest Pańską, Panie Andrzeju?
Żadna, gdyż mam zbyt mało informacji abym chciał mieć tu przekonanie. Natomiast jestem dosyć mocno przekonanym, że w kosmosie możemy natknąć się na życie. Tu już jest trochę więcej informacji, choć nadal są niedostatecznymi aby przyjąć to za pewnik.

Pozdrawiam.

@@@
.

#109
01-05-2014 20:32
 Ocena 3 na 3
pawel_wr (4297 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi worek kości

>Ale katolicyzm jest oparty na NT.

Taaaaaaak ?

A koncepcja grzechu pierworodnego ?


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.

#110
01-05-2014 20:34
 Ocena 1 na 1
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi niestadny

>Weźmy przekonanie o istnieniu/nieistnieniu pozaziemskich cywilizacji. Która wersja jest Pańską, Panie Andrzeju?

Co innego przekonanie i twierdzenie, ze byc moze istnieje zycie pozaziemskie a co innego twierdzenie, ze zycie pozaziemskie istnieje, ze napisalo ksiazke o tym jak ludzie maja sie zachowywac, ze nie lubi aborcji, zwiazkow partnerskich i homoseksualizmu i ze wymaga czczenia i padania na kolana

#111
01-05-2014 21:29
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi pawel_wr
>>Ale katolicyzm jest oparty na NT.
>Taaaaaaak ?

Mhm.

>A koncepcja grzechu pierworodnego ?

Koncepcja grzechu pierworodnego, jak to ładnie ująłeś, zawarta jest w pismach Ojców Kościoła.


bembergiem w berg

#112
01-05-2014 21:30
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi rafal73
>No chyba, ze katolicyzm to tylko NT

Katolicyzm to NT, tradycja oraz pisma Ojców Kościoła.

bembergiem w berg

rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi worek kości
>>No chyba, ze katolicyzm to tylko NT
>Katolicyzm to NT, tradycja oraz pisma Ojców Kościoła.

Dekalog jest wiec:

a) NT
b) tradycja
c) pismem ojcow kosciola?

#114
01-05-2014 21:55
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi rafal73
>Dekalog jest wiec:
>a) NT
>b) tradycja
>c) pismem ojcow kosciola?

a, b, c.


bembergiem w berg

rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi worek kości
>>Dekalog jest wiec:
>>a) NT
>>b) tradycja
>>c) pismem ojcow kosciola?
>a, b, c.

Taaak? No popatrz. A ja myslalem, ze Dekalog zostal spisany w Ksiedze Wyjscia i Ksiedze Powtorzonego Prawa. Nie wiem od kiedy te dwie Ksiegi zaliczane sa do NT? A Ty wiesz?

#116
01-05-2014 22:13
 Ocena 2 na 2
worek kości (2937 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi rafal73
>Taaak? No popatrz. A ja myslalem, ze Dekalog zostal spisany w Ksiedze Wyjscia i Ksiedze Powtorzonego Prawa.

Nakazy te zostały powtórzone w NT, rozbudowane przy okazji Kazania na górze oraz zinterpretowane w tradycji i w pismach Ojców Kościoła.

bembergiem w berg

#117
01-05-2014 22:31
 Ocena 1 na 1
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi worek kości
>>Taaak? No popatrz. A ja myslalem, ze Dekalog zostal spisany w Ksiedze Wyjscia i Ksiedze Powtorzonego Prawa.
>Nakazy te zostały powtórzone w NT, rozbudowane przy okazji Kazania na górze oraz zinterpretowane w tradycji i w pismach Ojców Kościoła.

Mniej lub bardziej wiernie

Czy wszystko co w ST jest opisane nie dotyczny katolicyzmu?
Czy jak zwykle to co pasuje w danej chwili katolikowi ze ST jest absolutem a jesli nie pasuje to jest metafora lub zostalo zdezaktualizowane przez NT (pomimo, ze Jezus wyraznie powiedzial, ze ani jedna litera ST nie zostala przez niego zmieniona).

Chociaz worek - nie musisz odpowiadac Wszyscy znamy Twoja odpowiedz

Tylko, ze boga jak nie bylo tak nie ma nadal

#118
01-05-2014 22:37
 Ocena 2 na 2
worek kości (2937 punktów)Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi rafal73
>boga jak nie bylo tak nie ma nadal

Skąd wiesz?

bembergiem w berg

#119
01-05-2014 22:45
 Ocena 2 na 2
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
W odpowiedzi worek kości
>>boga jak nie bylo tak nie ma nadal
>Skąd wiesz?

Skad? Stad, skad wiem, ze nie ma kranoludkow

#120
01-05-2014 22:47
 Ocena 1 na 1
Grzegorz K (280 punktów)
(zablokowany)
Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu.
Lista "profesjonalnych bełkociarzy" (bóg jest/ nie ma, wczoraj go ktoś widział/ nie prawda - udowodnij, skąd wiesz?, Byt - odbyt, katolik wierzy, ateista nie wierzy, i tak w kółko) znajduje się pod spodem. Wszystko nie na temat.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365