 |
Filozoficzne podstawy ateizmu. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-04-2014 09:40 | Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Filozoficzne podstawy ateizmu.
2 na 4 | Sygnał ciekawego tematu do przemyślenia. Nie sposób nie zgodzić się z autorką tekstu źródłowego, zważywszy ilość i jakość infantylizmu niektórych profesjonalnych bełkociarzy tego forum. <<[...]Gdy więc ktoś mówi „Jestem ateistą”, to oświadcza, że centralną tezę naiwnego, ludowego teizmu odrzuca na takich samych podstawach, na jakich odrzuca istnienie krasnoludków, czarownic i jednorożców; stwierdza też, że próby nadania tej tezie bardziej wyszukanego, intelektualnie „wysmakowanego” znaczenia (z zachowaniem jej nadprzyrodzonych konotacji) zawsze owocują pretensjonalnym bełkotem. [...]> > www.humanizm.net.pl/podstawy.htm | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..#106 1 na 1 | niestadny (2492 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. |
> Cytat:Ateizm jest tylko zwyczajnym przekonaniem, że - mniej lub bardziej określony - Bóg/bogowie (świat nadprzyrodzony) nie istnieje i może mieć przeróżne uzasadnienia, które należy jakoś tam intelektualnie (najlepiej racjonalnie, choć można i przez wiarę) uargumentować. Znaczy się jest czymś w rodzaju opinii/poglądu, podobnie jak teizm. Znaczy się może nijak mieć się do rzeczywistości/stanu faktycznego/prawdy. Niesłychanie ważne są moim zdaniem uzasadnienia i argumentacja, o których Pan pisze. Generalnie wielkie brawa za definicję!  Nasuwa mi się - być może nieadekwatna - analogia. Weźmy przekonanie o istnieniu/nieistnieniu pozaziemskich cywilizacji. Która wersja jest Pańską, Panie Andrzeju?
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
#107 3 na 3 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > >I to jest Twój problem . Gdybyś "zakumał" ST, to straciłbyś wiarę we wszechmiłosiernego Pambucka.> Ale katolicyzm jest oparty na NT.A NT jest oparty na ST. No chyba, ze katolicyzm to tylko NT i na przyklad Dekalog nie jest dla katolika wiazacym zaleceniem pana boga  |
#108 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. |
Bogusławski: Ateizm jest tylko zwyczajnym przekonaniem, że - mniej lub bardziej określony - Bóg/bogowie (świat nadprzyrodzony) nie istnieje i może mieć przeróżne uzasadnienia, które należy jakoś tam intelektualnie (najlepiej racjonalnie, choć można i przez wiarę) uargumentować. > Znaczy się jest czymś w rodzaju opinii/poglądu, podobnie jak teizm.Słownik PWN: Przekonanie «sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś»Wikipedia: Przekonanie - w logice i filozofii: X jest przekonany, że p dokładnie wtedy, gdy X uznaje treść zdania stwierdzającego to, że p za prawdziwą lub co najmniej wysoce prawdopodobną.Tak, "czymś w rodzaju", ale mamy odpowiednie słowo "przekonanie". > Znaczy się może nijak mieć się do rzeczywistości/stanu faktycznego/prawdy.Tak, przekonanie może się mieć nijak do rzeczywistości. > Niesłychanie ważne są moim zdaniem uzasadnienia i argumentacja, o których Pan pisze.> Generalnie wielkie brawa za definicję!  Tyle tylko, że to samo piszę tu już od ośmiu lat. To jeden z postów, który znalazłem przez wyszukiwarkę: www.racjon(*).php/s,383808/z,0/d,16#w393443Można znaleźć i inne. > Nasuwa mi się - być może nieadekwatna - analogia.> Weźmy przekonanie o istnieniu/nieistnieniu pozaziemskich cywilizacji.Dlaczego? Może być dosyć trafną. > Która wersja jest Pańską, Panie Andrzeju?Żadna, gdyż mam zbyt mało informacji abym chciał mieć tu przekonanie. Natomiast jestem dosyć mocno przekonanym, że w kosmosie możemy natknąć się na życie. Tu już jest trochę więcej informacji, choć nadal są niedostatecznymi aby przyjąć to za pewnik. Pozdrawiam. @@@ . |
#109 3 na 3 | pawel_wr (4297 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. |
> Ale katolicyzm jest oparty na NT.Taaaaaaak ? A koncepcja grzechu pierworodnego ?
Pogrążony w wierze odrzuca rozum. |
#110 1 na 1 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. |
> Weźmy przekonanie o istnieniu/nieistnieniu pozaziemskich cywilizacji. Która wersja jest Pańską, Panie Andrzeju?Co innego przekonanie i twierdzenie, ze byc moze istnieje zycie pozaziemskie a co innego twierdzenie, ze zycie pozaziemskie istnieje, ze napisalo ksiazke o tym jak ludzie maja sie zachowywac, ze nie lubi aborcji, zwiazkow partnerskich i homoseksualizmu i ze wymaga czczenia i padania na kolana  |
#111 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > >Ale katolicyzm jest oparty na NT.> Taaaaaaak ?Mhm. > A koncepcja grzechu pierworodnego ?Koncepcja grzechu pierworodnego, jak to ładnie ująłeś, zawarta jest w pismach Ojców Kościoła.
bembergiem w berg |
#112 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > No chyba, ze katolicyzm to tylko NTKatolicyzm to NT, tradycja oraz pisma Ojców Kościoła.
bembergiem w berg |
rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > >No chyba, ze katolicyzm to tylko NT> Katolicyzm to NT, tradycja oraz pisma Ojców Kościoła.Dekalog jest wiec: a) NT b) tradycja c) pismem ojcow kosciola? |
#114 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > Dekalog jest wiec:> a) NT> b) tradycja> c) pismem ojcow kosciola?a, b, c.
bembergiem w berg |
rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > >Dekalog jest wiec:> >a) NT> >b) tradycja> >c) pismem ojcow kosciola?> a, b, c.Taaak? No popatrz. A ja myslalem, ze Dekalog zostal spisany w Ksiedze Wyjscia i Ksiedze Powtorzonego Prawa. Nie wiem od kiedy te dwie Ksiegi zaliczane sa do NT? A Ty wiesz? |
#116 2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > Taaak? No popatrz. A ja myslalem, ze Dekalog zostal spisany w Ksiedze Wyjscia i Ksiedze Powtorzonego Prawa.Nakazy te zostały powtórzone w NT, rozbudowane przy okazji Kazania na górze oraz zinterpretowane w tradycji i w pismach Ojców Kościoła.
bembergiem w berg |
#117 1 na 1 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > >Taaak? No popatrz. A ja myslalem, ze Dekalog zostal spisany w Ksiedze Wyjscia i Ksiedze Powtorzonego Prawa.> Nakazy te zostały powtórzone w NT, rozbudowane przy okazji Kazania na górze oraz zinterpretowane w tradycji i w pismach Ojców Kościoła.Mniej lub bardziej wiernie  Czy wszystko co w ST jest opisane nie dotyczny katolicyzmu? Czy jak zwykle to co pasuje w danej chwili katolikowi ze ST jest absolutem a jesli nie pasuje to jest metafora lub zostalo zdezaktualizowane przez NT (pomimo, ze Jezus wyraznie powiedzial, ze ani jedna litera ST nie zostala przez niego zmieniona). Chociaz worek - nie musisz odpowiadac  Wszyscy znamy Twoja odpowiedz  Tylko, ze boga jak nie bylo tak nie ma nadal  |
#118 2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > boga jak nie bylo tak nie ma nadalSkąd wiesz?
bembergiem w berg |
#119 2 na 2 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | > >boga jak nie bylo tak nie ma nadal> Skąd wiesz?Skad? Stad, skad wiem, ze nie ma kranoludkow  |
#120 1 na 1 Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Filozoficzne podstawy ateizmu. | Lista "profesjonalnych bełkociarzy" (bóg jest/ nie ma, wczoraj go ktoś widział/ nie prawda - udowodnij, skąd wiesz?, Byt - odbyt, katolik wierzy, ateista nie wierzy, i tak w kółko) znajduje się pod spodem. Wszystko nie na temat. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|