Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rozliczenie 25-lecia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
03-06-2014 00:29Mariusz Agnosiewicz (moderator)Rozliczenie 25-lecia
Ocena 7 na 7
Stowarzyszenie Klub Pojednanie w załączeniu przesyła jubileuszowy materiał pn. Rozliczenie 25-lecia.
Redakcja przedkłada do wiadomości / pod dyskusję

Cytat:
Toruń, 4 czerwca 2014 r.

Klub Pojednanie

Do Władz Państwowych i środowisk opiniotwórczych

Rozliczenie 25-lecia

Mija 25 lat od dnia, w którym miała się oczyścić i odrodzić Polska sprawiedliwa, solidarna, etyczna, przyjazna ludziom i sąsiadom. Obie skonfliktowane strony, socjalistyczna i solidarnościowa - przynajmniej ich szerokie masy - wierzyły, że jest to możliwe, że da się zrealizować porozumienie i współpracę, co przełożyło się w więcej niż umiarkowane poparcie dla Okrągłego Stołu, mimo że symptomy choroby przyszłego państwa i społeczeństwa były już widoczne, za fasadą słów o demokracji i gospodarce rynkowej kryła się pazerność, przewrotność i kłamstwo.

Ludzie Drugiej Solidarności przejmując władzę od realnego Socjalizmu stworzyli państwo klasowe ze wszystkimi jego wynaturzeniami. Momentalnie, z dnia na dzień zdradzono i zniszczono idee i etos Socjalizmu i Solidarności stojące na przeszkodzie w realizacji kapitalistycznych i nacjonalistycznych wizji.

Zakwestionowano pół wieku współpracy i życia w przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Rozgrabiono majątek narodowy Polski Ludowej za bon 20. złotowy, zlikwidowano własność wspólną, odrzucono sprawiedliwość społeczną, zniszczono przemysł, skradziono wartość dodatkową, stworzono antagonistyczne klasy społeczne, rozbito jedność narodową, sklerykalizowano państwo, powołano darwinowską etykę kapitalizmu i nacjonalizmu, porzucono odpowiedzialność państwa za gospodarkę i egzystencję w myśl nakazów: "pierwszy milion trzeba ukraść", oraz: od dzisiaj radźcie sobie sami a jeśli nie potraficie - idźcie na śmietnik. Uznając się za półbogów przyznano sobie prawo do orzekania kto jest zbawiony - kto potępiony, stosując współczesną inkwizycję czyli lustrację i dekomunizację, jątrząc, skłócając i niszcząc ludzi, tworząc mity i fałszywe legendy dla zaspokojenia metafizycznej nienawiści i infantylnej megalomanii. Legły w gruzach wszelkie normy i zasady etyczne, zdrada państwa stała się cnotą, grabież majątku nobilitacją. Kuklińscy, żołnierze wyklęci (a może bandyci), fałszywi nauczyciele i złodzieje stanęli na piedestałach.

Aby nie dopuścić do władzy klasy robotniczej i szerokich rzesz społeczeństwa zlikwidowano Pierwszą Solidarność i powołano nieprawą Drugą "S" opanowaną przez wtajemniczonych. Dla legitymizacji nowej władzy stworzono faszystowski IPN - Instytut Polskiej Nienawiści, który poprzez zrównanie komunizmu, socjalizmu i Polski Ludowej z nazizmem poniżył, oczernił i zbezcześcił znaczną część Polaków odsuwając ich od wpływu na losy kraju. Doprowadziło to do narodowej paranoi, wzajemnej nienawiści, skłócenia każdego z każdym, agresji i odwetu. Czego odbiciem stała się katastrofa smoleńska i późniejszy obłęd.

Dla odwrócenia uwagi od złego zarządzania państwem i ogólnej frustracji, a w szczególności od wielkiego bezrobocia, niesprawiedliwości społecznej, przywilejów dla tzw. klasy średniej, ogromnej emigracji i wszechobecnej przewrotności skierowano niezadowolenie społeczne na wygodnego kozła ofiarnego jakim od roku 1989 stał się antykomunizm i rusofobia (zastępujące antysemityzm), poprzez permanentne podtrzymywanie nienawiści do Rosji i Rosjan co osiągnęło kulminację w poparciu dla faszystów i nacjonalistów na Majdanie i Ukrainie.

Polska i Polacy rozmywają się i nikną w kapitalistycznym świecie, w którym góruje indywidualizm, egoizm, interes klasowy, ekshibicjonizm i demoralizacja prowadzące do zatomizowania, wykorzenienia i zatraty wartości humanistycznych, prócz wzrostu tożsamości nacjonalistycznej o cechach klerykalnych.

Stowarzyszenie Klub Pojednanie stwierdza, że 25 lat temu Polska wkroczyła na drogę regresu, i choć chwilowo mamy złudne poczucie powodzenia to czekają nas jeszcze ciężkie chwile.

Za Stowarzyszenie Klub Pojednanie
/-/ Jerzy Smaliński /-/ Zbigniew Poraziński /-/ Marek Berak
/-/ Marian Krogulec /-/ Dorota Łukasik /-/ Tadeusz Olszewski
oraz 63 sygnatariuszy Listu


W podobnym klimacie zdanie z prawej strony:

Cytat:
Demokracja w kraju jest tłamszona, a społeczeństwo jest zmanipulowane - mówił socjolog prof. Piotr Gliński. Profesor Piotr Gliński krytycznie ocenił 25-lecie zmian ustrojowych w Polsce. "25 lat III RP to historia zdrady elit" - mówił na Uniwersytecie Warszawskim. Dodał, że demokracja w kraju jest tłamszona, a społeczeństwo jest zmanipulowane. Wskazał, że jest to skutek działalności mediów i "chętnie poddających się temu" polityków.

www.stefcz(*)storia-zdrady-elit,10786155684

Cytat:
Dominik Feliks, młody człowiek, który wziął udział w organizowanym przez Sejm dniu dziecka, wytknął antyobywatelski charakter III RP. "Pragnę Wam powiedzieć, że cały ten projekt - Sejm Dzieci i Młodzieży, jak i ta uchwała, nad którą dziś debatujemy - to zwykła szopka zorganizowana przez rządzących" - zaczął swoje przemówienie Feliks. Jego słowa spotkały się z oklaskami. Feliks kontynuował. "Próbuje się nam wmówić, że możemy mieć jakiś wpływ na nasz kraj. A tak naprawdę nic nie możemy zmienić. W ciągu 25 lat tu do Sejmu zostało złożonych kilkadziesiąt wniosków obywatelskich. Każdy z osobna poparło minimum pół miliona Polaków. Prawie wszystkie te inicjatywy zostały odrzucone jedną ręką przez siedzących tu na co dzień posłów. Naszą jedyną możliwością wyboru jest wybranie sobie raz na pięć lat pana, który będzie nam coś ograniczał, będzie nam coś nakazywał, który będzie nam mówił, jak mamy żyć" - tłumaczył młody "poseł". Odniósł się do tez, jakie słyszy w wypowiedziach polityków. "Często słyszę, że 25 lat demokracji, to 25 lat wolności. Otóż nie. Chciałbym wam powiedzieć, że demokracja nie równa się wolność. Obecnie mamy demokrację, a nie mamy prawdziwej wolności.

www.stefcz(*)rawdziwej-wolnosci,10788186636
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
#1
03-06-2014 08:29
 Ocena 7 na 7
Arminius (25555 punktów)hydra faszyzmu
"....co osiągnęło kulminację w poparciu dla faszystów i nacjonalistów na Majdanie i Ukrainie".

Niedawne wybory prezydenckie na Ukrainie jednoznacznie zweryfikowały opinie na temat "faszystów" z Majdanu.
Jarosz, lider Prawego Sektora (któremu można przypisać faszyzm) zdobył 0.68 % głosów, Tiahnybok, lider partii Svoboda nawiązującej do OUN/UPA - Bandery i utożsamianej z faszyzmem przez rosyjską propagandę zdobył 1.18 % głosów. Wygrał w cuglach Poroszenko nie mający nic wspólnego z faszyzmem, integralnym nacjonalizmem Doncowa czy też z zachodnią Ukrainą, która w opinii moskiewskich spindoktorów jest matecznikiem nazizmu. Wymowa tych procentów jest jednoznaczna i czyni faszystowskiego króla Ukrainy nagim jak z edenu.
Rozumiem, iż można mieć krytyczną opinię na temat IPN ale etykietować go jako "faszystowski" to - eufemistycznie rzecz ujmując - gruba przesada.
W ostatnim 25 - leciu zaniedbano wiele spraw, co do tego nie ma wątpliwości ale ujmowanie tego okresu tylko i wyłącznie w postaci katalogu porażek i regresów, bez próby obiektywnej analizy wszystkich pro i contra, nosi znamiona demagogii, która - last but not least - cechuje się także nadużywaniem terminu "faszyzm".

#2
03-06-2014 08:35
 Ocena 8 na 10
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
>Zakwestionowano pół wieku współpracy i życia w przyjaźni ze Związkiem Radzieckim.

Mowa o operacji Dunaj?

#3
03-06-2014 08:59
 Ocena 14 na 14
Meretseger (61860 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
Jak zobaczyłam tę "przyjaźń i współpracę ze Związkiem Radzieckim", to mi się odechciało dalszego czytania. Polska na tej przyjaźni i współpracy wyszła jak Zabłocki na mydle, a Czechy chyba jeszcze gorzej. Chociaż ja osobiście odniosłam z tego korzyść, czemu nie - służący mi długie lata radziecki aparat fotograficzny Zorkij 4 (żywcem z Leiki zerżnięty) był jak kałasznikow - można go było wytaplać w błocie, utopić w wannie, wytarzać w piasku, po czym wysypywało się piasek, wylewało wodę, wycierało do czysta i dalej działał. Oryginalna Leica pewnie by nie wytrzymała, za precyzyjna była.
Świat nie jest czarno-biały, minione 25-lecie ma swoje za uszami, ale bez przesady, PRL też miała. W moim odczuciu plusy i minusy się bilansują.
Największym plusem 25-lecia (moim prywatnym zdaniem) jest otwarcie granic i możliwość swobodnego przemieszczania się po większości świata. Koniec wielotygodniowych oczekiwań na paszport, wizę, koniec stosów zaproszeń, zaświadczeń, promes (kto usiłował przeżyć za granicą 2-3 tygodnie za 150 dolarów, ten wie, co mówię). Wsiadam w samolot i za niecałe półtorej godziny jestem w Kopenhadze. Przed 1989 rokiem mogłam liczyć najwyżej na wczasy w Bułgarii, a i to nie na pewno. Moje wyjazdy służbowe zaś to była istna katolicka droga krzyżowa.
Z jednym się bezwzględnie zgadzam z Autorami powyższego pisma - po katastrofie smoleńskiej nastąpił obłęd.

#4
03-06-2014 09:21
 Ocena 14 na 14
Maldoror XXIII (2480 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Meretseger
>Największym plusem 25-lecia (moim prywatnym zdaniem) jest otwarcie granic i możliwość swobodnego przemieszczania się po większości świata. Koniec wielotygodniowych oczekiwań na paszport, wizę, koniec stosów zaproszeń, zaświadczeń, promes (kto usiłował przeżyć za granicą 2-3 tygodnie za 150 dolarów, ten wie, co mówię). Wsiadam w samolot i za niecałe półtorej godziny jestem w Kopenhadze. Przed 1989 rokiem mogłam liczyć najwyżej na wczasy w Bułgarii, a i to nie na pewno.

Rzeczywiście masz rację, że największym plusem 25-lecia jest otwarcie granic i możliwość swobodnego przemieszczania się. Dzięki temu mamy 3 milionową emigrację spowodowaną przez sytuację ekonomiczną architektów 2giej "Solidarności". Taki rozmiar emigracji charakteryzuje przeważnie kraje ogarnięte wojnami domowymi. Gdyby Polacy nie mieli tej możliwości i nie mogli być zdobywcami zagranicznych zmywaków (często posiadając wyższe wykształcenie) to mielibyśmy w kraju 5 milionów bezrobotnych. W takiej sytuacji w Polsce od lat trwałaby regularna, krwawa wojna domowa.
Ciekawią mnie też statystyki jaki procent społeczeństwa mogło sobie pozwolić na wczasy w Bułgarii, a jaki procent społeczeństwa stać jest dziś na takie nędzne bułgarskie wakacje.

br

#5
03-06-2014 09:44
 Ocena 4 na 8
KORUND (4922 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Maldoror XXIII
>Rzeczywiście masz rację, że największym plusem 25-lecia jest otwarcie granic i możliwość swobodnego przemieszczania się. Dzięki temu mamy 3 milionową emigrację spowodowaną przez sytuację ekonomiczną architektów 2giej "Solidarności".

-Odkąd ludzie opuścili Afrykę mamy do czynienia z ciągłymi migracjami. Nie ma nic bardziej naturalnego, niż wybieranie sobie środowiska, które nam najbardziej odpowiada. Chciałbyś zamykać ludzi w granicach jak w klatkach? Mają tu czekać na łaskę państwa, czy wszczynać rebelię zamiast wyjechać i zarobić? Za PRL-u nie dlatego nie było takiej emigracji bo było tu tak dobrze, ale dlatego, że nie było takich możliwości wyjazdu, a dla niektórych nawet powrotu.
-Jednak to co sam uważam za podstawowe osiągnięcie to ten rodzaj normalności, że bez względu na co mnie stać, nikt nie robi mi łaski, nie muszę o to walczyć, czekać kiedy rzucą i stać w ogonku z kartką wyznaczająca miesięczną porcję. I nie zapominajmy o czymś tak ważnym dla człowieka jak wolność słowa, w tym nawet narzekania i krytykowania rządu.

#6
03-06-2014 09:52
 Ocena 4 na 4
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Maldoror XXIII
>Ciekawią mnie też statystyki jaki procent społeczeństwa mogło sobie pozwolić na wczasy w Bułgarii, a jaki procent społeczeństwa stać jest dziś na takie nędzne bułgarskie wakacje.

Turystyka zagraniczna:
Rok - Wyjazdy (tys. osób)
1955 - 77
1960 - 216
1970 - 871
1980 - 8921
1985 - 6 396
1990 - 22 131
1995 - 36 387
2000 - 56 677
2003 - 38 730

Źródło PWN

encykloped(*)ska-turystyka-zagraniczna.html

#7
03-06-2014 10:07
 Ocena 8 na 8
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Rozliczenie 25-lecia
Przyjaźń z ZSRR i faszyści szkoda, że nie wspomniano o wiodącej roli partii. Retoryka najlepszych lat PRL aż wylewa się z tego listu, można by pomyśleć, że Polska Ludowa była komunistycznym rajem skąpanym w blasku Dzieciątka Lenin, a upadła li tylko z powodu knowań imperialistów, masonów i cyklistów.
III RP to z kolei Wielki Szatan gdzie wszystko co może być jest złe, a spowodował to m.in. indywidualizm i ekshibicjonizm. To dopiero jazda, aż zacząłem tęsknić za czasami słusznie minionymi.
Cóż, antykomunizm w polskim wydaniu to nic mądrego, ale taka twórczość wcale mądrzejsza nie jest.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#8
03-06-2014 11:06
 Ocena 10 na 10
Anna Salman (16360 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
Szczerze powiedziawszy to nie wiem, o co chodzi w tym tekście - że chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle?
Inicjatorzy zmian w roku 1989 faktycznie nie mieli pomysłu na nową Polskę (co wyszło po latach), ale autorzy listu też takowego nie przedstawili, tylko swoje żale i pretensje. W dodatku czynią to z równym patosem i przy wykorzystaniu identycznych frazesów, jak ci do których owe żale kierują. Tylko akcenty zostały przesunięte.
Sugerowałabym mniej zadęcia, więcej pragmatyzmu i próbę stworzenia projektu społecznego pod dyskusję.
Bo ciągłe rozdrapywanie ran i oglądanie się za siebie do niczego nie prowadzi. I tak od pokoleń żyjemy wśród pomników i na cmentarzach, co wywołuje powszechną depresję.
Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy i to, co ważne, to jak będzie wyglądało jutro - dokąd zmierzamy. Czy ktoś jest w stanie przedstawić spójną, korzystną dla większości i realistyczną koncepcję zmian? Jakoś nie widzę ...

#9
03-06-2014 11:26
 Ocena 6 na 6
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi szarley
.
>>>>Ciekawią mnie też statystyki jaki procent społeczeństwa mogło sobie pozwolić na wczasy w Bułgarii, a jaki procent społeczeństwa stać jest dziś na takie nędzne bułgarskie wakacje.
>Turystyka zagraniczna:
>Rok - Wyjazdy (tys. osób)
>(...)
>Źródło PWN
Gdy Pan taki szybki, to może znajdzie Pan też informację jaki procent społeczeństwa wyjeżdża gdziekolwiek na wczasy,
a szczególnie jaki procent dzieci wyjeżdża na obozy i kolonie.

Pozdrawiam.

@@@
.

#10
03-06-2014 11:36
 Ocena 8 na 8
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi szarley
>Turystyka zagraniczna:
>Rok - Wyjazdy (tys. osób)
>2000 - 56 677

Tylko za jednego dwumiesięcznego służbowego pobytu w Zgorzelcu byłam w okresie tych dwóch miesięcy aż 120 razy zagraniczną turystką. Codziennie byłam w Goerlitz na obiedzie, a popołudniu w knajpie na hulance. Ale na wschodniej ścianie znam wielu tamtejszych mieszkańców, którzy każdego dnia bywali za granicą po kilka razy aby za każdym razem przenieść butelkę wódy i karton papierosów, ci rocznie bywali turystami zagranicznymi po tysiąc razy. Choć i ja setki razy bywałam turystką zagraniczną, to jednak bardzo zazdroszczę tym wschodnim turystom zagranicznym, toż oni nawet kilkanaście tysięcy razy bywali zagranicznymi turystami, a na tak częsty luksus turystyki zagranicznej nie stać było nawet miliardera Kulczyka, co może ledwo z kilkaset razy był zagranicznym turystą, a lud ciemny nie docenia luksusu, jaki nowe wolne i niepodległe państwo polskie mu zafundowało i narzeka, pomimo, że ma lepiej od samego Kulczyka. Na szczęście mamy tu na forum tak liczną elitę intelektualną, która docenia ogrom dobra niesionego ludowi ciemnemu przez III RP.
   

#11
03-06-2014 15:59
 Ocena 12 na 12
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Meretseger
.
>Jak zobaczyłam tę "przyjaźń i współpracę ze Związkiem Radzieckim", to mi się odechciało dalszego czytania. Polska na tej przyjaźni i współpracy wyszła jak Zabłocki na mydle, a Czechy chyba jeszcze gorzej.
Tyle, że wolność - choć mocno ograniczoną - przyniosła nam Armia Czerwona, a nie Armia Stanów Zjednoczonych. Pilnowali tej naszej wolności w swoich bazach na terenie Polski do roku 1993. Czy myśmy na tej - zadekretowanej i pilnowanej przez władzę wraz z jej służbami specjalne - przyjaźni w sumie przegrali? Nie wiem, ale nie wydaje mi się.

>Świat nie jest czarno-biały, minione 25-lecie ma swoje za uszami, ale bez przesady, PRL też miała. W moim odczuciu plusy i minusy się bilansują.
Uważam podobnie, ale uważam, że rachunek wyników jednak był dodatni, a polska lewica wywalczyła najwięcej swobody i dobrobytu dla wszystkich obywateli z wszystkich demoludów w tamtej określonej geopolitycznie sytuacji. Jednak uważam Gomułkę, Gierka i Jaruzelskiego za polskich patriotów, a nie za sowieckich sługusów, którzy w określonej sytuacji robili to co mogli zrobić, a nie to co by chcieli. Żyłem w tamtych czasach i wiem, iż odważnych, to spotykało się głównie u cioci na imieninach, natomiast gdy chciało się przeciwstawić tylko lokalnemu kacykowi, to już odważnych trudno było znaleźć. Dzisiaj bohaterów opowiadających jak to zwalczali komunę to na kopy, ale znaleźć ich do 80 roku było wprost niemożliwe,
a po 80 bardzo trudne.

>Największym plusem 25-lecia (moim prywatnym zdaniem) jest otwarcie granic i możliwość swobodnego przemieszczania się po większości świata. Koniec wielotygodniowych oczekiwań na paszport, wizę, koniec stosów zaproszeń, zaświadczeń, promes (kto usiłował przeżyć za granicą 2-3 tygodnie za 150 dolarów, ten wie, co mówię). Wsiadam w samolot i za niecałe półtorej godziny jestem w Kopenhadze. Przed 1989 rokiem mogłam liczyć najwyżej na wczasy w Bułgarii, a i to nie na pewno. Moje wyjazdy służbowe zaś to była istna katolicka droga krzyżowa.
Znowu zupełnie się zgadzamy, ale jakiego procenta ta wolność dotyczy? Czy nasza wolność wyjazdów wyrównuje wolność innych do spania pod mostem? Tak, jak trafnie Pani napisała każda społeczna rzeczywistość jest złożona i trudno ją opisywać w czarno/białych kolorach. Tamta PRL-owska rzeczywistość minęła i nie wróci więcej. Jeżeli nie jest się specjalistą to szkoda czasu na zajmowanie się tym co już minęło. Natomiast warto nam wszystkim zajmować się tym co jest i co jeszcze się zdarzy, a podstawie swoich własnych doświadczeń wiem, iż lepsze jest nawet głupie i niesprawiedliwe krytykanctwo od klaskania i utwierdzania władzy w słuszności ich poczynań.

Pozdrawiam.

@@@
.

#12
03-06-2014 11:42
 Ocena 4 na 4
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Meretseger
>Jak zobaczyłam tę "przyjaźń i współpracę ze Związkiem Radzieckim", to mi się odechciało dalszego czytania. Polska na tej przyjaźni i współpracy wyszła jak Zabłocki na mydle

A ile i co ta zniewolona przez Sowietów Polska produkowała, a ile i co produkuje teraz w braterskim sojuszu z USA? Gdyby tak kto z obecnych tu wybitnych intelektualistów zechciał mi odpowiedzieć na to pytanie, byłoby mi, ciemnej, bardzo miło.
   

#13
03-06-2014 12:18
 Ocena 6 na 6
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Anna Salman
>Inicjatorzy zmian w roku 1989 faktycznie nie mieli pomysłu na nową Polskę

No, niezupełnie tak było, że nie było, był naukowo w uniwersytecie chicagowskim opracowany plan, dla niepoznaki zwany planem Balcerowicza i z naukową precyzją został zrealizowany. Polska została planowo z naukową konsekwencją oczyszczona z infrastruktury przemysłowej i zaplecza naukowo-technicznego, aby precyzyjny plan uczynienia z Polski kolonii światowego kapitału mógł zostać zrealizowany.

>Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy i to, co ważne, to jak będzie wyglądało jutro - dokąd zmierzamy. Czy ktoś jest w stanie przedstawić spójną, korzystną dla większości i realistyczną koncepcję zmian?

Jest taki ktoś. Jam jest w stanie przedstawić najbardziej realistyczną dla większości Polaków koncepcję jeszcze bardziej lepszych zmian. Teraz, kiedy już jesteśmy kolonią Zachodu nieposiadającą żadnego przemysłu i nie posiadamy banków, czyli finansowych narzędzi potrzebnych dla realizacji jakichkolwiek inwestycji gospodarczych, pozostaje nam tylko jedyny i największy skarb narodowy - tania siła robocza. To właśnie jest nasze realistyczne jutro. Dlatego musimy racjonalnie skupić się na jak najlepszym wykorzystaniu naszego jedynego atutu gospodarczego. Musimy wszystkie nasze dzieci wykształcić na niewykwalifikowanych robotników tak bardzo potrzebnych gospodarce kapitalistycznej. Im bardziej taki robotnik nie będzie niczego umiał, tym bardziej będzie potrzebny, musi być tylko tańszy od robotów przemysłowych. Musimy nauczyć się taniej kopać rowy od koparki, a wtedy czeka nas świetlana przyszłość.
   

#14
03-06-2014 12:20
 Ocena 3 na 3
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
>.
>>>>>Ciekawią mnie też statystyki jaki procent społeczeństwa mogło sobie pozwolić na wczasy w Bułgarii, a jaki procent społeczeństwa stać jest dziś na takie nędzne bułgarskie wakacje.
>>Turystyka zagraniczna:
>>Rok - Wyjazdy (tys. osób)
>>(...)
>>Źródło PWN
>Gdy Pan taki szybki, to może znajdzie Pan też informację jaki procent społeczeństwa wyjeżdża gdziekolwiek na wczasy,
>a szczególnie jaki procent dzieci wyjeżdża na obozy i kolonie.
>Pozdrawiam.
>@@@
>.

Odpowiedziałem na konkretne pytanie, szczegóły można znaleźć w publikacjach Polskiej Organizacji Turystyki.

Nie wiem jaki procent ludzi wyjeżdżał i wyjeżdza na wczasy. Znam o podzielam Pański pogląd, że PRL to nie była czarna dziura, ale też pean na jej cześć w wykonaniu Klubu Pojednanie pachnie mi bezkrytycyzmem, którego nie lubię.

#15
03-06-2014 12:26
 Ocena 4 na 4
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Piękny Lolo
>>Turystyka zagraniczna:
>>Rok - Wyjazdy (tys. osób)
>>2000 - 56 677
>Tylko za jednego dwumiesięcznego służbowego pobytu w Zgorzelcu byłam w okresie tych dwóch miesięcy aż 120 razy zagraniczną turystką. Codziennie byłam w Goerlitz na obiedzie, a popołudniu w knajpie na hulance.

Przekroczenie granicy na czas poniżej jednego dnia, nie kwalilifuje jako turysty.
Definicje podaje Kruczek w "Kompendium pilota" tymi definicjami posługują się też GUS i organizacje turystyki (np. POT)

Ja ani nie gloryfikuję PRL, ani jej nie potępiam, ale w pewnych ocenach, jak na matematyka przystało, wolę posługiwać się liczbami, choć w oglądzie polskiej turystyki, po prostu ze zwykłej obserwacji i rozmów wynika, że moc więcej Polaków wyjeżdża turystycznie za granicę niż w początkach mojego zamieszkania w Polsce, w latach 80-tych, a statystyka to powierdza.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365