Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rozliczenie 25-lecia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
03-06-2014 00:29Mariusz Agnosiewicz (moderator)Rozliczenie 25-lecia
Ocena 7 na 7
Stowarzyszenie Klub Pojednanie w załączeniu przesyła jubileuszowy materiał pn. Rozliczenie 25-lecia.
Redakcja przedkłada do wiadomości / pod dyskusję

Cytat:
Toruń, 4 czerwca 2014 r.

Klub Pojednanie

Do Władz Państwowych i środowisk opiniotwórczych

Rozliczenie 25-lecia

Mija 25 lat od dnia, w którym miała się oczyścić i odrodzić Polska sprawiedliwa, solidarna, etyczna, przyjazna ludziom i sąsiadom. Obie skonfliktowane strony, socjalistyczna i solidarnościowa - przynajmniej ich szerokie masy - wierzyły, że jest to możliwe, że da się zrealizować porozumienie i współpracę, co przełożyło się w więcej niż umiarkowane poparcie dla Okrągłego Stołu, mimo że symptomy choroby przyszłego państwa i społeczeństwa były już widoczne, za fasadą słów o demokracji i gospodarce rynkowej kryła się pazerność, przewrotność i kłamstwo.

Ludzie Drugiej Solidarności przejmując władzę od realnego Socjalizmu stworzyli państwo klasowe ze wszystkimi jego wynaturzeniami. Momentalnie, z dnia na dzień zdradzono i zniszczono idee i etos Socjalizmu i Solidarności stojące na przeszkodzie w realizacji kapitalistycznych i nacjonalistycznych wizji.

Zakwestionowano pół wieku współpracy i życia w przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Rozgrabiono majątek narodowy Polski Ludowej za bon 20. złotowy, zlikwidowano własność wspólną, odrzucono sprawiedliwość społeczną, zniszczono przemysł, skradziono wartość dodatkową, stworzono antagonistyczne klasy społeczne, rozbito jedność narodową, sklerykalizowano państwo, powołano darwinowską etykę kapitalizmu i nacjonalizmu, porzucono odpowiedzialność państwa za gospodarkę i egzystencję w myśl nakazów: "pierwszy milion trzeba ukraść", oraz: od dzisiaj radźcie sobie sami a jeśli nie potraficie - idźcie na śmietnik. Uznając się za półbogów przyznano sobie prawo do orzekania kto jest zbawiony - kto potępiony, stosując współczesną inkwizycję czyli lustrację i dekomunizację, jątrząc, skłócając i niszcząc ludzi, tworząc mity i fałszywe legendy dla zaspokojenia metafizycznej nienawiści i infantylnej megalomanii. Legły w gruzach wszelkie normy i zasady etyczne, zdrada państwa stała się cnotą, grabież majątku nobilitacją. Kuklińscy, żołnierze wyklęci (a może bandyci), fałszywi nauczyciele i złodzieje stanęli na piedestałach.

Aby nie dopuścić do władzy klasy robotniczej i szerokich rzesz społeczeństwa zlikwidowano Pierwszą Solidarność i powołano nieprawą Drugą "S" opanowaną przez wtajemniczonych. Dla legitymizacji nowej władzy stworzono faszystowski IPN - Instytut Polskiej Nienawiści, który poprzez zrównanie komunizmu, socjalizmu i Polski Ludowej z nazizmem poniżył, oczernił i zbezcześcił znaczną część Polaków odsuwając ich od wpływu na losy kraju. Doprowadziło to do narodowej paranoi, wzajemnej nienawiści, skłócenia każdego z każdym, agresji i odwetu. Czego odbiciem stała się katastrofa smoleńska i późniejszy obłęd.

Dla odwrócenia uwagi od złego zarządzania państwem i ogólnej frustracji, a w szczególności od wielkiego bezrobocia, niesprawiedliwości społecznej, przywilejów dla tzw. klasy średniej, ogromnej emigracji i wszechobecnej przewrotności skierowano niezadowolenie społeczne na wygodnego kozła ofiarnego jakim od roku 1989 stał się antykomunizm i rusofobia (zastępujące antysemityzm), poprzez permanentne podtrzymywanie nienawiści do Rosji i Rosjan co osiągnęło kulminację w poparciu dla faszystów i nacjonalistów na Majdanie i Ukrainie.

Polska i Polacy rozmywają się i nikną w kapitalistycznym świecie, w którym góruje indywidualizm, egoizm, interes klasowy, ekshibicjonizm i demoralizacja prowadzące do zatomizowania, wykorzenienia i zatraty wartości humanistycznych, prócz wzrostu tożsamości nacjonalistycznej o cechach klerykalnych.

Stowarzyszenie Klub Pojednanie stwierdza, że 25 lat temu Polska wkroczyła na drogę regresu, i choć chwilowo mamy złudne poczucie powodzenia to czekają nas jeszcze ciężkie chwile.

Za Stowarzyszenie Klub Pojednanie
/-/ Jerzy Smaliński /-/ Zbigniew Poraziński /-/ Marek Berak
/-/ Marian Krogulec /-/ Dorota Łukasik /-/ Tadeusz Olszewski
oraz 63 sygnatariuszy Listu


W podobnym klimacie zdanie z prawej strony:

Cytat:
Demokracja w kraju jest tłamszona, a społeczeństwo jest zmanipulowane - mówił socjolog prof. Piotr Gliński. Profesor Piotr Gliński krytycznie ocenił 25-lecie zmian ustrojowych w Polsce. "25 lat III RP to historia zdrady elit" - mówił na Uniwersytecie Warszawskim. Dodał, że demokracja w kraju jest tłamszona, a społeczeństwo jest zmanipulowane. Wskazał, że jest to skutek działalności mediów i "chętnie poddających się temu" polityków.

www.stefcz(*)storia-zdrady-elit,10786155684

Cytat:
Dominik Feliks, młody człowiek, który wziął udział w organizowanym przez Sejm dniu dziecka, wytknął antyobywatelski charakter III RP. "Pragnę Wam powiedzieć, że cały ten projekt - Sejm Dzieci i Młodzieży, jak i ta uchwała, nad którą dziś debatujemy - to zwykła szopka zorganizowana przez rządzących" - zaczął swoje przemówienie Feliks. Jego słowa spotkały się z oklaskami. Feliks kontynuował. "Próbuje się nam wmówić, że możemy mieć jakiś wpływ na nasz kraj. A tak naprawdę nic nie możemy zmienić. W ciągu 25 lat tu do Sejmu zostało złożonych kilkadziesiąt wniosków obywatelskich. Każdy z osobna poparło minimum pół miliona Polaków. Prawie wszystkie te inicjatywy zostały odrzucone jedną ręką przez siedzących tu na co dzień posłów. Naszą jedyną możliwością wyboru jest wybranie sobie raz na pięć lat pana, który będzie nam coś ograniczał, będzie nam coś nakazywał, który będzie nam mówił, jak mamy żyć" - tłumaczył młody "poseł". Odniósł się do tez, jakie słyszy w wypowiedziach polityków. "Często słyszę, że 25 lat demokracji, to 25 lat wolności. Otóż nie. Chciałbym wam powiedzieć, że demokracja nie równa się wolność. Obecnie mamy demokrację, a nie mamy prawdziwej wolności.

www.stefcz(*)rawdziwej-wolnosci,10788186636
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
Elasp (6859 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Anna Salman

>Klauzula najwyższego uprzywilejowania to termin z zakresu handlu zagranicznego i oznacza tyle, że dany kraj nie będzie traktowany gorzej, niż inne.

Wystarczy rozważyć przykład objętej embargiem Kuby oraz sankcje Reagana względem Polski, aby docenić klauzulę najwyższego uprzywilejowania, która okazuje się tyleż narzędziem ekonomicznym, co politycznym.

>I pamiętaj, że sprzedaż żywności nie oznacza, że jakiś kraj chce komuś pomóc - po prostu musi pozbyć się nadwyżek produkcji, więc czasem producenci stosują nawet ceny dumpingowe. W krajach Zachodu mogą sobie na to pozwolić, bo rolnictwo jest subsydiowane. Obecnie tania żywność zalewa Afrykę, w ramach tzw. "pomocy".

Stosuje się uwaga jak wyżej.

>>. .. zgodnie z anachroniczną doktryną marksistowską rozwijano głównie przemysł ciężki ...
>Nie zgodnie z doktryną marksistowską, tylko takie były tendencje światowe.

Za chwilę powie Pani, że ulokowanie Nowej Huty tuż obok Krakowa było zgodne z tendencjami światowymi. Zgodny z tendencjami światowymi był rozwój przemysłu motoryzacyjnego, branży elektronicznej, turystycznej, handlu i sektora usług. Akurat w tym, co nowoczesne i "trendy", byliśmy zacofani, bo dla naszych włodarzy miarą postępu były piece martenowskie i "spożycie stali". Przykład obrócenia w niwecz pomysłów Jacka Karpińskiego (jak i bezsensowne zniszczenie go jako człowieka) oraz wielu podobnych konstruktorów dobrze oddaje tendencję do ideologicznego traktowania gospodarki, ze szkodą dla nas wszystkich.

>> Kopiowanie wzorców sowieckich polegało również na tym, że życie ludzkie nie było wiele warte ...
>A w jakim okresie historycznym życie ludzkie w Polsce było "wiele warte"? Zresztą takie same standardy obowiązywały wszędzie, obecnie też w wielu krajach.

To nie jest żaden argument. Poza tym nie sądzę, aby standardy bezpieczeństwa były wszędzie te same.

#92
05-06-2014 10:08
 Ocena 2 na 2
Celecrin (6386 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Piękny Lolo
>Ponad 90% tych rekordowych wyników polskiego przemysłu to produkty montowni, gdzie tania siła robocza (1200zł/m-c) bez zaplecza naukowo-technicznego montuje elementy wyprodukowane poza Polską, a pozostałe kilka procent faktycznej polskiej produkcji to kartofle, chusteczki do nosa i pustaki budowlane.
Skąd masz dokładnie takie dane? Mam wrażenie, że te 90% wzięłaś sobie ot tak z sufitu.
Chcesz dostawać DOKŁADNE dane a sama kombinujesz.

Powiem tak: W dzisiejszym świecie większość produktów składa się z kompotentów wyprodukowanych w różnych miejscach. Nie demonizujmy więc tego faktu.
W Polsce rzeczywiście nie umiemy robić obecnie wielu rzeczy, nie jest super wspaniale, z drugiej jednak strony jest coraz lepiej.
Firmy amerykańskie w Polsce zainwestowały w Polsce ponad 20mld dolarów. W Bydgoszczy są dwie "amerykańskie" firmy które zatrudniają setki osób, może ponad tysiąc: Tyco i CanPack {w której miałem zaszczyt pracować). CanPack to polska firma, siedziba firmy jest w Krakowie, ale amerykanie mają 49% inwestycja po prostu, ok?
Takich projektów są setki, więc proszę o trochę rozsądku.
Dziękuję za uwagę.

#93
05-06-2014 10:35
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
Jedno z moich ulubionych:


mała zagadka, co gdzie kiedy i podpowiedź "tego" już nie ma.

Ale perspektywa fajna

#94
05-06-2014 11:09
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi szarley
.
Oczywiście pan Elasp, kiedy zadaje mu się niewygodne pytania ...
www.racjonalista.pl/forum.php/s,620380#w621846
Pan Elasp i pan Brzostowski wraz z grupą im podobnych Polskich Prawdziwych Polaków Katolików dokonuje permanentnych manipulacji faktami i wypowiedziami swoich interlokutorów.

>Obrońców PRL zapytam:
A co to w ogóle znaczy "obrońca PRL"? Racjonalnie myślący człowiek posiadający wiedzę historyczną niepozwalającą mu na przekreślenie całego dorobku państwa jego obywateli oraz lewicy w latach 1945 - 1989?

> 1) Skoro PRL był taki dobry, to dlaczego zbankrutował?
A kto poważnie twierdzi, iż był "taki dobry"? Tak twierdzą tylko zaślepieńcy z podobną wiedzą i podobną mentalnością do wyżej wymienionych Panów, tylko o przeciwnej opcji. PRL miał swoje złe i dobre strony, a przyczyny jego bankructwa są bardzo złożone. Ale są już opublikowane poważne analizy tego zdarzenia i jego przyczyn, do niektórych tu się odwoływałem.

Według mnie w uproszczeniu podstawową przyczyną było podporządkowanie na siłę całej praktyki życia, wydumanej przez kierownictwa partii, ideologii. Dlatego z niepokojem patrzę na to co dzieje się we współczesnej Polsce. Ustrój się zmienił, ale wciskanie ideologicznego kitu i próby podporządkowania jemu całokształtu życia, pozostały na podobnym poziomie. Mieszankę katolicyzmu z neoliberalizmem uważam za równie głupią i szkodliwą dla kraju ideologię, jak słusznie miniony "realny socjalizm".

>Oczywiście idioci (lub marni prowokatorzy) ze Stowarzyszenia nie zadadzą sobie tego rodzaju niewygodnych pytań, a tym bardziej na nie nie odpowiedzą.
Podobni "idioci (lub marni prowokatorzy)" nazywani Solidarnością, wierząc, że może zaistnieć tamten socjalizm bez wypaczeń, dostając dopływ środków z zachodu, wywalili cały tamten ustrój.

Oczywiście, że list Stowarzyszenia, to nie analiza historyczno-ekonomiczna przygotowana przez intelektualistów, to tylko krzyk rozpaczy ludzi odczuwających ból. Dalece nie końca zgadzam się z jego treścią i zawartymi tam ocenami, ale właśnie uważam, że tylko zacietrzewieni ideologicznie idioci mogą go lekceważyć. Red. Agnosiewicz dodał zresztą podobne oceny - krzyki rozpaczy - z prawej strony. Lekceważenie ich apeli może spowodować, iż niektórzy obudzą się z ręką w nocnikach. Mocno dzierżąc w rękach to co im zostanie.

Pozdrawiam.

@@@
.

#95
05-06-2014 12:01
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia

Widzę, że trzeba Panu wszystko osobno tłumaczyć.

>>Obrońców PRL zapytam:
>A co to w ogóle znaczy "obrońca PRL"?

Ten, kto uważa, że bilans lat 1945-89 jest dodatni. Ja uważam, że jest zdecydowanie ujemny i podałem trzy argumenty.

>Racjonalnie myślący człowiek posiadający wiedzę historyczną niepozwalającą mu na przekreślenie całego dorobku państwa jego obywateli oraz lewicy w latach 1945 - 1989?

Nie chodzi o przekreślenie całego dorobku, ale o saldo. O porównanie plusów z minusami, a nie o skreślenie plusów. Naprawdę, trzeba by dla Pana pisać specjalne posty w wersji "light".

>> 1) Skoro PRL był taki dobry, to dlaczego zbankrutował?
>A kto poważnie twierdzi, iż był "taki dobry"? Tak twierdzą tylko zaślepieńcy z podobną wiedzą i podobną mentalnością do wyżej wymienionych Panów, tylko o przeciwnej opcji.

>PRL miał swoje złe i dobre strony, a przyczyny jego bankructwa są bardzo złożone.

Przecież nikt tego nie kwestionuje. Chodzi o (rzekomo) dodatni bilans PRL-u.

>Według mnie w uproszczeniu podstawową przyczyną było podporządkowanie na siłę całej praktyki życia, wydumanej przez kierownictwa partii, ideologii.

A kto kazał kierownictwu partii "wydumać ideologię"? Czy była to ideologia wydumana przez kierownictwo, czy może raczej obecna już w gotowej postaci w pismach Pańskiego guru ekonomicznego, tzn. Marksa? Zaraz okaże się, że socjalizm jako ustrój był dobry, tylko ludzie ("kierownictwo partii"), którzy go wcielali, byli źli.

>Dlatego z niepokojem patrzę na to co dzieje się we współczesnej Polsce. Ustrój się zmienił, ale wciskanie ideologicznego kitu i próby podporządkowania jemu całokształtu życia, pozostały na podobnym poziomie. Mieszankę katolicyzmu z neoliberalizmem uważam za równie głupią i szkodliwą dla kraju ideologię, jak słusznie miniony "realny socjalizm".

W Polsce nie ma żadnego neoliberalizmu. Jest kapitalizm oligarchiczny (nomenklaturowy) oraz kliencki (przetargowo-łapówkarski), połączony z interwencjonizmem państwowym i olbrzymim przerostem biurokracji (jest to zawsze kilkanaście cennych procent w kolejnych wyborach - do tego ta biurokracja służy).

Ten hybrydowy ustrój zafundowali Polsce Pana kacykowie z PZPR i SLD, puls lewacy z "S" w rodzaju eks-komunistów Kuronia, Michnika i Geremka. Przypominam, że Miller, Oleksy, Cimoszewicz byli premierami, Kwaśniewski przez 10 lat był prezydentem. Podejrzewam, że p. Bogusławski jako pierwszy zasuwał do urny i na nich lub na ich partię głosował. Pan jako aparatczyk SLD i (zapewne) były członek PZPR ma najmniejsze prawo "patrzeć z niepokojem", bo Pana formacja ten ustrój zbudowała i Pan ponosi za to - jako aparatczyk SLD - część odpowiedzialności.

Powtarzam, ustrój ten nie ma nic - albo prawie nic - wspólnego z wolnym rynkiem i swobodą działalności gospodarczej. Swoboda gospodarcza była potrzebna Wilczkowi i Rakowskiemu (aby nomenklatura mogła się legalnie uwłaszczyć). Później zaczęło się dokręcanie śruby - podatki, pozwolenia, koncesje, kontrole skarbowe, niejasne i skomplikowane przepisy, wyprzedaż resztek majątku, itd.

#96
05-06-2014 12:25
 Ocena 3 na 3
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
>Pan Elasp i pan Brzostowski wraz z grupą im podobnych Polskich Prawdziwych Polaków Katolików dokonuje permanentnych manipulacji faktami i wypowiedziami swoich interlokutorów.
>>Obrońców PRL zapytam:
>A co to w ogóle znaczy "obrońca PRL"?
Sądzę, że tak można nazwać tych o których pisze Pan poniżej
Cytat:
zaślepieńcy z podobną wiedzą i podobną mentalnością do wyżej wymienionych Panów, tylko o przeciwnej opcji.


Nie brakuje takich zaślepieńców po obu stronach sporu, a ja nie podejmuję się powiedzieć, gdzie jest ich więcej, ale mnie po obu stronach barykady czynią zmęczonym.

>Racjonalnie myślący człowiek posiadający wiedzę historyczną niepozwalającą mu na przekreślenie całego dorobku państwa jego obywateli oraz lewicy w latach 1945 - 1989?

Racjonalnie myślący człowek, dostrzega zarówno ten dorobek, jak i ciemne strony

Historia to nie tylko fakty ale też opinie, żaden historyk, ale też żaden "konsument historycznych opracowań" nie jest wolny od subiektywnych ocen. To, co dla jednego jest nieznaczącym historycznym epizodem, dla innego staje się wydarzeniem wielkiej rangi, decydują o tym czaem poglądy, od których nikt nie jest wolny, a czasem osobiste przeżycia.
Dlatego kiedy przeczytałem
Cytat:
Zakwestionowano pół wieku współpracy i życia w przyjaźni ze Związkiem Radzieckim.

Zapytałem czy mowa o operacji Dunaj. Dla wielu bytowników tego forum to epizod niemal pozbawiony znaczenia, niektórzy nawet nie wiedzą co to jest, a nawet minus mi się dostał. Czym to wydarzenie było dla mnie zapewne świetnie Pan rozumie.

Racjonalnie myślący człowiek nie może podważać faktów ani liczb. Dlatego moim zdaniem tylko nieracjonalnie myślący piszą że PPR zastała pustynię i równie nieracjonalni piszą, że PZPR pustynię po sobie zostawiła.
Podobnie jak nieracjonalni uważają, że dziś Polska jest pustynią.
Moja ocena PRLu jest bardziej krytyczna niż Pańska, ale ja nie odważam się z racji braku wiedzy (i specyficznych warunków obserwacji PRLu z zewnątrz) na w pełni syntetyczną ocenę.

Dotrzegam, rzeczy pozytywne, jak np zniesienie podziału klasowego w społeczeństwie, bezpieczeństwo socjalne, powszechny dostęp do edukacji i dóbr kultury, jak i negatywne : brak wolności gospodarczej i politycznej, cenzurę, podporządkowanie gospodarki celom ideologii.

W szczegółach pisałem już o tym w dziedzinach w których trochę wiedzy liznąłem jak np. budowa kopalń jastrzębskich przed odgazowaniem złóż czy rezygnacja z eksploatacji węgla pod Bytomiem na podsadzkę i wprowadzenie metody na zawał.
Ale takim szczególem był też nie mający sobie równych w świecie pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego

Każda z tych list jest dalece niepełna, to przecież było prawie pół wieku (krętej) historii !!

Tak naprawdę to w żadnej z dziedzin ocena nie może być czarno - biała.
Przykład:
Pozytyw - masowa edukacja, negatyw - niskie płace nauczycieli w porównaniu np z górnikami, charakterystyczne jest to, że i pozytyw i negatyw wynikały z ideologii.

Likwidacja analfabetyzmu jest zasługą PRLu, ale też tylko ideologicznie zaślepieni, nie dostrzegają starań II RP, a równie zaślepieni, nie dostrzegają jego odradzania się dziś. (tym bardziej, że ze wzrostem wymagań świata definicja analfabetyzmu powinna być inna)

>Ale są już opublikowane poważne analizy tego zdarzenia i jego przyczyn, do niektórych tu się odwoływałem.
Jak dotąd waga Temidy może robić za wentylator.

>Dlatego z niepokojem patrzę na to co dzieje się we współczesnej Polsce. Ustrój się zmienił, ale wciskanie ideologicznego kitu i próby podporządkowania jemu całokształtu życia, pozostały na podobnym poziomie.
Z tym się zgadzam

>Mieszankę katolicyzmu z neoliberalizmem uważam za równie głupią i szkodliwą dla kraju ideologię, jak słusznie miniony "realny socjalizm".

I z tym się zgadzam

Protestuję, przy tym stanowczo przeciwko twierdzeniom (to nie do Pana) że partie komunistyczne rządzące przed 1989 miały monopol na myśl lewicową, że nie istniała i nie istnieje inna myśl lewicowa.
Nie zgadzam się też z linią podziału lewica to pogląd że PRL to raj , prawica = PRL to szambo

Można mieć bardzo krytyczny stosunek do rządów PZPR, a jednak być lewicowcem.

>Pozdrawiam.
Wzajemnie

#97
05-06-2014 12:28
 Ocena 3 na 3
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Elasp
A ja uparcie ponowię pytania:

www.racjonalista.pl/forum.php/s,620380#w621846

#98
05-06-2014 15:43
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Elasp

Widzę, że trzeba Panu wszystko osobno tłumaczyć.
>>>>A co to w ogóle znaczy "obrońca PRL"?
>Ten, kto uważa, że bilans lat 1945-89 jest dodatni.
Prawidłowo sporządzony bilans, to musi wyjść na 0.

>Ja uważam, że jest zdecydowanie ujemny
Tak może być tylko w ograniczonej wiarą propagandowej ideologii.

>i podałem trzy argumenty:

1) Skoro PRL był taki dobry, to dlaczego zbankrutował?

2) Co jest warte szczęście czy godziwy poziom życia, jeżeli został dokonany na kredyt, którego nie były w stanie spłacić następne pokolenia, i dzięki pomocy otrzymywanej z zewnątrz? Taką pomocą było zaopatrzenie Polski w tanią ropę i gaz z ZSRR, rodzajem pomocy była klauzula najwyższego uprzywilejowania w stosunkach z USA, pozwalająca Polsce na preferencyjny zakup zboża - bo nasz kraj nie był w stanie sam siebie wyżywić, i to nawet w czasach największej ekonomicznej "prosperity" (w czasach Gierka importowaliśmy zboże za setki milionów dolarów).

3) Przemysł PRL-owski - zgodnie z anachroniczną doktryną marksistowską rozwijano głównie przemysł ciężki - doprowadził do katastrofy ekologicznej. Polskich rzek do dzisiaj nie udało się doprowadzić do stanu czystości.

Ten propagandowy bełkot ma być potraktowany jako merytoryczne argumenty? Powodów bankructwa było bardzo wiele i o nich tu wielokrotnie pisałem, ale odbijając propagandowo piłeczkę wystarczy to: abelikain.(*)/victory-czyli-zwyciestwo.html

Spłacanie przez następne pokolenia jest opisane dokładnie tu: www.nowakrytyka.pl/spip.php?article454

Tylko zaślepiony idiota może uważać, że forma przemysłu była zapisana w doktrynie, to tak jakby przemysł precyzyjny zapisany był w religii katolickiej.

>>>>PRL miał swoje złe i dobre strony, a przyczyny jego bankructwa są bardzo złożone.
> Przecież nikt tego nie kwestionuje.
Niektórzy tylko udają idiotów lub rżną głupa.

>Chodzi o (rzekomo) dodatni bilans PRL-u.
I nie rozumieją co plotą, ale za to plotą uparcie. Możemy tu mówić o jakimś ogólnym rachunku wyników i strat ,
choć gospodarka narodowa to rzecz dużo bardziej skomplikowana niż firma. Nie będąc zacietrzewionym głupcem, biorąc pod uwagę dorobek II RP zniszczenia wojenne jak i to, że to nie my wygraliśmy tą wojnę i to nie my byliśmy głównymi rozgrywającymi przy nowym podziale Europy, to "rachunek wyników" był zdecydowanie dodatni:
www.racjon(*)m.php/z,0/d,2/s,597152#w597442

>>>>Według mnie w uproszczeniu podstawową przyczyną było podporządkowanie na siłę całej praktyki życia, wydumanej przez kierownictwa partii, ideologii.
> A kto kazał kierownictwu partii "wydumać ideologię"?
A kto każe Panu w idiotyczną ideologię katolicką wierzyć. Podejrzewam, że więcej racjonalności stało za ich dumaniami niż za Pańskimi.

>Czy była to ideologia wydumana przez kierownictwo, czy może raczej obecna już w gotowej postaci w pismach Pańskiego guru ekonomicznego, tzn. Marksa?
Czy wyznawana przez Szanownego Pana ideologia jest wydumana osobiście, czy przejęta już w gotowej postaci od Pańskich guru. (Ja nie uznaję żadnych guru i żadnych ideologii. Stać mnie na wypracowanie sobie swojej własnej, tylko w Pańskim mocno ograniczonym przez wiarę umyśle istnieje konieczność wpierania innym własnych projekcji.)

>Zaraz okaże się, że socjalizm jako ustrój był dobry, tylko ludzie ("kierownictwo partii"), którzy go wcielali, byli źli.
A gdzie zrealizowany został ten "socjalizm", o ile ja wiem to nigdy i nigdzie go nie było. Choć w Związku Radzieckim, go zadekretowano, a polski ustrój nazywano "realnym socjalizmem". Pan na każdy temat lubi sobie popieprzyć głupoty, szkoda tylko, że za tym żadna choćby i minimalna wiedza nie stoi. Ot parę hasełek propagandowych z pogranicza ideologii PiS-u i Radia Maryja.

>>>>Dlatego z niepokojem patrzę na to co dzieje się we współczesnej Polsce. Ustrój się zmienił, ale wciskanie ideologicznego kitu i próby podporządkowania jemu całokształtu życia, pozostały na podobnym poziomie. Mieszankę katolicyzmu z neoliberalizmem uważam za równie głupią i szkodliwą dla kraju ideologię, jak słusznie miniony "realny socjalizm".
> W Polsce nie ma żadnego neoliberalizmu.
Nawet nie chce mi się z tym bełkotem wynikającym tylko z nienawiści wobec wszystkich inaczej myślących, a nie opartym na jakiejkolwiek wiedzy społeczno-ekonomicznej dyskutować. No, bo i o czym, że nienawidzicie wszystkich mądrzejszych od siebie. Że wszystkich chcecie zapędzić do stada prokatolickich baranów. Przecież każdy racjonalnie myślący człowiek może sam to dostrzec. Już dawno dostrzegłem, że Panom nie ma sensu czegokolwiek tłumaczyć, gdyż Wy i tak wszystko wiecie lepiej. Natomiast ja ciągle uważam, iż nikt nas nie jest w stanie bardziej skompromitować niż uczynimy to sami.

@@@
.

#99
05-06-2014 14:26
 Ocena 3 na 3
Maldoror XXIII (2480 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi KORUND
>>Z kraju, który jest w miarę dobrze zarządzany ludzie nie uciekają milionami, by nie głodować.
>-Nikt nie wyjeżdża z powodu głodowania, tylko z chęci zarobienia na złożenie firmy, kupienie czy wybudowanie mieszkania, samochodu itd. Na polepszenie sobie warunków życiowych, bo dziś już nie wystarcza to co za PRL-u. Ludzie maja większe wymagania i przywykli do lepszego życia, o czym natychmiast by się przekonali, gdyby miniony system choć na chwilę powrócił.
>

natemat.pl(*)kraju-zyja-dwa-miliony-ubogich

Telewizja skutecznie Cię zmanipulowała. Bieda się w Polsce nie afiszuje, bo neoliberalny dyskurs publiczny wmówił skutecznie tym ludziom poczucie winy.

br

#100
05-06-2014 15:33
 Ocena 3 na 3
KORUND (4922 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Maldoror XXIII
>Telewizja skutecznie Cię zmanipulowała. Bieda się w Polsce nie afiszuje, bo neoliberalny dyskurs publiczny wmówił skutecznie tym ludziom poczucie winy.

-Pamiętam jak potrafi manipulować telewizja. Szczególnie gdy nadaje tylko jeden, jedynie słuszny program. Nie żyję w świecie statystycznym, ani telewizyjnym tylko realnym. Inaczej wygląda nawet dzisiejsza bieda od dawnej. Tutaj każdego człowieka, który znalazł się w trudnej sytuacji zaliczaj do biednych. Często powoduje to zlepek różnych nieszczęść, śmierci bliskich, choroby, zadłużenie, kredyty, czy zwykły brak zainteresowania ze strony otoczenia, bo środki na pomoc by się znalazły. I co o nich wiemy? Czy ta bieda to wprost brak chleba? Kto jest temu winien? Wielu bezrobotnych pałą do roboty by nie wygonił. W sezonie letnim plantatorzy nawet nie mogą zebrać truskawek bo brak rąk do pracy. Podobnie jak niektórzy bezdomni, życie w romskim stylu im odpowiada i nie chcą nawet spać w noclegowniach. Taki margines biedy można znaleźć nawet w USA. A masz dane, ile tego było w ZSRR, czy innych demoludach?

#101
05-06-2014 16:02
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Maldoror XXIII
.
natemat.pl(*)kraju-zyja-dwa-miliony-ubogich
>Telewizja skutecznie Cię zmanipulowała. Bieda się w Polsce nie afiszuje, bo neoliberalny dyskurs publiczny wmówił skutecznie tym ludziom poczucie winy.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,521761
pl.wikipedia.org/wiki/Elżbieta_Tarkowska
www.isppan.waw.pl/ksiegarnia/jarosz_notka.htm

Nie wszyscy jednak są wierzący.
Racjonaliści myślą samodzielnie.

@@@
.

#102
05-06-2014 16:09
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi szarley
.
Nie do końca zgadzam się z Pańskimi poglądami i opiniami (choć w sporej części tak), ale jednego jestem pewien, że dyskusja pomiędzy nami byłaby merytoryczną i używalibyśmy racjonalnych argumentów.
Nie podważalibyśmy faktów - co najwyżej różnie je interpretowali.

Pozdrawiam serdecznie.

@@@
.

#103
05-06-2014 16:12
 Ocena 3 na 3
farmer (22440 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Maldoror XXIII
>>>Z kraju, który jest w miarę dobrze zarządzany ludzie nie uciekają milionami, by nie głodować.
>>-Nikt nie wyjeżdża z powodu głodowania, tylko z chęci zarobienia na złożenie firmy, kupienie czy wybudowanie mieszkania, samochodu itd. Na polepszenie sobie warunków życiowych, bo dziś już nie wystarcza to co za PRL-u. Ludzie maja większe wymagania i przywykli do lepszego życia, o czym natychmiast by się przekonali, gdyby miniony system choć na chwilę powrócił.
>>
>natemat.pl(*)kraju-zyja-dwa-miliony-ubogich
>Telewizja skutecznie Cię zmanipulowała. Bieda się w Polsce nie afiszuje, bo neoliberalny dyskurs publiczny wmówił skutecznie tym ludziom poczucie winy.

Nie ma biedy, ludzie wyjechali podwyższyć sobie poziom życia zapieprzając po magazynach i fabrykach europy, podcierając tyłki emerytom włoskim po to by kupić sobie potem w kraju butelkę dobrego wina do obiadu.

Te komisy samochodowe w każdej wsi i każdym mieście z z autami po kilka tysięcy to chyba się ich tyle narobiło bo ludzie się tego pozbyli kupując nowe z salonu. A to wszystko z polepszenia warunków życia.


Większe wymagania ludzi spowodowały masowe powstawanie sklepów z używanymi ciuchami po kilka zł. Sam ostatnio kupiłem sobie tam koszulę za 1,5 zł. Czuję się jak rasowy europejczyk nosząc koszulę ze śmietnika z Anglii.



#104
05-06-2014 16:53
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi KORUND

>-Pamiętam jak potrafi manipulować telewizja.
Tylko Pan pamięta, a teraz to już Pan nie ogląda? To niech Pan uwierzy mi na słowo, że w poziomie manipulacji osiągnęliśmy już światowy poziom. Zamiast zapyziałego PRL-owskiego, trochę podniesionego przez Szczepańskiego
i Radzieckie kolorowe telewizory.

>Szczególnie gdy nadaje tylko jeden, jedynie słuszny program.
A czy jak jest 100 słusznych programów, to manipulacji jest 1/100, czy 100 krotnie więcej.

>Inaczej wygląda nawet dzisiejsza bieda od dawnej.
Polecam "Teorię klasy próżniaczej" - tu recenzja: www.racjon(*)/q,Stary.prozniak.z.baedekerem
Oczywiście, że bieda w kolorowym telewizorze wygląda barwniej.

>Wielu bezrobotnych pałą do roboty by nie wygonił.
Tak, a wielu kapitalistów zamiast godnie zapłacić wolałaby pałą do roboty zapędzić.
Biznes to biznes i umowy muszą się opłacić obu stronom. Widocznie wielu bezrobotnym taka praca za taką pracę
się nie opłaci.

>W sezonie letnim plantatorzy nawet nie mogą zebrać truskawek bo brak rąk do pracy.
A może Pan w ramach doświadczeń pozbierałby choć przez jeden dzień te truskawki, choć krzyż to tak naprawdę
zaczyna napierda...ć na dzień trzeci.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale człowieczeństwo to wymaga spojrzenia z trochę szerszej perspektywy
i to co mnie najbardziej w Polsce dziwi, to inteligencja głosująca na PiS i biedota głosująca na PO, ale Polska to już
taki dziwny kraj: www.racjon(*).zwierciadle.globalnych.bredni

Pozdrawiam.

@@@
.

#105
05-06-2014 20:04
 Ocena 4 na 4
Anna Salman (16360 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Elasp
> Wystarczy rozważyć przykład objętej embargiem Kuby oraz sankcje Reagana względem Polski, aby docenić klauzulę najwyższego uprzywilejowania, która okazuje się tyleż narzędziem ekonomicznym, co politycznym.
Innymi słowy mam docenić bandziora za to, że przestał okładać mnie bejsbolem - taka sama logika.
A stosowanie dumpingu ma na celu wykończenie gospodarcze kraju odbiorcy, a nie pomoc. To też narzędzie polityki.
> Za chwilę powie Pani, że ulokowanie Nowej Huty tuż obok Krakowa było zgodne z tendencjami światowymi. ...
Zawiódł cie dar dar jasnowidzenia, bo tak nie uważam. Ale - wolna wola - możesz sobie dyskutować z własnymi przekonaniami na temat moich przekonań. Tylko nie zajmujmy miejsca na forum.
Przewaga handlu i usług w gospodarce to tendencje późniejsze - lata 70-te. Do tego czasu dominował przemysł ciężki, inaczej pani Thatcher nie miałaby czego likwidować.
Nie neguję, że u nas dokładano do tego ideologię, ale i tak priorytetem było uprzemysłowienie kraju, bo byliśmy zapóźnieni gospodarczo.
>>A w jakim okresie historycznym życie ludzkie w Polsce było "wiele warte"? Zresztą takie same standardy obowiązywały wszędzie, obecnie też w wielu krajach.
> To nie jest żaden argument. ...
W takim razie twoja wcześniejsza wypowiedź też nie była argumentem. A jeśli miała być, to daj przykład, jak podniesiono w ostatnich latach standardy BHP.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365