Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rozliczenie 25-lecia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
03-06-2014 00:29Mariusz Agnosiewicz (moderator)Rozliczenie 25-lecia
Ocena 7 na 7
Stowarzyszenie Klub Pojednanie w załączeniu przesyła jubileuszowy materiał pn. Rozliczenie 25-lecia.
Redakcja przedkłada do wiadomości / pod dyskusję

Cytat:
Toruń, 4 czerwca 2014 r.

Klub Pojednanie

Do Władz Państwowych i środowisk opiniotwórczych

Rozliczenie 25-lecia

Mija 25 lat od dnia, w którym miała się oczyścić i odrodzić Polska sprawiedliwa, solidarna, etyczna, przyjazna ludziom i sąsiadom. Obie skonfliktowane strony, socjalistyczna i solidarnościowa - przynajmniej ich szerokie masy - wierzyły, że jest to możliwe, że da się zrealizować porozumienie i współpracę, co przełożyło się w więcej niż umiarkowane poparcie dla Okrągłego Stołu, mimo że symptomy choroby przyszłego państwa i społeczeństwa były już widoczne, za fasadą słów o demokracji i gospodarce rynkowej kryła się pazerność, przewrotność i kłamstwo.

Ludzie Drugiej Solidarności przejmując władzę od realnego Socjalizmu stworzyli państwo klasowe ze wszystkimi jego wynaturzeniami. Momentalnie, z dnia na dzień zdradzono i zniszczono idee i etos Socjalizmu i Solidarności stojące na przeszkodzie w realizacji kapitalistycznych i nacjonalistycznych wizji.

Zakwestionowano pół wieku współpracy i życia w przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Rozgrabiono majątek narodowy Polski Ludowej za bon 20. złotowy, zlikwidowano własność wspólną, odrzucono sprawiedliwość społeczną, zniszczono przemysł, skradziono wartość dodatkową, stworzono antagonistyczne klasy społeczne, rozbito jedność narodową, sklerykalizowano państwo, powołano darwinowską etykę kapitalizmu i nacjonalizmu, porzucono odpowiedzialność państwa za gospodarkę i egzystencję w myśl nakazów: "pierwszy milion trzeba ukraść", oraz: od dzisiaj radźcie sobie sami a jeśli nie potraficie - idźcie na śmietnik. Uznając się za półbogów przyznano sobie prawo do orzekania kto jest zbawiony - kto potępiony, stosując współczesną inkwizycję czyli lustrację i dekomunizację, jątrząc, skłócając i niszcząc ludzi, tworząc mity i fałszywe legendy dla zaspokojenia metafizycznej nienawiści i infantylnej megalomanii. Legły w gruzach wszelkie normy i zasady etyczne, zdrada państwa stała się cnotą, grabież majątku nobilitacją. Kuklińscy, żołnierze wyklęci (a może bandyci), fałszywi nauczyciele i złodzieje stanęli na piedestałach.

Aby nie dopuścić do władzy klasy robotniczej i szerokich rzesz społeczeństwa zlikwidowano Pierwszą Solidarność i powołano nieprawą Drugą "S" opanowaną przez wtajemniczonych. Dla legitymizacji nowej władzy stworzono faszystowski IPN - Instytut Polskiej Nienawiści, który poprzez zrównanie komunizmu, socjalizmu i Polski Ludowej z nazizmem poniżył, oczernił i zbezcześcił znaczną część Polaków odsuwając ich od wpływu na losy kraju. Doprowadziło to do narodowej paranoi, wzajemnej nienawiści, skłócenia każdego z każdym, agresji i odwetu. Czego odbiciem stała się katastrofa smoleńska i późniejszy obłęd.

Dla odwrócenia uwagi od złego zarządzania państwem i ogólnej frustracji, a w szczególności od wielkiego bezrobocia, niesprawiedliwości społecznej, przywilejów dla tzw. klasy średniej, ogromnej emigracji i wszechobecnej przewrotności skierowano niezadowolenie społeczne na wygodnego kozła ofiarnego jakim od roku 1989 stał się antykomunizm i rusofobia (zastępujące antysemityzm), poprzez permanentne podtrzymywanie nienawiści do Rosji i Rosjan co osiągnęło kulminację w poparciu dla faszystów i nacjonalistów na Majdanie i Ukrainie.

Polska i Polacy rozmywają się i nikną w kapitalistycznym świecie, w którym góruje indywidualizm, egoizm, interes klasowy, ekshibicjonizm i demoralizacja prowadzące do zatomizowania, wykorzenienia i zatraty wartości humanistycznych, prócz wzrostu tożsamości nacjonalistycznej o cechach klerykalnych.

Stowarzyszenie Klub Pojednanie stwierdza, że 25 lat temu Polska wkroczyła na drogę regresu, i choć chwilowo mamy złudne poczucie powodzenia to czekają nas jeszcze ciężkie chwile.

Za Stowarzyszenie Klub Pojednanie
/-/ Jerzy Smaliński /-/ Zbigniew Poraziński /-/ Marek Berak
/-/ Marian Krogulec /-/ Dorota Łukasik /-/ Tadeusz Olszewski
oraz 63 sygnatariuszy Listu


W podobnym klimacie zdanie z prawej strony:

Cytat:
Demokracja w kraju jest tłamszona, a społeczeństwo jest zmanipulowane - mówił socjolog prof. Piotr Gliński. Profesor Piotr Gliński krytycznie ocenił 25-lecie zmian ustrojowych w Polsce. "25 lat III RP to historia zdrady elit" - mówił na Uniwersytecie Warszawskim. Dodał, że demokracja w kraju jest tłamszona, a społeczeństwo jest zmanipulowane. Wskazał, że jest to skutek działalności mediów i "chętnie poddających się temu" polityków.

www.stefcz(*)storia-zdrady-elit,10786155684

Cytat:
Dominik Feliks, młody człowiek, który wziął udział w organizowanym przez Sejm dniu dziecka, wytknął antyobywatelski charakter III RP. "Pragnę Wam powiedzieć, że cały ten projekt - Sejm Dzieci i Młodzieży, jak i ta uchwała, nad którą dziś debatujemy - to zwykła szopka zorganizowana przez rządzących" - zaczął swoje przemówienie Feliks. Jego słowa spotkały się z oklaskami. Feliks kontynuował. "Próbuje się nam wmówić, że możemy mieć jakiś wpływ na nasz kraj. A tak naprawdę nic nie możemy zmienić. W ciągu 25 lat tu do Sejmu zostało złożonych kilkadziesiąt wniosków obywatelskich. Każdy z osobna poparło minimum pół miliona Polaków. Prawie wszystkie te inicjatywy zostały odrzucone jedną ręką przez siedzących tu na co dzień posłów. Naszą jedyną możliwością wyboru jest wybranie sobie raz na pięć lat pana, który będzie nam coś ograniczał, będzie nam coś nakazywał, który będzie nam mówił, jak mamy żyć" - tłumaczył młody "poseł". Odniósł się do tez, jakie słyszy w wypowiedziach polityków. "Często słyszę, że 25 lat demokracji, to 25 lat wolności. Otóż nie. Chciałbym wam powiedzieć, że demokracja nie równa się wolność. Obecnie mamy demokrację, a nie mamy prawdziwej wolności.

www.stefcz(*)rawdziwej-wolnosci,10788186636
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
#46
03-06-2014 20:54
 Ocena 2 na 2
szarley (54906 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi farmer
>To chyba Twoja branża?
>www.baltic(*).com/pl/inwestycja/inwestycja/
>.......Budowa zakładu jest prowadzona w ramach projektu pt. " Wdrożenie wynalazku w zakresie wytwarzania lekkich proppantów ceramicznych" realizowanego w ramach...

Na pograniczu , ale nadal nie wiem co chcesz udowodnić

> produkcja prosta - wytworzenie produktów gotowych odbywa się w toku jednego nieprzerwanego procesu technologicznego (np. wytwarzanie energii elektrycznej)
> produkcja złożona - proces wytwórczy ze względów technicznych podzielony jest na następujące po sobie fazy (zwykle odpowiadające rodzajom obróbki); powstałe w ten sposób elementy łączone są ze sobą w fazie montażu
>Mam pytanie prąd będziesz produkował czy montował?

A jakie to ma znaczenie?
Kryterium produkcja prosta /złożona w Twoim wywodzie , mam wrażenie że podporządkowuje kryteria podziału emocjom
prosta - zła
złożona - dobra
(ładnie brzmi)
albo
wytwórnia - dobra
montownia - zła

Wolałbym się oprzeć na innych kryteriach podziału
produkcja rentowna/nierentowna
prespektywiczna/nieperspektywiczna
wymagająca zaangażownia umysłowego/wymagająca wyłącznie siły mięśni
dająca pracę/nie dająca pracy

Niemiecka fabryka samochodów ma w Poznaniu montownię czeskich części
Montownia jest w Polsce
To dobrze dla Polski czy źle?
Inna niemiecka firma kupuje w Polsce 90 % części do maszyny, w Chinach 9,9%, w Niemczech produkuje swój znaczek firmowy i montuje to.
Montownia jest w Niemczech
To dobrze czy źle?

farmer (22440 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi szarley
>>To chyba Twoja branża?
>>www.baltic(*).com/pl/inwestycja/inwestycja/
>>.......Budowa zakładu jest prowadzona w ramach projektu pt. " Wdrożenie wynalazku w zakresie wytwarzania lekkich proppantów ceramicznych" realizowanego w ramach...
>Na pograniczu , ale nadal nie wiem co chcesz udowodnić

Udowodnić...rozmawiam o cyklu w którym wdrożenie jest etapem produkcji. Coś czego montownia nie robi bo jej ZAKRES działania to złożyć to do kupy za przeproszeniem.

>A jakie to ma znaczenie?
>Kryterium produkcja prosta /złożona w Twoim wywodzie , mam wrażenie że podporządkowuje >kryteria podziału emocjom
>prosta - zła
>złożona - dobra

Proszę Cię....

>To dobrze czy źle?

Ale co? To że zakład ma montownię? To chyba oczywiste jest to cyklem produkcji.
Ale o czym Ty chcesz rozmawiać bo zdaję się że rozmawiamy o tym:

>Każda produkcja jest w jakimś stopniu montażem. W Tarnowskich Górach na Śląsku jest np specjalistyczna firma produkująca urządzenia dla górnictwa Od połowy lat 70-tych produkuje obudowy, do ich montażu wytwarza niektóre podzespoły u siebie, inne kupuje. Jest wg Ciebie zakładem produkcyjnym czy montownią

a uciekasz z tematem:
>Montownia jest w Polsce
>To dobrze dla Polski czy źle?

Montownia montuje to dobrze i tyle jeśli o to chodzi.

#48
03-06-2014 21:21
 Ocena 2 na 2
niestadny (2492 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi ollikm

>Wartość eksportu w mld USD.
W milionach, nie w miliardach USD.

stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#49
03-06-2014 21:40
 Ocena 4 na 4
niestadny (2492 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia

Mają rację i tyle. Dzisiejsza Polska jawi mi się jako państwo zmierzające ku systemowi totalitarnemu. Według mnie w PRL-u lat siedemdziesiątych szeroko rozumiana wolność stała na o niebo wyższym poziomie niż obecnie.


stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#50
03-06-2014 22:43
 Ocena 2 na 4
KORUND (4922 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi farmer
>No fakt....poprawiło się. 3 miliony ludzi na te gwoździe zapiernicza w Anglii albo wisi na kredycie obnosząc się ze swoim bogactwem.
-Gwoździe teraz robią w mojej wsi. Tak zwyczajnie, bez wytycznych miłościwie panujących sekretarzy. Nie trzeba nawet talonu, karki, żadnej pieczątki, znajomości, ani legitymacji kombatanckiej. Bierz ile chcesz, im więcej tym bardziej ucieszysz producenta. A te 3 miliony to prawdopodobnie na siebie robią. A gdyby za PRL-u otworzono granice, to pewnie 30 milionów by wyjechało.

>>....Nie obchodzi mnie Gierek...
>A powinien bo to na jego inwestycje rzucił się kapitał dzięki czemu dziś w tym kraju jest jaka taka robota i pieniądze na gwoździe.....

-???To był kapitalistą? Takie bezmyślne rzucanie kapitałem, przez ekonomicznego ignoranta to cholerne ryzyko, może się nie udać i klapa, bankructwo. Czyż nie tak w sumie było? Nie mam pojęcia jak sobie reszta świata, a szczególnie Europy Wschodniej poradziła bez Gierka? A może sobie nie poradziła i tam jest gorzej niż u nas? Niemożliwe, przecież u nas jest najgorzej....?

#51
03-06-2014 23:27
 Ocena 4 na 6
kogut59 (3090 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Piękny Lolo
>Polska została planowo z naukową konsekwencją oczyszczona z infrastruktury przemysłowej i zaplecza naukowo-technicznego, aby precyzyjny plan uczynienia z Polski kolonii światowego kapitału mógł zostać zrealizowany.
Stan infrastruktury przemysłowej i zaplecza naukowo-technicznego można sobie przypomnieć z statystyk, rankingów i pozycji Polski w każdej dziedzinie i branży. Wyjechałem za granice w 1987 wiec moglem wtedy porównać zachodnio- Europejskie zaplecze naukowo-techniczne oraz infrastrukturę przemysłową. Kupienie buta w Polsce było wtedy problemem wiec świadczyło o potędze polskiej myśli technicznej i infrastrukturze przemysłowej.
>>Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy i to, co ważne, to jak będzie wyglądało jutro - dokąd zmierzamy. Czy ktoś jest w stanie przedstawić spójną, korzystną dla większości i realistyczną koncepcję zmian?
Polska dokonała skoku po 1989 roku i skręciła tylko stopę cieszmy się ze nie złamała nogi Balcerowicz był ekonomista wiec zrobił to na czym się znal. Polskie elity polityczne i społeczeństwo nie zadbały o jednoczesne reformy społeczne i te deficyty są obecnie widoczne i odczuwalne.
>Jest taki ktoś. Jam jest w stanie przedstawić najbardziej realistyczną dla większości Polaków koncepcję jeszcze bardziej lepszych zmian.
Takimi mogą być tylko Polacy a nie ktoś "idealny" z zewnątrz.
>Teraz, kiedy już jesteśmy kolonią Zachodu nieposiadającą żadnego przemysłu
Polska nie mogla stracić czegoś czego nie posiadała. Przed 1989 struktura przemysłowa Polski była bardziej zbliżona do Europy z początków XX wieku.

>i nie posiadamy banków, czyli finansowych narzędzi potrzebnych dla realizacji jakichkolwiek inwestycji gospodarczych,
Polska przed 1989 również nie posiadała kapitału, obecnie Polski kapitał inwestuje już za granica.

>Musimy wszystkie nasze dzieci wykształcić na niewykwalifikowanych robotników.
Niewykwalifikowani robotnicy nie potrzebują wykształcenia ? czy się mylę.
> Im bardziej taki robotnik nie będzie niczego umiał, tym bardziej będzie potrzebny
W Niemczech poszukiwanych jest dziesiątki tysięcy właśnie wykształconych tzw. robotników. Ofert pracy dla sprzątaczek jest niewiele.
www.dw.de/(*)C4…gle-potrzebni/av-17339615
www.dw.de/(*)-lipsku-i-okolicach/a-17654835

#52
03-06-2014 23:38
 Ocena 3 na 3
farmer (22440 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi KORUND
>>No fakt....poprawiło się. 3 miliony ludzi na te gwoździe zapiernicza w Anglii albo wisi na kredycie obnosząc się ze swoim bogactwem.
>-Gwoździe teraz robią w mojej wsi. Tak zwyczajnie, bez wytycznych miłościwie panujących sekretarzy. A te 3 miliony to prawdopodobnie na siebie robią. A gdyby za PRL-u otworzono granice, to pewnie 30 milionów by wyjechało.


Nie sadzę. Mój ojciec nie wstąpił do partii, pracował na zakładzie który w szczytowym momencie zatrudniał jakieś 40 tyś ludzi . Miał propozycje wyjazdu do stanów ale nie skorzystał. Nie jedliśmy tylko octu. Nie chodziłem głodny.

Nie pamiętam by codziennie przychodził ze łzami w oczach mówiąc nie wiem jak żyć nic nie ma, nie ma jak wiertła kupić.

w 83r kupił malucha na giełdzie i był to jeden z 3 samochodów pod blokiem.

A teraz skoro jest tak super to czemu ci ludzie wyjechali?

>>>....Nie obchodzi mnie Gierek...
>>A powinien bo to na jego inwestycje rzucił się kapitał dzięki czemu dziś w tym kraju jest jaka taka robota i pieniądze na gwoździe.....
>-Nie mam pojęcia jak sobie reszta świata, a szczególnie Europy Wschodniej poradziła bez Gierka? A może sobie nie poradziła i tam jest gorzej niż u nas? Niemożliwe, przecież u nas jest najgorzej....?

Ja piszę o tym że majątek narodowy rozkradziono a nie o tym że było dobrze. O tym że w wolnej Polsce dokonano skoku na kasę.




#53
03-06-2014 23:51
 Ocena 1 na 1
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi kogut59
>Polska nie mogla stracić czegoś czego nie posiadała. Przed 1989 struktura przemysłowa Polski była bardziej zbliżona do Europy z początków XX wieku.

Kłamiesz kogucie, aż kurz z piór się unosi, toż przecie każdy prawdziwy patriota polski wie, że przemysł PRL-owski był potężny, inaczej skąd by się wziął ocet na wszystkich półkach PRL-owskich sklepów. No i ta potęga przemysłowa hut polskich wytapiających stal na puste haki do sklepów mięsnych.
   

#54
04-06-2014 00:19
 Ocena 1 na 1
kogut59 (3090 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Piękny Lolo
>>Polska nie mogla stracić czegoś czego nie posiadała. Przed 1989 struktura przemysłowa Polski była bardziej zbliżona do Europy z początków XX wieku.
>Kłamiesz kogucie, aż kurz z piór się unosi, toż przecie każdy prawdziwy patriota polski wie, że przemysł PRL-owski był potężny, inaczej skąd by się wziął ocet na wszystkich półkach PRL-owskich sklepów. No i ta potęga przemysłowa hut polskich wytapiających stal na puste haki do sklepów mięsnych.
>   


#55
04-06-2014 02:09
 Ocena 6 na 6
Selanos (12869 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
Mój borze zielony, dawno nie słyszałem takiego bełkotu i tyle narzekania. Pewnie, nowy system ma swoje patologie i wypaczenia, a wprowadzali go ludzie którzy nie mieli pojęcia o ekonomii. O tym co po drodze rozkradziono, też można by sporo powiedzieć, ale i tak ten kraj wygląda lepiej niż wcześniej i jest szansa na poprawę.

#56
04-06-2014 08:23
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Piękny Lolo
>Teraz, kiedy już jesteśmy kolonią Zachodu nieposiadającą żadnego przemysłu
Nie? To kto wyprodukował te towary za 100 mld zł?

#57
04-06-2014 08:32
 Ocena 6 na 6
KORUND (4922 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi farmer
>Nie sadzę. Mój ojciec nie wstąpił do partii, pracował na zakładzie który w szczytowym momencie zatrudniał jakieś 40 tyś ludzi . Miał propozycje wyjazdu do stanów ale nie skorzystał. Nie jedliśmy tylko octu. Nie chodziłem głodny.
-A teraz chodzisz głodny? Wiem, że chleb ze smalcem zawsze był, ewentualnie się go samemu upiekło. Nawet ogórka i musztardę dało się zorganizować, tylko po co to porównywać z dzisiejszymi czasami? Kto dzisiaj chodzi głodny? Podobno co trzecie dziecko jest zbyt otyłe, a miliony dorosłych też ciągle się odchudzają.

> A teraz skoro jest tak super to czemu ci ludzie wyjechali?
-Po co używasz tego "super"? Pisałem czemu wyjechali. Ludzie, gdy tylko mogą jadą tam gdzie choćby trochę lepiej, gdzie można zarobić szybciej. Anglicy też jeżdżą zarabiać do Niemiec, a młodym się spieszy. A z Zachodu jeździli ludzie na zarobek do ZSRR? Z RFN może z narażeniem życia przeskakiwali na wschodnią stronę, kopali pod murem? Czy to przypadek, że było odwrotnie? Może do PRL-u przyjeżdżali wyzyskiwani Amerykanie, by poczuć bezpieczeństwo socjalne? Ludzie nogami najlepiej wskazują jaki ustrój im odpowiada.

>Ja piszę o tym że majątek narodowy rozkradziono a nie o tym że było dobrze. O tym że w wolnej Polsce dokonano skoku na kasę.
-Tu potrzeba konkretnych danych nie pogłosek w stylu Macierewicza. O jaką kasę chodzi, kto to zrobił, kim są ONI, czy rzeczywiście było co rozkradać?

#58
04-06-2014 08:38
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi Meretseger
>>Teraz, kiedy już jesteśmy kolonią Zachodu nieposiadającą żadnego przemysłu
>Nie? To kto wyprodukował te towary za 100 mld zł?

Bangladesz Europy.....znany z tego że potrafi oczyścić Zachód z każdego śmiecia jaki tam wyrzucą.

#59
04-06-2014 08:44
 Ocena 10 na 10
Meretseger (61860 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi niestadny
>Według mnie w PRL-u lat siedemdziesiątych szeroko rozumiana wolność stała na o niebo wyższym poziomie niż obecnie.
Mam wrażenie, że żyliśmy w innych "peerelach", bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć "wyższego poziomu wolności" z lat 70, a pełnoletnia wówczas byłam i sklerozy jeszcze nie mam.
Porównajmy kilka obszarów:
1. Działalność gospodarcza
2. Literatura, film, muzyka i ogólnie wszystko, co można nazwać publikacjami
3. Działalność polityczna
4. Działalność społeczna (w sensie związków, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych)
5. Wolności osobiste w zakresie: swobodnego przemieszczania się, gromadzenia i użytkowania dóbr, wypowiedzi, zgromadzeń, kontaktów zagranicznych itd.
No jak Ci to wypada, bo mi akurat wyszło, że chyba zakres wolności jest obecnie ciut większy.

#60
04-06-2014 08:48
 Ocena 5 na 5
KORUND (4922 punktów)Odp: Rozliczenie 25-lecia
W odpowiedzi niestadny
>Mają rację i tyle. Dzisiejsza Polska jawi mi się jako państwo zmierzające ku systemowi totalitarnemu. Według mnie w PRL-u lat siedemdziesiątych szeroko rozumiana wolność stała na o niebo wyższym poziomie niż obecnie.

-Gratulacje, teoria w stylu Macierewicza i innych skrajnych oszołomów, i tych z prawa, i tych z lewa. Doskonały przykład, że oderwanie się od stada nie zabezpiecza przed bezmyślnością.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365