Racjonalista - Strona głównaDo treści
Posłuszeństwo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
25-07-2015 09:55Marco Rolle (419 punktów)
(zablokowany)
Posłuszeństwo
Ocena -6 na 10
Czy uczestnicy tego portalu wyznają posłuszeństwo nauce?
Dwa przykłady:

SŁUCHAJ IZRAELU
Od czego mamy uszy i oczy i rozum – czyli o posłuszeństwie.
1.
Czym jest posłuszeństwo? - Niewolnictwem !
2.
Komu powinniśmy być posłuszni? Religii ,Nauce.
3.
Posłuszeństwo kapłanom i naukowcom – jak zmienia się z wiekiem?
4.
Posłuszeństwo religii ,nauce w małżeństwie. Posłuszeństwo obowiązkom. W pracy.
5.
Co to jest posłuszeństwo ślepe nauce i jaka jest granica pomiędzy nim a
posłuszeństwem zdrowym?
6.
Posłuszeństwo nauce (dogmaty, moralność, etyka seksualna).
7.
Posłuszeństwo a wolność – czy posłuszeństwo nie jest ograniczeniem mojej
wolności.
8.
Posłuszeństwo a wspólnota – czy i jak posłuszeństwo prowadzi do budowania
wspólnoty. (rodzina, społeczeństwo, wspólnota religijna, Kościół


Powiem tak ,przyglądam się temu portalowi,forum od kilku lat.
Dlaczego jesteście niewolnikami?
Dlaczego wyznajecie posłuszeństwo?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>>Czyli dlatego, że jesteś człowiekiem każdy powód podany przez ludzi uznajesz za ważny?
>Różnie. Zależy też, komu sprzyja.
Powody nie sprzyjają, powody "powodują".

>Nie lepiej zatem zmienić dewizę: "natualizować wszystkie domowe psy i koty do ich środowiska z przed kilku / kilkunastu tysiecy lat" na "odebrać 90ciu % ludzi możliwość trzymania ppupilów z powodu mody"?
Nie, wystarczy tych manipulacji na udomowionych osobnikach.

>Przyjemność towarzyszy właściwie każdemu z powodów trzymania psa / kota. Może chodzi Ci o to, by nie dominowała?
Chodzi o to, by nie była powodem.

>Sensowna odpowiedź.
Jak wszystko co piszę.

>Po co zatem wcześniej pytałaś forumowicza próbując stawiać go w roli zwierzaka
Żeby wzbudzić w nim empatię.

>skoro wiesz, że metoda raczej kiepska?
Z czego się bierze Twoje domniemanie, że moja metoda jest kiepska? Czyżbyś pomylił moją metodę ze swoją?

Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

#152
11-08-2015 16:18
 Ocena 1 na 1
e-duch (1053 punktów)Odp: Posłuszeństwo
hej,

>
Myślę, iż warto się zastanowić na komunikatami z zewnątrz i jeśli jedna osoba mówi Panu, żeś Pan pijany to ją Pan zlekceważ, jeśli dwie - zastanów się, a jeśli trzy - idź się położyć? <

Panie Andrzeju
Bardzo się ciesze , że wielu mądrych ludzi nie kierowało się pana przesłaniem
Gdyby słuchali to ziemia nadal byłaby płaska , niewolnictwo byłoby normą , dyskryminacja , agresja , przemoc byłyby normą ... Jak to dobrze , że pana nie słuchali !

Nigdy nie zrezygnuje z kotleta - to wypowiedź fanatyka
A Maryja zawsze dziewica ... ZAWSZE - panie Andrzeju - ZAWSZE
Nigdy panie Andrzeju ... a nawet NIGDY !!!!
To jest wrzask fanatyka
Fanatyk używa takiego języka
ZAWSZE - NIGDY

Nie chodzi o odrzucenie jedzenia mięsa ... ale o uznanie , że zwierzęta nie są mięsem lecz żyjącymi istotami
Pan tego nie chce zrozumieć ponieważ :
Wiara jest wiarą i z nią dyskutować nie można

Pan nie przedstawił żadnych racjonalnych , mądrych , rozsądnych argumentów
Nie przedstawił pan również żadnej racjonalnej krytyki moich poglądów

Czytając pana wypowiedzi stwierdzam , że pan się miota i nie ma pan właściwie żadnego stanowiska . Właściwie to nie ma pan niczego do powiedzenia w tym temacie .
Raz przyznaje mi pan racje a za chwile broni fanatycznego języka używanego przez Napierałe.

Nie wiem też o jakich wrogach pan tu opowiada - może o swoich ?

Ja mówię o tym , że zabijanie milionów wrażliwych istot nie jest bezalternatywnie konieczne

I na tym proszę się skupić i z tym polemizować
To jest punkt wyjścia dla racjonalnej i etycznej dyskusji na temat o którym tu rozmawiamy

pozdrawiam
makuś

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

e-duch (1053 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi Lilly Amina
hej,
W nature ludzką wpisana jest przemoc , gwałt , agresja - po co to zmieniać ?
Po co ?
Po co ?
Po co ?

I nie chodzi o jedzenia mięsa lecz o zabijanie wrażliwych , wysoko rozwiniętych istot
Sądzisz , że nasza cywilizacja się załamie , zniknie poprzez rezygnacje z zabijania wrażliwych istot ?

Widzisz ... właściciele niewolników , rasiści , ludzie prześladujący i dyskryminujący gejów cierpią bardzo kiedy mówi się im , że postępują źle , niewłaściwie , nie etycznie .

Krytyke swego postępowania uznają za odbieranie im podstawowych wolności .

Etyka jest dobrowolnym ograniczeniem swoich potrzeb , pragnień .
Ludzie , którzy uznają , że nic nie ma prawa ich ograniczać są socjopatami , są niebezpieczni i groźni

Należy rozróżnić rzeczy , które są bezalternatywnie konieczne od takich , które takimi nie są .

pozdrawiam
makuś


szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>> jak definiujesz nieważność.
>Jako nieprzydatna, lub mało przydatna w rozwoju, w ogóle w życiu.
No to do sformułowania postulatów von Schonebecka koty w ogóle nie są potrzebne.

>Ja lubię czytywać jej opinie
Szpuluj, szpuluj...

>Do siebie raczej brałbym wskazówki stąd
>www.racjonalista.pl/forum.php/s,671618#w67324
Nie żałuj sobie...

(Choć jestem niemal pewna, że nie tylko mnie, a nie sobie, polecasz te wskazówki, ale i że chodziło Ci o ten post.

Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

#155
11-08-2015 16:56
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi e-duch
.
>I na tym proszę się skupić i z tym polemizować
Nigdy nie zrezygnuje z kotleta - to wypowiedź fanatyka
A Maryja zawsze dziewica ... ZAWSZE - panie Andrzeju - ZAWSZE
Nigdy panie Andrzeju ... a nawet NIGDY !!!!
To jest wrzask fanatyka
Fanatyk używa takiego języka
ZAWSZE - NIGDY

> To jest punkt wyjścia dla racjonalnej i etycznej dyskusji na temat o którym tu rozmawiamy

@@@
.

e-duch (1053 punktów)Odp: Posłuszeństwo
hej,
A może napisze pan o co panu chodzi ?
Z tego co pan zapodał wynika ewentualnie to , że nie ma pan nic do powiedzenia
Zabawa w aluzje , sugestie , podteksty ?
W taką zabawe bawi się Brzostek

Ma pan coś do powiedzenia czy nie ?

Zabijanie milionów wrażliwych istot jest bezalternatywną koniecznością ... czy też nie ?

To pytanie na które inteligentni , kulturalni ludzie powinni umieć odpowiedzieć

pozdrawiam
makuś

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

#157
11-08-2015 18:09
 Ocena 1 na 1
darkside (7775 punktów)
(zablokowany)
Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi e-duch
>W każdym razie dzięki postawie wegetarian i wegan zabija się mniej istot a i hodowle stają się odrobinę bardziej znośne dla hodowanych tam istot.

To już jest zdecydowanie prawda.
A co Ci się tak na ateizm skręciło? Ale tekst jest fajny, to też zdecydowanie mój sposób myślenia, tylko ja bardziej ku ignostycyzmowi ciążę, więc się nie wykłócam z Bezsensownym i Bezpodstawnym, a bardziej z jego gladiatorami. Ale jako poemat jest to ok. Ślepo oddani gladiatorzy, a nawet ci, którzy kombinują jak by tu z poronionej figury stwórczej ulepić cosik bardziej znośnego i na swoja modłę, wywołują we mnie wyłącznie zażenowanie.

#158
11-08-2015 18:43
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi e-duch
.
>A może napisze pan o co panu chodzi ?
Napisałem: www.racjon(*)m.php/s,671618/z,0/d,8#w673101

>Z tego co pan zapodał wynika ewentualnie to , że nie ma pan nic do powiedzenia
>Zabawa w aluzje , sugestie , podteksty ?
>W taką zabawe bawi się Brzostek
>Ma pan coś do powiedzenia czy nie?
Tylko do tych, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem, do tych którzy ledwo pisać potrafią nie mam niczego do powiedzenia.

>Zabijanie milionów wrażliwych istot jest bezalternatywną koniecznością ... czy też nie ?
Najpierw proszę o wyjaśnienie co jest wrażliwa istota, gdyż z trzymanej w klatce kury, to wyrasta tylko ptasi idiota - no niech będzie debil. W internecie przeczytałem: "I nie mówcie mi, ze facet to istota myśląca i wrażliwa!!!" Czy z tego wynika, iż facetów to już spożywać należy?

>To pytanie na które inteligentni, kulturalni ludzie powinni umieć odpowiedzieć
www.racjon(*).php/s,511985/z,0/d,64#w527272
Potrafią, ale u części ludzi wegetarianizm dokonał już nieodwracalnych szkód i niczego - co jest sprzeczne z ich świętą wiarą - nie umieją zrozumieć. Są zupełnie teflonowi i klepią w kółko tylko własne wyznanie wiary.

@@@
.

#159
11-08-2015 18:28
 Ocena 1 na 1
e-duch (1053 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi darkside
hej,
Skręciło mi się ponieważ Bóg jest władcą absolutnym i totalitarnym
I takim samym pragnie być człowiek , który w niego wierzy

Pluralizm , demokracja , równośś , solidarnośś , empatia , współpraca jako porozumienie , kompromis i świadomośś wspólnoty - sprzeciw wobec gwałtu i przemocy , wobec rasiszmu i dyskryminacji , wobec szowinizmu , gatunkizmu...
Inna rzeczpospolita jest możliwa - Janka Sowy !To jest właściwie we wszystkim moje rozumienie istnienia ...
Pozdrawiam serdecznie
Makuś

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

#160
11-08-2015 19:06
 Ocena 3 na 3
darkside (7775 punktów)
(zablokowany)
Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi e-duch
>Inna rzeczpospolita jest możliwa - Janka Sowy !To jest właściwie we wszystkim moje rozumienie istnienia ...

Czasami sprawiasz wrażenie zbyt rozemocjonowanego i takiego, jakby to nazwać... może bez odpowiedniego dystansu. Ale spoko, każdy ma tam jakieś swoje cechy. Tej książki Sowy jeszcze nie dorwałem, ale czytałem o niej wiele artykułów (też wywiadów z samym autorem i innymi osobami). W Klubie Trójki słuchałem audycji z nim, na temat tej właśnie pozycji (pewnie jest do odsłuchania w archiwum), a więc i całego projektu i mam pewne wątpliwości, co do realności/utopijności tego wszystkiego, a i chyba zbyt wiele jest tam kwestii zbyt ogólnie potraktowanych. No, ale chyba będą się musiał z tym w końcu zapoznać. Zachęciłeś mnie, chociaż ten "gatunkizm" widzę u ciebie zbyt radykalnym. Napiszę, jakie jest moje stanowisko w tej kwestii.
Czyli takie, by nieustannie kształtować głęboką wrażliwość i szacunek do innych zwierząt, a reszta z czasem sama przyjdzie (ewentualnie, bo może ludzie nie porzucą jedzenia mięsa nigdy). Może to będzie powszechne, systemowe, trudno powiedzieć, ale najważniejsze w moich oczach jest stwarzanie zwierzętom godziwych warunków życia i nasza empatia. Wtedy samo zadawanie śmierci nie jest już dla mnie czymś bulwersującym, o ile warunki jej zadawania nie są jakieś uwłaczające, a konieczność jedzenia mięsa przez niektórych nieodwołalną, czy zbyt silną przypadłością. Ale to i tak wszystko pójdzie w coraz bardziej humanitarnym kierunku. Jednak jak dla mnie, wymaga to świadomej, inteligentnej, stopniowej ewolucji, a Ty jesteś w zbyt gorącej wodzie kąpany i zderzasz się ze ścianą/silnym oporem/niechęcią. A w tym temacie trzeba iść spokojnie do przodu, bo to jest tak wplątane w cały system i kulturę, że szybkiego przejścia po prostu nie będzie. Sam stosunek do zwierząt już się radykalnie zmienił na przestrzeni ostatnich lat, choćby w Polsce, bo pamiętam, jak to było kilkadziesiąt lat temu, zwłaszcza na wsi. Na przykładzie karpia można to zobaczyć, bo kiedyś w każdym domu był ktoś od tłuczenia go młotkiem w wigilię, a dziś większość ludzi wzdryga się na samą myśl o takiej czynności.

#161
11-08-2015 19:53
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)Odp: Posłuszeństwo
>Zauważ, że nie tylko nie wiemy czy papudze w niewoli jest lepiej, ale też czy nie jest jej gorzej.
A myślisz, że papuga to wie? Nie może wiedzieć, bo nigdy nie była na wolności. Wszystko pewnie zależy jak by się jej losy tam potoczyły. Mogła by zginąć w jaju zjedzona przez węża, albo się cieszyć długim życiem na gałęzi. Co byś wybrała będąc taką papugą? Ryzyko szybkiej śmierci, czy spokojnej starości w miarę na swobodzie? Zawsze jedzenie i schronienie na czas. Czyż nie po to wymyśliliśmy ubezpieczenia? Średnio ekscytujące życie i ciągła tyrka, za możliwie spokojną starość? Papugi w niewoli nie muszą pracować. Wystarczy, że są.

#162
12-08-2015 01:21
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi finerbijk

>>Zauważ, że nie tylko nie wiemy czy papudze w niewoli jest lepiej, ale też czy nie jest jej gorzej.
>A myślisz, że papuga to wie? Nie może wiedzieć, bo nigdy nie była na wolności.
A gdybyś człowieka od urodzenia trzymał w niewoli oraz nieświadomości, że istnieje wolność, to też byś uważał, że go nie krzywdzisz?

>Mogła by zginąć w jaju zjedzona przez węża, albo się cieszyć długim życiem na gałęzi. Co byś wybrała będąc taką papugą?
W hodowli ta papuga mogłaby zostać usunięta jako wadliwa lub np nadmiarowa sztuka. I dopiero teraz pytanie co bym wybrała. I oczywista odpowiedź.

Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

#163
12-08-2015 07:20
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Posłuszeństwo
>>>Czyli dlatego, że jesteś człowiekiem każdy powód
>> podany przez ludzi uznajesz za ważny?
>> Różnie. Zależy też, komu sprzyja.
> Powody nie sprzyjają, powody "powodują".

Wcześniej. obok "komu" powinienem dodać również "czemu". Ale dobrze. Zależy również, co powoduje. Są setki powodów niezdrowych bardziej, lub mniej tudzież obojętnych.
Powodowanie się obojętnymi w życiu uważam za mało ważne, dużo też zależy od tego co się chce osiągnąć.

>>Nie lepiej zatem zmienić dewizę: "natualizować wszystkie domowe psy i koty do ich środowiska z przed kilku / kilkunastu tysiecy lat" na "odebrać 90ciu % ludzi możliwość trzymania ppupilów z powodu mody"?
>Nie, wystarczy tych manipulacji na udomowionych osobnikach.

Niektóre manipulacje (np. służenie niewidomemu) dobre, a inne mniej?

>>Przyjemność towarzyszy właściwie każdemu z powodów trzymania psa / kota. Może chodzi Ci o to, by nie dominowała?
>Chodzi o to, by nie była powodem.

A co, jeśli pierwszym powodem jest przyjemnosć dla staruszki, a później pies ratuje jej życie np. poprzez sprowadzenie pomocy podczas zawału?

>>Sensowna odpowiedź.
>Jak wszystko co piszę.

O tak

>> Po co zatem wcześniej pytałaś forumowicza
>> próbując stawiać go w roli zwierzaka
> Żeby wzbudzić w nim empatię.

1. To wcześniej nie miał?
2. Hm, akurat wtedy, kiedy Ty chcesz..

>> skoro wiesz, że metoda raczej kiepska?
> Z czego się bierze Twoje domniemanie, że moja metoda
> jest kiepska? Czyżbyś pomylił moją metodę ze swoją?

Sama to określiłaś wcześniej. Ludzka świadoma empatia i ludzkie świadome rozumowanie prowadzi do ludzkiej świadomej empatii i ludzkiego świadomego rozumowania, nie zwierzęcego. Poświęcenie ludzkie jest świadome i to jest kryterium, żadne zwierzę nie ma na to szans i dlatego powinno żyć w swoim naturalnym środkowisku, w którym wyewoluowało, a nie z człowiekiem.

#164
12-08-2015 07:32
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Posłuszeństwo
> do sformułowania postulatów von Schonebecka koty w ogóle nie są potrzebne.

Jak Lou Andreas-Salomé niemieckiemu poecie Rainerowi Maria Rilke?

>>Ja lubię czytywać jej opinie
>Szpuluj, szpuluj...

Staram się.. wyrażać siebie

> Nie żałuj sobie...

O tak, nigdy nie ciągnęło mnie do zbytniej ascezy

>(Choć jestem niemal pewna, że nie tylko
> mnie, a nie sobie, polecasz te wskazówki, ale
> i że chodziło Ci o ten post.

Myślę, że Lily mogła to już kiedyś czytać. Ale nie zawadzi przypomnieć dla obopólnej ludzkiej przyjemnści. Oczywiscie wszystko publicznie i bez żadnej manipulacji. W wolności

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#165
12-08-2015 08:53
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Posłuszeństwo
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>dużo też zależy od tego co się chce osiągnąć
W tym wątku chcemy ustalić jakie postępowanie ludzi wobec zwierząt można uznać za etyczne.

>Niektóre manipulacje (np. służenie niewidomemu) dobre, a inne mniej?
Oczywiście, że tak. Także wobec siebie stosujemy gradację ważności i staramy się nie narażać czyjegoś życia, zdrowia czy wolności dla kaprysu. Ale czasem zachodzi wyższa konieczność, np. obrona kraju czy karanie więzieniem.

>>>Przyjemność towarzyszy właściwie każdemu z powodów trzymania psa / kota. Może chodzi Ci o to, by nie dominowała?
>>Chodzi o to, by nie była powodem.
>A co, jeśli pierwszym powodem jest przyjemnosć dla staruszki, a później pies ratuje jej życie np. poprzez sprowadzenie pomocy podczas zawału?
A to samo, co wtedy, gdy zarzucimy izolowanie przewodów elektrycznych i zdarzy się, że z tego powodu prąd porazi sercowca, który upadając już bez życia tych kabli się chwyci, wskutek czego elektryczny impuls przywróci mu akcję serca. Czyli szczęście w nieszczęściu.

>>> Po co zatem wcześniej pytałaś forumowicza próbując stawiać go w roli zwierzaka
>> Żeby wzbudzić w nim empatię.
>1. To wcześniej nie miał?
Nie, uważał, że zwierzętom wolność nie jest potrzebna, zwłaszcza, jeśli nie mają szansy odczuć jej utraty.

>2. Hm, akurat wtedy, kiedy Ty chcesz..
Zawsze może sobie odczuwać empatię!

>Sama to określiłaś wcześniej. Ludzka świadoma empatia i ludzkie świadome rozumowanie prowadzi do ludzkiej świadomej empatii i ludzkiego świadomego rozumowania, nie zwierzęcego.
Twierdziłam, że empatia prowadzi do empatii? A gdzie?

>Poświęcenie ludzkie jest świadome i to jest kryterium, żadne zwierzę nie ma na to szans i dlatego powinno żyć w swoim naturalnym środkowisku, w którym wyewoluowało, a nie z człowiekiem.
No tak. Przynajmniej co do zasady, bo są wśród nas potrzebujący przewodników niewidomi, a na obiad zwykle trzeba nam mięsa.


Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365