 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-11-2019 15:34 | Wojciech Przytulski (676 punktów) | Ludzka etyka
2 na 2 | Witam Szanownych Forumowiczów. Chciałbym Was zapytać o etykę właściwą dla istot rozumnych. Uważam iż bardzo ważne jest wyjaśnienie tej kwestii, zwłaszcza w obliczu upadku źródła etyki narodów europejskich czyli KRK, którego koniec widać już na horyzoncie i na tym samym horyzoncie widać też wkraczające w jego miejsce dzikie bolszewickie stada. Inna rzecz że wpajanie etyki poprzez wiarę religijną to dosyć zawodny sposób jej nauczania, jak daleki jest on od doskonałości chyba nie trzeba się rozpisywać. Wiadome jest, że fundamenty ludzkiej etyki to: I. Prawda II. Wolność III. Dobro Ja uważam i jestem niemal pewien, że istnieje tylko jedna etyka dla istot rozumnych i wynika ona z właściwości człowieka i świata, w którym żyjemy. A jest ona jednoznaczna niczym prawa fizyki i matematyki. Tyle tylko, że trzeba ją znaleźć. I z tego tematu chciałbym odpytać to forum. 1)Jakie Waszym zdaniem są kolejne po trzech wymienionych fundamentalne wartości, które obowiązywać powinny każdą istotę rozumną? 2)Kiedy człowiek przestaje być istotą rozumną? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Dalej..| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >>>>Zawsze takiego języka używaj jak nie dajesz rady - niemal pewne, że odpuszczę.  > >>> Przepraszam, po co trollujesz? Bawi Cię wyprowadzanie swoich rozmówców z równowagi?> >>Nie żartuj. Jakiej Równowagi.> >Elasp napisał do mnie w obronie twojej równowagi.> >Skoro jednak negujesz, to jest tylko śmieszniej.> >(No ale ty pewnie i tak nic nie rozumiesz.)> A ja do niego o kierowniku zamieszaniaNie ma tu takiego wpisu.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >>> Oznacza to, że znasz prawo kanoniczne, jeżeli wiesz, czego w nim nie ma?> >>W ciemno twierdzę, że nie może ono dopuszczać praktykowania innych wyznań.> > Czyli ksiądz nie może uczestniczyć np. w pogrzebie żydowskim i modlić się po swojemu?> Zapewne może jako zwykły żałobnik.Ale gdyby został poproszony o uroczyste pomodlenie się po modlitwie rabina, to czy pogrzeb będzie katolicki? Czy jeżeli na dodatek słowo wygłosi premier, to będzie to uroczystość państwowa? > > Jeżeli ksiądz będzie modlić się wraz z rabinem na pogrzebie innego rabina, to będzie to pogrzeb katolicki?> Jeżeli ksiądz będzie na tym pogrzebie odprawiał nabożeństwo, to oczywiście, że tak. Skąd ta oczywistość? To, że coś wydaje Ci się oczywiste, nie jest żadnym argumentem. Podaj odpowiedni przepis kodeksu prawa kanonicznego. > >Msza św. pogrzebowa jest dowodem, że pogrzeb był katolicki.> Nie, takim dowodem jest już sam ksiądz katolicki celebrujący pogrzeb. Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Podaj odpowiedni przepis prawa kanonicznego. Dlaczego wygłaszasz tyle twierdzeń bez dowodu? > >>I w ogóle przypominam, że z nas dwojga to ja tu jestem od twierdzenia, że ważność religijnych obrzędów jest li tylko umowna.> >Nie ma znaczenia co twierdzisz> Napisałam tu, że coś twierdzę? Ja też nie mówię, że coś twierdzisz. Mówię: jeżeli coś twierdzisz, to nie ma to znaczenia, bo ważne są dowody. > >ważne, co jesteś w stanie udowodnić.> Że księża na pogrzebach ateistów bywają. O tym chyba wie każdy. Chodziło o to, czy Kościół chowa ateistów. Ty twierdziłaś, że tak, ale nie byłaś w stanie podać żadnego przykładu. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Nawet jeśli lubisz takie słownictwo, to na mnie nie licz. Liczę na to, że przestaniesz trollować, bo w ten sposób tylko psujesz to forum. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >Nawet jeśli lubisz takie słownictwo, to na mnie nie licz.> Liczę na to, że przestaniesz trollować, bo w ten sposób tylko psujesz to forum.Jeśli krytyka zwracania się do mnie zwrotem "wpierdalać się" jest wg Ciebie psuciem forum, to apeluję abyś pozapieradalał na rzecz naprawy tegoż.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Ale gdyby został poproszony o uroczyste pomodlenie się po modlitwie rabina, to czy pogrzeb będzie katolicki?Linkowałam przypadek, gdy ksiądz został poproszony o uroczyste pomodlenie się na pogrzebie poniekąd ateistki, i okazało się, że księża takich próśb nie chcą spełniać. > >> Jeżeli ksiądz będzie modlić się wraz z rabinem na pogrzebie innego rabina, to będzie to pogrzeb katolicki?> >Jeżeli ksiądz będzie na tym pogrzebie odprawiał nabożeństwo, to oczywiście, że tak.> Skąd ta oczywistość?Z postawy księży, którzy albo w pogrzebach uczestniczą, albo swojego uczestnictwa odmawiają; modlenia się na pogrzebie niekatolickim nie ma w kościelnej ofercie. W ślad za tą praktyką istnieje podział pogrzebów na te "z księdzem" i te "bez księdza". > Podaj odpowiedni przepis kodeksu prawa kanonicznego.Raczej Ty wykombinuj przepis wg którego nabożeństwo prowadzone przez katolickiego kapłana może nie być katolickie. > >>Msza św. pogrzebowa jest dowodem, że pogrzeb był katolicki.> >Nie, takim dowodem jest już sam ksiądz katolicki celebrujący pogrzeb.> Na jakiej podstawie tak twierdzisz?Bo nikt, Ciebie nie wyłączając, nie twierdzi, że katolicki ksiądz mógłby celebrować pogrzeb niekatolicki.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Jeśli krytyka zwracania się do mnie zwrotem "wpierdalać się" jest wg Ciebie psuciem forum, to apeluję abyś pozapieradalał na rzecz naprawy tegoż. Przecież zebrałaś to, co zasiałaś. Nie pochwalam używania takiego słownictwa, ale jego pojawienie się było wynikiem Twojego trollingu. Skończ więc z trollowaniem. |
| Springus (1174 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >>Wiadome jest, że fundamenty ludzkiej etyki to:> >>I. Prawda> >>II. Wolność> >>III. Dobro> >A czy można wiedzieć skąd jest to wiadome?> Te trzy konstytuują Homo Sapiens jako istotę rozumną, bez nich przybliża się do zwierząt.Można wymienić kolejne, nie jest tak, że tylko te trzy są ważne. Np. miłość, życie ludzkie czy rozwój. > >To źle się dzieje gdy wartości stają się obowiązkiem, powinny być wyborem.> Taaa? "Źle się dzieje" ?! Chciałbyś pan, ażeby przestało obowiązywać n.p. powszechne poszanowanie dla życia ludzkiego, pańskiego na ten przykład?Zbyt pochopnie oceniasz, stąd brak zrozumienia. Chcę jedynie uniknąć zamordyzmu. Dobry wybór dokonuje się przy odpowiednim zrozumieniu, a nie pod przymusem wybranych z góry 3 wartości. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >Jeśli krytyka zwracania się do mnie zwrotem "wpierdalać się" jest wg Ciebie psuciem forum, to apeluję abyś pozapieradalał na rzecz naprawy tegoż.> Przecież zebrałaś to, co zasiałaś.Zacytuj te moje słowa, z których wyrósł kwiatek "wpierdalać", a będę ich unikać.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> > Przecież zebrałaś to, co zasiałaś.> Zacytuj te moje słowa, z których wyrósł kwiatek "wpierdalać", a będę ich unikać. Unikaj głupawych emotikonów i czepiania się słów, a będzie wszystko dobrze. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Unikaj głupawych emotikonówUżywam tylko tych dostępnych w funkcjonalności forum. Jeśli wg Ciebie są głupawe, to może pomyliłeś fora.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > > Unikaj głupawych emotikonów> Używam tylko tych dostępnych w funkcjonalności forum. Jeśli wg Ciebie są głupawe, to może pomyliłeś fora. Nie, forum pomyliło emotikony, bo rzeczywiście są głupawe. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >> Unikaj głupawych emotikonów> >Używam tylko tych dostępnych w funkcjonalności forum. Jeśli wg Ciebie są głupawe, to może pomyliłeś fora.> Nie, forum pomyliło emotikony, bo rzeczywiście są głupawe.Z taką reklamacją to nie do mnie. 
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Z taką reklamacją to nie do mnie. Przecież nie zgłaszam się do Ciebie z reklamacją. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka | |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >>Z taką reklamacją to nie do mnie. > > Przecież nie zgłaszam się do Ciebie z reklamacją.> A jednak i do mnie, i z reklamacją. Tobie zwracałem uwagę Twoje na użycie emotikonów w celu trollingu, którym się nieustannie zajmujesz, a nie na istnienie (takich, a nie innych) emotikonów. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|