 |
Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-07-2014 21:50 | Marcin Mleczek (125 punktów) | Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika
5 na 5 | Bóg biblijny jest sprzeczny sam w sobie i nie może istnieć. Przykłady: 1. Bóg stwarza coś z niczego. Mamy tu jakby logiczną sprzeczność 0+0=1. Czy można stworzyć coś z niczego? 2. Bóg jest wszechwiedzący i od dnia Twojego urodzenia wie czy pójdziesz do nieba czy do piekła. Poza tym daje ci wolną wolę. Jak to możliwe byś miał wolną wolę gdy bóg wie co zrobisz jutro, czy pójdziesz do nieba czy piekła? 3. Bóg jest nieśmiertelny i wszechmogący. Skoro może wszystko to może popełnić samobójstwo ale nie może tego zrobić bo jest nieśmiertelny. Może więc popełnić samobójstwo czy nie? Inne przykłady i wyjaśnienia można znaleźć na filmie youtube (mojego autorstwa): www.youtube.com/watch?v=lw-5M6lgCM8 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej..#286 -1 na 1 maja_majka (32 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > wykorzystać wakacje na powtórzenie podstawowej wiedzy wyniesionej ze szkoły.  Nie wszystko się da zapamiętać. Lubię czytać to forum bo różnych rzeczy można się dowiedzieć. Ja nie wierzyłam pani od religi że istnieją ludze nie wierżący w Pana Boga.. Lol Pani mówiła że to są ludzie ograniczeni którzy do poznania świata używają tylko zmysłów tak jak pies albo koń. Powiedziała też że oni mają argumenty których czasami warto posłuchać i pomyśleć. |
#287 1 na 1 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > Hej Makuś  > >Kochana Majko nie daj się tak strasznie wykorzystywać> Lubię pomagać a Pani od religi jest fajna.> >Pani od religii sama może tu z nami rozmawiać po co wykorzystuje ciebie> Pani napisała że jest zablokowana i nie może rozmawiać.> >Ty masz jakieś własne poglądy czy pani zmusza cię do pisania tych rzeczy ?> Mam poglądy ale one nie są ważne. Ludzie starsi są mądrzejsi.> >Powiedz mi drogie dziecko , ile masz lat ?> Mam prawie 13 lat.> Mój tata ma 35 lat.hej Majko  Daje Ci dużego plusa ! To pięknie , że lubisz pomagać , to jest bardzo wartościowe Myślę , że ten dzisiejszy dzień zostanie długo w twojej pamięci , to pewne jest dla Ciebie dużym wyzwaniem A jednak myślę , że jesteś jeszcze bardzo młodziutka by prowadzić tu na tym forum rozmowy . Są filmy od 16 lat , od 18 i to wcale nie jest takie głupie Do pani nauczycielki : Nie sądzisz , że to dla Majki jest zbyt dużym obciążeniem , odpuść sobie proszę . pozdrawiam makuś
szczególne pozdrowienia dla wegetarian |
#288 2 na 2 | Marcin Mleczek (125 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > >Sam Pan Jezus uzdrawiał ludzi np. z trądem albo sparaliżowanych.>Mógł ich takich nie stwarzać. To mi bohater. Stwarza chorego by go po 30 latach uzdrowić. To tak jakby okraść kogoś i po 30 latach oddać to co się ukradło, a wszyscy uznawali złodzieja za bohatera. Podobnie bóg stwarza chorych by potem ich leczyć? I co jest bohaterem? Pani od religii napisała: > To prawda. Katolicyzm miał ciemne karty w swojej historii.>Nie tylko ciemne karty w historii ale też i DZIŚ wciąż w biblii znajdujemy nakazy do mordowania. Niech chociaż poprawią te haniebne fragmenty z biblii. > Ludzkość się rozwija>Nie wszyscy. > zaś Biblia była napisana w konkretnych czasach.>Ani wczoraj, ani 100 lat temu, ani 1986 lat temu zabijanie dzieci z winy ojców nie było dobre. A takie nakazy mamy w biblii. > To co jest w niej napisane może oznaczać coś innego niż rozumiemy dziś.>Cytat z biblii, nakaz boga: ,,poginą od miecza, dzieci ich będą zmiażdżone, a niewiasty ciężarne rozprute". Twoja Pani od religii znowu perfidnie będzie kręcić, że nie o to chodzi. Szkoda na nią czasu. To tak jakby Ciebie ktoś bił i miałabyś wysłuchiwać, że to dla Ciebie dobre. Nie daj sobie wmówić, że zło jest dobre. ZAWSZE, ZAWSZE, ZAWSZE myśl samodzielnie. Pani od religii znajdzie wymówkę na wszystko. To jest bezsensowna gadka. Jeśli słyszysz, że bóg utopił kiedyś cały świat a potem pani od religii ci mówi, że bóg miał jakiś plan. Nie daj się ogłupić. Nie ma sensu się z nią nawet kłócić. Pomyśl sobie, że nie ma ona pojęcia o tym co mówi. Kolejna rzecz jest taka, że pani od religii ma pieniądze z mówienia o tej religii podczas zajęć. Dodatkowo spędziła zbyt dużo czasu nad studiowaniem religii by teraz to porzucić. Ona się nie zmieni. Co innego by robiła gdyby rzuciła pracę? Nie chce ona się zastanawiać, nie potrafi się zastanawiać, i nigdy nie zrozumie tego. Proszę więc przestań wklejać jej wypowiedzi. Ty natomiast jesteś młoda, jeszcze tak mocno nie zmanipulowana. Szukasz rozwiązań, szukasz prawdy, pytasz się o wiele rzeczy. Bardzo dobrze. Myśl samodzielnie, poznaj prawdę i dobrze sobie ułóż fajne, spokojne życie bez zastraszania wymyślonymi szatanami, i bez narzucania religii. JEŚLI COŚ MASZ Z TEGO ZAPAMIĘTAĆ TO ZAPAMIĘTAJ JEDNO I KIERUJ SIĘ TYM PRZEZ CAŁE ŻYCIE-> JEŚLI NIKOMU NIE SZKODZISZ, A KTOŚ CIEBIE ZMUSZA DO CZEGOŚ - JEST TO ZAWSZE ZŁE. W tym przypadku masz wymyślonego boga który żąda miłości od Ciebie, przymusza Ciebie do miłości, a jeśli go nie pokochasz przygotował piekło pełne tortur. TAKIE ZASTRASZANIE JEST ZŁE, POZA TYM NIE MA PIEKŁA WIĘC SIĘ NIE BÓJ. Piekło możemy mieć na Ziemi jeśli nie będziemy mądrze żyć i to właśnie zależy od nas... Żeby mądrze żyć- czytaj, zastanawiaj się, rozmawiaj z wybranymi, dobrymi ludźmi, i samodzielnie oceniaj czy to co mówią jest dobre. Nie patrz nawet na ich wiek... Mamy zbyt dużo starych idiotów... Jak chcesz możesz też ewentualnie oglądać moje filmiki filozoficzne na youtube  staram się właśnie tam mówić o rzeczach ważnych by poprawić swoje życie. Mam zamiar dodawać tam tego typu filmiki... Życzę Ci, żebyś ułożyła sobie życie na prawdzie, uczciwości, spokojnej rozmowie, bez przemocy, bez strachu. Pamiętaj, masz tylko jedno życie i dlatego musisz je jak najcudowniej spędzić. Mam też ogromną prośbę. Przeczytaj na spokojnie dokładnie, kilka razy co tu napisałem i sama się zastanów co jest dobre a co złe. |
| niestadny (2492 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika |
> Tylko trochę obserwuję ludzi w wydawałoby się racjonalnie myślącym środowisku, ale ewidentne jest dla mnie, że pewny siebie i bystry, nowocześnie ubrany buc przebije się w 90% sytuacji łokciami do przodu i wyprzedzi wielu lepiej merytorycznie przygotowanych skromniutkich intelektualistów.Ewolucja: wygrywają najlepiej przystosowani. Tacy są w polityce i w biznesie. Miejsce outsiderów(marzycieli/idealistów) jest na marginesie albo w Królestwie Niebieskim.
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
| maceox (6766 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > >Tylko trochę obserwuję ludzi w wydawałoby się racjonalnie myślącym środowisku, ale ewidentne jest dla mnie, że pewny siebie i bystry, nowocześnie ubrany buc przebije się w 90% sytuacji łokciami do przodu i wyprzedzi wielu lepiej merytorycznie przygotowanych skromniutkich intelektualistów.> Ewolucja: wygrywają najlepiej przystosowani. Tacy są w polityce i w biznesie.Oczywiście, ale mi właśnie o to chodzi, że bardzo łatwo jest stwierdzić, że nie należy wierzyć, i że nie należy dawać sobie wciskać żdanego kitu. Gorzej, że przy wciskaniu kitu wykorzystywane są właśnie te mechanizmy ewolucyjne lepiej dostosowanego w grupie - np. w polityce i biznesie. |
| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > >znakomita większość obywateli chce żyć w państwie świeckim.> Pani od religii pisze że jest to pana chciejstwo i utopia.Pani od religii tak pierd.... bo naiwnie wierzy, że państwo wyznaniowe to jest to, że ona dalej jest kimś, jest ważną osobistością, rządzi i decyduje jakie święte prawdy opowiada na lekcjach. Tymczasem państwo wyznaniowe to jest takie miejsce, gdzie największe hipokrytyczne h.. zostają urzędnikami decydującymi za innych, gdzie jej dyrektor będzie przedstawicielem państwa wyznaniowego i będzie decydował za nią co jest świętością. Religia państwowa nigdy nie będzie odzwierciedlać jej poglądów. Wiara w Taką Durnotę jest właśnie utopią! > >Państwo świeckie jest dla wszystkich.> Pani od religii napisała że państwo wyznaniowe również, np. Caritas nie pyta o wiarę lecz pomaga w trudnych sytuacjach życiowych.Istnienie Caritasu NIE ma żadnego związku z wyznaniowością państwa. Takie teksty to już poniżej wszelkiego poziomu głupoty katofanatycznej. W Świeckim Państwie NIKT NIGY nie zapyta kogo wyznawcą jest właściciel danej organizacji charytatywnej; natomiast na pewno musi zadać pytanie czy aby np. przy rozdzielaniu przez tę organizację pieniędzy publicznych na zlecenie rządu lub samorządu, warunkiem otrzymania pomocy nie jest uprzednie np. pranie mózgu porcją indoktrynacji religijnej... |
#292 2 na 4 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > >upowszechnianie oświaty> Pani od religii przypomina to co Pan ignoruje w dyskusji lub kompletnie lekceważy.> Upowszechnienie oświaty miało miejsce w średniowieczu i dokonane było przez ośrodki kościelne. Niekiedy we współpracy z władzą królewską np. tak jak to miało miejsce w państwie Franków.Bezpornie każdy z nas wie, że kościół w pewnym momencie historii zmonopolizował szkolnictwo i nikomu nie pozwalał na jakąkolwiek myśl o niekościelnej edukacji. Było to uważane za grzech, zło, szatanizm. Teraz takim głupim dzieciom może wmawiać, że to on upowszechniał oświatę. A głupki łykają jak pelikany ..... |
| Marcin Mleczek (125 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | Maceox napisał: > Ciekawi mnie tu jakie przyczyny decydują o naszym stosunku wobec innych (służalczy lub dominujący) w ramach hierarchii społecznej.>Dlaczego mamy tylko sługów i dominujących? W normalnym małżeństwie nie mamy sług i dominujących. Trzeba zauważyć, że można współpracować i ponosić korzyści. > Zastanawiam się więc, czy mamy tendencję do tego, by słuchać raczej tych, którzy się nam podobają, a niekoniecznie tych, którzy mają merytorycznie rację.>Bardzo trafne spostrzeżenie. Z pewnością można to odnieść do osób wierzących którzy mogą stracić tak wielu rzekomych ,,przyjaciół". Poza tym chęć przypodobania się znajdzie większe odniesienie (chociażby względem osoby atrakcyjnej). Natomiast gdy potrafimy dostrzec konsekwencje czegoś co jest przyjemne wtedy możemy lub nie postępować racjonalnie. > Przy okazji może warto zauważyć, ile razy różni ewangelizujący fideiści nie odpowiadają nam w ogóle na posty. Bardzo często po przyparciu do muru dostrzegam zaprzestanie dyskusji z ich strony, jednak później wyciągają bardzo podobnego królika z kapelusza w innym wątku. Tyle, że zaprzestanie przez nich poszczególnych rozmów jest mniej widoczne od ich ciągłego nadawania w innych rozmowach. Wartoby może o tym pamiętać i np. wskazywać na to przy rozmowie z nimi. Np. kontynuować rozmowę pod warunkiem, że odpowiedzą na poprzedni post w innym wątku.>Jak najbardziej, chociaż dociera się do jakiegoś nikłego procenta osób wierzących albo wątpiących i otwartych. Wielu nie potrafi lub nie chce zrozumieć racjonalnych założeń negujących ideę boga. Przekręcają coś, zmieniają podtemat, nie odpowiadają... Większość wychodzi z założenia- przecież jestem zbyt mądry żeby ktoś mnie ogłupił (np wmawiając, że istnieje bóg), poza tym mam zbyt dużo do stracenia- co z moją egoistyczną potrzebą wiecznego życia w rozkoszy, co ze znajomymi, tylu z nich wierzy, co z rodziną, ślubem z wierzącą, co z dziećmi, tyle w tym ktoś tkwił, i co teraz? Jeśli się sprzeciwię mogę stracić tylu ,,przyjaciół. Jak sobie poradzę? Wymaga to przecież odwagi, samodzielności, a większość osób woli być z kimkowlwiek by mieć poczucie bycia potrzebnym, lub poczucie wspólnoty... Są też osoby które starają się uzasadniać wiarę nauką. Wypisują jakieś rzeczy o fluktuacjach kwantowych i niby łączą pewne naukowe niejasności z isnitniem boga. To tak jakby mówić: spójrzcie nie wiemy dokładnie co się dzieje na płaszczyźnie kwantowej, lub mamy tu pewne naukowe niejasności i dlatego tu musi być bóg. Niemożliwe jest też dokładnie zbadanie wszystkiego na płaszczyźnie fizyki, matematyki, ewolucji by odpowiedzieć na wszystkie niewiadome i słyszymy najczęściej prostą odpowiedź w stylu: ,,widzisz, to bóg". Później dodają jakieś uzasadnienia, że istnieją inne logiki, chociażby na płaszczyźnie kwantowej, że coś nielogicznego nie musi być niesprzeczne bo obowiązuje inna logika, albo my nie możemy tego pojąć... Nie zauważają natomiast, że używają sami logiki która jest nie sprzeczna by CZĘŚCIOWO uzasadniać istnienie rzekomego boga. Co więcej, gdyby takowa nielogiczność istaniła we Wszechświecie wtedy wszystko jest możliwe, nawet to co niemożliwe. Możliwe jest zatem, że 1+1=5. Ogólnie wtedy każdy z matematki musiałby mieć 6, bo czego by ktoś nie napisali może być niby prawdziwe w innym wszechświecie. Np. 2+2 = pomarańczowy. Nauczycielka na to - idealnie, masz 6, ponieważ niby gdzieś we wszechświecie to może być prawda... Oczywiście mamy tu szereg zapętlających się bardzo długich raczej do niczego nie prowadzących argumentów i kontrargumentów które ci ,,naukowo-wierzący" będą zbywać faktem, że nie mamy dokładnych danych na temat Wszechświata i nie potrafimy wszystkiego przewidzieć. Kłopot w tym, że ta historyjka się może nigdy nie skończyć bo nigdy nie poznamy Wszechświata w 100%, i zawsze będzie tłumaczenie, widzisz teraz tego nie wiesz- a ja to wiem, to musi być bóg. > Uważam, że racjonaliści powinni częściej rozmawiać ze sobą, niż z nimi. Trochę naszej winy w tym, że karmimy trolli.>Racja. Trzeba rozwijać dobre argumenty by rozmawiać z osobami które są racjonalne, lub które się nie zaraziły poważnie tym ,,wirusem religii", które nie są tak zmanipulowane. Lepiej przeciwdziałać chorobie niż ją leczyć. Na ,,leczenie" (racjonalizowanie) u większości za późno. Co zrobić? Kłopot w tym, że prawie zawsze nie da się ,,wyleczyć", przekonać innych do tego co racjonalne z uwagi na lata manipulacji oraz powodów o których wspomniałem (jest ich pewnie więcej). Do takich warunków się dostosowali (jak w ewolucji). Jak teraz więc mają (wierzący) żyć w wolnym świecie, bez dyktatora. Jak żyć? Nie wiedzą, bądź nie potrafią się odzwyczaić. Ktoś po latach życia w więzieniu (dyktatorskich rozkazach) nie będzie się czuć dobrze gdy wyjdzie na wolność, będzie bezradny, nieprzydatny, niedostosowany, i najprawdopodobniej będzie chciał wrócić do więzienia. |
| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > Mam prawie 13 lat.> Mój tata ma 35 lat.Niezmiernie bardziej ucieszyłby mnie fakt, gdyby - biorąc pod uwagę, że twój tatuś począł cię w wieku ledwo 21 lat, a twa mamusia musiała być w najlepszym wypadku dopiero co pełnoletnia - okazało sie, że wciąż jesteście jedną kochająca się rodziną. Niestety fakt, że o mamusi niewiele piszesz, za to dużo o tatusiu i Pani katechetce, rodzi we mnie wątpliwości, i wywołuje mysli o prawdopodobieństwie, że może mamy nieszczęśliwy typowy przypadek, iż te wszystkie święte nakazy i zakazy powodują tylko pełne nieświadomości dziecinne decyzje: szybki ślub, szybko dziecko, a potem .... nie potrafimy się nawet dogadać jak dorośli..... więc rozwód, albo faktyczna separacja. |
#295 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > To prawda, uczył też miłości i pomocy w ulżeniu cierpiącym. Samarytanin i jego historia na przykład.A to ciekawe, bo z tego co ja kojarzę to ta historia miała pokazać, że: - że prędzej otrzymasz pomoc od niewierzącego niż od wierzącego, - że pomoc innemu (myślenie o innych) jest ważniejsze od jakiejkolwiek wiary. |
#296 -3 na 3 maja_majka (32 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > Stwarza chorego by go po 30 latach uzdrowić. To tak jakby okraść kogoś i po 30 latach >oddać to co się ukradło, a wszyscy uznawali złodzieja za bohateraPani od religi napisała: Cierpienie uszlachetnia, ale to nie znaczy że mamy na nie patrzeć bezczynnie. Nie wiemy dlaczego ludzie rodzą się chorzy, wiemy żeby ulżyć w ich cierpieniu. To chciał pokazać Pan Jezus. > Nie tylko ciemne karty w historii ale też i DZIŚ wciąż w biblii znajdujemy nakazy do >mordowania.Pani od religi napisała: Hermeneutyka biblijna się kłania oraz dwa proste słowa którymi kieruje się katolik: NIE ZABIJAJ. > Nie wszyscy.Pani od religi: To prawda. Niektórzy się nie rozwijają tkwiąc w ograniczeniach swojego rozumu jak więzieniu. > Ani wczoraj, ani 100 lat temu, ani 1986 lat temu zabijanie dzieci z winy ojców nie >było dobre.Pani od religi napisała: Tego nie wiemy. Wczoraj to było złe,czasy współczesne,humanizm. 100 lat temu Pan nie żył więc nie wie. W 1986 również. > Jeśli słyszysz, że bóg utopił kiedyś cały świat a potem pani od religii ci mówi, że >bóg miał jakiś plan. Nie daj się ogłupić.Ale to są plany Pana Boga. On jest Miłosierdziem i widocznie z miłosierdzia zrobił potop żeby ludzie nie grzeszyli i nie trafiali do piekła smucąc Pana Boga. |
#297 1 na 3 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | Niewątpliwie religia katolicka jest dla 13-letnich dzieci oraz osób jedynie fizycznie starszych, które mentalnie z wieku 13 lat nigdy nie wyrastają. Dziewczynko nie wiem czy zauważasz, ale nadajecie ze swoją Panią na identycznie infantylnych falach: "niezrozumiałe plany Boga", "nie wiem", tajemnica" "widocznie Bóg wymordował wszystkich z miłosierdzia" (to rekord infantylności, sic!) - oto Wasze "głębokie" przemyślenia na dość proste problemy z absurdalnością Waszych wierzeń. Mam dziwne wrażenie, że nawet już przeciętnie rozgarnięty 16-latek byłby w stanie wysilić się na przemyślenie w stylu " no to jest rzeczywiście problem i warto byłoby znaleźć jego rozwiązanie, bo inaczej to to wszystko to jakaś szalona bajka bez sensu". |
#298 2 na 2 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika |
> Ale to są plany Pana Boga. On jest Miłosierdziem i widocznie z miłosierdzia zrobił potop żeby ludzie nie grzeszyli i nie trafiali do piekła smucąc Pana Boga.hej, To nie jest śmiesznie To jest przerażające i odrażające Gdybyś owieczko zabłąkana ( wybacz maju ale jesteś cynicznie wykorzystywana i będe sią zwracał wyłącznie do osoby która cie wykorzystuje a ciebie pozdrawiam i prosze abys juz nie pozwolila sie wykorzystywac ) chciała zniechęcić do religii to nie mogłabyś celniej przedstawiać prymitywizmu i amoralności które są jej fundamentem makuś
szczególne pozdrowienia dla wegetarian |
#299 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | > Gdybyś owieczko zabłąkana ( wybacz maju ale jesteś cynicznie wykorzystywana i będe sią zwracał wyłącznie do osoby która cie wykorzystuje a ciebie pozdrawiam i prosze abys juz nie pozwolila sie wykorzystywac ) chciała zniechęcić do religii to nie mogłabyś celniej przedstawiać prymitywizmu i amoralności które są jej fundamentem> makuśTzw. Wyrafinowani Teolodzy mogą encyklopedie 100-tomowe o tym pisać, a prymitywizmu i amoralności tej opowieści nie podważą. Na szczęście dla nich wszystko ratują fakty historyczne - ta amoralna opowieść jest tylko plagiatem jeszcze bardziej prastarej mitologii - pochodząca z najstarszych cywilizacji ludzkich, oparta pewnie na jakiejś autentycznej powodzi, w której jak zawsze w powodzi tzw. "cudem" ktoś się jakoś uratował. |
#300 1 na 1 maja_majka (32 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg nie może istnieć - wyklucza go logika | Pani od religi napisała: > Pani od religii tak pierd.... bo naiwnie wierzy,Przeklina Pan publicznie do tego przy dzieciach. Co to za poziom? > Tymczasem państwo wyznaniowe to jest takie miejsce, gdzie największe hipokrytyczne h.. >zostają urzędnikamiNie lubi Pan państwa wyznaniowego, to nie powód do wulgarnych wyzwisk. Budzi Pana emocje. Jak wiemy emocje zasłaniają myślenie. > Religia państwowa nigdy nie będzie odzwierciedlać jej poglądów.Nie ma czegoś takiego jak religia państwowa. > Istnienie Caritasu NIE ma żadnego związku z wyznaniowością państwaMa związek z wartościami humanistycznymi których ścisłym nośnikiem jest Kościół Katolicki. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|