Racjonalista - Strona głównaDo treści
Płaca minimalna, a popyt

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
30-04-2015 22:56Paragraf (4 punktów)Płaca minimalna, a popyt
Ocena 3 na 3
Zapoznałem się dzisiaj z programem wyborczym Andrzeja Dudy. Nie byłoby w tym nic interesującego gdyby nie jedno nurtujące mnie stwierdzenie.

Pan Duda postuluje zwiększenie płacy minimalnej twierdząc, że wpłynie to pozytywnie na popyt. Czy nie stoi to w zupełnej opozycji do praw ekonomii?

Jeżeli stwierdzenie ma odnosić się do popytu na towary i usługi to zdaje się być błędne. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia rosną koszty zatrudnienia pracownika w związku z czym ceny muszą iść w górę. Po drugie popyt pracy również powinien ulec zmniejszeniu zgodnie z jego definicją co dodatkowo zwiększałoby bezrobocie (lub zwiększając liczbę osób pracujących w szarej strefie i na śmieciówkach).
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
#31
03-06-2015 11:52
 Ocena 1 na 1
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
Należy zadać pytanie czemu, skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Chodzi mi oczywiście o gospodarkę UE.

Na odpowiedź nie czekam.

Jaskinia Trolli team

#32
03-06-2015 13:38
 Ocena 2 na 2
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
>PS. Płaciłem już w życiu przeróżne podatki i z największą przyjemnością wróciłbym do czasów, gdy płaciłem najwyższe, a nawet jeszcze trochę bym mógł do tego dorzucić. Dlatego też jakoś nikt nie potrafi wzbudzić mojego współczucia wysokimi podatkami, które musi płacić. Niech nie płaczę, gdyż chętnie wezmę i jego forsę i zapłacę od niej wszelkie należne państwu podatki. Zaś niepłacenie podatków, w jakikolwiek sposób, uważam za zwyczajne złodziejstwo wobec całego społeczeństwa w jakim się żyje i reprezentującego go państwa.

Jeśli ktoś z chęcią odda swoje pieniądze komuś, kto je zmarnuje, to dla mnie taki ktoś zasługuje by nazwać go idiotą.

Ależ Pan ma możliwość wydawania swoich uczciwie zarobionych pieniędzy na innych ludzi i bez podatków. Jeśli Pan chcę to ja sam chętnie od Pana coś wezmę (oczywiście zapłacę podatek od tej darowizny), a jeśli brzydzi Pana taka danina, to możemy zatrudnić chociażby Pana Olsona, który to za skromne 25% sumy zorganizuje cały proceder przekazania gotówki i udokumentuje to jak należy.

Jaskinia Trolli team

olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley
>Pytanie zbyt trudne jest manipulacją?

Pytanie nieadekwatne, bezsensowne, nie dotyczące tego o czym piszę jest manipulacją. Nie jest ono trudne, podobnie jak pytanie czy widziałem latającego słonia też takie nie jest.

>Przypomnij te swoje argumenta. Przeczytałem wszytskie Twoje wpisy i nie znalazłem

To już nie jest moja wina, że nie znalazłeś. Przeczytaj jeszcze raz. Ze zrozumieniem.

>Twierdzisz, że socjalizm przepuszcza tylko to co wypracowali liberałowie, więc podaj mi przykład firmy zbudowanej w czasach liberalizmu!

Nie piszę o żadnej firmie, tylko o majątku USA i Europy. Natomiast Ty piszesz o jakiejś Biedronce, co pokazuje tylko jak bardzo jesteś oderwany od rzeczywistości. Dodam jeszcze, że liberalizmem nie jest dla mnie taki ustrój jaki proponuje Korwin (ale ten ustrój i tak jest lepszy od obecnego). Liberalizm to w miarę wolny rynek - niekoniecznie idealnie wolny, ale bez takich ograniczeń jakie są obecnie. I jeszcze uprzedzam argument, którego się spodziewam (póki co jedziesz stereotypowym socjalizmem jak każdy kto dyskutował ze mną kiedyś na ten temat) - w Polsce podatki na papierze nie wyglądają na tak wysokie, podobnie jak koszta pracy, ale mamy mniejszy majątek. Żeby się rozwijać musimy uczynić rynek bardziej wolnym, a potem ewentualnie można sobie będzie pozwolić na większe wydatki.

>>Przy okazji jeszcze coś o płacy minimalnej:
>>www.blog.g(*)/index.php?subcontent=1&id=139
>Na temat płacy minimalnej podałem Ci przykład Niemiec, nie odniosłeś się

Odniosłem się i podałem przykład polskich firm transportowych, które na tym stracą.

>Na temat zależności między podatkami pracodawcy a płacami pracowników podałem Ci przykład obniżenia o 1/4 podatku dochodowego w Polsce nie odniosłeś się

Nie podałeś żadnych konkretów.

>Nadal nie napisałeś co sądzisz o wstrzymaniu płac pracowniczych (temat zaczęty przez Ciebie - ja pisałem o zamrożeniu płac)

Zamrożenie płac to właśnie wstrzymanie części płac na jakiś czas: pl.wikiped(*)amrożenie_cen_i_płac
pl.wikipedia.org/wiki/Zamrożenie_płac

Po co mam pisać co o tym sądzę? Jestem przeciwnikiem takich praktyk. Natomiast wstrzymanie komuś pensji i zapłacenie jej z opóźnieniem czasem jest efektem braku pieniędzy pracodawcy. Nikomu się to nie podoba, bo pracodawca powinien przestrzegać umowy.

>ARGUMENTA, które liberałom nie pasują są zawsze mapiluacją i trolowaniem?

Nie było żadnych takich argumentów. Natomiast ominąłeś moje i próbujesz je zbyć pisząc o mało istotnych sprawach, zadając nieadekwatne pytania mające wybić dyskutanta z rytmu i stworzyć wrażenie, że wiesz lepiej.

Pokaż mi lepiej socjalizm przynoszący zysk. Socjalizm regularnie kończy się deficytem budżetowym, czyli jest niewydolny. Wyjątkiem jest np Norwegia mająca ropę naftową. Generalnie dla gospodarki najważniejsze są właśnie bogactwa naturalne, pracowitość i uczciwość obywateli (niszczona przez socjalizm), majątek wypracowany przed czasami socjalizmu. Dlatego czasem można sobie pozwolić na socjalizm. Tak samo jak Barcelona może sobie pozwolić na kiepską taktykę, ale ma takich piłkarzy, że i tak będą wygrywać. Natomiast Pogoń Siedlce stosując taktykę Barcelony będzie przegrywać bo nie ma odpowiednich wykonawców. Mam nadzieję, że zrozumiałeś analogię

Dodaje jeszcze jedno pytanie: czy istnieje socjalizm, który ze słabej gospodarki zrobił mocną DZIĘKI SOCJALISTYCZNYM MECHANIZMOM RYNKOWYM? Bo liberalizm właśnie tak działa - powoduje wzrost gospodarczy, tak jak np w Chile za Pinocheta.

#34
03-06-2015 15:27
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Płaca minimalna, a popyt
Nie te cytaty miałem na myśli. Wycięcie z kontekstu różnych (dobrych) zdań i przedstawienie ich jako złe to typowa erystyczna sztuczka kiedy przegrywa się dyskusję. Zresztą nie czyta Pan ze zrozumieniem. Wiele razy krytykowałem Korwina, ale przyznawałem, że z obecnych kandydatów jest najlepszą opcją (po Wilku, który głosi niemal to samo tylko lepszym jezykiem). Ja nie piszę o Korwinie, tylko o liberalizmie. A Pan sam się przyznał, że nie zna się na ekonomii więc to chyba koniec tej rozmowy.

#35
03-06-2015 15:29
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Płaca minimalna, a popyt
>Należy zadać pytanie czemu, skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Chodzi mi oczywiście o gospodarkę UE.
>Na odpowiedź nie czekam.

Jak to? To przecież wina złych pracodawców i za niskich podatków! Potrzebna jest pensja minimalna na poziomie 5 tys zł i podatek dochodowy 90% jak mówił Szumlewicz, wielki mózg socjalistycznej gospodarki

olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi Christos
>Opłaca się większość działań obniżających koszta. Jednak obniżanie pensji pomimo braku ekonomicznych przesłanek to nic innego, jak cyniczne wykorzystywanie możliwości stawiania warunków podległym ludziom.

Na wolnym rynku pojawia się firma, która płaci więcej i nikomu nie opłaca się iść pracować u wyzyskiwacza. Jeśli nie i jednak tam idą to znaczy, że im się to opłaca.

>Tak, i w ten sposób generują biedę, ponieważ w przyszłości ci ludzie od tej płacy będą mieli naliczone emerytury.

Emerytury należy zlikwidować.

>>Jeszcze inni stracą pracę, a praca innych poszerzy się o zakres obowiązków tych zwolnionych.
>Kosztem jakości pracy ze względu na konieczność dzielenia uwagi pomiędzy różnymi zajęciami. Rozumując w ten sposób, pracownik w CV powinien podawać rozmiar kołnierzyka, aby go w przyszłości chomąto nie uwierało.

Dlatego lepiej nie wprowadzać płacy minimalnej bo nie będzie trzeba zmniejszać jakości pracy, która z kolei powoduje w dalszej perspektywie mniejsze przychody. Pensja minimalna to zabijanie małych i średnich firm, bezrobocie dla ludzi mających najmniejsze perspektywy na rynku pracy i dla młodych, którym opłaca się nawet iść do pracy za 500 zł miesięcznie i się podszkolić żeby w przyszłości zarabiać 10 tys. Tak to taki człowiek nie pójdzie do żadnej pracy, nie podszkoli się i w przyszłości zarobi... pensję minimalną na kasie w markecie, albo w recepcji.

>>Ważne jest też czy pracodawców na to stać
>Miałem okazję rozmawiać z właścicielem firmy, który płaci ludziom niewiele ponad płacę minimalną, a samochody kupuje na raty, tylko po to, aby mu skarbówka nie weszła na głowę.

Super, cieszę się. A Wziąłeś autograf? Zawsze w takiej dyskusji musi paść stwierdzenie, że ktoś rozmawiał z kimś, albo zna kogoś kto jest złym przedsiębiorcą. Ja z kolei znam dobrych przedsiębiorców, którzy rezygnują z części swojej pensji żeby móć wypłacić pracownikom i firma dalej utrzymała się na rynku. Oszuści też są, jak widać i w socjalizmie i w liberalizmie, tylko w socjalizmie mają większe pole do popisu. Podobnie jak wielu pracowników okrada swoje firmy i nikt nie widzi nic złego w tym, że kucharz je sobie żarcie, które ukradł z pracy.

#37
03-06-2015 16:56
 Ocena 2 na 2
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
>Jak to? To przecież wina złych pracodawców i za niskich podatków! Potrzebna jest pensja minimalna na poziomie 5 tys zł i podatek dochodowy 90% jak mówił Szumlewicz, wielki mózg socjalistycznej gospodarki

No nie czekałem na odpowiedź, ale trudno...

Można jeszcze zrobić dotacje, jak jakaś gałąź gospodarki jest niedochodowa to wpompować w nią kasę Takie dofinansowania dla UP kończą się sukcesem, bezrobotny ma staż, a później jest zatrudniony... Na miesiąc. Ale w statystykach jest ok. Albo ma dofinansowanie na firmę, która rok przetrwa.

Majstersztyk dla rządzących.

Jaskinia Trolli team

#38
03-06-2015 17:01
 Ocena 2 na 2
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
>(Lub inaczej: czy szwedzki fryzjer sam siebie strzyże? )

Indyjski tak.

Jaskinia Trolli team

#39
03-06-2015 17:14
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
.
>Jeśli ktoś z chęcią odda swoje pieniądze komuś, kto je zmarnuje, to dla mnie taki ktoś zasługuje by nazwać go idiotą.
Tylko idiotą? Przy Pańskiej umiejętności czytania ze zrozumieniem, erudycji i bogatym repertuarze:
- "Nie wiem proszę Pana jakie są ubeckie zwyczaje w obalaniu." - "Tak, to moja główna metoda rozmowy, znakomicie
Pan ją rozszyfrował, czy aby w młodości nie był Pan oficerem MO?" - "Towarzyszu, ktoś z nas się tu ośmiesza, to fakt,
ale to jesteście Wy."

To i tak jest Szanowny Pan niezwykle tu łaskaw. Boję się, iż znów zawyższy Pan merytoryczny poziom rozmowy.

@@@
.

#40
03-06-2015 17:40
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
.
>Bazowanie na swoim autorytecie wypracowanym przez mądre wypowiedzi na inne tematy nie wystarcza do tego żeby inni uwierzyli w wiedzę ekonomiczną Pana Andrzeja.
Ależ moja wiedza na tematy ekonomiczne jest mizerna, wyniesiona trochę ze studiów na UW oraz z jako takiego oczytania w tej problematyce. Tyle tylko, iż wedle stawu grobla i nie zestawiajmy mojej skromnej wiedzy z wybitnymi ekonomistami, do których warto się odwoływać i do których się odwołuję, tylko z np. z Pańską wiedzą i używaną przez Pana argumentacją.
W poście wyżej w tym wątku odwołałem się, do niektórych moich wypowiedzi na tematy ekonomiczne:

www.racjon(*)m.php/z,0/d,4/s,663936#w664667
www.racjon(*)m.php/z,0/d,4/s,663936#w664588
www.racjonalista.pl/forum.php/s,342849
www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,664981#w665157
Wiem, iż to poziom dalece niedostateczny aby zaspokoił Pańskie wymagania, ale ja nigdy w żadnym zakresie od nikogo żadnej wiary nie wymagam, gdyż sam już z natury niewierzący jestem. Chciałbym tylko aby moje wypowiedzi ludzi inteligentnych inspirowały do własnych przemyśleń. Pan uwierzył - w moim zdaniem - bajdurzenia na tematy ekonomiczne pana Korwina-Mikkego i przedstawia je tu jako prawdy objawione, a kto ich nie przyjmuje to widocznie jest tylko durnym socjalistą. Tak, jest to argumentacja nie do odparcia, przy której neoliberałowie, tak w Korwinowskiej jak i w innych wersjach, zawsze i z każdym odnoszą zwycięstwo. Gratuluję.
___________

>>>> Podałem kilka argumentów, które w normalnej dyskusji są argumentami kończącymi, ale one w ogóle nie doczekały się odpowiedzi.
>Nie te cytaty miałem na myśli.
To oczywizda!

>Wycięcie z kontekstu różnych (dobrych) zdań i przedstawienie ich jako złe to typowa erystyczna sztuczka kiedy przegrywa się dyskusję. Zresztą nie czyta Pan ze zrozumieniem.
Podtrzymuję swoje zdanie, iż nikt nas nie jest w stanie skompromitować bardziej niż uczynimy to sami i ocenę tego kto dokonuje manipulacji czyimiś wypowiedziami, nie potrafi czytać ze zrozumieniem i dokonuje tu sofistycznych sztuczek pozostawiam naszym czytelnikom.

>A Pan sam się przyznał, że nie zna się na ekonomii więc to chyba koniec tej rozmowy.
I dalej to podtrzymuję. Tyle tylko, iż wedle stawu grobla i nie zestawiajmy mojej skromnej wiedzy z wybitnymi ekonomistami, do których warto się odwoływać i do których się odwołuję, tylko z np. z Pańską wiedzą i używaną przez Pana argumentacją. Krótko mówiąc zestawiając moją wiedzę z np. Pańską mogę tu nawet za wybitnego ekonomistę robić i dlatego na ten temat sobie nie porozmawiamy. Co najwyżej mogę wykpić bzdury, które Pan tu wypisuje.

@@@
.

#41
03-06-2015 17:26
 Ocena 2 na 2
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
Widzę, że Pan zawyża go linkowaniem i kolorowaniem oraz pisaniem nie na temat.

Pozdrawiam i życzę miłego Bożego Ciała.

Jaskinia Trolli team

olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Płaca minimalna, a popyt
Zaprawdę wytrawny z Pana erysta

#43
03-06-2015 17:57
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
>>Pytanie zbyt trudne jest manipulacją?
>Pytanie nieadekwatne, bezsensowne, nie dotyczące tego o czym piszę jest manipulacją. Nie jest ono trudne, podobnie jak pytanie czy widziałem latającego słonia też takie nie jest.

Cóż bezsensownego było w pytaniu o dopuszczalną wg Ciebie wysokość podatku?

Pytanie o to co liberalizm wybudował (a socjalizm trwoni) było pytaniem o rozwinięcie TWOJEJ myśli

>>Twierdzisz, że socjalizm przepuszcza tylko to co wypracowali liberałowie, więc podaj mi przykład firmy zbudowanej w czasach liberalizmu!
>Nie piszę o żadnej firmie, tylko o majątku USA i Europy. Natomiast Ty piszesz o jakiejś Biedronce, co pokazuje tylko jak bardzo jesteś oderwany od rzeczywistości.
Aha, czyli jakiś mityczny "majątek" i było go aż tyle że trwoni się go od... powstania "socjalizmu" (a po likwidacji pańszczyzny bo chyba liberalizm jej nie dopuszcza) czyli na Śląsku między 1811 (zniesienie pańszczyzny przez Napoleona) a... 1528 - pierwszymi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi
Dziwne to.

>Dodam jeszcze, że liberalizmem nie jest dla mnie taki ustrój jaki proponuje Korwin (ale ten ustrój i tak jest lepszy od obecnego). Liberalizm to w miarę wolny rynek - niekoniecznie idealnie wolny, ale bez takich ograniczeń jakie są obecnie.

Ależ ja chciałbym żeby założenie firmy zajęło kwadrans przed wlasnym komputerem! W socjalistycznej Nowej Zelandii podobno tak jest, ale ja na biurokrację przy zakładaniu firmy też nie narzeka, z domu nie muszę wychodzić
(ale ja jestem socjalistą)

> I jeszcze uprzedzam argument, którego się spodziewam (póki co jedziesz stereotypowym socjalizmem jak każdy kto dyskutował ze mną kiedyś na ten temat) - w Polsce podatki na papierze nie wyglądają na tak wysokie, podobnie jak koszta pracy, ale mamy mniejszy majątek.
Tu nie odpowiem, żadnym argumentem, bo to zdanie nie trzyma się kupy

>Żeby się rozwijać musimy uczynić rynek bardziej wolnym, a potem ewentualnie można sobie będzie pozwolić na większe wydatki.
Jeśli przedsiębiorcy będą ten moment wyznaczać, to prędzej doczekamy greckich kalend

>>>Przy okazji jeszcze coś o płacy minimalnej:
>>>www.blog.g(*)/index.php?subcontent=1&id=139
>>Na temat płacy minimalnej podałem Ci przykład Niemiec, nie odniosłeś się
>Odniosłem się i podałem przykład polskich firm transportowych, które na tym stracą.
Nie stracą. To blef. Skoro WSZYSCY muszą takie minimum płacić, to konkurencyjność polskich firm nie pogorszy się. Zyskają! Bo niemieckie firmy muszą kierowcom płacić sporo większe podwyżki.

>>Na temat zależności między podatkami pracodawcy a płacami pracowników podałem Ci przykład obniżenia o 1/4 podatku dochodowego w Polsce nie odniosłeś się
>Nie podałeś żadnych konkretów.
Stawka podatkowa dla najbogatszych wynosiła 40% a teraz 30% Mogę się o oczko czy dwa mylić bo w Polsce podatków nie płacę, ale to obniżenie podatków o 1/4 nie spowodowało żadnegu ruchu płacowego, ani wzrostu inwestycji. Po prostu byznesmeni podnieśli swój i wyłącznie swój życiowy standard, wbrew temu co piszesz, że nie podnoszą płac bo ich państwo okrada.
Odrobina znajomości tematy by się przydała, skoro dyskutujesz o podatkach

>>Nadal nie napisałeś co sądzisz o wstrzymaniu płac pracowniczych (temat zaczęty przez Ciebie - ja pisałem o zamrożeniu płac)
>Zamrożenie płac to właśnie wstrzymanie części płac na jakiś czas: pl.wikiped(*)amrożenie_cen_i_płac
>pl.wikipedia.org/wiki/Zamrożenie_płac

Przeczytałeś te definicje?

Zamrożenie płacy to niewzrastanie wynagrodzeń
Wstrzymanie płacy to jej niewypłacanie w terminie
Odrobina znajomości tematu by się przydała, skoro dyskutujesz o płacach

>Po co mam pisać co o tym sądzę? Jestem przeciwnikiem takich praktyk. Natomiast wstrzymanie komuś pensji i zapłacenie jej z opóźnieniem czasem jest efektem braku pieniędzy pracodawcy. Nikomu się to nie podoba, bo pracodawca powinien przestrzegać umowy.

No wreszcie.

>Pokaż mi lepiej socjalizm przynoszący zysk.
Chętnie, jak tylko pokażesz powyżej jakiej stawki podatkowej zaczyna się "socjalizm"

>Socjalizm regularnie kończy się deficytem budżetowym, czyli jest niewydolny.
Np USA i Szwecja w czasach wielkiego kryzysu?

>Generalnie dla gospodarki najważniejsze są właśnie bogactwa naturalne,
np Japonia?

>pracowitość i uczciwość obywateli (niszczona przez socjalizm),
Nooo co do uczciwości polskich pracodawców sam się wypowiedziałeś pisząc o płaceniu pod stołem oszukując skarbowy urząd.

>majątek wypracowany przed czasami socjalizmu.
Powrócę do pytania, czyli w Polsce do kiedy?
Przypomnę 8-godzinny dzień pracy wprowadzono w 1918

>Dlatego czasem można sobie pozwolić na socjalizm. Tak samo jak Barcelona może sobie pozwolić na kiepską taktykę, ale ma takich piłkarzy, że i tak będą wygrywać. Natomiast Pogoń Siedlce stosując taktykę Barcelony będzie przegrywać bo nie ma odpowiednich wykonawców. Mam nadzieję, że zrozumiałeś analogię
Tak, jest kompletnie z doopy wzięta

>Dodaje jeszcze jedno pytanie: czy istnieje socjalizm, który ze słabej gospodarki zrobił mocną DZIĘKI SOCJALISTYCZNYM MECHANIZMOM RYNKOWYM?
Tak. Dania, Szwecja, Norwegia

>Bo liberalizm właśnie tak działa - powoduje wzrost gospodarczy, tak jak np w Chile za Pinocheta.
A powoduje też wzrost zamożności społeczeństwa? czy budowę kolejnych faveli?
Chile przed Pinochetem było najzamożniejszym krajem łacińskiej Ameryki

Wzrost gospodarczy to nie wszytsko. Jeśli na wzroście zyskuje 1-5 % społeczeństwa, które i tak ma już wszytsko co potrzebuje, to taki wzrost jest końskiego ogona wart

Przeczytaj Tomáąa Sedláčka "Ekonomia Dobra i zła" zwłaszcza drugą część, Daje do myślenia i socjalistom i liberałom
Pisze także o wzroście gospodarczym

#44
03-06-2015 18:14
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
>>Opłaca się większość działań obniżających koszta. Jednak obniżanie pensji pomimo braku ekonomicznych przesłanek to nic innego, jak cyniczne wykorzystywanie możliwości stawiania warunków podległym ludziom.
>Na wolnym rynku pojawia się firma, która płaci więcej i nikomu nie opłaca się iść pracować u wyzyskiwacza.
To już zakrawa na naiwność
Na Twoim wolnym rynku pojawia się firma, która kupi od konkurencji 10 fachowców i dobierze bezrobotnych, którym zapłaci 5 zł za godzinę na śmieciówce

Pewne polskie wydawnictwo postanowiło wydać przekład obcojęzycznej książki. Zamiast znaleźć przekładcę i godziwie zapłacić, zatrudniło kilkunastu stażystów na zasadzie "pokaż za darmo co umiesz - przetłumacz 50 stron" i nie zapłaciło nikomu. Zgodnie z umową, bo przecież każdy miał tylko dać próbkę swoich umiejętności. Nic to, że przekład się kupy nie trzymał, ważne że pracodawca zminimalizował koszta.
Jak widać zmniejszanie płacy obniża jakość a nie płaca minimalna

>>Tak, i w ten sposób generują biedę, ponieważ w przyszłości ci ludzie od tej płacy będą mieli naliczone emerytury.
>Emerytury należy zlikwidować.
A starców zjadać?

>Dlatego lepiej nie wprowadzać płacy minimalnej bo nie będzie trzeba zmniejszać jakości pracy, która z kolei powoduje w dalszej perspektywie mniejsze przychody.

Jakiś dowód na zależność między płacą minimalną a jakością pracy? Ja wyżej pokazałem dowód przeciwstawny

>Pensja minimalna to zabijanie małych i średnich firm, bezrobocie dla ludzi mających najmniejsze perspektywy na rynku pracy i dla młodych, którym opłaca się nawet iść do pracy za 500 zł miesięcznie i się podszkolić żeby w przyszłości zarabiać 10 tys.
No tak, jak w tym markecie za 500 nabiorą praktyki to od razu lekarzami zostaną
Rozumiem, że Ty za 500 złotych gotów jesteś pracować... Tatuś dopłaci?

>Ja z kolei znam dobrych przedsiębiorców,
Ja też! Całkiem sporo! Jeden z nich chwali się że jeszcze nigdy pracownik mu się nie zwolnił. Płaci 1750 brutto (!)
Gdzie hak?
40% zysku to premia dla pracowników

>Oszuści też są, jak widać i w socjalizmie i w liberalizmie, tylko w socjalizmie mają większe pole do popisu.
Jakiś dowód na to twierdzenie?

>Podobnie jak wielu pracowników okrada swoje firmy i nikt nie widzi nic złego w tym, że kucharz je sobie żarcie, które ukradł z pracy.
Pracodawca powinien go zwolnić. Wolno mu!

#45
03-06-2015 18:23
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley
.
>Odrobina znajomości tematy by się przydała, skoro dyskutujesz o podatkach
Tu takie dobre minimum:
www.polity(*),polskie-pieklo-podatkowe.read

A tu ten sam publicysta:
www.tokfm.(*)kowe_pieklo__To_podatkowy.html

@@@
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365