Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.952.007 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 480 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Fakt nauczania religii w murach szkolnych sprawia, że w świadomości ucznia zaciera się nawet intuicyjnie dlań uchwytna różnica między statusem wiedzy i wiary.
Komentarze do strony Bawarska inkwizycja

Dodaj swój komentarz…
Wojciech Uniatowicz
Jaka racjonalistyczna przesłanak sprawiłą, że artykuł traktujący o protestanckich procesach "czarownic" znalazł się w rozdziale Kościół i katolicyzm, w podroździale Święta inkwizycja? Przecież jest rozdział o protestantyzmie.
Autor: Wojciech Uniatowicz Dodano: 09-05-2004
Reklama
Zielony osiołek - Przecież to jest kpina.
Poziom manipulacji i tendencyjne przedstawianie faktów w tym tekście są porażające. Już sam tytuł jest zamachem na rzetelność historyczną. "Bawarska inkwizycja"... należałoby chyba wyjaśnić czytelnikom czy opisywana jest Święta Inkwizycja , czy może... świecka. Co ciekawe w dalszej części również nie jest to wyjaśnione... ciekawe dlaczego. Dalej opisane są wydarzenia z XVII w. z których wynikałoby, że w tych okolicach większość stanowili katolicy (wspomniana bitwa). Potem natomiast autor wraca do wieku XV i tu ciekawe, że nie jest już wyjaśnione czy w ówczesnych czasach były to okolice zdominowane przez katolików czy protestantów. Jeszcze innym przykładem manipulacji jest to, że autor zapewne celowo wybrał Bawarie która uchodzi za "land katolicki", ale jednocześnie opisywana mieścina znajduje się na jego zachodnich granicach gdzie już dominował protestantyzm. Mógłbym o tym tekście napisać jeszcze kilka innych "ciekawostek", ale jak mówi stare powiedzenie: mądry sprawdzi, a głupi i tak uwierzy na słowo.
Autor: Zielony osiołek Dodano: 11-06-2005
free_angel - ten tekst jest dobry!!
Uważam, że tekst "Bawarska inkwizycja" jest bardzo dobry, ale tylko dla ludzi, którzy mają dosadne pojęcie o historii tamtych lat, dzięki czemu potrafią go odpowiednio zinterpretować. Może i autor źle ukierunkował tok myślenia powszechnego czytelnika, ale to wynika wyłącznie z subiektywizmu jego poglądów..bo przecież każdy (nie celowo!!) w swych tekstach kieruje się indywidualnym poglądem na wydarzenia jakie opisuje. Szanuję ludzi, którzy mają obszerną wiedzę historyczną a autor tego tekstu na pewno takową posiada i dziękuję mu, że podzielił się nią z potencjalnymi czytelnikami.
Autor: free_angel Dodano: 25-08-2006

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365