Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
159.566.458 wizyt
Ponad 1063 autorów napisało dla nas 7309 tekstów. Zajęłyby one 28835 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 1302 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeszcze Polska, jeszcze raz Polska. Co zrobimy z odzyskaną wolnością? Chwilowo przykościelni spierają się, czy nadal prosić Boga, żeby zwrócił ojczyznę wolną, czy żeby ją już teraz wolną zachował. Pan Bóg czeka na dalsze instrukcje. Zatroskani chcą, żebyśmy byli podobni do największej demokracji świata, czyli do Indii, Kaliszan nie widać, ci, którzy wczoraj handlowali dolarami pod kinem, budują..
Komentarze do strony Jan Paweł II a demokracja

Dodaj swój komentarz…
waldmarc - Świetny artykuł
Świetny artykuł. Można odnieść wrażenie, że w Polsce nie podejmuje się prawie refleksji nad tym czym jest demokracja, liberalizm, wolność i jakie jest w tym wszystkim miejsce religii. Terror psychologiczny fundamentalistów religijnych nie pozwala wykraczać w publicznej debacie poza "aksjomat", że religia (w domyśle oczywiście rzymskokatolicka) to najlepsza rzecz na świecie i jej powinno się wszystko podporządkować. Brak edukacji społecznej w tym zakresie powoduje oddawanie władzy w ręce ugrupowań skrajnych, paternalistycznych.

Swoją drogą JPII miał tupet, żeby określić Europę przełomu XX i XXI w. mianem kontynentu spustoszeń. Patrząc na koszmarną historię Europy jest to czas wyjątkowej prosperity, spokoju i poszanowania wolności i godności ludzkiej. No ale skoro ktoś patrzy na świat przez pryzmat kruchty to puste europejskie kościoły rzeczywiście mogą przywoływać obraz spustoszeń...
Autor: waldmarc Dodano: 28-01-2007
Reklama
Przemek K. - Cieszę się, że ktoś to powiedział
Czytając JPII miałem bardzo podobne odczucia -- niezrozumienia i odrzucenia demokracji.
A mimo to, patrząc na to w jaką stronę przemieszcza się retoryka Kościoła w Polsce po śmierci JPII, doświadczam, że może być dużo, dużo gorzej.
Autor: Przemek K. Dodano: 29-01-2007
Daniel Piesto
Demokracja i socjalizm są złem największym - Leon XIII
Autor: Daniel Piesto Dodano: 03-06-2007
iga - wolność
Pytam gdzie etyka odpowiedzialności, rzekomo obca Kościołowi katolickiemu? Co to za rozróżnienie: etyka przekonań i odpowiedzialności? Czy korząc się przed takim podziałem nie uczestniczy się w absolutyzacji, także rzekomo właściwej Kościołowi? przecież relatywizm można także śmiało określić mianem etyki przekonań - skoro państwo są "przekonani", że tak rozumiana wolność (w horyzoncie relatywizmu) jest wolnością "prawdziwą", ja mogę być "przekonana", że tak rozumiana wolność jest zaprzeczeniem swe istoty i uważać ją za przejaw religii ateizmu - tak samo mogę stwierdzić, że wolność w państwa rozumieniu jest absolutyzująca i rości sobie prawo do powszechności -
Autor: iga Dodano: 06-06-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365