Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.652.945 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"

Dodaj swój komentarz…
selene - bardzo dobra praca   2 na 2
...bardzo rzetelnie napisana praca, bez zbędnych, okołotematycznych treści. Możnaby rzec, że temat potraktowany jak dojrzała w słońcy soczysta pomarańcza, z której po wyciśnięciu uzyskujemy pełnowartościowy sok z miąższem, lecz bez pestek...
Próba zobrazowania stanowiska dot. teologii naturalnej bez opowiadania się po którejkolwiek ze stron... rozdzielając drogę poznania rozumowego od fidealnego nie wyklucza ani jednej ani drugiej..
Tak ważny temat dotyczący pojęcia Boga (tu akurat w/g Kanta) ciągle aktualny, ciągle poddawany refleksji pokazany został w pracy z głębokim namysłem i mądrością..
z niecierpliwością oczekuję kolejnych publikacji..
gratuluję!!
Autor: selene Dodano: 31-07-2007
Reklama
Tomasz Zomkowski
Rzeczywiście dowód ontologiczny, ten św. Anzelma, jak i później w zmodyfikowanej formie wyłuszczony przez Kartezjusza w "Medytacjach..." nie może się oprzec krytyce Immanuela Kanta, przed nim Hume'a, a po nim Russela, natomiast...nikt nie zwrócił uwagi na to jaka intencja przyświecała Anezlmowi z Aosty. Zauważmy, że definicja dowodu została umieszczona w Proslogionie, w drugim rodziale części pierwszej, gdzie jest mowa skierowana do Boga. Anzelm próbował ukazac, jak oczywiste jest istnienie Boga dla osoby wierzącej. Znamienne jest to, że Anzelm już wierzy. Proslogion tak naprawdę jest modlitwą, a nie dziełem filozoficznym i trzeba o tym pamiętac. Oczywiście powtarzam, że jest z punktu widzenia logiki beznadziejnie łatwy do zanegowania, lecz mam poczucie, iż Anzelmowi nie chodziło o to, by formułowac dowody na miarę tych spośród teologii racjonalnej. Nie miał zamiaru przekonywac wszystkich. Dla osoby wierzącej nie potrzeba bowiem dowodów rozumowych szczególnie, gdy jest ona fideistą.
Autor: Tomasz Zomkowski  Dodano: 18-03-2009
nyktos - ad verse
Jednym zdaniem: wierzy pan czy nie nie moja sprawa ale w co, o tym już można dyskutować. Wiara poszukująca zrozumienia. Fides Querens Ratio.
Autor: nyktos  Dodano: 19-03-2009
parapsycholog - Boga niema i nie będzie
W pełni zgadzam się z pojęciem "Bug jest postulatem praktycznego rozumu". Teologia jest zlepkiem wymysłów ludzi chcących na siłę udowodnić istnienia Boga. Oczywiście nie będę pogłębiał teologi lecz spróbuję opisać skrótowo tą teorię z pozycji racjonalisty. Oczywiście religia zrobiła z Jezusa szołbiznes. Temat boskości chciał bym częściowo wytłumaczyć. Skoro w biblii, pisze wyraźnie " Syn Boży - Duch Święty - Bóg Ojciec" jest jednością w nas, tak jak
"ucho - nos - oko" typowy przykład spojrzenia trzeźwym materialnym umysłem a jeszcze do tego dodajmy werset " Bóg stworzył człowieka na podobieństwo swoje - ale on sam nie był  człowiekiem" Teraz zastanówmy się o co właściwie tu chodzi, a to jest takie banalnie proste!
Zadam pytanie. Czy " świadomość - podświadomość i nadświadomość" jest jednością w nas i to właśnie jest podobieństwo do Boga, te trzy stany zmysłowe są na pewno jednością w nas, chyba nikt tego nie zaprzeczy: biblia i Jezus, cały czas o tych trzech stanach zmysłowych trąbi. I to jest cała filozofia wprowadzania ludzi w błąd a cel tego oszustwa jest banalnie prosty "KASA" Szerzej o tym piszę w książce "ZA KULISAMI U BOGA"
Pozdrawiam sympatyków parapsychologii Piotr
Autor: parapsycholog  Dodano: 24-11-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365