Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.961.592 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3961 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nigdy nie mamy pewności, że istota, która nam się "objawia" i wydaje nam polecenia jest Bogiem (..) Tak więc nie religia jest najwyższą instancją, która "objawia", co jest dobre, a co złe, ale również religię należy postawić przed trybunałem rozumu, który rozstrzyga, czy jej nakazy są rozumne i moralne.
Komentarze do strony

Dodaj swój komentarz…
Józefacki - bezemnie byśta zdechli   2 na 2
W ciągu 24 godzin po ogłoszeniu zniesienia płacy minimalnej kilkaset tysięcy ludzi w Polsce straci place, przy których mogą wegetować, a otrzyma płace, przy których wegetować nie będzie w stanie.
Od kilkunastu lat zbieram historyjki o pracodawcach. Słucham opowieści ludzi skazanych na bycie podwładnym, często własnością PANA PRACODAWCY i nawet po odrzuceniu połowy najbardziej zdumiewających i strasznych ogarnia bezgraniczne zdumienie że to jest możliwe. Spośród wielu najobrzydliwszych ludzkich cech ujawniających się u naszego PRACODAWCY istotna dla tematu jest JEGO święta wiara w to, że to ON daje życie. Płacąc często żałośnie mało jest święcie przekonany o swojej boskiej wręcz dobroci. I podejrzewa że jest za dobry. Dajcie MU prawo do bycia gorszym a skorzysta natychmiast.
Mój sąsiad Zenek ma PRACODAWCĘ, który przy wypłacie często rubasznie powtarza, że powinni mu jeszcze żony przyprowadzać, żeby mu jajka lizały. Po zniesieniu płacy minimalnej Zenkowa kobita może też być tego zdania. 
Autor: Józefacki  Dodano: 30-01-2013
Reklama
Koraszewski - ekonomia
Nie bez powodu ekonomia jest nauką społeczną, a nie nauką. Adam Smith doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że "niewidzialne ręka rynku" nie działa bez policjanta, czy "nocnego stróża". Socjaldemokracja (nie lewica, bo to pojęcie jest workiem bez dna) niebywale wzmocniła kapitalizm, ale jak każde lekarstwo w nadmiarze okazała się zabójcza. Pojawiły się nowe czynniki w postaci utraty hegemonii na polu towarów technicznie zaawansowanych. W nowej sytuacji stary konflikt między pracą i kapitałem wymagał uwzględnienia globalizacji. Co dla żadnego rozsądnego rządu nie oznacza to powrotu do XIX wiecznego kapitalizmu. Niestety, żadna teoria nie dostarcza tu klarownej recepty. Siła związków zawodowych osłabła, potrzeba negocjacji pozostała. Racjonalizm tych negocjacji (po jednej i po drugiej stronie) pozostaje pod znakiem zapytania, ale tam gdzie istnieje parlamentaryzm (rozumiany jako poszanowanie reguł gry), tam negocjacje prowadzą do hamowania skrajności, tam gdzie ludzie nie mają pojęcia o parlamentaryzmie, negocjacje kończą się szkodliwymi dla obu stron wybuchami społecznymi.

Od
redakcji:        
Autor: Koraszewski  Dodano: 30-01-2013
darekpiotrek
Zniesienie płacy minimalnej nie doprowadzi do sytuacji, w której pracodawcy zaczną zatrudniać  mało wartościowych pracowników. Przecież są różne koszty stałe, związane z samym zatrudnieniem, które nie maleją do zera tylko dlatego że zatrudnia się nic nie wartego pracownika, któremu wypłaca się nic nie warte pieniądze. Gdyby nawet było (nie wiem jakim cudem) tak, że koszty zatrudnienia byłyby liniową zależnością  wartości pracownika, to i tak nikt kto mądry nie zatrudniłby nieroba czy nieudacznika -bo po co taki w firnie?..,żeby wnosił błoto na butach i żeby było co sprzątać?
Brak płacy minimalnej powoduje zwiększenie wyzysku mas, wzbogacenie jednostek, nasilenie różnych patologii społecznych.
Autor: darekpiotrek  Dodano: 30-01-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365