Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.997.753 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3986 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrześcijanin przeżuwa sieczkę tak jak to czynią owieczki."

Dodaj swój komentarz…
abrakadabra1  -1 na 11
Autorze, ostrożnie.Z tymi ocenami "komunizmu" przez historię to może poczekajmy.Jeszcze kilka pokoleń wychowa się w bezrobociu itp. to zatęsknią za tym "komunizmem".Piszę w cudzysłowiu , bo to komunizm nie był, tylko socjalizm, co większość ludzi myli z komunizmem.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 12-12-2014
Reklama
Poltiser - Zaślepienie nienawiścią...   9 na 9
Czasy Komuny i Socjalizmu potrzebują bardziej wiarygodnej analizy. Zbrodnicza działalność entuzjastów "nowych starych idei" potępiana bez należytej refleksji nie pozwala trafnie zdiagnozować fenomenu bezgranicznego oddania idei i realizacji jej w praktyce.
O ile artykuł zasługuje na uwagę ze względu na drobiazgowość niektórych informacji, o tyle propagandowa wręcz jednostronność ocen, zasłania przyczyny, miesza skutki z mechanizmami zdarzeń, oraz podobieństwa ujawniających się w tamtych czasach trendów w cywilizacji i sprawowaniu rządów...
Na szczególną uwagę zasługują postawy Jasieńskiego, Chwistka, Malraux, Orwella, Picassa i wielu innych...
Mimo swojego entuzjazmu, ludzie twórczy jak Jasieński, Orwell i Malraux, widzieli co się dzieje i dali temu wyraz w swojej twórczości, Jasieński zapłacił głową za swoje "odstępstwo".
Inni jak Picasso do końca zostali wierni stalinizmowi. Warto wiedzieć dlaczego!
Ze zgrozą czytałem "Wyzwolenie człowieka" Spasowskiego, które w swojej drugiej części przewyższa horrorem słynny "1984"... Nadal nie rozumiem jak ludzie z wyrafinowanym wykształceniem i tradycjami humanizmu, mogli w początkach XX wieku skończyć jako narzędzia zbrodni albo "tuby" propagandy totalitarnej. Bez tego nie zrozumiemy zachodniego islamizmu... A czasu mało.
Autor: Poltiser  Dodano: 12-12-2014
entres - @Poltiser - Zaślepienie nienawiścią...   7 na 7
Wyrafinowane wykształcenie z tradycjami humanizmu nie daje gwarancji, że odbierane przez ludzi o niezbyt rozwiniętym rozumie zrobi z nich apostołów tolerancji i wiedzy.
Za każdym człowiekiem stoją indywidualne predyspozycje i doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego. Niemcy w swojej masie na początku 20 w. też byli o wiele lepiej wykształceni niż Polacy, a to właśnie ci pierwsi zafundowali horror tym drugim.
Okazuje się jednak, że paradoksalnie właśnie to wykształcenie sprzyjało zaszczepieniu takich a nie innym postaw wśród mas w Niemczech. Kiedy u nas powszechny był analfabetyzm, w praktycznie każdym niemieckim domu czytano prasę. Czego jednak już pokolenie później się nie pamięta, w tej prasie Niemiec mógł przeczytać o a jakże, podpartej autorytetem tytułu dr przed nazwiskiem teorii wychowania w dyscyplinie, którą możemy w skrócie określić "lać dzieci, to będą dobrze wychowane". Bez prasy ta teoria nie stałaby się powszechnym dość kanonem wychowania w niemieckich domach. I tak wychowane dzieci wkroczyły w rok 1939. Jeśli więc pytamy o Picassów, to za każdym razem trzeba szczegółowo ustalić, co indywidualnie  widzieli i doznali jako dzieci, co przeżyli (!) oddani jako dzieci do szkoły z internatem itd. itp.
Autor: entres  Dodano: 12-12-2014
KORUND - @abrakadabra   8 na 18
Autorze, ostrożnie.Z tymi ocenami "komunizmu" przez historię to może poczekajmy.
-Aż nikt nie będzie pamiętał faktów i każdy będzie pieprzył jak ty? Jakim głąbem trzeba być by coś takiego usiłować usprawiedliwiać i porównywać z bezrobociem? Wolałbyś mieć  zagwarantowany "etat" budowniczego syberyjskich dróg, jako wróg ludu, za michę zupy z brukwi niż niepewną pracę i bezrobocie dzisiaj? Może jeszcze liczyłbyś na dożycie do emerytury? Tam zginęły miliony niewinnych ludzi s...synu, często bestialsko torturowanych przez czerwonych psychopatów. To są fakty, bez żadnych ocen.   
Autor: KORUND  Dodano: 12-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra   8 na 10
Na co jeszcze czekać? Jakie to nieznane fakty mogą jeszcze wyjść na jaw? Dobroć Lenina czy Stalina? Humanitaryzm Dzierżyńskiego czy Jagody? Wielka wartość donosicielstwa i głodu dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego? Względnie zbawczy wpływ morderczej, przymusowej pracy na zdrowie zeków?
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 12-12-2014
Arminius - niesztampowo o Feliksie   6 na 6
"W grudniu 1917 roku zakres jej kompetencji został poszerzony o walkę z kontrrewolucjonistami i sabotażystami. Już w listopadzie 1918 roku niemal cała władza w Piotrogrodzie znalazła się w rękach bolszewików".  Chyba chodziło w tym wypadku o rok 1917?
Ostatnio ukazała się niezła biografia Dzierżyńskiego pióra Sylwii Frołow. Niezła bo niesztampowa - jak to było u Jaxy - Ronikiera czy w przypadku komunistycznych hagiografii. Jest tam sporo o rodzeństwie Feliksa ( brat Kazimierz - właściciel majątku Dzierżynowo - wspierający wraz ze swoją niemiecką żoną AK-owską partyzantkę na Białorusi i ponoszący z Nią za to najwyższą karę ; ukochana siostra Aldona głęboko wierząca, dająca do końca swego życia (1966 r.) kilka razy do roku na mszę za duszę umiłowanego brata Feliksa Dzierżyńskiego - czym wprawiała w stupor polskie komunistyczne władze, które jednakże nie śmiały zainterwieniować), interweniująca skutecznie u Bieruta w obronie życia skazanych na śmierć; brat Władysław - czołowy polski neurlog w okresie II RP - zastrzelony przez Niemców W Łodzi w okresie okupacji)
lubimyczytac.pl(*)-i-rewolucja-biografia-intymna
Autor: Arminius  Dodano: 12-12-2014
Arminius - obcy bakcyl   4 na 4
"Skład etniczny kierownictwa Czeka budził wiele zastrzeżeń, zaś zgodnie z pewną anegdotą rewolucja był efektem współdziałania: ,,żydowskich mózgów, łotewskich bagnetów oraz rosyjskiej głupoty". Rdzenni Rosjanie jeszcze do połowy lat trzydziestych XX stanowili mniejszość w tej formacji". Z etnicznego punktu wiedzenia rewolucja bolszewicka nie była w zasadzie dziełem rosyjskim. Był to swoisty zamach stanu przeprowadzony przez obce elementy etniczne przy poparciu obcego mocarstwa. Wszak już nie kwestionuje się, iż bolszewicki bakcyl został zaimplantowany w Rosji dzięki Niemcom, którzy Lenina et consortes przerzucili do Rosji w "zaplombowanym wagonie". Po pewnym czasie nastapiło zaadoptowanie rewolucji przez żywioł rosyjski, który wykorzystał ją do forsowania swoich ambicji imperialnych. Fakt powyższy jest rzadko podnoszony w Rosji (Sołżenicyn to robił) ze względu na wielkoruską dumę narodową (nie pozwala się przyznać do uopokorzenia)oraz wątek imperialny. Rosjanie mogliby przecież twierdzić, iż są pierwszą i największą ofiarą bolszewickiego zamachu.
Co do roli żydowskich mózgów- podaję link do ciekawej polemiki:
ironlight.wordp(*)ecutioners-girin-vs-macdonald/
Autor: Arminius  Dodano: 12-12-2014
kobieta - zastanawiam sie...  0 na 2
Nie jestem pewna czy Arthur Zimmerman niemiecki ministern do spraw zagranicznych, ktory narozrabial nie tylko w Rosji ale najpierw w Ameryce, nie mial takze obcych korzeni? To jest moje pytanie? Artykul ciekawy, zwlaszcza dla mlodszej generacji.
Autor: kobieta  Dodano: 12-12-2014
Wojciech Siarkiewicz - Po prostu święty   10 na 10
Bez cienia ironii. Gdyby Feliks urodził gdzie indziej a w szczególności kiedy indziej to by został świętym. Niezłomna wiara w ideę, wobec której nic się nie liczy. Żadnych korzyści osobistych w sensie materialnym. Brak wahań - one tylko dowodzą słabości i służą wrogom.
No normalnie - święty w każdym calu.
Autor: Wojciech Siarkiewicz  Dodano: 12-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak - polecam  -1 na 5
Polecam inny artykuł na temat Feliksa: lewica.pl/blog/jakubowski/28639/
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 13-12-2014
abrakadabra1  -2 na 10
Korund buraku weź się jakoś zachowuj. Człowiek o odmiennych od ciebie poglądach to od razu skurwysyn? Weź się  wyrażaj na forum. Żałosne jest to ślepe zapatrzenie w kapitalizm i bezmyślna krytyka wszystkiego , co "czerwone". Oprócz zeków itp. było jeszcze pełne zatrudnienie, praca dla każdego i pełna opieka socjalna .Tego nie osiągnęły USA, Kanada czy UK.Ale wy tego nie widzicie...
Autor: abrakadabra1  Dodano: 14-12-2014
abrakadabra1  -2 na 6
Tacy jak Korund to ofiary propagandy kleru i mediów. Niestety taka jest jest 80% społeczeństwa.  Czerwoni bebe, a oni cacy. Tylko, że żaden z tych "bojowników" o demokrację nie był za komuny bezrobotny, dostawali mieszkania a za okres strajków wypłacano im pełne wynagrodzenie .Chcę przypomnieć, że nasze obecne państwo zamordowało Andrzeja Leppera, a Piotra Ikonowicza wsadziło do więzienia, kilka osób ma jakieś fikcyjne procesy o "terroryzm", m.in. upośledzony 17latek.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 14-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1   7 na 9
A co powiesz o bezmyślnej apologetyce? O lekceważeniu cierpienia milionów ludzi wyrażającym się w słowach "oprócz zeków"? To w końcu było tylko drobne wypaczenie w porównaniu ze świetlaną przyszłością, do której dążyła mateńka partia, nieprawdaż?
Co powiesz o wielkim głodzie, rozkułaczaniu, chłopskich buntach, bezprizornych, wszechobecnym terrorze i niedostatku? Niech zgadnę - wymysł i propaganda złego zachodu, który jakoby zazdrościł bolszewickiemu bydłu?
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 14-12-2014
KORUND - @abrakadabra1   6 na 12
Nie przedstawiasz żadnych poglądów tylko efekt ogłupienia przez naohydniejszą propagandę w dziejach, dla zawistnych, zaślepionych durni, że można, a nawet trzeba mordować ludzi milionami, w imię wyimaginowanej "świetlanej przyszłości" przyszłych pokoleń. Nie masz pojęcia o historii, ani o człowieczeństwie. Od razu pieprzysz o kapitaliźmie i klerze. Myślisz, że byłbyś w tym systemie komisarzem, wtedy byłoby ci fajnie? A reszta hołoty morda w kubeł, do roboty i słuchać władzy ludowej. Takim ja ty powinno się otowrzyć ponownie obozy pracy, żeby posmakowali tego sytemu, batem w tyłek, miska zupy i ciesz się z tej "pewnej" pracy.
Autor: KORUND  Dodano: 14-12-2014
KORUND - @abrakadabra1   4 na 10
Człowiek o odmiennych od ciebie poglądach to od razu skurwysyn?
-Każdy o takich poglądach jak twoje. Gdy usprawiedliwa mordowanie niewinnych ludzi, między innymi dlatego, że mieli inne poglądy, gdy lekceważy, a nawet popiera zabijanie, torturowanie, więzienie, totalne upodlenie, w imię jakiejś wyimaginowanej, świetlanej przyszłości następnych pokoleń. Trzeba być chorym skurwysynem, aby udawać, że tak trzeba i nic się nie stało, że jednostka "bzdurą", liczy się ideologia. 
Autor: KORUND  Dodano: 14-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak - @korund  -1 na 7
Widać, Ty historii uczysz się pilnie - Z IPN-owskich agitek i produkcyjniaków typu "Czas honoru" a dobrych manier pewnie na wypowiedziach oszalałych z nienawiści notabli PiS-u. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że artykułu z wrzuconego przeze mnie linka nie przeczytałeś bo i po co - Twoim zdaniem lewacy zawsze kłamią, nawet jak mówią, że 2+2=4. A szkoda - bo wiedziałbyś, skąd się wzięły negatywne opinie o Dzierżyńskim i jak wyglądała "wielka przyjaźń" między nim a Stalinem. Paszkwil pod którym dyskutujemy z obiektywizmem ma tyle wspólnego co obłęd z rozsądkiem - nawet go nie udaje. A prawda wygląda tak, że aresztowani zabiegali o to, by przesłuchiwał ich Dzierżyński - który nigdy nie stosował tortur i zawsze powtarzał, że lepiej zwolnić stu winnych niż skazać jednego niewinnego. Ale po co ja to piszę? Przecież Wy i tak wiecie lepiej. Wszystko...
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 14-12-2014
KORUND - @Khayman   2 na 8
Takie gówno propagandowe, jak ten "Czerwony Sztandar"  znam od lat. I nie pieprz mi  o IPN-ie ani PiS. Widać masz czerowno czarny obraz świata i myślisz, że noramlnych ludzi już nie ma na świecie, tylko religijne, klerykalne matoły i czerwone błazny bez wyoraźni. I nie mydl oczu manierami, gdy chodzi o zbrodnie nie do usprawiedliwienia przez żadnego cywilizowanego człowieka.
"aresztowani zabiegali o to, by przesłuchiwał ich Dzierżyński - który nigdy nie stosował tortur i zawsze powtarzał, że lepiej zwolnić stu winnych niż skazać jednego niewinnego"
-A nie odwrotnie? I że nie ma niewinnych, są tylko źle przesłuchiwani? Jak taki wrażliwy i uczciwy to czemu tak wiernie służył, tak nieludzkiemu systemowi? Po co w ogóle tworzył aparat represji, po co ludzi ciągle tropić, przesłuchiwać, ścigać, indoktrynować, reedukować? Sam nie plamil się tłuczeniem "podejrzanych"? Zlecał to podwładnym? To wszystko zmienia...
Autor: KORUND  Dodano: 14-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak - *korund   1 na 3
Nie, nie odwrotnie. Ale dla Ciebie nie jest ważne, jak było naprawdę. Dla Ciebie jest ważne, by przywalić komunie. A że ona nie istnieje? Oj, kto by się takim drobiazgiem przejmowal, n'est pas? W końcu kopanie trupa, który nie ma mozliwości się bronić, jest takie romantyczne. A co do matołów - sorry, ale oceniam ludzi na podstawie tego co mówią i jak sie zachowuja, nie posiadłem jeszcze umiejętności czytania w myślach. I zwykłem nazywać rzeczy po imieniu. Na przemór reżimowo-mainstreamowym mediom.
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 14-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak - dla porządku   1 na 1
A tak przy okazji - Wielki terror w ZSRR zaczął się w 1934 od zabójstwa Kirowa - a Dzierżyński zmarł w 1926. Wielu historyków twierdzi nawet, że stopniowe odsuwanie Dzierżyńskiego od wpływu na kraj oraz zastępowanie jego ludzi ludźmi Stalina (podobnie jak wcześniej wyeliminowanie Lenina) było właśnie przygotowywaniem przez Stalina i Berię gruntu do czystek i gdyby FD nie zmarł nagle wcześniej, to prawdopodobnie to on byłby pierwszą ofiarą. I żeby nie było wątpliwości - nie mam zamiaru bronić ani usprawiedliwiać mordowania ludzi, jeśli jednak mamy swoją opinię opierać na pomówieniach, które nie mają potwierdzenia w faktach (jak to pomówienia zresztą), to naprawdę trudno to nazwać obiektywizmem. Dlatego sugerowałem przeczytanie artykułu Dawida Jakubowskiego - i zaznajomienie się z faktami - zanim zaczniemy kogoś potępiać.
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 14-12-2014
Wojciech Siarkiewicz - @Wawrzyniak   2 na 2
Tzw "wielki terror" dotknął inteligencję, któr pisała pamiętniki, książki. Przed strasznym wielkim terrorem do piachu poszły miliony, miliony chłopówi i innych. Często niepiśmniennych, raczej nie piszących dzienników - przepadli we względnej ciszy. A inteligencja narobiła szumu. Nie mam statystk (pewnie nikt nie ma) ale mam wrażenie, przeciętna "umieralność" była jednak wyższa czasie kolektywiacji niż "Wielkiego terroru". Waro przy okazji pamiętać, nie wszystkie ofiary WT zasługują ma wspólczucie. Pod ścianę poszły również krawae rezuny,  którzy wcześniej sami splynęli krwią niewinnych ludzi. Choćby Tuchaczewski czy Jagoda. Stalin po prostu likwidował starą partię.  Nie sądzę by Feliks przetrwał WT.
Autor: Wojciech Siarkiewicz  Dodano: 14-12-2014
Iwan Denisowicz - @Wojciech Siarkiewicz   2 na 2
Jeśli wierzyć nowym badaniom to w wielkim terrorze nie tyle o likwidowanie starych członków partii chodziło, co o pozbycie się ewentualnych szpiegów i zastraszenie społeczeństwa w celu utrudnienia ewentualnych działań wywiadowczych. Rzecz można najbardziej ekstremalna forma totalnego kontrwywiadu (przekonujący tekst na ten temat można znaleźć w tegorocznej książce "Stalin i Europa 1928-1953" będącej zbiorem artykułów o radzieckiej polityce w kraju i za granicą). Nadto jeśli dobrze zapamiętałem twierdzenia T. Snydera ze "Skrwawionych ziem" to w zaskakująco dużym stopniu wzięto wtedy na cel Polaków mieszkających na terenie ZSRR, co w sumie popierałoby tezę o likwidacji szpiegów - potencjalnych, urojonych czy (niewielkiej liczby) prawdziwych.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 14-12-2014
A. Gregosiewicz - 1792 - Allons enfants de la Patrie..   3 na 3
Le jour de gloire est arrivé …..
“Obywatele republikanie. Wandea już nie istnieje. Wraz ze swymi kobietami i dziećmi zginęła pod naszą wolną szablą (…). Zgodnie z rozkazem miażdżyłem dzieci kopytami koni i masakrowałem kobiety. Nie będą już rodzić bandytów (…). Litość nie jest rewolucyjną sprawą (…). Zabijamy dwa tysiące dziennie”.
1917 i dalej –
100 000 000 (sto milionów) ofiar wdrażania w życie wolności, równości i braterstwa.
Efekt?
Zlikwidowano bezrobocie.
Wow !!!!! Jaki postęp !!!!!!!!!!!
Autor: A. Gregosiewicz  Dodano: 18-12-2014
abrakadabra1 - dzisiejsze zeki  -2 na 4
A kim są miliony Polaków i nie tylko pracujące po 12 h na dobę na umowie zlecenie za NAJNIŻSZE STAWKI , BEZ składek emerytalnych i prawa do urlopu i chorobowego? To zeki kapitalizmu. A obozy pracy to korporacje i sieci handlowe.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 19-12-2014
Rupson - @abrakadabra1   3 na 5
"A kim są miliony Polaków i nie tylko pracujące po 12 h na dobę na umowie zlecenie za NAJNIŻSZE STAWKI...,"
-Jak policzyłeś te miliony? To te same, co mają problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania swoimi samochodami przed budynkami tych okropnych sieci....tfu obozów handlowych? A w pracy są trzymani siłą, nie mogą sobie po prostu pójść, zmienić "obozu", zupełnie jak w łagrach na Syberii? Wśród rządzących jest wielu idiotów, system bywa upierdliwy, jest mnóstwo głupoty i niesprawiedliwości, ale dopiero jak czytam takich jak ty, to zaczynam się bać i cieszę się, że jest jak jest. Mogłoby to być zabawne jedynie jako parodia komunistycznej propagandy i przemówień takich "mędrców" i obrońców ludu jak Fidel Castro, czy inny Che Guevara. A tak jest jedynie beznadziejnie głupie.
Autor: Rupson  Dodano: 19-12-2014
abrakadabra1  -2 na 4
Rupson.Po pierwsze, ja wam nie ubliżam. Jesteście chamscy i agresywni . Niedawno skończyliście liceum i wam nakładli do głowy propagandy to się nie dziwię, ale nie wiecie o czym mówicie .Tych ludzi o których piszę to nie stać na samochody, więc nie mają problemów z parkowaniem. To jest to "przypadkowe społeczeństwo", bo rządzą "TKM-teraz,kurwa,my".Co do historii- za rządów Stalina w ZSRR zginęło ok.3 miliony ludzi, w tym ok.100.000 Polak ów (łącznie z II w.ś.)To nie jest dużo jak na 30 lat w tamtych realiach. Żadne 100 milionów, to dane wyssane z palca . Ale Korund wie lepiej .Dane na ten temat opierają się na wyliczeniach Sołżenicyna, tyle że on nie miał dostępu do żadnych archiwów i był antykomunistą, więc nazmyślał i przesadził.Po otwarciu rosyjskich archiwów okazało się, żę liczba ofiar Stalina to ok.3.000.000, w tym wielu naprawdę się należało(szpiedzy, aferzyści itp. element).Nie zapominajmy, że ZSRR miał wtedy wielu wrogów i wielu szpiegów tam działało.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 20-12-2014
abrakadabra1  -2 na 6
A policzcie sobie ofiary od 25 lat USA,UK,Polski.Irak, Jugosławia, Afganistan, Libia itd.To są miliony ofiar, niewinnych ludzi. Z czego jacyś "terroryści" to może 10%.Tortury, więzienia, Guantanamo.To jest cool. Bo to nasi biją.Tamci to nie ludzie?
Autor: abrakadabra1  Dodano: 20-12-2014
Rupson - @abrakadabra1   3 na 5
Sam sobie ubliżasz, publicznie robiąc z siebie głupca i nieuka. Kto dopiero skończył liceum? Sprawdziłeś nasz wiek? Cokolwiek sprawdzałeś, czy PRL-owskie głupoty ci starczają za całą "wiedzę"? I kogo nie stać na samochody, skoro tych przybywa, a ludzi jakby nie bardzo? Mam tyle lat by pamiętać, że kiedyś było kilka samochodów na wsi, a dziś stoi czasami po kilka na jednym podwórzu. Pamiętam kolejki, brak wszystkiego, kartki, więźniów politycznych, cenzurę. I taką piosenkę Turbo "Dorosłe dzieci", "nawbijali nam mądrości do łba.....". Tobie skutecznie i nieodwracalnie jak widać. I jakby nikt nie uciekał do ZSRR i innych krajów socjalistycznych, tylko do tych "drani" na Zachód. Gadasz jak członek "Czerwonych Brygad", czy "Baader Meinhof".
Autor: Rupson  Dodano: 20-12-2014
abrakadabra1  0 na 2
Ale wy się wściekacie...Typowa reakcja- zakrzyczeć oponenta.Tak w Polsce zakrzyczano lewicę i fakty niezgodne z oficjalną linią rządu.A moje "brednie" historyczne pochodzą od wybitnego historyka i specjalisty od epoki stalinowskiej, który ma dostęp do oryginalnych archiwów w Rosji, USA, UK.Człowiek ten uświadomił mi, że dzisiejsza propaganda mocno przesadza oczerniając ZSRR.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 20-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak  -3 na 5
Co niektórzy myślą, że jak powtarzają "za panią matką pacierz" to, co się wylewa z wszelkiej maści tefaułenów, to znaczy, że są racjonalni. Nieprawda, moi drudzy Rupsonowie - to znaczy tylko, że daliście się zindoktrynować. Teraz modne jest wieszanie psów na czerwonych, tylko czekać a usłyszymy, że Chrystusa kazał ukrzyżować Stalin więc działacze KGB przeskoczyli w czasie, by spełnić zachciankę Wodza. Ale Wy w to zapewne też uwierzycie, jak w owe nieszczęsne 100 milionów ofiar. A wystarczy pomysleć - jak bardzo by się musiała wówczas Rosja wyludnić. Zresztą warto mieć świadomość, że czerwony terror był odpowiedzią na biały terror. Rosja Radziecka - w czasach Lenina (tak na marginesie - na wniosek Dzierżyńskiego) - zniosła nawet karę śmierci a za antyustrojowe działanie mozna było początkowo dostać w najgorszym razie kilka lat odsiadki. W Polsce po wojnie było to samo - najpierw zaczęto strzelać do milicji i urzędników państwowych a dopiero później pojawiły się represje jako odpowiedź. Oczywiście nie pochwalam ani czerwonego terroru w ZSRR ani represji PRL-u, warto jednak pamiętac, kto zaczął.
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 21-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1   5 na 5
Kto się wścieka? Od kiedy wściekaniem nazywa się brak wiary w czerwone brednie wygłaszane przez geniuszy piszących o współczesnych zekach? Masz ty w ogóle człowieku jakieś pojęcie o warunkach panujących w radzieckich obozach, czy może, tzw. literaturę łagrową uważasz za antykomunistyczną propagandę? No i co to za wybitny historyk, taki czerwony Conquest może?
Ale po co ja to pisze, do kogoś zarażonego komunizmem to i tak nie dotrze, zaś ci bez wypranego mózgu i tak wiedzą co i jak, literatury przedmiotu bynajmniej nie brakuje.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 22-12-2014
farmer - abrakadabra1   1 na 1
Człowiek ten uświadomił mi, że dzisiejsza propaganda mocno przesadza oczerniając ZSRR.


Jak Stalin umarł to nikomu nie trzeba było propagandy  żeby porzucić budowę tzw. Martwej Drogi. Tydzień im trzeba było bodajże by zwinąć manele.


A Wasilij Błochin to pewnie też podkolorowany. No bo zabić 50 tyś ludzi....nie 10-15 uf to lepiej.

Wybierz mi źródło.
Autor: farmer  Dodano: 22-12-2014
Wojciech Siarkiewicz - @Iwan Denisowicz @abrakadabra   2 na 2
Mnie powala argument z archiwami "sowieckimi". Tak w ogóle to sowieci kłamią zawsze, chyba ,że się pomylą ale archiwa to świętość...
Nonsens. W akta wpisywano różne (delikatnie mówiąc) rzeczy. Same zaś akta pddawane były później - powiedzmy - przeglądom. Myślę, że argument, że czegoś nie ma w archiwach jest bardzo słaby. Z drugiej strony jeśli coś w archiwach jest, co władzę radziecką może postawić w niekorzystnym świetle to to jest bardzo potężnym argumentem.
A ogólnie. Komunizm, jak wszystkie inne ideologie, "które wyjaśniają wszystko" jest skąpany we krwi. Może mechanizm ten jest wbudowany w mózg ludzki. Może ma jakieś wyjaśnienie na gruncie ewolucji. Może. Ale tak na zdrowy rozum - weźmy taką kolektywizcję rolnictwa. Tam MUSIAŁY lać się rzeki krwi. Czy są czy nie zaświadczone w archiwach. Jak kobieta jest w ciąży to... wiadomo. Z jednym wyjątkiem, prawda...
Autor: Wojciech Siarkiewicz  Dodano: 22-12-2014
Iwan Denisowicz - @Wojciech Siarkiewicz   2 na 2
W pełni się zgadzam z tym komunizmem skąpanym we krwi, nie jest to żadna zagadka dla interesujących się literaturą przedmiotu. Właściwe pytanie nie brzmi czy zabito, ale ilu zabito. Odpowiedzi zaś potrafią być już całkiem precyzyjne - choćby Timothy Snyder i jego "Skrwawione ziemie". Warto też się zainteresować Richardem Pipesem i jego cyklem książek o Rosji carskiej/radzieckiej dla ogólnego zapoznania się z tematem początków rządów bolszewików.
Co do sowieckich archiwów to oczywistym jest, iż nie wszystkie znajdujące się tam dokumenty są wiarygodne, tak samo jak słabym jest argument o braku papierka na coś w archiwum.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 23-12-2014
abrakadabra1  -2 na 4
To do cholery podajcie jakieś WIARYGODNE LICZBY.A nie bredzicie.Coś dzwoni tylko nie wiadomo w jakim kościele.100.000.000 ludzi to ponad połowa populacji ówczesnego ZSRR-Wawrzyniak dobrze napisał. Terror zaczęli białogwardziści- czerwoni musieli odpowiedzieć.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 23-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1   2 na 2
Przez grzeczność nie napiszę kto tu bredzi. Co do liczb:
Anne Applebaum w książce "GUŁag" pisze o 18 milionach ludzi więzionych w obozach i koloniach karnych w latach 1929-1953. Po dodaniu tzw. zesłańców specjalnych liczba ma wzrosnąć do 28,7 miliona osadzonych.
Według Timothy'ego Snydera liczba zmarłych w sowieckich obozach w latach 1933-1945 wynosiła około 1 miliona, całkowita zaś liczba ofiar w okresie stalinowskim (bez uwzględnienia głodu i wojny) waha się pomiędzy 2 a 3 milionam
Sam zaś wielki głód miał pochłonąć od 3.3 mln ofiar (szacunki Snydera) do 6 lub 7 mln (Norman Davies "Europa" i Christopher Andrew, Oleg Gordijewski, "KGB").
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 23-12-2014
abrakadabra1  -1 na 3
Nie mam do was żalu, tak was zaprogramowali spece od propagandy z USA i Watykanu, no i powtarzacie tą zdartą płytę nienawiści do wszystkiego co lewicowe.Pamiętajcie, że ośmiogodzinny dzień pracy, Kodeks Pracy(dziś notorycznie łamany), powszechne ubezpieczenie zdrowotne, bezpłaTNĄ EDUKACJĘ to macie dzięki tym strasznym komuchom i ruchowi lewicowemu.Dla niezorientowanych w temacie -ZSRR pokonał Hitlera, dzięki czemu możecie teraz pisać te swoje bzdury, bo inaczej byście zdychali w Auschwitz.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 23-12-2014
Arminius - dla zorientowania   1 na 3
"Dla niezorientowanych w temacie ZSRR pokonał Hitlera, dzięki czemu możecie teraz pisać te swoje bzdury, bo inaczej byście zdychali w Auschwitz."
Cóż ma to "pokonanie" do rzeczy? ZSRR pokonał III Rzeszę i był zbrodniczym ustrojem, zwłaszcza pod kierownictwem Stalina. Pod pojęciem "zbrodnia katyńska" kryje się 22 tys. zabitych polskich obywateli, w tym połowa oficerów WP i policji. Jak oficer miał pecha i trafiał do braci Słowian- Sowietów, czekała go wiosną 1940 r. kula w potylicę. Jak farta, trafiał do niewoli niemieckiej i w zdecydowanej większości przeżywał wojnę we wcale dobrych warunkach w Woldenbergu, Murnau czy innym oflagu.  Proszę nie szarżować z Auschwitzem bo sowieckie łagry w niczym nie ustępowały hitlerowskim kacetom jeżeli chodzi o skalę cierpienia i stopień przeżywalności. Jeżeli zaś chodzi o obozy jenieckie - tu różnica była ogromna na korzyść Niemców. Chyba że chodziło o jeńców sowieckich. Ale skoro dla Stalina byli oni wszyscy zdradzieckim bydłem zasługującym na śmierć- to trudno jedynie Niemców potępiać za ich złe traktowanie. Polecam "Podróż do krainy zeków" pióra Żyda Margolina, celem porównania jednego piekła obozowego z drugim.
czarne.com.pl/k(*)ksiazki/podroz-do-krainy-zekow  
Autor: Arminius  Dodano: 23-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1   3 na 3
Miłośnik czerwonych oskarżający o zaślepienie propagandą. Doprawdy, paradne to. Niczego jednak innego się nie spodziewałem, szczególnie odniesienia do danych liczbowych.
Dla niezorientowanych - ZSRR czy jeden totalitaryzm wygrał walkę z drugim totalitaryzmem czyli III Rzeszą, przy wsparciu pozostałych państw koalicji, ale to na marginesie. Ale co to zmienia? Wymazuje inne zbrodnie, sprawia, że system jest mniej nieludzki? Nie mówiąc już o tym, że przecież nie z miłości do ludów uciśnionych Związek Radziecki tę walkę prowadził, a we własnym dobrze pojętym interesie.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 23-12-2014
Wojciech Siarkiewicz - A w końcu to o co chodzi?
Żonglowanie liczbami jest bez sensu. Jeśli system X zabił 5 mln ludzi, system Y 7 mnl ludzi a system Z 4 mln to z tego nie wynika jakaś wyższość jednego systemy nad drugim. Ktoś wie o czym tu w ogóle jest dyskusja? 
Autor: Wojciech Siarkiewicz  Dodano: 23-12-2014
Adanac - Adanac   1 na 3
Abrakadabra1, daj sobie na wstrzymanie. Zal mi Ciebie i to nie dlatego ze Cie atakuja (slusznie)ale dlatego ze wychodzisz na glaba. Nie rozumiesz tego?
Autor: Adanac  Dodano: 23-12-2014
abrakadabra1  0 na 4
Ja wychodzę na głąba? Kolejna inwektywa zresztą. Nie potraficie podać jakichś choćby przybliżonych danych. To jest typowe dla tzw. " obrońców demokracji". A diabeł tkwi w szczegółach .Podajcie jakieś wiarygodne liczby .Nie umiecie, co nie przeszkadza Wam obrażać oponenta. .Ten profesor badał jeszcze archiwa UK i USA, nie tylko Rosji. Jest wiarygodny . Bardziej niż Wy.Jakby zliczyć, ilu ludzi zginęło po IIw.ś. w wyniku działań Amerykanów i ich kolesi, to kilkakrotnie przekracza ofiary "komunizmu."Korea,Wietnam, Chile,Irak, Jugosławia, Afganistan i ta cała "arabska wiosna", Guantanamo,Abu Graib, tajne więzienia i długo by wyliczać.P.S.Jako ciekawostka- moja dawna dziewczyna była blisko spokrewniona z Dzierżyńskim.Pochodziła z jego rodziny.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 24-12-2014
abrakadabra1  0 na 4
Większość tych "zbrodni komunizmu" to propaganda. Obecne władze doprowadziły Polskę do ruiny i boją się o swoją d...Więc straszą komunizmem, żeby ludzie myśleli, że już lepsi oni niż ten straszny komunizm, którego zresztą ani w PRL, ani w ZSRR nie było, bo był to socjalizm. Komunizm to nierealna utopia.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 24-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1   2 na 2
Wychodzisz, wychodzisz. A te wiarygodne liczby to pewnie takie, które spodobałby się tobie i potwierdziły twoje bzdurne twierdzenia o nie zbrodniczości ZSRR, czyż nie? Komiczny wprost jesteś w tym swoim umiłowaniu czerwonki.
Spróbuj też może wykazać, że większość zbrodni komunizmu to propaganda, zawsze to miło się pośmiać. Obozów może nie było, głodu, terroru, aneksji innych państw wbrew ich woli, tysięcy bezprizornych i przede wszystkim nieprzeliczalnego na liczby ludzkiego cierpienia? Jaką masz na to odpowiedź? Łganie, iż nie miało to miejsca czy bełkotanie, że bolszewicy robili to dla dobra ludu?
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 24-12-2014
abrakadabra1  -2 na 4
Nie twierdzę, że tego nie było, tylko w dużo mniejszej skali niż się dziś podaje.Po drugie to wszystko to raczej skutki I wojny światowej.A ilu Rosjan wymordowali biali i obca interwencja(UK, USA,Francja,Japonia).W tamtych czasach inne kraje też nie były święte(Hiszpania Franco, Włochy Mussoliniego, Polska z aneksją Zaolzia, no i Adolf.).Tego jakoś nie potępiacie.To ZSRR też coś chapnęło dla siebie.Co do przeżywalności to była dużo większa w łagrach radzieckich, ponieważ system więzienny ZSRR był nastawiony na siłę roboczą, a nie na eksterminację narodów jak niemiecki.To dlaczego udało się stworzyć polską armię w ZSRR a nie przy Wehrmahcie?
Autor: abrakadabra1  Dodano: 24-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak  0 na 2
Stalin nie mógł wymordować stu milionów obywateli bo nawet dziś byłaby to ponad połowa ludności. upload.wikimedi(*)ussia_population_1897-2010.png Anne Applebaum łże albo bredzi. Nie wiem co gorsze.
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 24-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1, Khayman   2 na 4
Twierdzić to możesz co ci do głowy przyjdzie ale warto jakieś dowody podać. Szczególnie, że obecnie liczba ofiar jest szacowana niżej niż wyszło Conquestowi czy Sołżenicynowi. I nie były to skutki I wś tylko bolszewickiego pędu do władzy i terroru jako metody jej sprawowania.
Inne kraje może i nie były święte, ale co z tego? Usprawiedliwia to stalinowskich krwawych katów i samego wąsatego tyrana? I czego ty niby oczekujesz - za każdym razem kiedy porusza się temat zbrodni radzieckich trzeba mówić, że inni też źle robili?
Co do łagrów to radzieckiemu i tak eksterminacja nader sprawnie wychodziła, liczbę uwięzionych podałem już wcześniej, a o warunkach w nich panujących możesz sobie poczytać m.in. u Juliusa Margolina (Podróż do krainy zeków) i Iwana Sołoniewicza (Rosja w łagrze).
Co do polskiej armii - to dlaczego tysiące Rosjan chciały walczyć ze swoją jakoby ukochaną ojczyzną po stronie Niemców? Skąd ludzie tacy jak Własow?

Te 100 milionów to wszystko na co cię stać? Co do Anne Applebaum - jakże wyrafinowana argumentacja, poparta wieloletnimi zapewne obserwacjami wybitnego badacza. Jeśli ktoś tu łże lub bredzi to wy towarzyszu Khayman.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 24-12-2014
abrakadabra1  -2 na 4
Tak.Właśnie takie były czasy dyktatorów i inni też tak robili.Nie tylko ZSRR.A nawet gorzej robili.Wyrywacie to z kontekstu historycznego.Franco mordował, Mussolini też, Piłsudski też, a Hitler na maksa.Macie wbite do głów określone "dane" i nie możecie pojąć, że karmią was kłamstwem.Tak działa propaganda kapitalizmu.NO PODAJCIE KONKRETY.Nie podacie bo ich nie znacie.Kierujecie się nienawiścią i emocjami.Z wami nie ma dyskusji.Przy czym ja nie uważam was za idiotów, głąbów i skur..., tylko za ludzi o innych poglądach.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 24-12-2014
Iwan Denisowicz - @abrakadabra1   1 na 5
Gorzej to może Hitler robił, ale tyś za bardzo czerwoną propagandą przesiąknięty, żeby to pojąć. Bredzisz trollu, nawijasz o jakiejś propagandzie kapitalizmu a nie potrafisz sensownie się odnieść do danych liczbowych. Żadnych konkretów nie podajesz, to co prezentujesz to tylko bełkot trolla-ideologa w związku z czym jakąkolwiek dalszą "dyskusję" uważam za wykluczoną.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 24-12-2014
abrakadabra1 - Iwan D.  -1 na 7
Bełkot trolla to ty nawijasz i tobie podobni.Ja podałem dane liczbowe-3 miliony ofiar stalinizmu w tym niecałe 100.000 Polaków (razem z Katyniem), a nie 30.000.000 ofiar jak podaje dzisiejsza propaganda .Trzeba to podzielić przez 10 i wtedy są wiarygodne liczby.Podałem.A te wasze 100 milionów???Skąd to macie???
Co do propagandy to leci ona ze wszystkich prawicowych mediów(innych w Polsce już nie ma) od 25 lat.Jak powiedział Hitler-"kłamstwo ciągle powtarzane staje się prawdą".Jesteście ofiarami tego.
Zapytam- co tobie osobiście zrobili "czerwoni"?Pewnie nic.I twoim krewnym też pewnie nic.Ale ich nienawidzisz bo tak ci wmówiono.
Ale nad tym pracuje CIA,Watykan, polskie służby.media i wydają na to miliony dolarów więc propaganda jest skuteczna.Tak samo wiarygodna jak broń atomowa Hussajna.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 25-12-2014
Maciej Khayman Wawrzyniak  -3 na 3
Kochani, wystarczy pomyśleć. Jeśli Rosja przed wybuchem I wś miała ok. 90 milionów a w momencie wybuchu II wś ok. 110 mln (pamiętajmy o kilku milionach, które zginęły w wyniku pierwszej wojny i rewolucji), to i tak możemy mówić o dużym PRZYROŚCIE naturalnym, tu się nie da wpisać nawet 30 milionów wymordowanych bo taki scenariusz przekraczałby zdolności reprodukcyjne ludzi. Na pocz. lat 30. faktycznie w Rosji spadła liczba ludności ale o ok. 3 mln. - i w tym są także (a pewnie głównie) ofiary wielkiego głodu. Ja nie bronię Stalina (tylko Dzierżyńskiego, który póki mógł to Stalina blokował), zresztą krytykuję go własnie jako lewak ale wasze postrzeganie ZSRR przypomina kogos, kto usłyszawszy, że sąsiad uderzył żonę (czyn jak najbardziej godny potępienia) krzyczy, że wymordował całą rodzinę wraz z teściową i piętnaściorgiem dzieci (choć miał tylko jedno).
Autor: Maciej Khayman Wawrzyniak  Dodano: 25-12-2014
Iwan Denisowicz - @Khayman   3 na 5
Widzę łatwo przychodzi usprawiedliwienie milionowych strat w ludziach (12,7 mln w tym około 2 mln to emigranci - R.Pipes "Rosja bolszewików") jako ofiar wojny i rewolucji. Ot pamiętajmy o kilku milionach - w domyśle zapewne: to w imię postępu i przyszłego szczęścia ludzkości.
Co do lat 30 to według T. Snydera (Skrwawione ziemie) w wyniku tylko wielkiego głodu zginęło około 3.3 mln ludzi. Należałoby do tego dodać ok. 700 tys. ofiar wielkiego terroru. Cały zaś okres stalinowski to od 2 do 3 mln ofiar terroru, represji i obozów i 3.3 mln ofiar głodu.
Postrzeganie ZSRR jest zaś takie na jakie ów kraj zasługuje. Nie podpisuje się pod wyliczeniami Conquesta, ale większym jeszcze obrzydzeniem napawają mnie próby zmniejszenia liczby ofiar.
Autor: Iwan Denisowicz  Dodano: 25-12-2014
abrakadabra1 - uuuuuuuuuuuu  -1 na 5
To już zjechaliśmy ze 100.000.000 do ok.4.000.000.No, postępy widać.Coś dociera...
Postrzeganie ZSRR- kraj ten przeskoczył w ciągu 30 lat z epoki XVIII w. do samolotów odrzutowych i broni atomowej, po drodze wygrywając największą wojnę w historii, przy użyciu świetnego sprzętu WŁASNEJ PRODUKCJI.Pierwsi wysłali człowieka w kosmos.Ale dla ludzi pokroju waszego to zawsze będą głupki, bo przecież czerwoni nie mogli być zdolni.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 25-12-2014
KORUND - Liczby   2 na 4
-Co do liczby 100 mln. dotyczy ona liczy ofiar systemu komunistycznego, którą podają autorzy "Czarnej Księgi Komunizmu". Nie codzi o sam ZSRR, ok. 65 mln. to ofiary komunizmu chińskiego. Tu szacukowe wyliczenia:
pl.wikipedia.or(*)i/Czarna_ksi%C4%99ga_komunizmu
-Nie sądzę, aby to dało się dokładnie policzyć, nie wszystkich da się odpowiednio sklasyfikować. Czy sama śmierć na Syberii wystarczy? Przecież ludzie i tak nie żyją wiecznie. Taki ponury żart. Ile odkryto mogił, gdzie nieznane są ofiary, ani kaci? Ilu nie odkryto? ZSRR był partaczem w dziedzinie gspodarki, ale mistrzem propagandy, szpiegostwa i manipulacji, co widać po tutejszych komentarzach. Udało mu się ogłupić wielu zachodnich lewicowych "intelektualistów". Komuniści na całym świecie zabijając  usprawiedliwiali się sami przed sobą i światem podobnie jak naziści. Nie mordowali ludzi, tylko "wrogów ludu" pasożytów, kułaków, na Kubie to byli "gusano" (robaki), tak by było lżej...najpierw odczłowieczyć.
Autor: KORUND  Dodano: 25-12-2014
abrakadabra1  0 na 2
Niestety, tak to jest jak od 25 lat historię piszą nam Anglicy i Amerykanie...
Autor: abrakadabra1  Dodano: 28-12-2014
schlawiner - ateista?
Ateistą Dzierżyński był z punktu widzenia prawosławia. Krakowscy jezuici szczycą się zapisem jego ślubu. Oferuję gumowy młotek osobie, która wyrazi przypuszczenie, że stary Muskat, teść Felka, nastawał na taką formę małżeństwa.
Niemcy przyznają, że zainstalowali Lenina, szefa pacyfistycznej partii, w Rosji. Nie wolno jednak zapominać o wpływowym kibicu państw centralnych, również "pacyfiście". Szkoda, że Bogusławski nie zwykł komentować artykułów na portalu, dla niego jak i dla mnie świętym jest Marxa "Voraussetzung aller Kritik ist Kritik der Religion".
Autor: schlawiner  Dodano: 15-03-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

« Wróć do strony
Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365