Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.764.519 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4505 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek wciąż ma emocje na poziomie epoki kamienia łupanego, instytucje ze średniowiecza, a technikę o boskich możliwościach."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Naukowcy: niska temperatura otoczenia sprzyja odchudzaniu (26-01-2015)
Niska temperatura otoczenia podobnie jak zwiększona aktywność fizyczna sprzyja walce z otyłością, dlatego należy rozważyć, czy w mieszkaniach i pomieszczeniach instytucji publicznych nie obniżyć temperatury do 18 stopni C. - uważają naukowcy. Badania związane z zagadnieniami termogenezy i mechanizmów, które odpowiadają za regulację wewnętrznej temperatury ciała człowieka, prowadzi zespół naukowców pod kierunkiem prof. Leslie'go Kozaka z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Prof. Kozak wyjaśnił, że w wyniku zmieniającej się temperatury otoczenia, termoreceptory rozmieszczone na powierzchni ..(jeszcze 3776)»

Kurkuma leczy złe wspomnienia (25-01-2015)
Kurkuma czyli ostryż długi od wieków jest znana w Azji jako roślina lecznicza o wielu zastosowaniach. Nauki medyczne potwierdzają coraz więcej z owych właściwości. Najnowsze badania psychologów z City University of New York wykazały, że kurkumina może aktywnie osłabiać powstawanie wspomnień związanych ze strachem w mózgu, co może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak syndrom stresu pourazowego (PTSD). Ciekawe jest to, że kurkumina wpływa na usuwanie złych wspomnień, pomijając pozostałe rodzaje. Kłącze kurkumy zawiera kurkuminę, która jest przeciwutleniaczem polifenolowym. Strukturę związku zbadali w 1910 r. Stanisław Kostanecki, J. Miłobędzka ..(jeszcze 3442)»

Olsztyńscy naukowcy opracowali mieszankę do wypieku chleba dla chorych na celiakię (17-11-2014)
Specjalną mieszankę do wypieku chleba bezglutenowego wzbogaconą w łatwo przyswajalny wapń z dodatkiem prebiotyku opracowali olsztyńscy naukowcy. Opatentowany właśnie produkt jest polecany chorym na celiakię, która wiąże się z nietolerancją glutenu. Dr inż. Urszula Krupa-Kozak z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie powiedziała, że celiakia jest chorobą immunologiczną o podłożu genetycznym. Wiąże się z nietolerancją glutenu - mieszaniny dwóch białek, występujących w ziarnach pszenicy, a także żyta i jęczmienia. U osób chorych na nietolerancję glutenu, jest on substancją toksyczną, która po przedostaniu ..(jeszcze 2853)»

Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności (13-11-2014)
Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu zdrowej żywności. "Kiedy słyszymy słowo +len+ to kojarzymy je przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i ekskluzywną garderobą. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nasiona lnu są bardzo cennym źródłem wielu składników odżywczych i związków biologicznie aktywnych. Len to nie tylko surowiec przemysłowy, ale również bardzo cenna roślina oleista i lecznicza" - powiedział prof. Ryszard Amarowicz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań ..(jeszcze 3277)»

Naukowcy pracują nad recepturami pierników z polifenolami (07-11-2014)
Pierniki mające szereg właściwości prozdrowotnych wypiekają naukowcy z Olsztyna. Ciasteczka te powstają m.in. z myślą o zdrowym stylu odżywiania dzieci i młodzieży i mają być alternatywą dla tzw. "śmieciowego jedzenia". W olsztyńskim Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN prozdrowotnymi właściwościami wypieków zajmuje się doktorantka, mgr Małgorzata Przygodzka. Opracowuje ona receptury pierników wzbogacanych w polifenole. Jak wyjaśniła PAP mgr Małgorzata Przygodzka, polifenole występujące naturalnie w gryce, stanowiącej jeden z komponentów pierników, odgrywają bardzo ważną rolę. Mają one właściwości przeciwutleniające; ..(jeszcze 3054)»

Rośliny lecznicze i kosmetyczne - nauka w ogrodzie (27-10-2014)
Blisko 200 gatunków roślin rodzimych i egzotycznych znajduje się w nowo otwartym Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych przy bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Liczący 3,5 tys. m kw. ogród służy głównie do celów dydaktycznych. "Rośliny zostały wybrane ze względu na częstość występowania. Mówimy o nich podczas podstawowych zajęć ze studentami farmacji i kosmetologii, ponieważ znajdują swoje zastosowanie w fitoterapii (ziołolecznictwo - PAP) i w kosmetologii" - powiedział PAP adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Collegium Medicum dr Maciej Balcerek. Ogród założono przy budynku wydziału farmaceutycznego, ..(jeszcze 1552)»

Wegetarianizm może obniżać płodność mężczyzn (23-10-2014)
Wegetarianizm mężczyzn może być przeszkodą dla ich szans na poczęcie dzieci, ujawniły wieloletnie badania amerykańskie. Naukowcy uważają, że przyczyny mogą obejmować niedobory witamin i obecność hormonów żeńskich w soi, która jest popularna wśród wegetarian. "Okazało się, że dieta ma istotny wpływ na jakość nasienia. Diety wegetariańskie i wegańskie były związane ze znacznie niższą liczbą plemników niż wszystkożernych diet ", powiedział główny autor badania Eliza Orzylowska. "Mimo, że ci ludzie nie są bezpłodni, to może to odgrywać rolę w planowaniu, szczególnie dla par, które próbują zajść w ciążę w sposób naturalny, w staromodny sposób przez te dziwne ruchy." ..(jeszcze 572)»

Superzdrowy szpinak, niełącznie produktów i inne mity nt. jedzenia (15-10-2014)
Szpinaku nie trzeba gloryfikować, bo przyswajamy tylko 1 proc. zawartego w nim żelaza. Pomidora w sałatce warto ochronić warstewką tłuszczu zanim wkroimy do nich ogórka, który zabierze witaminę C. Nie miejmy też złudzeń co do brązowego cukru, w łyżeczce ma tylko 3 kcal. mniej niż biały. Dobra wiadomość dla tych, których w dzieciństwie prześladowano szpinakiem. "Szpinak od czasu do czasu należy zjeść, ale nie należy go gloryfikować jako wspaniałego źródła żelaza" - powiedziała PAP dr hab. Małgorzata Drywień ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Produkty roślinne jako źródła żelaza zupełnie się nie sprawdzają. Podobna ilość żelaza, co w szpinaku, znajduje ..(jeszcze 4179)»

Lekcja o erekcji: trzeba twardym być, a nie miękkim /Dolnośląski Festiwal Nauki (30-09-2014)
Stanem naturalnym u mężczyzny jest erekcja - żeby do niej doszło, potrzebne jest rozluźnienie, a nie spięcie. To, jak powstaje erekcja i co może prowadzić do jej zaburzeń, tłumaczy anatom dr Zygmunt Domagała z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. "Aby wystąpiła erekcja, potrzebna jest odpowiednia gra układu nerwowego i układu naczyniowego" - wyjaśnia dr Zygmunt Domagała z Zakładu Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zaznacza, że w układzie współczulnym (część układu nerwowego) przez większość czasu aktywne są mechanizmy hamujące erekcję. "Bo to stan erekcji jest u mężczyzny stanem naturalnym - żeby do wzwodu doszło, ..(jeszcze 4318)»

Alergia na koty może stać się mniej uciążliwa (25-09-2014)
Mechanizm odpowiadający za alergiczną reakcję na koty rozszyfrowali naukowcy z University of Cambridge. Pojawiła się zatem szansa na nowe leki dla osób cierpiących w towarzystwie tych czworonogów. Wśród domowych zwierząt to właśnie koty są największymi winowajcami, jeśli chodzi o alergie. Badaczom udało się zidentyfikować, jak ludzki system odpornościowy wykrywa kocie alergeny, które doprowadzają m.in. do kichania i kaszlu. Nowe leki mogłyby zablokować niepożądaną reakcję organizmu - sugerują naukowcy.


freedigitalphotos.net

..(jeszcze 1663)»

Apteka w grzybowym kapeluszu (24-09-2014)
Kurki mają więcej beta karotenu niż np. marchewka, boczniaki wykazują silne działanie przeciwmiażdżycowe, a pieczarki mogą chronić przed depresją. Grzyby nie tylko są smaczne, ale i zdrowe. W lesie zbierajmy jednak tylko te, które dobrze znamy - mówi dr hab. Bożena Muszyńska. "Z zatruciami grzybami jest trochę tak, jak z wypadkami lotniczymi. Zdarzają się niezwykle rzadko, ale jak się już zdarzą, to wszyscy o nich mówią" - ocenia dr hab. Bożena Muszyńska Katedry Botaniki Farmaceutycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Tymczasem opiewany smak i zapach grzybów nie jest ich jedynym atutem. Przede wszystkim zwierają one wiele ..(jeszcze 4227)»

Jogurt, czyli jak dożyć wieku mojżeszowego (21-09-2014)
Kiedy w Polsce ktoś obchodzi urodziny może być pewny, że wśród składanych życzeń usłyszy tradycyjne "sto lat". To granica wieku, którą przypisujemy ludziom w naszej kulturze. Jednak istnieją ludy, dla których 100 lat nie jest symbolicznym gwoździem do trumny. Starcy przekraczają setkę, zachowując sprawność i jasność umysłu. Niezwykłą żywotność zawdzięczają probiotykom, czyli kulturom bakterii i drożdży, najczęściej kwasu mlekowego, korzystnie wpływających na przewód pokarmowy i układ immunologiczny. Naturalnym probiotykiem jest np. jogurt. Jogurt znali i ceni już starożytni Egipcjanie cztery tysiące lat przed naszą erą. W Biblii można znaleźć wzmiankę o tym, ..(jeszcze 4342)»

Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Winny nikiel (26-08-2014)
Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Małe dziewczynki, którym przekłuto uszy częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych - wynika z badań alergologów z Collegium Medicum UJ. "Nie ma znaczenia, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera w swoim składzie nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia" - powiedziała PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania. ..(jeszcze 1326)»

O badaniach żywności ekologicznej z prof. Ewą Rembiałkowską (05-08-2014)
Prestiżowe czasopismo naukowe "British Journal of Nutrition" opublikowało niedawno badanie dowodzące, że żywność ekologiczna znacząco różni się pod względem składu chemicznego od żywności konwencjonalnej. W międzynarodowym zespole badawczym koordynowanym przez prof. Carlo Leiferta z Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) znalazło się kilku polskich naukowców, m.in. prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie.


freedigitalphotos.net

PAP: Wyniki niniejszej metaanalizy pozostają w sprzeczności z rezultatami uzyskanymi w badaniach zleconych ..(jeszcze 6458)»

Kora wierzby zamiast aspiryny? (03-08-2014)
Kora wierzby zawiera glikozydy salicylowe, które mają właściwości lecznicze podobne do kwasu acetylosalicylowego - syntetycznej aspiryny. Preparaty ze sproszkowanej kory zawierają naturalne związki buforujące i - w odróżnieniu od aspiryny - nie powodują negatywnych skutków ubocznych dla układu pokarmowego. Mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Do eksperymentów wybrano wierzbę purpurową (Salix purpurea), która jest w Polsce dość pospolitym gatunkiem. Odmiana ta uznawana za rodzaj o wysokiej koncentracji salicylanów Zgodnie z zaleceniami europejskiego spisu określającego ..(jeszcze 1370)»

Technologia wrogiem zdrowego snu dzieci (25-07-2014)
Dzieci, które przed pójściem spać oglądają telewizję, słuchają muzyki, używają internetowych mediów społecznościowych czy telefonów komórkowych częściej mają problemy z zasypianiem, śpią krócej i wybudzają się w nocy - informuje pismo "Sleep Medicine". "Korzystanie z technologii w sypialni może przyczyniać się u dzieci do niedoborów snu, późniejszego zasypiania, senności w ciągu dnia i innych problemów. To z kolei może wpływać na efekty ich działania, zwłaszcza w szkole" - skomentowała dla agencji Reuters główna autorka pracy Teresa Arora z Medycznego Collegium Weill Cornell w Dausze (Doha) w Katarze. Jej zespół analizował wyniki zebrane ..(jeszcze 2877)»

Brzoza ratuje przed burzą magnetyczną (24-07-2014)
Kilka łyżek galaretki - i można się nie bać żadnej burzy magnetycznej. Znaleziono proste, ale skuteczne środki zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu zwiększonej aktywności słonecznej. Eksperci z Naukowo-Badawczego Centrum Badań Arktyki stworzyli produkt na bazie kory i liści zwykłej brzozy. W centrum badań Arktyki specjalnie powołano grupę ekspertów w celu znalezienia środków, które pozwoliłyby meteopatom na łatwiejsze zniesienie okresów burz magnetycznych. Brzozę jako "naturalnego lekarza" wybrano nie przypadkowo, mówi szef sektora medycznego Naukowo-Badawczego Centrum Badań Arktyki Andriej Popow:

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/birkenwaldfinnland.jpg"

..(jeszcze 4564)»

Eksperci: niemal każdy Polak powinien zażywać witaminę D (15-07-2014)
Niedobory witaminy D są tak powszechne, że niemal każda osoba w naszym kraju powinna stosować suplementację tego ważnego dla zdrowia składnika - przekonywali w piątek specjaliści na konferencji w Warszawie. "W USA ocenia się, że jedynie 9 proc. mieszkańców ma prawidłowe stężenie witaminy D. W Europie jest podobnie, w przyszłości może być jeszcze gorzej, bo od 10 lat systematycznie spada odsetek osób z prawidłowym stężeniem tej witamin" - podkreślił prof. Roman S. Lorenc z Zakładu Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kierownik Zakładu Biochemii i Chemii Klinicznej Warszawskiego ..(jeszcze 4369)»

Zdrowe serce to zdrowy mózg (27-06-2014)
Uprawiane w młodym wieku ćwiczenia aerobowe jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze poprawiają stan mózgu w średnim wieku - informuje pismo "Neurology". Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis zbadali niemal 3000 zdrowych osób, których średnia wieku wynosiła 25 lat. Sprawność ich układu krążenia -zdolność pochłaniania tlenu oraz transportowania go do mięśni - została zbadana na ruchomej bieżni w pierwszym roku badań.


freedigitalphotos.net

Badani mieli biec tak długo, aż nie będą mogli złapać tchu. Test powtórzono ..(jeszcze 961)»

Rzeszowska uczelnia wykorzysta alpaki do rehabilitacji niepełnosprawnych (13-06-2014)
Alpaki, zwierzęta wielbłądowate, będą wykorzystywane do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych w Centrum Zooterapii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od ponad roku uczelnia jako jedyna w Polsce prowadzi hodowlę tych zwierząt. W czwartek uczelnia oficjalnie otworzy Centrum Zooterapii, choć zajęcia rehabilitacyjne z alpakami już się odbywają. WSIiZ hoduje 35 samic i 4 samce tych egzotycznych zwierząt pod kątem zooterapii i dla badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym ub. roku z Chile.

..(jeszcze 4657)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25807 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365