Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.173.855 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Religia to mentalny wyrostek robaczkowy, przestarzały, ale jeszcze nie obumarły (często w stanie zapalnym).
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Brzoza ratuje przed burzą magnetyczną (24-07-2014)

Kilka łyżek galaretki - i można się nie bać żadnej burzy magnetycznej. Znaleziono proste, ale skuteczne środki zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu zwiększonej aktywności słonecznej. Eksperci z Naukowo-Badawczego Centrum Badań Arktyki stworzyli produkt na bazie kory i liści zwykłej brzozy.

W centrum badań Arktyki specjalnie powołano grupę ekspertów w celu znalezienia środków, które pozwoliłyby meteopatom na łatwiejsze zniesienie okresów burz magnetycznych. Brzozę jako "naturalnego lekarza" wybrano nie przypadkowo, mówi szef sektora medycznego Naukowo-Badawczego Centrum Badań Arktyki Andriej Popow:


Oskoła to staropolska nazwa soku brzozowego o słodkawym smaku. Był to napój chłodzący i leczniczy stosowany na całej Słowiańszczyźnie. Otrzymuje się go przez głębokie (do 4 cm) nacięcie pnia lub gałęzi brzozy wczesną wiosną. Z małego drzewa o średnicy pnia ok. 15 cm można pozyskać do 5 litrów soku dziennie, z większych okazów (średnica ok. 30 cm) nawet do 15 litrów. Zawiera on głównie fruktozę, liczne sole mineralne (potas, miedź, mangan, fosfor i wapń) oraz witaminę B. Ilustracja: Brzoza brodawkowata, Paul Lenz, Wikipedia

Zaczęliśmy przeglądać istniejące u nas naturalne zasoby roślinne, które mogą mieć działanie kompensacyjne lub profilaktyczne. W tym wykazie znalazło się kilku kandydatów - owoce leśne i rośliny. Jedną z takich roślin-kandydatów były brzoza. Wiele z jej właściwości zostało zapomnianych, ale liście i kora brzozy były szeroko stosowane w medycynie ludowej. Ten surowiec jest dostępny, a efekt okazał się wspaniały. Podczas burz magnetycznych zachodzi nagromadzenie niecałkowicie utlenionych substancji, które mają działanie toksyczne na organizm. Brzoza zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy, a niewielkie żółciopędne działanie brzozy pomaga unormować samopoczucie.

Właściwości lecznicze brzozy badano na myszach laboratoryjnych. Gryzoniom, podzielonym na trzy grupy, dodawano do jedzenia ekstrakty z różnych ziół. Zwierzęta, które otrzymywały pastę z liści i kory brzozy, zachowywały się aktywniej, biegały po labiryncie i nie cierpiały na brak apetytu. Myszy z dwóch pozostałych grup chowały się po kątach klatek, niechętnie jadły i w ogóle były nieaktywne, zaznacza naukowiec:

Wysuszone liście brzozowe zawierają do 3,2% saponin, 1,5-2,3% flawonoidów (hiperozyd, mirycetynę i luteolinę), kwasy organiczne, żywice, do 9% garbników katechinowych, sole mineralne, olejek eteryczny i związki trójterpenowe (folientriol, folientetraol). W młodych liściach i pączkach znajduje się więcej olejków eterycznych. Kora brzozowa jest źródłem betuliny. Fot: Wikipedia
1. Wysuszone liście brzozowe zawierają do 3,2% saponin, 1,5-2,3% flawonoidów (hiperozyd, mirycetynę i luteolinę), kwasy organiczne, żywice, do 9% garbników katechinowych, sole mineralne, olejek eteryczny i związki trójterpenowe (folientriol, folientetraol). W młodych liściach i pączkach znajduje się więcej olejków eterycznych. Kora brzozowa jest źródłem betuliny. Fot: Wikipedia

Obserwowaliśmy zachowanie zwierząt w trakcie i po burzy magnetycznej. Interesują nas różne parametry, które odzwierciedlają ich aktywność ruchową, aktywność wyszukiwania, co również nazywa się zdolnościami kognitywnymi, reakcjami obronnymi, zachowaniami seksualnymi i apetytem. Zauważyliśmy, że zwierzęta, które otrzymują brzozę, łatwiej się dostosowują. Brzoza działa jak adaptogen w profilaktyce na reakcje związane z burzami magnetycznymi. Zachowanie zwierząt najmniej odbiega od normy."

Po przekonaniu się o cudownych właściwościach rośliny, naukowcy wyprodukowali pastę z jej liści i kory, która przypomina galaretkę. Ma ona gorzki smak, ale przy pomocy słodkich jagód, jak mówią eksperci, można go zneutralizować. A jeśli rozpuścimy taką pastę w szklance wody to w ogóle nie czuje się goryczy - uzyskujemy przyjemny oryginalny napój. W sprzedaży brzozowy przysmak leczniczy pojawi się nie wcześniej, niż w przyszłym roku - wynalazek wymaga dodatkowych badań. Jednak już teraz naukowcy uzupełnili arsenał terapeutycznego żywienia dla mieszkańców Północy kilka produktami z dodatkami - chlebem, sucharkami, cukierkami, czekoladą i napojem. Mają inny przepis. I problem tkwi nie w większej czy mniejszej skuteczności, a w oparciu o różne kierunku profilaktyki chorób. Jak wyjaśniono w Naukowo-Badawczym Centrum Arktyki, niektóre z tych produktów mogą w pewnym stopniu pomóc podczas burzy magnetycznych, a niektóre służą do poprawy trawienia. "Rozpatrujemy te środki nie jako lekarstwa, - podkreśla Andriej Popow, - a jako produkty żywnościowe o właściwościach leczniczych".

Źródło: Głos Rosji


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365