Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.841.990 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 470 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Schlebianie przysparza przyjaciół, prawda wrogów.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Maj (45)

Technika
Maszynę "do badania czasu" zyskał Państwowy Instytut Geologiczny (31-05-2014)
Superczułą mikrosondę jonową do badania czasu geologicznego zyskał Państwowy Instytutu Geologiczny. To czwarte tego typu urządzenie na świecie, które podpowie gdzie szukać nowych złóż surowców i pomoże oszacować zmiany temperatury w dziejach Ziemi. Mikrosonda SHRIMP IIe/MC jest nabytkiem najnowszego laboratorium PIG - Pracowni Mikrosondy Jonowej. "To prawdziwy rolls-royce geologii" - podkreślił rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) Mirosław Rutkowski w przesłanym PAP komunikacie.


Mikrosonda jonowa

..(jeszcze 4858)»

Różności
Kredyt na urządzenie do wytwarzania grafenu (30-05-2014)
BGK udzielił kredytu spółce Nano Carbon, zajmującej się produkcją grafenu. Dzięki tym pieniądzom spółka zakupi urządzenie pozwalające na zwiększenie wytwarzania tego materiału i poprawę jego jakości. Wartość inwestycji to kilka milionów złotych. Jak poinformował BGK, to kolejne przedsięwzięcie finansowane przez bank w ramach programu "Inwestycje Polskie". "Sfinansowana przez BGK inwestycja Nano Carbon ma na celu komercjalizację technologii wytwarzania grafenu. Spółka będzie produkować unikatowe w skali światowej próbki grafenu o wymiarach 30 x 30 cm do wykorzystania w różnych ośrodkach badawczych branż m.in. elektronicznej, wojskowej i ..(jeszcze 1425)»

Medycyna
Pijawki bywają niezastąpione w medycynie (30-05-2014)
Komplikacje po replantacjach utraconych wcześniej kończyn, zapalenie stawów, chirurgia rekonstrukcyjna - to obszary medycyny, w których pijawki wciąż świadczą chorym nieocenione usługi. Mimo to te pasożyty nie są powszechnie stosowane w polskich szpitalach. Od ponad 10 lat pijawki stosują lekarze w specjalizującym się w replantacjach kończyn i mikrochirurgii Szpitalu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (Dolnośląskie). Rocznie placówka zużywa ok. 300 pijawek.


Pijawka lekarska, Wikimedia

"Oczywiście stosujemy je tylko u tych pacjentów, ..(jeszcze 3906)»

Ekologia
Miejska wyspa ciepła - można z nią walczyć (29-05-2014)
Z roku na rok Warszawa traci coraz więcej zieleni na rzecz centrów handlowych i osiedli. W świecie asfaltu i betonu latem upał nie słabnie nawet nocą. Możne to złagodzić obecność drzew i właściwa zabudowa - mówili w środę w Warszawie klimatolodzy i urbaniści. Dominujące w miastach - asfalt, żelbet i betonowe elewacje budynków - latem za dnia mocno się nagrzewają, a w nocy całe ciepło przekazują otoczeniu. W konsekwencji w centrach miast temperatura powietrza jest wyższa niż w niezabudowanej okolicy. Różnica wynosi średnio 1-2 st. C, ale może też sięgać nawet 10 st. C. Takie zjawisko nazywane miejską wyspą ciepła odczuwa się głównie nocą i wczesnym rankiem. ..(jeszcze 4494)»

Medycyna
Polscy naukowcy szykują cukrową pułapkę na nowotwory (25-05-2014)
Komórki nowotworowe lubią cukier, dlatego polscy naukowcy opracowali maleńkie kapsułki otoczone cukrową powłoczką, które nowotwór chętnie "pożera". Wypełnione kilkoma lekami, po wniknięciu do guza, mogą stanowić skuteczną broń w walce z nowotworami. "Komórki nowotworowe lubią cukier i mają bardzo duże zapotrzebowanie na glukozę. Potrzebują jej około 200 razy więcej niż zwykłe komórki. My ten fakt postanowiliśmy wykorzystać" - powiedział PAP dr hab. Tomasz Ciach z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej.

..(jeszcze 4482)»

Biologia
Naukowcy: wielkość palców ma związek ze stanem zdrowia mężczyzn (24-05-2014)
Długość palców wskazującego i serdecznego mogą dużo powiedzieć o zdrowiu mężczyzny - twierdzą naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i University of New Mexico w USA na łamach czasopisma "Annals of Human Biology". Już ze wcześniejszych ustaleń naukowych wynikało, że w długości palców - zarówno kobiecych, jak i męskich - zawarta jest informacja o rozwoju płodowym. Nowe badania na ten temat, przeprowadzone przez polsko-amerykański zespół, opublikuje w nadchodzącym numerze "Annals of Human Biology".


freedigitalphotos.net

..(jeszcze 3070)»

Materiałoznawstwo
Złom jak szczere złoto - co się da odzyskać z "rudy miejskiej" (23-05-2014)
W jednej tonie zużytych telefonów komórkowych znajduje się m.in. 130 kg miedzi, 3,5 kg srebra i 340 g złota. Taka "ruda miejska" ze złomowanych urządzeń może być więc cennym źródłem surowców. Nad efektywnym odzyskiwaniem tych zasobów pracują polscy naukowcy. Jak w rozmowie z PAP wyjaśnia prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, w produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych wykorzystywane są w sporych ilościach cenne surowce. Np. z miedzi tworzone są w urządzeniach obwody i kable. Ze złota z kolei robi się styki. "W Japonii największa ilość złota jest nie w skarbcach, nie w biżuterii, ..(jeszcze 3753)»

Wydarzenia
Uroczystość nadania nowej ulicy imienia Profesora Mariana Mięsowicza (22-05-2014)
Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Jeżabek serdecznie zapraszają w dniu 23 maja 2014 r. o godz. 11:00 na uroczystość nadania imienia Profesora Mariana Mięsowicza nowej ulicy, łączącej ul. Sosnowiecką z Centrum Cyklotronowym Bronowice IFJ PAN. Uroczystość ta jest częścią Festiwalu Nauki, który odbywa się w Krakowie w dn. 21-24 maja 2014 r. Miasto wzbogaca się tym samym nie tylko o cenny i niezwykle potrzebny fragment ..(jeszcze 3026)»

Materiałoznawstwo
Efektywna produkcja etanolu z tlenku węgla (22-05-2014)
Nowy typ nanokrystalicznej elektrody miedzianej, który katalizuje elektrochemiczną konwersję tlenku węgla m.in. w etanol (C2H5OH) został wykorzystany przez naukowców ze Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Inżynierowie sugerują, że ich badania mogą w przyszłości zapewnić możliwość magazynowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz uczynić techniki przekształcania gazów zawierających atomy węgla bardziej opłacalnymi. Obiecujące odkrycie może stanowić alternatywą dla konwencjonalnych metod wytwarzania etanolu z roślin. Etanol (alkohol etylowy) jest coraz częściej reklamowany jako bardziej ekologiczna opcja w porównaniu do paliw kopalnych. ..(jeszcze 4093)»

Fizyka
Prof. Jagielski: fuzja jądrowa to niewyczerpane źródło energii (22-05-2014)
Dostęp do fuzji termojądrowej umożliwiłby pozyskanie tysiące razy więcej energii, niż obecne zasoby energetyczne Ziemi - podkreśla prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. We wtorek w niemieckim Greifswald otwarto urządzenie do badania fuzji. Stellarator W7-X, czyli urządzenie, które służy do badania plazmy, niezbędnej do przeprowadzenia fuzji termojądrowej, otwarto z udziałem strony polskiej w Instytucie Fizyki Plazmy Max Planck w Greifswald. "Chcemy mieć prąd, czerpiemy go z różnych źródeł. Energia odnawialna w najbliższej przyszłości będzie stanowić margines. Trzeba też pamiętać, że energie odnawialne będą dość ..(jeszcze 4350)»

Wydarzenia
Efektywne ścieżki komercjalizacji wiedzy – podsumowanie konferencji (20-05-2014)
Jak najwydajniej przekształcać osiągnięcia naukowe w komercyjne produkty przydatne dla przemysłu i każdego człowieka? Nad rozwiązaniami umożliwiającymi efektywny transfer wiedzy dyskutowano w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, gdzie właśnie zakończyła się konferencja "Platforma Komercjalizacji Wiedzy". Konkretne przykłady rozwiązań sprzyjających efektywnemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu zaprezentowano podczas konferencji "Platforma Komercjalizacji Wiedzy", która odbyła się w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauki (IChF PAN) w Warszawie. Konferencję ..(jeszcze 3784)»

Informatyka
Umożliwianie nowatorskich badań nad Internetem przyszłości (20-05-2014)
Problem z wizjonerskimi badaniami polega na tym, że często nie wychodzą one na światło dzienne. Obiekty są nierzadko po prostu niedostępne lub nie można znaleźć ekspertów potrzebnych do przetestowania teorii naukowych. Tak się rzeczy mają w wielu dziedzinach naukowych, nie wyłączając awangardowych rozważań nad przyszłością Internetu. Powyższe zagadnienia są przedmiotem dofinansowanego ze środków unijnych dwuletniego projektu SMARTFIRE. W ramach rozpoczętego w listopadzie 2013 r. przedsięwzięcia mają powstać obiekty eksperymentalne na wielką skalę, nadające się do przeprowadzania ..(jeszcze 3373)»

Ekologia
Biomasa: problem ze zrównoważeniem (20-05-2014)
Biomasa stanowi niemal połowę całej, zużywanej przez nas energii odnawialnej i ma także pomóc w osiągnięciu celu UE w zakresie energii odnawialnej do 2020 r. Wraz z coraz wyższą temperaturą politycznej debaty nad bezpieczeństwem energetycznym, biomasa zaczyna być wskazywana jako główny zastępnik gazu ziemnego i ciepłownictwa. Ale na ile jest ona zrównoważona? Eksperci naukowi, decydenci oraz przedstawiciele NGO i podmiotów branżowych postawili to pytanie na konferencji Europejskiego Towarzystwa Biomasy (AEBIOM), która odbyła się niedawno w Brukseli. Różnica między biomasą ..(jeszcze 4176)»

Fizyka
Soczewka kontaktowa pozwoli na ostre widzenie z każdej odległości (19-05-2014)
Soczewkę, która pozwala na wyraźne widzenie z każdej odległości, opracowali fizycy z Politechniki Warszawskiej. Soczewki o takich właściwościach pozwoliłyby - zwłaszcza osobom starszym - skuteczniej radzić sobie ze starczowzrocznością. Transmitancja fazowa soczewki "miecz świetlny". Źródło: dr Krzysztof Petelczyc1. Transmitancja fazowa soczewki "miecz świetlny". Źródło: dr Krzysztof Petelczyc ..(jeszcze 6840)»

Różności
Prace magisterskie dotyczące promocji Polski poszukiwane (19-05-2014)
Nagrody pieniężne o łącznej wartości ok. 50 tys. zł, publikacje, praktyki i staże czekają na autorów najciekawszych prac magisterskich poświęconych promocji Polski. Prace do VIII edycji konkursu "Teraz Polska Promocja" można zgłaszać do 17 października br. Konkurs na najlepszą pracę magisterską "Teraz Polska Promocja" organizują Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA, Polska Organizacja Turystyczna oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka ..(jeszcze 1163)»

Różności
Przy małej czarnej o wielkich sprawach (19-05-2014)
"A w Krakowie na Brackiej pada deszcz" - tak, tę piosenkę słyszał chyba każdy. Ale nie wszyscy wiedzą, że małą uliczkę przy krakowskim Rynku faktycznie zalewa ostatnio "deszcz" ... popularnonaukowych imprez. A wszystko za sprawą nowej księgarnio-kawiarni "De Revolutionibus": ulubionego zakątka miłośników nauki i filozofii. Uwieczniona w piosence Grzegorza Turnaua ulica Bracka nie może narzekać na brak kawiarni i barów, żeby wspomnieć tylko ulubioną przez poetów "Nową Prowincję". Ale niedawno przybyło w tej okolicy jeszcze jedno nowe miejsce. I, o dziwo, takie, gdzie zamiast ogłuszającej muzyki i napojów wyskokowych króluje atmosfera dyskusji i spokojnej refleksji. ..(jeszcze 3443)»

Medycyna
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dostał inkubatory do hodowli komórek macierzystych (18-05-2014)
Inkubatory do namnażania i hodowli komórek macierzystych, które służą potem do przeszczepu chorym na stwardnienie boczne zanikowe, otrzymał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Sprzęt będzie na wyposażeniu pracowni medycyny regeneracyjnej. Specjalistyczny sprzęt przekazała Fundacja na Rzecz Regeneracji Komórek Nerwowych. Inkubatory będą służyć w badaniach nad ludzkimi komórkami macierzystymi i będą wykorzystywane do prowadzenia badań nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem - poinformował prodziekan wydziału ..(jeszcze 4604)»

Wydarzenia
Powstanie klaster technologii bezpieczeństwa i obronności (17-05-2014)
Klaster firm, ośrodków badawczych oraz instytucji zajmujących się technologiami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem będzie budowała Politechnika Śląska. List intencyjny ws. współpracy przy tworzeniu klastra uczelnia podpisała w poniedziałek z ok. 30 podmiotami. Wśród nich znalazły się m.in.: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Grupa Zbrojeniowa (która ma skonsolidować kilkadziesiąt przedsiębiorstw przemysłu obronnego), Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowe Zakłady Mechaniczne czy Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy, a także Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Politechniki Wrocławska, ..(jeszcze 3483)»

Wydarzenia
Raport: uniwersytety liderami grantów Narodowego Centrum Nauki (17-05-2014)
Ponad 2,4 tys. grantów wartych ponad 1 mld złotych przyznało Narodowe Centrum Nauki w 2013 r. - wynika z raportu przygotowanego przez tę instytucję. Najwięcej pieniędzy trafiło do uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powołane w 2010 roku Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozdziela granty na badania podstawowe, czyli prace naukowe eksperymentalne lub teoretyczne, które mają na celu zdobycie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów. "Badania podstawowe to fundament nauki. Szukanie odpowiedzi na pytania zaspokajające naukową ciekawość lub stawianie pytań jeszcze niepostawionych, to ..(jeszcze 3329)»

Wydarzenia
Uniwersytety i instytucje naukowe zapraszają na Noc Muzeów (17-05-2014)
Noc Muzeów to wydarzenie nie tylko dla miłośników sztuki, ale też nauki. W nocy z 17 na 18 maja uczelnie z kilku polskich miast przygotowały m.in. pokazy doświadczeń fizycznych, warsztaty laboratoryjne, zwiedzanie uczelnianych kampusów i rektorskich gabinetów. Na Uniwersytecie Warszawskim jak co roku dla zwiedzających otwarte będą miejsca na co dzień niedostępne - Sala Senatu, Sala Złota, gabinet rektora UW oraz Sala Kolumnowa, w której będzie można podziwiać odlewy gipsowe najwybitniejszych dzieł sztuki z kolekcji Stanisława Augusta, a także ..(jeszcze 4126)»

Fizyka
Laboratorium CERN przybliża mechanizm tworzenia chmur (16-05-2014)
W artykule opublikowanym dzisiaj w czasopiśmie Science, eksperyment CLOUD w CERN dowodzi, że opary emitowane przez drzewa i utleniane w atmosferze odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia chmur, a co za tym idzie wpływają na ochładzanie planety. Te same aerozole nadają lasom oglądanym z daleka niebieskawe zabarwienie. Eksperyment CLOUD dowiódł, że utlenione opary pochodzenia roślinnego łącząc się z kwasem siarkowym tworzą zarodki kondensacji kropel w chmurach. Wynik jest istotnym ..(jeszcze 2847)»

Wydarzenia
Wybrano kolejne jednostki flagowe polskiej nauki (16-05-2014)
Resort nauki ogłosił w środę wyniki konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW). Cztery konsorcja zajmujące się badaniami z zakresu nauk biologicznych, rolniczych i o Ziemi, przez następne pięć lat otrzymywać będą co roku od państwa nawet 10 mln zł. Status KNOW przyznawany jest na pięć lat. Przez ten czas najlepsze jednostki mogą z budżetu państwa otrzymać dodatkowe finansowanie - w sumie nawet 50 mln zł. "Są to pieniądze na rozwój tych jednostek i na dalsze budowanie doskonałości" - powiedziała PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska. W dziedzinie nauk biologicznych wyłoniono dwie jednostki flagowe: Jagiellońskie ..(jeszcze 3828)»

Ekologia
Nawet ograniczona wycinka lasu negatywnie wpływa na jego różnorodność (15-05-2014)
Nawet ograniczona wycinka lasu odbija się negatywnie na jego różnorodności biologicznej i skomplikowanych zależnościach między zespołami organizmów. Pokazały to badania prowadzone w Puszczy Białowieskiej, opublikowane w prestiżowym "Nature Communications". Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich w Europie fragmentów lasu o charakterze zbliżonym do naturalnego. "Około jedna trzecia Puszczy jest chroniona w granicach Parku Narodowego i rezerwatów przyrody. Na pozostałych dwóch trzecich prowadzi się gospodarkę leśną. Część drzew jest wycinana, w ich miejscu sadzi się nowe pokolenie lasu. Taka gospodarka różni się jednak od procesów ..(jeszcze 5155)»

Wydarzenia
W Krakowie otwarto Małopolskie Centrum Biotechnologii (15-05-2014)
Małopolskie Centrum Biotechnologii, wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zostało uroczyście otwarte we wtorek. Obiekt wybudowany kosztem 92 mln zł jest jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych w Polsce. Małopolskie Centrum Biotechnologii powstało na terenie III Kampusu UJ w Krakowie dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Kierownik Centrum prof. Kazimierz Strzałka ocenił, że instytucja ta otwiera unikalne w skali kraju możliwości i przyczyni się wydatnie do rozwoju w Małopolsce ważnej gałęzi wiedzy i gospodarki, jaką ..(jeszcze 1590)»

Wydarzenia
Medale dla polskich wynalazców w Paryżu (14-05-2014)
Polakom udało się wywalczyć ponad 30 różnych medali na Międzynarodowych Targach Wynalazczości "Concours Lépine" w Paryżu. Nagrodzono m.in. urządzenie do eliminacji drobnoustrojów w klimatyzacji samochodowej i metodę symulacji rozprzestrzeniania się epidemii. Uczestnicy targów między 30 kwietnia a 11 maja obejrzeć mogli 550 rozwiązań innowacyjnych pokazywanych przez wystawców z 13 krajów. Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała firma EUROBUSINESS - HALLER, która jest wyłącznym przedstawicielem targów Concours Lépine na Polskę, wystawcy z naszego kraju zaprezentowali 33 wynalazki. Do Polaków trafiło 10 medali złotych (na 50 wszystkich przyznanych), ..(jeszcze 3490)»

Różności
Fosfor na nawozy odzyskiwany z odpadów (14-05-2014)
Oryginalną koncepcję produkcji nawozów z surowca stanowiącego produkt uboczny oczyszczania ścieków opracowało i wdraża w praktyce konsorcjum pod kierownictwem naukowym prof. Henryka Góreckiego. Zespół chemików z Politechniki Wrocławskiej ma wsparcie inżynierów w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach i specjalistów z zakresu chemii rolnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. "Rośliny potrzebują trzech głównych składników - azotu, fosforu i potasu. Z azotem nie ma problemu, jest w powietrzu. Z potasem też - jest na Białorusi, w Niemczech. Największy kłopot jest z fosforem, którego praktycznie nie ma, a zapasy się wyczerpują. A życia bez fosforu ..(jeszcze 5832)»

Psychologia
Nie nudząc o nudzie... (14-05-2014)
Może dopaść każdego. Tracimy na nią nawet dwa lata naszego życia, ale może być też szansą na wyciszenie się i znalezienie wspaniałych pomysłów. Nuda będzie bohaterką pierwszej w Polsce konferencji nudologicznej, którą organizuje Uniwersytet Warszawski. Nuda może przyjmować wiele postaci. Rozróżnia się nudę regulacyjną, badawczą, reagującą albo tę szczególnie nieprzyjemną - apatyczną. "Według badań naukowców z Wielkiej Brytanii średnio nudzimy się przez sześć godzin tygodniowo, co przy średniej długości życia (wynoszącej obecnie 60,5 lat) oznacza, że nudząc się, można stracić dwa lata życia" - informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski. ..(jeszcze 2641)»

Materiałoznawstwo
Studenci Politechniki Warszawskiej zaprojektowali nowoczesny beton (14-05-2014)
Zespół studentów Politechniki Warszawskiej w ramach konkursu finałowego II edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże zaprojektował nowoczesną mieszankę lekkiego betonu, z którego - zdaniem naukowców i fachowców - można wykonywać np. mosty czy wysokie budynki. W Uniwersytecie Betonu oraz finałowym konkursie II edycji tego projektu wzięło udział blisko 300 studentów i naukowców z 23 uczelni technicznych z całej Polski. Ich zadaniem było zaprojektowanie mieszanki o najwyższej wytrzymałości i jak najmniejszej gęstości. Najlepiej wywiązali się z tego zadania studenci Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Wykładowca Politechniki ..(jeszcze 3953)»

Technika
Kolej transandyjska - nietypowe finansowanie i polska myśl techniczna (13-05-2014)
W XIX wieku powstała najwyżej położona linia kolejowa. Nad najnowocześniejszymi wówczas rozwiązaniami technologicznymi pracował polski inżynier Ernest Malinowski. Peru mogło sobie pozwolić na tę inwestycję m.in. dzięki wykorzystaniu ptasiego guana. Urodzony w 1818 r. Malinowski był jednym z najmłodszych uczestników Wielkiej Emigracji z roku 1831. Właściwie nazywał się - nieco na modłę hiszpańską - Adam Stanisław Hipolit Ernest Nepomucen Malinowski. W Paryżu ukończył prestiżową Ecole Polytechnique oraz Ecole des Ponts et Chaussees, która uważana była wówczas za najlepszą na świecie uczelnię inżynierską. Choć dostał pracę we francuskim rządowym Korpusie Dróg ..(jeszcze 6034)»

Medycyna
Kolor oczu może określać podatność na choroby (12-05-2014)
Osoby o niebieskich lub szarych oczach są bardziej zagrożone bielactwem i czerniakiem - ustalili naukowcy. Zależność między kolorem oczu, a podatnością na określone choroby nie jest jednak oczywista. "Możemy spotkać w literaturze próby określenia, jakie choroby nam grożą w przyszłości w zależności od koloru oczu. Jednak dane są dość rozbieżne i niezbyt precyzyjne. To nie kolor oczu zabezpiecza nas przed zachorowaniem na określoną chorobę. Możemy mówić co najwyżej o mniejszym ryzyku" - powiedziała PAP wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach prof. Ewa Mrukwa - Kominek. Jak przypomniała, kolor oczu jest jednym ..(jeszcze 3882)»

Wydarzenia
W Łodzi powstaje najnowocześniejsze planetarium w Europie (11-05-2014)
W Nowym Centrum Łodzi EC1 Wschód rozpoczęła się budowa planetarium. Pokazy gwiezdnych konstelacji pod 14-metrową kopułą będą dostępne dla widzów na początku przyszłego roku. Projekt zakłada budowę dwóch kopuł - o średnicy 14 i 10 metrów. W pierwszej mieścić się będzie planetarium, w drugiej - kino sferyczne, które będzie uzupełnieniem ścieżek zwiedzania Centrum Nauki i Techniki. W sali przewidziano miejsca dla 120 osób. Będą one oglądać projekcje na sferycznym ekranie w pozycji półleżącej. Dzięki temu rozwiązaniu powstanie wrażenie, że obraz "otacza" widza.

<br

..(jeszcze 1509)»

Materiałoznawstwo
Polacy znają już sekret ekologicznego plastiku z biomasy (09-05-2014)
Plastik, a więc polimery, z których produkuje się materiały codziennego użytku, można wytwarzać nie z ropy naftowej, ale z łatwo dostępnej biomasy. Sposób wytwarzania takich tworzyw sztucznych, które łatwo rozkładają się w środowisku, opanowali również Polacy. "Polimery stosuje się dzisiaj powszechnie. Są nam one absolutnie niezbędne" - opowiada w rozmowie z PAP kierownik projektu BIOPOL prof. Stanisław Słomkowski, dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi (CBMM PAN). Z polimerów (a więc tworzyw sztucznych nazywanych potocznie plastikiem) produkuje się dziś np. przedmioty codziennego użytku czy opakowania, a nawet włókniny syntetyczne ..(jeszcze 4488)»

Archeologia
Studenci z Torunia zrekonstruowali pradziejową chatę (08-05-2014)
Rekonstrukcję pełnowymiarowego szałasu z epoki mezolitu (koniec IX - poł. V tysiąclecia p.n.e.) wykonali studenci Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej (KEAP), działającego przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. "W trakcie eksperymentu używaliśmy wyłącznie narzędzi z krzemienia i poroża oraz materiałów dostępnych w mezolicie - wyjaśnia dr Grzegorz Osipowicz, inicjator przedsięwzięcia. - Konstrukcja przyniosła istotne informacje, które podają w wątpliwość niektóre powszechnie przyjęte wyobrażenia na temat sposobu życia ówczesnej ludności."

..(jeszcze 2561)»

Wydarzenia
W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu (08-05-2014)
Pomysły projektantów wzornictwa przemysłowego, firm i studentów realizować będzie Centrum Kreatywności i Dizajnu, jakie powstanie w Krakowie. List intencyjny w tej sprawie podpisali w poniedziałek marszałek Małopolski Marek Sowa oraz rektorzy wyższych uczelni. Konsorcjum tworzyć będą cztery krakowskie uczelnie: Uniwersytet Ekonomiczny (koordynator projektu), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Inicjatorem powstania centrum jest prof. Jerzy Hauser i jego współpracownicy - poinformował na konferencji prasowej marszałek Marek Sowa.

<img

..(jeszcze 2275)»

Technika
Krakowski Buzz ułatwi podróże niepełnosprawnym (07-05-2014)
Jest mały, lekki, elektryczny i można go używać wyłącznie przy użyciu rąk. Buzz - samochód dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, skonstruowali studenci Politechniki Krakowskiej. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna, zamiast przesiadać się z wózka do auta, może wjechać wprost do samochodu. Mały, elektryczny pojazd przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich skonstruowali magistranci z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej: Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda i Jarosław Rusek, pod kierunkiem opiekuna naukowego prof. Witolda Grzegożka.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/buzzkrakowski

..(jeszcze 2589)»

Informatyka
Aplikacja pomoże ocenić wiarygodność treści w sieci (07-05-2014)
Zwykli internauci są znacznie bardziej ufni wobec treści, które znajdują w internecie, niż eksperci. Nad aplikacją, która pomoże użytkownikom ocenić wiarygodność danej strony w internecie, pracuje polsko-szwajcarski zespół badaczy. "Internet jest przeładowany informacjami. A jeśli chodzi o analizę jakości stron internetowych niewiele było na razie zrobione" - przyznaje w rozmowie z PAP dr hab. Adam Wierzbicki z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Wyjaśnia, że teraz w wynikach wyszukiwania uwzględniane jest przede wszystkim to, czy strona odpowiada danemu zapytaniu. Liczy się też popularność danej strony, ale to nie jest równoważne ..(jeszcze 3987)»

Fizyka
Synteza pierwiastka 117 powtórzona m.in. dzięki detektorom Polaków (07-05-2014)
Zsyntetyzowany kilka lat temu w Rosji pierwiastek o liczbie atomowej 117 udało się ponownie zsyntetyzować w niemieckim ośrodku w Darmstadt. Rolę w tych badaniach odegrały krzemowe detektory paskowe z polskiego instytutu. Ze względu na krótki czas życia, pierwiastek 117 nie występuje w naturze i może być wytwarzany tylko sztucznie. Jak w przesłanym PAP komunikacie informuje Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie (ITE), pierwsze informacje o wytworzeniu i zaobserwowaniu pierwiastka 117 pojawiły się w 2010 roku jako efekt międzynarodowego eksperymentu zrealizowanego w rosyjskim Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej. Zgodnie z powszechnie przyjętą ..(jeszcze 4714)»

Materiałoznawstwo
W grafenowym wyścigu Polska 'łeb w łeb' z najlepszymi (06-05-2014)
Świat ściga się w technologii grafenowej, bo wciąż jeszcze jest to ziemia nie do końca rozpoznana. W pościgu za sukcesem wystartowaliśmy wtedy, kiedy pozostali. Po raz pierwszy nie musimy gonić świata, bo już dziś współpracujemy z partnerem przemysłowym, aby zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku - mówi prof. Piotr Kula, prorektor Politechniki Łódzkiej, który wspólnie z firmą SECO/Warwick SA. wytwarza grafen według własnego patentu. Grafen zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Jest ponad stukrotnie mocniejszy od stali. Można go rozciągać do około 20 procent bez uszkadzania. Ma wyjątkowe właściwości elektryczne ..(jeszcze 5870)»

Materiałoznawstwo
Diamenty w płynie - na rozświetlenie cery i do budowy komputera (06-05-2014)
Diamenty można zawiesić nie tylko na szyi, ale również... w płynie. Niezwykłą mieszankę niewidocznych gołym okiem diamentów i cieczy wytwarzają naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Dzięki temu rozwiązaniu już prosta droga m.in. do kremów rozświetlających z drobinkami diamentów. Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI) PG za opracowane przez siebie rozwiązanie otrzymali złoty medal na XVII Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES - 2014".

GDY POPIÓŁ TO DIAMENT ..(jeszcze 3785)»

Zdrowie
Mądre żywienie - zdrowe pokolenie (05-05-2014)
Jak wynika z badań, ponad 40 proc. uczniów chodzi do szkoły bez śniadania. Tylko 57 proc. regularnie spożywa owoce, a 48 proc. warzywa - alarmowali w Warszawie uczestnicy konferencji "Mądre żywienie - zdrowe pokolenie". "Mądre żywienie - zdrowe pokolenie" jest hasłem ogólnopolskiego programu badawczo-edukacyjnego, przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Jak zaznaczają eksperci, większość chorób zależnych od diety ma początki w okresie dzieciństwa i wczesnej dorosłości. ..(jeszcze 2494)»

Różności
Fizyk: nauka jest sztuką, a badacze - artystami (04-05-2014)
Piękno może być jednym z kryteriów prawdziwości w nauce - powiedział PAP fizyk prof. Grzegorz Wrochna. Badacz zdradza historie eksperymentów, które można nazwać dziełami sztuki, a także opowiada o tym, jak trudne do przyjęcia bywają "brzydkie" teorie. "Teorie, które tworzą fizycy czy matematycy, to niejednokrotnie dzieła sztuki. Dzieła te można podziwiać, bywają jednocześnie bogate w treści i proste w formie" - powiedział PAP fizyk cząstek, prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ). "To, że Einstein był artystą, a teoria, którą stworzył była dziełem sztuki - wszyscy wiemy. Mniej wiemy o dziełach sztuki tworzonych ..(jeszcze 3728)»

Biologia
Co czujesz, różo? Zmyślne zmysły roślin (04-05-2014)
Rośliny nie są wcale tak nieczułymi organizmami, jakby się mogło wydawać. Okazuje się, że roślinę można zniszczyć regularnie jej dotykając, a jej czas kwitnienia można precyzyjnie kontrolować... budząc ją w nocy światłem. Daniel Chamovitz w książce "Zmysłowe życie roślin" pokazuje, jak wiele bodźców ze świata mogą odbierać rośliny. "Zmysłowe życie roślin", Daniel Chamovitz, W.A.B., Warszawa 20141. ..(jeszcze 3275)»

Archeologia
Archeologia sądowa – potencjał nieodkryty (03-05-2014)
Enigmatyczna, nie do końca rozpoznawana przez środowisko naukowe, nieznana polskim organom ścigania, archeologia sądowa jest bardzo mocnym orężem w walce z przestępczością - przekonuje Krzysztof Dobrzański, archeolog. Archeologia sądowa to poddziedzina archeologii, której głównym założeniem jest użycie metodyki badań archeologicznych na potrzeby organów ścigania. Jednak w Polsce nie jest w zasadzie praktykowana. "Z niewiedzy wynikają problemy z jej właściwą definicją - traktowana jest jako dziedzina zajmująca się przestępczością wymierzoną w zabytki archeologiczne lub, co gorsza, wedle niektórych poglądów należy ją wiązać z przestępstwami ..(jeszcze 3784)»

Nauki o Ziemi
Wulkany jako regulatory życia i klimatu (02-05-2014)
Niektóre z najbardziej znanych i niszczycielskich katastrof naturalnych w historii wiążą się z erupcjami wulkanów. Szacuje się, że ponad 260.000 ludzi straciło życie w ciągu ostatnich 300 lat z powodu erupcji i ich następstw. Aczkolwiek wulkanów nie należy oceniać jako siły wyłącznie destrukcyjnej, bowiem mogą one również odegrać istotną rolę w zapewnieniu ewolucji życia na Ziemi i wspomagać obecnie spowalnianie ocieplania się atmosfery. Jak czytamy w czasopiśmie »New Scientist«, dysponujemy obecnie najlepszymi jak dotąd dowodami na to, że wulkany są odpowiedzialne za wyprowadzenie Ziemi z okresu polarnego chłodu ponad 600 milionów lat temu. To nadaje ..(jeszcze 3136)»

Różności
Nowe sposoby hodowli cennych mikroorganizmów morskich (01-05-2014)
W toku czteroletniego projektu dofinansowanego ze środków unijnych wypracowano nowe sposoby hodowli mikroorganizmów morskich i przesiewowego badania ich pod kątem potencjalnie użytecznych biozwiązków morskich. Prace te mogą mieć znaczenie dla opieki zdrowotnej oraz przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, które nie są jedynymi sektorami chętnie korzystającymi z wartości dodanej molekuł pochodzących z morza. Co więcej przygotowana została "skrzynka-niezbędnik", wyposażona we wszystko, co potrzebne do zbierania cyjanobakterii - organizmów morskich pozyskujących energię w procesie fotosyntezy. "Zamierzam użyć jej w czasie wyprawy na Morze Czerwone w maju ..(jeszcze 3496)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26255 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365