Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.707.255 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5703 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nadanie winie zbiorowego atrybutu, ujmując krótko, jest niemoralne samo w sobie, co zresztą religia nie jeden raz przyznała, kiedy sytuacja przymuszała ją do tego.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Uniwersytety i instytucje naukowe zapraszają na Noc Muzeów (17-05-2014)

Noc Muzeów to wydarzenie nie tylko dla miłośników sztuki, ale też nauki. W nocy z 17 na 18 maja uczelnie z kilku polskich miast przygotowały m.in. pokazy doświadczeń fizycznych, warsztaty laboratoryjne, zwiedzanie uczelnianych kampusów i rektorskich gabinetów.

Na Uniwersytecie Warszawskim jak co roku dla zwiedzających otwarte będą miejsca na co dzień niedostępne - Sala Senatu, Sala Złota, gabinet rektora UW oraz Sala Kolumnowa, w której będzie można podziwiać odlewy gipsowe najwybitniejszych dzieł sztuki z kolekcji Stanisława Augusta, a także posłuchać Chóru Akademickiego.

Wszyscy, którzy chcą się przekonać, że budowanie z klocków to więcej niż dziecinna zabawa, powinni odwiedzić stanowiska Michała Malinowskiego. Wspólnie będzie można tam budować kilkumetrowe zamki, pałace i wieże. Na dziedzińcu staną też budki, przygotowane do robienia pamiątkowych zdjęć, a także wysyłania pocztówek. O wszystkich wydarzeniach na bieżąco ze studia plenerowego będzie informowało Akademickie Radio Kampus.

Wiele atrakcji dla nocnych marków przygotowały również Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i Ogród Botaniczny UW. W Bibliotece oprócz wystaw na gości czekają instalacje świetlne. Widzowie będą mogli zagrać na szklanych misach i przekazać wiadomości w kosmos. Noc Muzeów to również okazja, by obejrzeć druki i ryciny z Gabinetu Zbiorów Specjalnych Biblioteki, a także zwiedzić pawilon herbaciany KAIAN. Do godz. 21 będzie można spacerować po Ogrodzie Botanicznym UW. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali grę terenową, dotyczącą roli roślin w wierzeniach słowiańskich. Więcej informacji opublikowano na stronie internetowej.

Do Nocy Muzeów przyłącza się również Politechnika Gdańska. Przewodnikami po gdańskim kampusie będą ci, którzy znają go najlepiej: pracownicy politechniki - architekci, elektrycy, chemicy, fizycy, mechanicy. Na zwiedzających czekają zorganizowane wycieczki, które będą rozpoczynać się o pełnych godzinach. Wewnątrz gmachu będzie można zobaczyć m. in. pokazy doświadczeń fizycznych oraz wystawę zabytkowego sprzętu i aparatów fizycznych z przedwojennego wyposażenia. Na eksperymenty można również liczyć na Wydziale Chemicznym, a na ekspozycję przedwojennych sprzętów miernictwa elektrycznego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Niecodzienną atrakcją będzie wizyta w Hali Maszyn, jednym z najstarszych budynków na kampusie, w którego wnętrzach stoją m. in. modele rakiet V1 i V2 badane w latach II wojny światowej. Program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej.

Z naukowych atrakcji w Noc Muzeów zaprasza mieszkańców Białegostoku i regionu oraz turystów Uniwersytet w Białymstoku. Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy przygotowało m.in. warsztaty laboratoryjne "Rozpoznawanie ptaków Polski i ich głosów" i warsztaty terenowe, podczas których za pomocą specjalistycznej aparatury będzie można obserwować i podsłuchiwać białostockie nietoperze. Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki UwB, przy pogodnym niebie, umożliwi skorzystanie z optycznego wyposażenia Obserwatorium. Dzięki niemu będzie można zobaczyć Jowisza i jego cztery najjaśniejsze księżyce, Saturna oraz Marsa. Więcej informacji dla zwiedzających opublikowano na stronie internetowej.

W Nocy Muzeów biorą udział trzy uniwersyteckie muzea z Wrocławia: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Geologiczne. Wśród najciekawszych atrakcji, przygotowanych przez te placówki znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci, mini-giełda minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów, pokazy cięcia kamieni ozdobnych. Dzieci będą miały możliwość wykonania pięknych odlewów skamieniałości niezwykłych zwierząt, jakie żyły na Ziemi miliony lat temu. Ponadto zwiedzający będą mieli wyjątkową okazję do obejrzenia nowych fresków w Oratorium Marianum Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz filmu pokazującego, jak te freski w ciągu ostatniego roku powstawały. Szczegółowe informacje na temat tych wydarzeń są dostępne na stronie internetowej.

Na miłośników nauki czeka również warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które między godz. 20 a 2 w nocy zaprasza na wystawy, do laboratoriów, planetarium Niebo Kopernika i na nocne obserwacje nieba przez teleskop do Parku Odkrywców. Z kolei gdańskie Centrum Hewelianum przygotowało krótkie warsztaty z programowania w języku Scratch, dla dzieci do 9. roku życia zabawy w przestrzeni bajkowego "Laboratorium Pana Kleksa", a dla dorosłych eksperymenty w nowej pracowni dydaktycznej "Galeria ruchu".

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25955 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365