Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
168.779.513 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 974 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy."
 Kultura » Sztuka » Teatr » Jednoaktówki (L.B.)

Dysputa [3]
Autor tekstu:

Dostojnik I: — Nic dziwnego! Podobny przypadek nie wydarzył się od kilkuset lat! Nawet najwięksi, rzymscy wodzowie z reguły unikali osobistego udziału w walce. Tak, Julian nie dba o swoje bezpieczeństwo. Z reguły nawet nie zakłada zbroi… A przecież w bitewnym zamęcie wiele może się zdarzyć....

Dostojnik II: — Jakaś zabłąkana włócznia mogłaby…

Dostojnik I: — ...zmienić losy świata. Kto wie? Czasem tak bywa. (z obawą rozgląda się wokół siebie) Oczywiście obaj mamy na myśli przypadek…

Dostojnik II: — Jak najbardziej. Niedawno… Rozmawiałem na temat podobnego przypadku z pewnym żołnierzem... On też uważa, że… Nie wie tylko, kiedy… (znacząco pokazuje w kierunku, z którego dochodzą odgłosy walki. obaj przez dłuższą chwilę przysłuchują się bitwie)

Dostojnik I:(półgłosem) A gdyby to… Na przykład… dzisiaj? Co wtedy?

Dostojnik II: — W razie czego mam już kandydata do purpury. Ten kandydat jeszcze o niczym nie wie, nie jest wprowadzony w nasze zamiary, ale łatwo mi będzie go urobić. To oficer, prostoduszny i raczej tępy. No i co najważniejsze, chrześcijanin.

Dostojnik I: — Miód dla moich uszu! Wreszcie rozpędzimy tę zgraję filozofów. Mędrcy! O jakiej mądrości mają czelność mówić, skoro cała mądrość tego świata została już objawiona! (poufałym tonem) Znów zostanie wprowadzony zakaz odprawiania pogańskich obrzędów, składania ofiar, odwiedzania świątyń… Trzeba z tym wreszcie skończyć… (po namyśle) A wojna? Czy Persowie będą skłonni zawrzeć rozejm?

Dostojnik II: — Będą skłonni, będą, jak najbardziej… Mam swoje kontakty na perskim dworze… Tyle tylko, że po śmierci Juliana postawią nam gorsze warunki. Dobrze wiedzą, że to on jest prawdziwą siłą naszej armii. Gdy jego zabraknie, Rzym znów będzie się ograniczał do obrony swoich granic. Inwazja prędko Persom nie zagrozi. (poprawia szaty) Tak czy owak, chodźmy zobaczyć, co się tam dzieje. Musimy być blisko. W razie czego…

Dostojnik I: — Słusznie, słusznie… Idziemy.

Obaj dostojnicy wolnym krokiem wychodzą z namiotu.

KURTYNA


1 2 3 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Trygław
Diamentowe serce

 Dodaj komentarz do strony..   


« Jednoaktówki (L.B.)   (Publikacja: 26-08-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Lech Brywczyński
Ur. 1959. Studiował chemię i historię; pracował w wielu zawodach, m.in. jako tłumacz, wydawca, dziennikarz lokalnej prasy, animator życia kulturalnego; dramatopisarz (dramaty publikowane m.in. w: czasopiśmie Res Humana, szczecińskich Pograniczach, w gdańskim Autografie, w elbląskim Tyglu, w magazynie Lewą Nogą, i in.); w 2002 r. ukazała się jego książka Dramaty Jednoaktowe (sponsorowana przez Urząd Miejski w Elblągu).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 13  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Lewica a wiara rodzima, czyli... POGANIE DO AFRYKI!
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1850 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365