Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.073.455 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3567 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam nadzieję, że po roku 2000 będziemy wychowywać nasze dzieci w wierze w ludzkie możliwości, a nie w Boga".
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Berlusconi chce wojny ze studentami
Autor tekstu:

W Mediolanie studenci zablokowali ruch uliczny. We Florencji odbyła się publiczna lekcja fizyki na placu, prowadzona przez Margherite Hack. Studenci okupują dniem i nocą niektóre wydziały na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Protest przeciwko reformie szkolnictwa trwa w całym kraju. Premier Silvio Berlusconi zagroził, że wyśle policję przeciwko młodzieży.

Włoski premier Silvio Berlusconi nie przebierał w słowach na środowej konferencji w Pałacu Chigi. „Zajmowanie uniwersytetów to nie protest demokratyczny lecz przemoc. Wyślemy policję przeciwko studentom, już wydałem odpowiednie rozporządzenia ministrowi spraw wewnętrznych“ – mówił do zgromadzonych dziennikarzy, prosząc także, aby przekazali swoim dyrektorom, że nie będzie tolerował nie tylko samowoli studenckiej, ale także dziennikarskiej. Jak rozgromi studentów — zajmie się dziennikarzami, którzy nie przekazują we właściwy sposób jego intencji.

Włoski car nie cierpi sprzeciwu…

We Włoszech, protest przeciwko reformie szkolnictwa przybiera na sile. Reforma, zaproponowana przez panią minister Mariastellę Gelmini, przewiduje miedzy innymi zmianę wszystkich uniwersytetów w fundacje prywatne, wprowdzenie do szkół podstawowych tylko jednego nauczyciela-wychowawcy, który bedzie uczył wszystkich przedmiotów oraz stworzenie oddzielnych klas dla dzieci emigrantów, które nie mówią po włosku. Studenci i profesorzy oskarżają rząd Berlusconiego o to, że chce zniszczyć szkołę publiczną. We wszystkich ateneach odbywają się symboliczne pogrzeby uniwersytetów, które zgodnie z nową reformą, nie będą już wolne i powszechne.

Wystąpienie premiera Berlusconiego skrytykowała opozycja. Walter Veltroni – lider Partii Demokratycznej, twierdzi, że premier podsyca ogień w sposób nieodpowiedzialy – jego słowa mogą tylko podburzyć studentów. Wysłanie policji przeciwko włoskiej młodzieży, która protestuje pacyfistycznie (tak jak robili to studenci różnych krajów, przy różnych okazjach historycznych) – jest sprzeczne z demokracją. Veltroni zadał również publicznie pytanie – czy już niedługo we Włoszech nie bedzie można wyrażać własnych opinii, w sposób wolny?

Na sobotę, 25 października 2008 r., jest zapowiedziana w Rzymie wielka demonstracja włoskiej opozycji. Temperatura niezadowolenia społecznego, w związku z reformą szkolnictwa jest naprawdę wysoka, choć rząd Berlusconiego cieszy się bardzo dużym poparciem (ok 60%).

Historia uczy, że można wygrać z przeciwnikiem politycznym, zniszczyć i pokonać wrogów z opozycji – ze studentami jednak trzeba się liczyć… Młodzież może być motorem nieodwracalnych zmian… Studenci stoją zawsze po stronie wolności…


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Bush na Zatybrzu
Bluźnierstwo, bezpodstawny przywilej

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (5)..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 23-10-2008 Ostatnia zmiana: 26-10-2008)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Agnieszka Zakrzewicz
Dziennikarka i krytyk sztuki. Autorka książki Papież i kobieta. Od 1994 r. mieszka w Rzymie. Prowadzi serwis Bez Granic.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 50  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Głosy spoza chóru
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6154 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365