MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #174
Nakład: 39695 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-08-13 do 2012-09-09

Spis treści:


Cytat tygodnia

Antydemoniczna święta skarpeta

- Weź tego Janka, weź to białe, zabierz go, śmierdzi – wyje demon, gdy egzorcysta ks. Maciej Gutmajer przepędza go skarpetką Jana Pawła II. Ksiądz wyjaśnia, że to świętość demonowi śmierdzi. Podobno papieska skarpetka była skuteczna przy egzorcyzmach jeszcze przed beatyfikacją. Teraz stała się relikwią.

Joanna Podgórska o cudach w "Polityce"Nowe teksty

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania Część IV - Andrzej Koraszewski (09-09-2012)

Dowodów współczucia znajdziemy w naturze bardzo wiele, pytanie o to na ile i jak zwierzęta rozumieją śmierć pozostanie zapewne bez odpowiedzi, ale nawet to, co wiemy, pozwala nam zrozumieć, że te przedziały nie są tak ostre jak mogłoby się wydawać. Dla dziecka śmierć jest czymś bardzo trudnym do zrozumienia, współczucie dziecka zaczyna się zwykle od reakcji na płacz innego człowieka, na krzywdę człowieka lub zwierzęcia.
Czytaj...

 

Dlaczego Bóg zapomniał o mikrobach? - Karol Zub (09-09-2012)

Wszelkie ideologie skwapliwie wykorzystują ograniczenia współczesnej medycyny, gdyż bardzo łatwo jest jej wytknąć brak szybkich postępów w walce z nowotworami lub AIDS, zapominając jednocześnie o wszystkich dotychczasowych sukcesach. Trudno jest jednak walczyć z naturą ludzką, która łatwiej pozwala nam na uwierzenie w cudowną hostię z Sokółki niż siłę ludzkiego rozumu.
Czytaj...

 

Ani słowa o homeopatii - Andrzej Gregosiewicz (08-09-2012)

Kłamiecie, że obok medycyny bezprzymiotnikowej funkcjonuje medycyna alternatywna, naturalna, komplementarna, holistyczna i jeszcze kilkadziesiąt innych. Dlaczego jest to łgarstwem - wyjaśniałem wielokrotnie w swoich artykułach. Teraz widzę, że nic nie zrozumieliście. Że logika formalna, czyli poprawne rozumowanie i wnioskowanie z użyciem narzędzia, jakim jest matematyka, jest Wam kompletnie obce. Nic, zatem dziwnego, że kłamiecie.
Czytaj...

 

Nie udał się podbój Wiednia, może upadnie Berlin? - Burak Bekdil (08-09-2012)

Mniej więcej trzy miesiące temu najwyższy islamski duchowny Turcji, profesor Mehmet Görmez wprowadził nowe rozumienie pojęcia "podboju". Według profesora Görmeza: "W historii tureckiej nigdy nie było okupacji... ale zawsze był podbój", oczywiście podbój serc.
Czytaj...

 

Kino czasu i pamięci - Marcin Łętowski (08-09-2012)

Lektura Kina Gillesa Deleuze'a nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak zapoznać się z dziełem francuskiego filozofa, choćby we fragmentach lub z opracowań. Można przykładowo potraktować rozważania Deleuze'a jako oryginalną przeciwwagę dla psychoanalitycznej krytyki filmowej.
Czytaj...

 

Pość i zabijaj dla Allaha - (08-09-2012)

W artykule opublikowanym z okazji ramadanu na witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego (BM) członek BM Hussein Shehata, wykładowca na uniwersytecie Al-Azhar, chwali wojnę dżihadu przeciwko Żydom - "potomkom małp i świń".
Czytaj...

 

Apel do KRRiT o niekaranie za kpiny z księży - Mariusz Agnosiewicz (07-09-2012)

Apelujemy o nierozszerzanie ochrony przekonań religijnych w polskich mediach na kpiny z księży i nie karanie Superstacji za antyklerykalne programy satyryczne. Wnosimy jednocześnie skargę na uchwałę Rady z 4 września 2012. Ukarany program atakował w ostrych słowach, ale księży i Kościół za jego postawę wobec pedofilii wśród duchowieństwa, a nie wiarę odbiorców. Nie atakował wartości chrześcijańskich, lecz ich bronił...
Czytaj...

 

Dożynki - Jerzy Neuhoff (07-09-2012)

Czym nasz naród zasłużył sobie na tak niska ocenę kondycji moralnej, bo potrzeba odnowy moralnej dotyczy wszystkich bez wyjątku, w oczach swoich pasterzy, i ku czemu ma ona zmierzać? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kazaniu abp Michalika wygłoszonego podczas dożynek, rzecz jasna częstochowskich.
Czytaj...

 

Wolnomyślicielskie wychowanie – wyzwania. Część II - T. G. Geetha (07-09-2012)

Wyzwań związanych z wolnomyślicielskim wychowaniem jest wiele, ze względu na to, że w strefie wpływów na dziecko znajdują się rodzice, dalsza rodzina, przyjaciele/rówieśnicy, nauczyciele, społeczeństwo, media itd., wpływ wywierany jest na opinie i postawę dziecka.
Czytaj...

 

Dlaczego przeciwnicy wspomaganego umierania nie potrafią niczego zrozumieć? - Eric S. MacDonald (06-09-2012)

Szwajcaria od 1941 r. ma bardzo zwięzły paragraf w Kodeksie Karnym, który po prostu stwierdza, że każdy, kto pomaga w samobójstwie z innych przyczyn niż humanitarne, podlega karze więzienia lub innej karze. To wszystko, a nie ma tam żadnych oznak - i jak dotąd nikt nie twierdził, że jakiekolwiek są - że to prawo było powszechnie nadużywane lub komukolwiek poważnie zagrażało - jednostce lub grupie.
Czytaj...

 

Życie intymne protokologii - Julian Bartosz (05-09-2012)

Pod wieloma adresami internetowymi można znaleźć "Protokoły Mędrców Syjonu" w wydaniach oryginalnych i współczesnych, z komentarzami jednoznacznie świadczącymi o tym, ilu ludzi, ilu młodych ludzi ze środowisk narodowych, wszechpolskich, "naszych" i "prawdziwych patriotów", ulega czadowi tej fałszywki.
Czytaj...

 

Za zieloną kurtyną - (05-09-2012)

Zmiany treści i ocenzurowanie wypowiedzi prezydenta egipskiego Mursiego i sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona na konferencji Ruchu Państw Niezaangażowanych w Teheranie, wzbudziły reperkusje na całym świecie, jak również w Iranie.
Czytaj...

 

Northumberlandia - Matt Ridley (05-09-2012)

Mam nadzieję, że jedną rzeczą, jaką zrobi Northumberlandia, poza tym, że da ludziom szansę rozprostowania nóg, będzie przypomnienie, że węgiel, ropa naftowa i gaz - systematycznie oczerniane w podręcznikach szkolnych jako zło - nie tylko pomogły dać nam przeciętny dochód na głowę realnie dwunastokrotnie wyższy niż mieli nasi przodkowie w czasach preindustrialnych, likwidując po drodze głód i większość chorób, ale pomogły także oszczędzić przyrodę.
Czytaj...

 

Czym jest epigenetyka? - Damian Palus (05-09-2012)

Epigenetyka - można ją zdefiniować jako dziedzinę badawczą, która zajmuje się tym, w jaki sposób różne mechanizmy biochemiczne wpływają na ekspresję genów i jak te zmiany są dziedziczone.
Czytaj...

 

Potwór - Lucjan Ferus (04-09-2012)

Tym potworem jest nasza wyobraźnia (a konkretnie kapłanów, którzy wymyślali takie makabryczne historie) połączona z głupotą, cwaniactwem i potrzebą władzy i dominacji nad innymi. To one właśnie stworzyły tego Demiurga i jego Syna, jak i setki innych podobnych im "bogów".
Czytaj...

 

Co zwierzęta wiedzą o śmierci? - Jerry Coyne (04-09-2012)

Wątpię, by istniał jakiś biolog zajmujący się organizmami, który nie zastanawiał się, czy jakiś inny gatunek zwierząt wie o własnej śmiertelności, a jeśli tak, to który? Zawsze uważałem, że jest wielką i unikatową tragedią gatunku ludzkiego, że jedynie my wiemy, iż nasze życie kiedyś się skończy. Powoduje to oczywiście cały szereg dziwacznych zachowań, włącznie z większością doktryn religijnych.
Czytaj...

 

Niebieskie oko prawosławnego kościoła greckiego - Anna Macha – Aslanidou (03-09-2012)

Wiara w "złe oko" jest częścią mentalności greckiego społeczeństwa. Geograficznie jest ona bardzo rozpowszechniona na Bliskim Wschodzie, w Afryce Wschodniej i Środkowej, w Południowej Azji, w Europie, głównie w regionie śródziemnomorskim. Odniesienia do " złego oka" można znaleźć w Koranie, ale również w hebrajskim Piśmie Świętym (Talmud, Tanach).
Czytaj...

 

Kryptonim POTENCJACJA. Część V - Marcin Kruk (03-09-2012)

Kiedy mu powiedziałam, że jak nie ma maszyny Korsakowa, to oszustwo jak amen w pacierzu, to widziałam, że już ma pół artykułu. Policja pewnie zabezpieczyła twarde dyski i telefony więc może ustalą co i gdzie szło, ale ceremonii nie będą sprawdzać, a tu wszystko zależy od właściwych gestów, odpowiednio podniesionej ręki nad skórzaną poduszką, od liczby uderzeń, rozcieńczeń i podpisu astralnego.
Czytaj...

 

HBO: Pierwsza ceremonia odchrzczenia nieboszczyka - Mariusz Agnosiewicz (02-09-2012)

28 sierpnia Partia Republikańska uczyniła swoim kandydatem na prezydenta USA byłego biskupa mormońskiego, Mitta Romneya. Konserwatywny mormon, który w listopadzie b.r. będzie usiłował odsunąć od władzy Demokratów, w epoce hipisowskiej zwędrował Francję z Księgą Mormona, próbując przekonać Francuzów, że Amerykę odkrył nie Kolumb, lecz mormoni, a Jezus Chrystus mieszkał w Salt Lake City.
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część III - Andrzej Koraszewski (02-09-2012)

Dlaczego zwierzęta się bawią? Dlaczego my lubimy się bawić? Dlaczego zabawa jest tak ważna? Przecież to śmiechu warte! A właśnie, czy zwierzęta mogą mieć poczucie humoru? Czy mogą sobie robić głupie dowcipy? Powiedzmy sobie szczerze, zabawy dorosłych nie są tak zabawne jak zabawy maluszków. Zabawy kociaków, małych szczeniaków, czy małych małp oglądamy z rozbawieniem, zastanawiając się, co te głupole właściwie wyprawiają.
Czytaj...

 

Czy redukcjonizm jest błędny: swoje zdanie dorzuca filozof - Jerry Coyne (02-09-2012)

To prawda, żaden istniejący obecnie komputer nie potrafi myśleć jak człowiek, odczuwać bólu, współczucia, ale jest to tylko kwestia czasu. A jeśli nasze mózgi nie są skomplikowanymi maszynami do przetwarzania informacji, to czym są? Oczywiście myślimy w znacznie bardziej skomplikowany sposób niż inne zwierzęta i przypisujemy znaczenie w sposób, w jaki one tego nie robią, ale co może to znaczyć poza tym, że wyewoluowaliśmy bardziej złożony mózg.
Czytaj...

 

Demokracja partycypacyjna - Łukasz Dąbrowiecki (01-09-2012)

7 radnych ze Stowarzyszenia "Kocham Sopot", 4 radnych z PiS-u i 1 niezależny uzyskali większość w 21-osobowej radzie Sopotu i ogłosili rezolucję wprowadzającą budżet obywatelski i Forum Mieszkańców jako narzędzie decyzyjne w sprawie budżetu. Co więcej zawarto tam punkt o wiążącym dla władz charakterze decyzji podejmowanych przez samych mieszkańców w ramach Forum. Do podziału przez mieszkańców zarezerwowano pierwotnie 1%, czyli 3 mln zł z kasy miejskiej, który określono mianem budżetu obywatelskiego.
Czytaj...

 

Nowe reżimy islamskie muszą zakończyć terror prowadzony w imię islamu - Ali Muhammad Fakhro (01-09-2012)

Ta sytuacja - mile widziana tylko przez diabła, który śmieje się z tego z całego serca - zamienia naszą kulturę arabską i islamską w kulturę usuwaną poza nawias, jej ludzi w brutalnych gangsterów, a jej ziemie w nieznośne piekło. Ta sytuacja powoduje, że księgarnie na całym świecie zapełniają się codziennie niezliczonymi książkami o "zamachowcach samobójcach dżihadu". Tak więc nasz wizerunek jest kompletnie wypaczony i miną pokolenia zanim zostanie zrehabilitowany...
Czytaj...

 

Kiedy geny dbają tylko o siebie - Matt Ridley (01-09-2012)

Teoria samolubnego DNA narodziła się od rzuconej mimochodem uwagi w książce Samolubny gen Richarda Dawkinsa, kiedy zastanawiał się, dlaczego jest taki nadmiar DNA w genomach niektórych zwierząt i roślin. Być może, zaproponował, nasze genomy są pełne cyfrowych pasożytów, sekwencji kodu, które mnożą się naszym kosztem i nie są w niczym pomocne dla "nas" - czyli dla organizmu jako całości.
Czytaj...

 

Głodowanie w świecie obfitości - Daniel Greenfield (01-09-2012)

Są dwa typy społeczeństw: społeczeństwa produkujące i społeczeństwa racjonujące. Społeczeństwo produkujące troszczy się o obronę terytorium, najlepsze możliwe wykorzystywanie tego terytorium, a potem odkrywanie nowych technik dalszego zwiększenia produkcji. Społeczeństwo racjonujące zajmuje się konsolidacją kontroli nad wszystkimi istniejącymi zasobami i racjonowaniem ich ludziom.
Czytaj...

 

Reguły gry - Jerzy Neuhoff (31-08-2012)

Jeśli ciągle dopominamy się, i słusznie, ułatwień w podejmowaniu działalności gospodarczej, to nie można żądać coraz to nowych zaświadczeń, poświadczeń i oświadczeń. Obywatele wcześniej karani, też muszą mieć możliwość normalnego życia, bo jest to warunek ich resocjalizacji. Nie da się dla nich stworzyć wydzielonych stref ani zesłać na bezludne wyspy.
Czytaj...

 

Wszyscy mówią o gwałtach. A czy coś się w tej sprawie robi? - Eric S. MacDonald (31-08-2012)

Pora, by społeczność niewierzących skonsolidowała się wokół tego tematu  i przestała podtrzymywać system męskich przywilejów, które początkowo były religijne, wsparte - ośmielam się to powiedzieć - dobrą porcją nieprzeanalizowanego bagażu ewolucyjnego. Ostatecznie, jesteśmy naczelnymi, ale jedną z rzeczy, na które wskazał Richard Dawkins, jest, że możemy zbuntować się przeciwko samolubnym replikatorom.
Czytaj...

 

Atran i Wilson przeciw nam wszystkim - Jerry Coyne (30-08-2012)

Uważam religię za formę myślenia opartego na urojeniu, które nie może być całościowo dobre, z prostej przyczyny, że jest 1) fałszywe 2) stwarzające podziały. Ale owszem, niektóre efekty wiary są pozytywne, a niektóre religie łagodniejsze niż inne. Nawet homeopatia daje efekt placebo, a czytanie horoskopu może poprawić nastrój. Jednak, jak większość Nowych Ateistów, myślę, że z zasady powinniśmy akceptować raczej prawdę niż kłamstwo. Albowiem prawda daje nam możliwość najbardziej racjonalnego oceniania sytuacji, nawet jeśli jest czasem przygnębiająca.
Czytaj...

 

Gdzie są muzułmańscy anty-islamiści? Walczą i są mordowani przez islamistów - Barry Rubin (30-08-2012)

Miałem wykład na uniwersytecie w Ameryce Północnej. Oczywiście byłem tam jako Izraelczyk; mówiłem o Izraelu i jego politykę; ale wyjaśniałem także, że wielką walką naszych czasów jest walka z rewolucyjnym islamizmem. W pierwszym rzędzie siedział młody człowiek owinięty w największą kefiję palestyńską, jaką kiedykolwiek widziałem. Potakiwał energicznie moim słowom. Po wykładzie podbiegł do mnie i powiedział mniej więcej co następuje: "Jestem dumnym Palestyńczykiem. Chcę, byśmy mieli własny, wolny kraj. I nie chcę, żeby ci islamistyczni szaleńcy mordowali przez całe moje życie lub zamienili mój kraj w koszmarną dyktaturę".
Czytaj...

 

Zioło na wizji, wizja po ziele... - Marek Krukowski (30-08-2012)

Agent Tymek, bohater walki z kobiecą przestępczością, nie mógł się zdecydować. Czuł w sobie coś, co - gdyby znał takie słowo - nazwałby dysonansem. "Tak, to dysonans" pomyślałby Tymek, ale z braku odpowiedniego terminu pomyślał tylko, że czuje się dziwnie. Było to tym bardziej dla niego dziwne, że nigdy dotąd nie miewał takich stanów ducha. On, zresztą tak jak i cała drużyna Kwaczyckiego, nigdy nie mieli wątpliwości, a tym bardziej jakichś dysonansów. Tym razem było jednak inaczej.
Czytaj...

 

Pro-Palestyńczycy? - Hisham Jarallah (29-08-2012)

Ci aktywiści są po stronie radykałów w obozie palestyńskim. Bliżej im do Hamasu i Islamskiego Dżihadu niż do umiarkowanych Arabów i muzułmanów. Palestyńczycy nie chcą wsparcia od mieszkańców Zachodu, który starają się być bardziej palestyńscy niż sami Palestyńczycy. Palestyńczycy potrzebują wsparcia od ludzi, którzy promują demokrację, umiarkowanie, odpowiedzialność i współistnienie z Izraelem. Najwyższy czas, by ci "pro-palestyńscy" aktywiści pozostawili Palestyńczyków samych sobie i poszukali innej sprawy, żeby tam nieść swoje przesłanie nienawiści i przemocy.
Czytaj...

 

Ateizm a nihilizm - Jacek Tabisz (29-08-2012)

Te dwa pojęcia dość często bywają łączone, zarówno w negatywnym, jak i w pozytywnym sensie. Nihilizm jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym zarzutem ze strony wierzących pod adresem ateistów. Myślę, że niejeden ateista usłyszał ze strony wierzącego oskarżenie dotyczące tego, iż "nie można wiecznie szukać, warto mieć już za sobą ten etap i wiedzieć, gdzie leży prawda"...
Czytaj...

 

Obieg agresji w ptasich mózgach - Ed Yong (29-08-2012)

James Goodson trzyma w swoim laboratorium na Uniwersytecie Indiana motylika fioletowouchego - przepięknego, ale agresywnego przedstawiciela ziarnojadów. Samce i samice tego ptaka łączą się w pary na całe życie, ale innych nie traktują zbyt dobrze. "Większość zwierząt, które posiadamy, przebywa w klatkach parami (samiec-samica), ale kiedy tylko dołączymy do nich innego dorosłego osobnika, większość z nich natychmiast go atakuje" - relacjonuje Goodson. Jednak niektóre z jego okazów nie pasują do tego schematu i prawie nigdy nie atakują intruzów.
Czytaj...

 

Czy rewolucyjny islamizm sunnicki jest największym zagrożeniem świata? - Barry Rubin (28-08-2012)

Oni mordowali i zastraszali muzułmanów, którzy się z nimi nie zgadzali. Także dzisiaj setki milionów muzułmanów sprzeciwia się rewolucyjnemu islamizmowi. I jeśli nie rozegrasz tego mądrze i nie zdobędziesz tych ludzi jako sojuszników - części ze względu na wspólny interes, a części jako prawdziwych braci, którzy chcą żyć w wolności tak samo jak ty - i nie pomożesz im uratować ich życia i krajów, nigdy niczego nie osiągniesz.
Czytaj...

 

Rytmy Życia - Marian Dziwisz (28-08-2012)

Gdy słońce chyliło się już ku zachodowi i wszystkie kobiety były zgromadzone w kręgu wokół przygotowanego ogniska, z szałasu wychodziła kobieta z długimi, jasnymi i rozpuszczonymi włosami, przyozdobionymi kwiatami, w długie po ziemie białej szacie z wysoką, zakrzywioną laską w lewej dłoni. W prawej zaś z zapalonym łuczywem. Pozdrawiała zebrane i w chodziła do środka kręgu, do ułożonej watry. Czekała jak słońce zbliży się do horyzontu i zacznie się za nim skrywać. Wtedy rozpalała ognisko.
Czytaj...

 

Czy tu naprawdę chodzi o islam? - Radosław S. Czarnecki (28-08-2012)

Czytając ostatnie materiały zamieszczone na portalu racjonalista.pl natknąłem się na tekst australijskiego teologa i pastora anglikańskiego Marka Duriego pt. "Tuzin kiepskich pomysłów na XXI wiek" (z dn. 23.08.2012). Zdziwił mnie nie tyle ów materiał, cenny, na pewno polemiczny i poddający refleksji aktualne problemy dzisiejszego świata z innej światopoglądowo perspektywy, co głosy poparcia i bezkrytycznej aprobaty dla zasadniczego przesłania tekstu Duriego zawarte w komentarzach pod ową publikacją.
Czytaj...

 

Kryptonim POTENCJACJA, Część IV - Marcin Kruk (27-08-2012)

Kiedy siostra przyniosła poranne leki, powiedziała, że w gazecie jest jego zdjęcie. Sierżant Marek poczuł dziwną suchość w ustach. Sprawy toczyły się szybciej niż przypuszczał. Ma pani może tę gazetę - zapytał. Siostra powiedziała, że gazeta była w pokoju pielęgniarek, ale chyba któryś z lekarzy zabrał. Obiecała, że spróbuje jej poszukać i później mu przyniesie.
Czytaj...

 

Klimat jak woda - Bjørn Lomborg (27-08-2012)

Historia "pij więcej wody" jest ciekawie podobna do tego, jak "wszyscy wiedzą", że globalne ocieplenie powoduje, iż klimat staje się bardziej ekstremalny. Gorące, suche lato (w niektórych miejscach) wywołało kolejny grad takich twierdzeń. I choć działa tu wiele interesów, graczem, który najbardziej korzysta z tego, są media: koncepcja "ekstremalnego" klimatu po prostu tworzy bardziej frapujące wiadomości.
Czytaj...

 

Narzutka - Jerzy Neuhoff (26-08-2012)

Raz po raz można natknąć się na pogląd, że od dłuższego już czasu w naszym państwie musimy żyć pod jarzmem obcego, narzuconego nam ustroju. Tak ponoć dzieje się od dawien dawna, zaś rok 1989, z jego wyborami i z tym, co po nich nastąpiło, niczym się pod tym względem nie różnił od poprzednich kilkudziesięciu czy nawet stu kilkudziesięciu lat. Zacząłem, więc zastanawiać się nad kwestią - czy jakakolwiek społeczność miała w swej historii szansę swobodnego wyboru ustroju?
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania (II) - Andrzej Koraszewski (26-08-2012)

Człowiek jest uduchowiony, ma religię, ma moralność, czyta wiersze, zachwyca się pięknem. Umiemy kochać, przyjaźnić się, umiemy być dobrzy dla zupełnie obcych ludzi. Ewolucja może nam opowiedzieć o tym, jak zwierzęta wyszły z wody na ląd, jak się zmieniały, jak powstał człowiek, jak rozwijał się nasz mózg, ale czy może nam opowiedzieć o tym, skąd wzięło się dobro?
Czytaj...

 

Duchowni saudyjscy ostrzegają przed falą ateizmu w kraju - Y. Admon (25-08-2012)

W ubiegłym roku nurt liberalny w Arabii Saudyjskiej, obejmujący intelektualistów, pisarzy, studentów i działaczy praw kobiet, zaczął głośniej krytykować sytuację społeczną w kraju, reżim i duchownych. Na przykład, w marcu 2012 r. studenci kilku uniwersytetów protestowali przeciwko kiepskim warunkom studiowania i przeciw korupcji reżimu; w tym samym miesiącu studenci rozprowadzali petycję potępiającą autorytaryzm reżimu.
Czytaj...

 

48-godzinny dezodorant, czyli nasze życie z dinozaurmi - Wojciech Szczęsny (25-08-2012)

Hiszpańscy naukowcy zbadali wiedzę kilkunastu społeczeństw świata, w tym Polaków. Wypadamy fatalnie. 2/3 rodaków nie wie, że antybiotyki nie służą do walki z wirusami, 45% Polaków twierdzi, że Bóg stworzył człowieka takim, jaki jest obecnie. No cóż trudno się dziwić, że ci sami ludzie uważają, iż nasi przodkowie widywali dinozaury.
Czytaj...

 

Dni Świeckości w Krakowie - Jacek Tabisz (24-08-2012)

Polska jest w dużej mierze państwem wyznaniowym. Rytuały katolickie towarzyszą niemal każdej czynności medialnej i politycznej. Katolicki sposób myślenia jest przyjmowany jako jedyna rzeczywistość przez większość ludzi decydujących o funkcjonowaniu naszego kraju. Katolickie definicje moralności i rzeczywistości są brutalnie narzucane za pomocą prawodawstwa i codziennych preferencji osobom, które nie chcą mieć z nimi nic wspólnego.
Czytaj...

 

Apokalipsy nie będzie - Matt Ridley (24-08-2012)

"Kto lub co spowoduje apokalipsę w 2012 r.?" Takie pytanie widnieje na website 2012apocalypse.net. "Super wulkany? Pomór i choroba? Asteroidy? Komety? Antychryst? Wojna nuklearna?" - autorzy tej witryny mają imponująco otwarte umysły w sprawie przyczyny katastrofy, która nadejdzie o 23:11 21 grudnia tego roku, ale nie mają wątpliwości, że się zdarzy. Ostatecznie, nie tylko kalendarz Majów kończy się tego dnia, ale "słońce będzie zrównane z centrum Drogi Mlecznej po raz pierwszy od około 26 tysięcy lat".
Czytaj...

 

Misje radiowe - Andrzej Tomana (23-08-2012)

Ksiądz obowiązkowo komentuje w mediach z egzaltacją odkrycie cząstki Higgsa ("boska cząsteczka ukazuje cud stworzenia"), aferę Amber Gold i objaśnia nam dlaczego in vitro jest barbarzyństwem, a dziennikarze słuchają i nie grzmią. Maksyma Amicus Plato, sed magis amica veritas jest dziennikarzom obca
Czytaj...

 

Zbrodnie dyktatora i jego opozycji - Salman Masalha (23-08-2012)

Niedawno na wielu stronach internetowych, głownie na kanale YouTube, udostępniono wiele filmów dokumentujących okaleczanie ciał zwolenników faszystowskiego reżimu partii Baas, którzy byli częścią mechanizmu brutalnie uciskającego Syryjczyków buntujących się przeciwko temu zbrodniczemu reżimowi.
Czytaj...

 

Tuzin kiepskich pomysłów na XXI wiek - Mark Durie (23-08-2012)

Oto lista fałszywych poglądów i przekonań, które utrudniają ludziom Zachodu rozwiązywanie problemów związanych z islamem. Jeśli głęboko wierzysz w któryś z nich, nie będziesz w stanie zrozumieć, czego naprawdę uczy islam i jaki wpływ wywierają jego nauki.
Czytaj...

 

List otwarty do Adama Michnika - Andrzej Koraszewski (22-08-2012)

Wracają lata trzydzieste i powraca klarowna dychotomia, albo jesteśmy po stronie łajdactwa, albo mówimy głośno NIE dla planów ludobójstwa, NIE dla obłędu antysemityzmu. Dla uczciwego człowieka nie ma tu niczego pośredniego. Nie wystarczy tu troskliwa pamięć o tych, których już nie ma.
Czytaj...

 

Peter van Inwagen wyjaśnia czemu Bóg jest ukryty - Jerry Coyne (22-08-2012)

Teologia jest w istocie sztuką pokazywania tego, co nieprzekonujące, jako przekonujące. Jest to racjonalizacja post facto. Ostatecznie argument van Iwagena w kwestii skrytości Boga sprowadza się do argumentu, że moralność musi pochodzić od naszego rozumu, nie zaś od Boga. Chętnie się pod tym podpiszę, ale mogę się tylko śmiać z jego absurdalnego uzasadniania, że Bóg istnieje, ale trzyma się w ukryciu.
Czytaj...

 

Czy nasi przodkowie mogli mieć randki z neandertalczykami - Matt Ridley (21-08-2012)

No więc robiliśmy to, czy nie? W zeszłym tygodniu opublikowano dwa nowe artykuły z diametralnie sprzecznymi wnioskami co do tego, czy ludy nie-afrykańskie mają wśród swoich przodków jakieś hybrydy neandertalsko-ludzkie - rezultat przynajmniej kilku międzygatunkowych flirtów w odległej przeszłości.
Czytaj...

 

Zmanipulowane szczury czują pociąg do kotów - Richard Dawkins (21-08-2012)

Berdoy, Webster & Macdonald znaleźli coś bardzo interesującego. Pokazali eksperymentalnie, że chociaż szczury wyewoluowały zachowanie unikania obszarów ze śladami obecności kota, manipulacje T. gondii wydają się zmieniać postrzeganie ryzyka przez szczura, w niektórych wypadkach zamieniając wrodzoną awersję w nierozsądny pociąg. Jest to piękny przykład i pragnąłbym, by był dostępny, kiedy pisałem Fenotyp rozszerzony. Zmienione zachowanie szczura jest adaptacją na benefis genów T. gondii, szczególnie tych genów T. gondii, które ulegają ekspresji w mózgu zamieszkałego przezeń szczura.
Czytaj...

 

Kryptonim POTENCJACJA, Część III - Marcin Kruk (20-08-2012)

Jesteś zawieszony w czynnościach służbowych i pewnie wiele zależy od tego co napiszą w gazetach. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co oni mogą napisać? Już widzę te tytuły. "Policjant nie będący na służbie, bezprawnie uwięził człowieka w samochodzie, drugiemu złamał nos, użył broni, a jego przyjaciółka pozbawiła trzeciego przytomności, uderzając go twardym przedmiotem w głowę ..."
Czytaj...

 

Lektura obowiązkowa - Eric S. MacDonald (20-08-2012)

To jest religia w działaniu i nie mówcie mi, że nie jest to religia, ale ludzie, którzy robią te rzeczy. Religia leży u samego sedna sprzeciwu wobec wspomaganego umierania, który oparty jest niemal wyłącznie na zakazach religijnych. Oczywiście to ludzie wykonują misję religijną i robią to z wielkim zapałem, ponieważ religia jest potężnym motywatorem działania. Ale winna jest tutaj sama religia.
Czytaj...

 

Skąd wzięło się dobro i zło i inne głupie pytania, Część I - Andrzej Koraszewski (19-08-2012)

Wiele lat temu siedzieliśmy z grupką gimnazjalistów w moim ogrodzie na trawie i nagle któraś z dziewczyn zapytała, czy człowiek jest dobry czy zły? Niedawno, popatrzyłem sobie na studentkę, która kiedyś była jedną z dziewczyn z tej grupy, a która teraz siedziała u nas w domu w fotelu, piła herbatę i czytała książkę na elektronicznym czytniku. Zapytałem ją, czy są już książki z filmami w tekście. Spojrzała na mnie, nie bardzo rozumiejąc o co mi chodzi. Nie pamiętała również tamtej dyskusji w ogrodzie. A ja wieczorem usiadłem przy komputerze i zacząłem pisać.
Czytaj...

 

Gorączka złota - Jerzy Neuhoff (19-08-2012)

Z pewnością nie bez znaczenia była cała wizualna 'oprawa' tego interesu. Złoto musi się świecić, i szyldy naszej firmy świeciły i kusiły swym miłym blaskiem. I choć nie każdy może inwestować w złoto, bo złoto złotu nierówne; to, którego ceny zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, czasem z godziny na godzinę, i to zazwyczaj w górę, to nie jest to samo złoto, które leży u jubilera. Ceny tego złota aż tak szybko i często się nie zmieniają.
Czytaj...

 

Terroryści amatorzy i pacyfiści dyletanci - Lauryn Oates (18-08-2012)

Być może klasy średnie świata są tak pijane swoimi cieplutkimi przywilejami i odległością od szpetoty świata, że ich idee o solidarności międzynarodowej są tak bardzo zgniłe, a ich empatia w stanie takiego rozkładu. Czymkolwiek by to było, jest coś mrocznego i złowrogiego w Pakistańczyku z zamożnego przedmieścia zakochanym w Trehreek-e-Taliban Pakistan, tak samo jak w wielbicielu George'a Gallowaya lub Kanadyjczyku, który jest pełen sympatii do Hamasu. Nasze społeczeństwa poszły do przodu, zmodernizowały się i wzbogaciły. A potem zwróciliśmy się przeciwko sobie samym.
Czytaj...

 

Więźniarki pomagają uratować zagrożone motyle - Ed Yong (18-08-2012)

W więzieniu dla kobiet Mission Creek w Belfair w stanie Waszyngton, więźniarki pomagają w ratowaniu zagrożonego gatunku motyla, Euphydryas editha taylori. Pod nadzorem strażników i studentów, niewielka grupa więźniarek w szklarni poza budynkiem więzienia hoduje piękne, pomarańczowo - białe owady. Prowadziły nawet badania informujące, na jakich roślinach motyl ten najchętniej składa jaja - co będzie kluczowe dla zwiększenia ich zanikającej liczebności.
Czytaj...

 

A jednak, Anna Sobecka stanie przed sądem za udaremnienie kary T.Rydzyka - Mariusz Agnosiewicz (28-02-2012)

Mało kto wierzył, że toruńska policja zdecyduje się na postawienie zarzutów Annie Sobeckiej za poplecznictwo na rzecz Rydzyka. Gdy złożyliśmy zawiadomienie posłanka odgrażała się nam publicznie, dostawaliśmy także pogróżki od fanatyków religijnych. Po miesiącach wszystkie przeszkody znikły: posłanka stanie przed XII Wydziałem Karnym Sądu Rejonowego w Toruniu. Wcześniej stawiała się już na komendzie i składała obszerne wyjaśnienia. Policja pełnić będzie funkcje oskarżyciela.
Czytaj...

 

Iran: Eliminacja Izraela jest bliska – i bardziej możliwa niż kiedykolwiek - (17-08-2012)

Jak co roku rząd irański obchodzi Dzień Kuds (Jerozolimy)  wzywając do eliminacji Izraela. Ramazan Sharif, dyrektor public relations Islamskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC) i szef Kwatery Głównej Intifady i Jerozolimy, ogłosił, że w tym roku Teheran będzie obchodził Dzień Kuds w 70 krajach na całym świecie.
Czytaj...

 

Saudyjskie sportsmenki testują przywiązanie królestwa do apartheidu płci - Qanta Ahmed (17-08-2012)

Dewastujący raport Human Rights Watch opisuje zboczone, niemniej nieustępliwie bronione, religijne zastrzeżenia duchownych saudyjskich w stosunku do kobiet uprawiających sport. Pozwolenie saudyjskim dziewczętom i kobietom na uczestnictwo w zawodach zapraszałoby je do wykonywania nieskromnych ruchów, dziwacznego ubierania się i występowania przed niespokrewnionymi mężczyznami, co prowadziłoby do niemoralności i zbezczeszczenia czystości kobiety saudyjskiej - twierdzą wpływowi duchowni.
Czytaj...

 

Seks ważniejszy od snu? - Ed Yong (17-08-2012)

Samiec biegusa arktycznego (Calidris melanotos) nie śpi tygodniami. Jest zbyt zajęty seksem. Samice będą płodne jedynie przez trzy krótkie tygodnie, a do wybrednych to one należą. Samce muszą poświęcić swój czas na gonitwę za wybrankami oraz eksponowanie nadętych piersi podczas walki z rywalami i kontrolę nad swoim terytorium. Mając tak mało czasu i tak wiele do stracenia, po prostu nie mają czasu na sen.
Czytaj...

 

Wyjątkowość człowieka kontra antropomorfizm - Matt Ridley (17-08-2012)

W dyskusjach naukowcy muszą żeglować między Scyllą ludzkiej pychy (mówiąc na przykład, że śniący pies nie jest odpowiednikiem śpiącego człowieka), a Charybdą błędnego przypisania zwierzętom cech ludzkich. Marco Vasconcelos i Alex Kacelnik z Uniwersytetu w Oksfordzie wraz z Karen Hollis i Elise Nowbahari z Uniwersytetu w Paryżu pokazali ten drugi problem.
Czytaj...

 

Oświecony Włoch i zacofany Hiszpan - Piotr Napierała (17-08-2012)

Podział na Italię "hiszpańską" i włosko-austriacką trwa w mentalności do dziś. Ze względu na dużą dysproporcję, między bogatą włoska północą i biednym południem, wielu Włochów uważa, że rejony te są zepsute przez hiszpański marazm , tyranię i lenistwo, i z tego powodu chciało by utworzyć z bogatych prowincji północy osobne państwo. 
Czytaj...

 

O nauczaniu religii i etyki w szkole - Radosław S. Czarnecki (16-08-2012)

W dniu 27.04.2012 na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się panelowa dyskusja (z inicjatywy Towarzystwa Kultury Świeckiej im. prof. T.Kotarbińskiego) na temat nauczania religii i etyki w polskich szkołach. Poniżej przedstawiam swoje wystąpienie podczas wspomnianego panelu chcąc zainteresować polskie środowiska racjonalistyczne tą problematyką.
Czytaj...

 

Dlaczego nie wezmę udziału w debacie z fundamentalistami - Richard Dawkins (16-08-2012)

Zawsze zdumiewam się, kiedy jestem w Highlands i natykam się na ten rodzaj czystej, ślepej paniki na samą myśl o tym, że mogę przemawiać. Ten region ma reputację solidnej wiary, ale gdyby naprawdę tak było, powinni być w stanie przejść do porządku dziennego nad prostym wykładem naukowca ewolucjonisty. Zastanawiam się, jak właściwie pewni swojej wiary lub wiary współmieszkańców wysp są pan Roberts i inni, skoro zwykłe wystąpienie na festiwalu książki wystarcza, by sprowokować tyle wrzasku i wściekłości.
Czytaj...

 

Czy warto ukrywać ateizm? - Jacek Tabisz (16-08-2012)

To pytanie pojawiło się ostatnio w trakcie dyskusji na Racjonaliście. Autorytetem, na który często powoływali się zwolennicy takiej strategii okazał się Sam Harris, który stwierdził, iż aby skuteczniej szerzyć racjonalne myślenie należy "zejść z radaru". Harris zauważył, iż deklarowanie się na starcie jako ateista może zniechęcić daną ofiarę wirusa wiary religijnej do wysłuchania argumentów broniących prawdy o rzeczywistości.
Czytaj...

 

Persefona, prędkość światła i trzy katedry - Paweł Rafał Bieliński (16-08-2012)

Lwów oprócz niezwykłej historii posiada również aż trzy katedry - św. Jura (grekokatolicka) oraz dwie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (katolicka i ormiańska) - a oprócz tego mnóstwo pomniejszych świątyń. I zgodnie z tym co nakazuje tamtejszy obyczaj, przechodząc koło dowolnej z nich, należy uczynić znak krzyża. Niezależnie od własnego wyznania. W ten sposób okazuje się szacunek nie dogmatom wiary, ale jej wyznawcom. Ludziom.
Czytaj...

 

Dzieci napoczęte. Antykatechizm Janusza Korczaka - Mariusz Agnosiewicz (15-08-2012)

Dwóch pediatrów i anglikański kapelan podniosło problem nieludzkiego i przedmiotowego traktowania terminalnie chorych dzieci przez głęboko wierzących rodziców. Chodzi o sztuczne wydłużanie agonii za pomocą nowoczesnej techniki medycznej, aby dać Bogu odpowiedni czas na dokonanie cudu. Jak głęboko tkwią w nas archaiczne schematy myślowe świadczy to, że nawet wielu niewierzących myli władzę rodzicielską z prawem własności.
Czytaj...

 

Darwin znowu ma rację: uszy wewnętrzne leniwców są bardzo zróżnicowane - Jerry Coyne (15-08-2012)

Darwin powiedział bardzo dużo ważnych rzeczy w O powstawaniu gatunków. Jednym z jego mniej znanych osiągnięć było wyjaśnienie nie tylko rudymentarnych (szczątkowych) narządów jako dowodu na ewolucję, ale także zrozumienie, że takie narządy, o ile nie są zasadnicze dla osobnika, będę miały większe zróżnicowanie niże te, które są zasadnicze dla przeżycia i rozmnożenia.
Czytaj...

 

Kto boi się nowego ateizmu? - Leo Igwe (15-08-2012)

Wielu ludzi obwinia nowych ateistów za to, co robią teiści. Który wśród nowych ateistów - Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris czy może nieżyjący Christopher Hitchens propagował i popierał handel ludźmi, zubażanie zasobów ziemi, nierówność itd.? Kto w rzeczywistości zajmuje się niszczeniem czegokolwiek na tym świecie, żeby odziedziczyć coś na tamtym? Czy są to teiści, czy ateiści?
Czytaj...

 

Prostytucja, problem legalizacji - Przemysław Prekiel (14-08-2012)

Legalizować czy nie? Walka z wiatrakami czy walka o prawa kobiet? Praca jak każda inna czy synonim patriarchalnego ucisku? Poglądów na zjawisko prostytucji jest mniej więcej tyle, ile zdań na temat praw kobiet, a ich zakres obejmuje całą paletę opinii- od patologii i uprawianiu nierządu poprzez przemoc wobec kobiet aż po przyjęcie założenia, iż prostytucja to praca jak każda inna, pod warunkiem, że jest wolnym wyborem kobiety.
Czytaj...

 

Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne. Przykład manipulacji - Andrzej Gregosiewicz (14-08-2012)

Ironią losu jest fakt, że bełkot zawierający nazbyt szeroką definicję substancji czynnej powstaje w Ministerstwie Zdrowia, które powinno zajmować się organizacją polskiego lecznictwa, a nie - jak się domyślam - kombinowaniem, jak wyprowadzić w pole ludzi, którzy sprzeciwiają się powstaniu prawa, które pozwoliłoby na legalizację oszukańczych metod leczenia zawartych w dyrektywach płynących z Brukseli.
Czytaj...

 

Ranking usportowienia narodów - Jerzy Adam Kowalski (14-08-2012)

Igrzyska 2012 były pierwszymi, na których we wszystkich reprezentacjach startowały kobiety, gdyż wcześniej wiele islamskich krajów nie dopuszczało ich do udziału w tego typu imprezach. Po raz pierwszy zrobiła to Arabia Saudyjska.
Czytaj...

 

W Egipcie (znów) pokonano ateizm! - Julian Jeliński (13-08-2012)

Niezależnie od wyznania wierzący z coraz większą łatwością dokonują redefiniowania ateizmu tak, by móc zadać mu "śmiertelny cios". Dlatego może rację miał Sam Harris przypominając, że by lepiej zwalczać złe pomysły musimy "zniknąć z pola radaru".  W końcu: "ateista" jest terminem, którego nie potrzebujemy (...). Jedyne, czego potrzebujemy, to słowa takie jak "rozum", "dowód", "zdrowy rozsądek" i "bzdura" (...).
Czytaj...

 

Kryptonim POTENCJACJA Część II - Marcin Kruk (13-08-2012)

Michalina zadała mu lekcję w postaci lektury artykułów profesora Gregosiewicza w Racjonaliście, które czytał pilnie, mając przemożne wrażenie, że autor przypomina mu policjanta, który dysponuje niezbitymi dowodami winy i wiedzą o miejscu pobytu przestępcy, ale nie może się doprosić w prokuraturze wydania nakazu aresztowania.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

PSR Wrocław, 6 IX, Sztuka
audycja Religia czy etyka?
PSR Wrocław zaprasza na spotkanie wszystkich zwolenników świeckości
Dni Świeckości 2012
PSR Katowice - pierwsze spotkanie (sobota, 25.08.2012, 16:00)
Psychotronika w TVP2: 22VIII, g.9.40
Petycja Klubu Sceptyków Polskich dot.nowelizacji Prawa farmaceutyczneg
Start wspólnego projektu PSR i RP ,,ETYCZNI.ORG"
PSR Wrocław, 23 VIII, Klucz do zrozumienia wszechświata
Piknik Pastafariański pod Jasną Górą
PSR Wrocław. 16 VIII. Sens istnienia życia


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
M.&A.Koraszewscy uhonorowani przez Rationalist International
Dlaczego fronda jest ciut w grze, a racjonalista raczej nie?
Religie:
Religia to kiepski produkt?
Białe małżeństwo.
Misjonarze, prośba o odpowiedź
Przemyślenia.
Kościół katolicki zamordował po raz kolejny
Obrzezanie może być karalne ?
Dwie fazy cyklu życia związków wierzeniowych
Słów kilka do artykułu "W Egipcie (znów) pokonano ateizm!"
Uczucia religijne - co to takiego?
Filozofia i światopogląd:
Religia Korwina
Dyskryminacja to czy nie?
Jerry Coyne i redukcjonizm
Wolna wola - skąd cała ta dyskusja?!
Racjonalizm bezmyślnej nienawiści
Nauka o przyczynowości
Kościół i antyklerykalizm:
KRRiT karze Superstację za obrazę pobożności
Jak zapewnić 100% frekwencji na lekcjach religii?
Prośba o pomoc
Samokrytyka kardynała ?
Sprawa finansowa Kościoła. Czy coś się zmieni?
Konkordat nieważny
Anthony Hopkins promuje polskich egzorcystów
Jan Paweł II na patrona polskiego futbolu!
Oddolna inicjatywa
Cerkiew prawosławna wsadza do łagru !
deja vu
Kosztowne lekcje religii
Nauka:
Co dalej z polską pedagogiką?
Czasoprzestrzeń i grawitacja
Zlodowacenia, a antropogeneza
Nieoznaczoność
raport BBVA o wiedzy naukowej
Problemy z ewolucją
częstotliwość fotonów, kontra elektronów w atomach
Niezwykłe zjawisko kosmiczne
Dzieci okaleczone szczepionkami
Społeczeństwo i kraj:
Nie nieomylny, a może po prostu skończony dureń?
Uwagi na tematy bieżące
Chcesz cukierka idz do .......... Tuska
Postawić na naprotechnologię
Para-olimpiada czyli paranoja
Polska B - nadzieja, czy ciemnogród.....
Ruch Palikota: konkordat został podpisany bezprawnie
"Expose" Kaczyńskiego , czyli pomysły ekonomiczne dla Polski
świat schodzi na psy.
Nowe pomysły Jarosława K.
Dni Świeckości - sobotni marsz
Czy demografia jest zagrożeniem czy wybawieniem?
Czy będzie kolejny klon PiS?
Kleiber na premiera?
Policja
Anders Breivik skazany na 21 lat
Praca po administracji
Młodość czy doświadczenie?
Sprywatyzowana Służba Zdrowia
Spadek religijności--zasługa Nowego Ateizmu ?
Etyka katolicka poziom hard!
Cyryl show
Państwo (bez)prawia
Ogólnopolskie refernedum: Czy jesteś Katolikiem? TAK/NIE :)
Cieki wodne, metro i radiestezja
Biurokracja vs. zdrowie i życie
Kultura:
Jan Wierusz Kowalski
ABC Racjonalisty:
Wsparcie i pomoc dla młodych racjonalistów i wolnomyślicieli?
Samobójstwo czy eutanazja ?
przypadkowość ateizmu? przypadkowość racjonalizmu?
Bardzo ważny problem!
Bardzo ważny problem!
Jak pozbyć się pozostałości po Katolicyzmie z umysłu:(
Gospodarka i ekonomia:
GDDKiA wypowiedziała umowę na budowę A1
Malejący PKB - dlaczego martwi?
Kryzys w strefie euro - przyczyny
Zastąpienie elektrowni "klasycznych" "słonecznymi"
Odwrócony parabank
ciężarówki bez kierowców
Pieniądz fiducjarny vs Pieniądz normalny
Ograniczenie terminu przydatności
O wszystkim i o niczym:
Debaty, rozmowy i filmy na temat religii.
Orwell w Radzie Praw Człowieka ONZ
Czy politycy powinni się uczyć od studentów
Wezwanie do zapłaty zaległego abonementu RTV na kwotę 1600zł
Korekta
Okrutny mord 17 osób, które chciały potańczyć
Wymiana redaktorów
Neil Armstrong nie żyje
Awangarda w sztuce sakralnej - czyli "Rozmazany jeż"
Problem chrztu.
Dziś Fry'Day - 55 urodziny Stephena Fry'a
Stupor
2012 A Space Warsaw Odyssey -czyli spokojnie to tylko awaria
Zabicie ich jest dozwolone
Tradycja
Oczy szeroko zamknięte
Karabin zamiast telewizora
Biust - miodzio!
Czy in vitro na pewno dobre?
Dobierz sobie fryzurę do znaku zodiaku.
Apel do Jarosława Kaczyńskiego
Policjanci w kościele
Dni nienawiści
Nędza multi-kulti
Grupa wsparcia dla ateistów?
czy antykoncepcja to zło? czy zło dla mojego meża tylko?

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.