 |
Teologia w świeckich uczelniach. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-05-2010 17:46 | Andrzej Bogusławski (52272 punktów) | Teologia w świeckich uczelniach.
5 na 5 | Ostatnio porozmawialiśmy sobie z Madame de Montsegur oraz z Darlove o teologii. Madame zakończyła wypowiedzią:
"Teologia jest koherencyjną teorią prawdy, wewnętrznie spójną i niesprzeczną, której przedmiot prawdopodobnie nie istnieje. A sensie praktycznym jest królową nauk. Ci, którzy żyją ze sprzedawania naiwnym Pałacu Kultury, mogą się wiele nauczyć od czarnej armii zajmującej się sprzedażą miejscówek w Królestwie Niebieskim. Gigant marketing, gigant kampania promocyjna. Każdej firmie życzyłabym takiego product manager jak Mr St Paul. Chapeau bas."
Uważam, że warto się zastanowić czy teologia jest nauką i jaka jest jej rola na świeckich /państwowych/ uczelniach oraz czy i ile dzięki temu nasze uczelnie zyskują na światowej reputacji naukowej.
Mam w swojej bibliotece "Wprowadzenie do teologii" Jose Moralesa. W rozdziale I książki pt. Teologia autor zaczyna od wyjaśnienia "Znaczenia i natury działalności teologicznej"
"Teologią nazywamy działanie wierzących, mające na celu głębsze zrozumienie Słowa Bożego oraz przedstawienie go w sposób uporządkowany i usystematyzowany, w oparciu o Pismo Święte, Tradycję Kościoła i rozum ludzki oświecony przez wiarę. Teologia zakłada wiarę w Boga Żywego, Boga Objawienia judeochrześcijańskiego, który jest Bogiem Abrahama, Izaaka, i Jakuba, a nade wszystko Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa. Opiera się ona na zdolności rozumu ludzkiego do przybliżania tajemnic objawionych, kontemplowania ich i wykładania z możliwie największą ścisłością i religijnym szacunkiem na jakie zasługują. Teologia jest refleksją nad Słowem Bożym. Jest wiarą poszukująca rzeczywistości i racji. Jej tworzywem jest Objawienie. Do teologii przynależy zarówno wierzenie, jak i myślenie. Bez obydwu tych czynności - wierzyć i myśleć - złączonych w tym samym akcie chrześcijanina nie sposób mówić o teologii"
I tak dalej przez 400 stron, a każde słowo na wagę złota. To nie jakiś tam "głupi marksizm", to prawdziwa uniwersytecka nauka. Uprawiana na wolnych uniwersytetach.
@@@ .
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..#271 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52272 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | . > Tak więc przyszły JPII wiedział co mówił.Kiedy jak mówił? Tak mi dobrze, tak mi rób. Czy jak był dosyć miernym etykiem na KUL-u. > Był wybitnym teoretykiem a zarazem skromnym praktykiem.W czym ta jego wybitna teoretyczność się przejawia? Może jakieś cytaty? Moim zdaniem intelektualnie we wszystkim był skromnym. Aktorsko dosyć dobrym. A w "papieskiej chwale" na pograniczu geniuszu. . > |
| liliac (147340 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Grabowska, czy aborcja Misiaczka, Ignorancji, liliaka i im podobnych elit racjonalistów IV RP byłaby uzasadniona dobrem forum Racjonalisty czy nie?> Ponownie przypominam, iż przekręcanie nicka na tym forum uchodzi za zachowanie niewłaściwe i jako takie, zgłoszone zostanie pod uwagę moderacji. |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > . Może jakieś cytaty?1.A po maturze chodziliśmy na kremówki. 2.Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni. 3.Miłość zmierza do jedności głęboko osobowej, która nie tylko łączy w jedno ciało, ale prowadzi do tego, by było tylko jedno serce i jedna dusza 4.Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. |
| Andrzej Bogusławski (52272 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >Grabowska, czy aborcja Misiaczka, Ignorancji, liliaka i im podobnych elit racjonalistów IV RP byłaby uzasadniona dobrem forum Racjonalisty czy nie?> >> Ponownie przypominam, iż przekręcanie nicka na tym forum uchodzi za zachowanie niewłaściweWystarczy! > i jako takie, zgłoszone zostanie pod uwagę moderacji. Liliac nie przesadzaj! Bardzo sobie cenię Pani wypowiedzi, a i lubić Pani się da. Miłego dnia Pani życzę i szkoda nerwów na drobiazgi. @@@ . |
#275 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52272 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > >. Może jakieś cytaty?> 1.A po maturze chodziliśmy na kremówki.> 2.Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni.> 3.Miłość zmierza do jedności głęboko osobowej, która nie tylko łączy w jedno ciało, ale prowadzi do tego, by było tylko jedno serce i jedna dusza> 4.Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Dziękuję wystarczy, już na podstawie tych cytatów można potwierdzić, że "był wybitnym teoretykiem"! @@@ . |
#276 3 na 3 | placownik (17853 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> I jak tu z takim czymś dyskutować? Do tego przy jedzeniu? Kiedy rezygnuje się z myślenia na korzyść żucia? Tylko wrzody z tego mogą się porobić.
Niech strój słów podkreśla urodę myśli |
#277 3 na 3 | placownik (17853 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Może dzięki mej działalności zostanie uratowane choć jedno ludzkie istnienie! Na początek skoncentruj się może na zygotach. Według najostrożniejszych szacunków 30% z nich miast matczynego ciepła ścianki macicy wybiera samobójstwo . Może jakieś pogotowie ratunkowe? A przynajmniej hurtowe rozgrzeszenie? Wszak samobójstwo to grzech ciężki!
Niech strój słów podkreśla urodę myśli |
#278 4 na 4 | Sylwek (15472 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Na początek skoncentruj się może na zygotach. Według najostrożniejszych szacunków 30% z nich miast matczynego ciepła ścianki macicy wybiera samobójstwo . Może jakieś pogotowie ratunkowe? A przynajmniej hurtowe rozgrzeszenie?A czemu te zygoty? Skoro te posiadające godność osoby ludzkiej zygoty wybrały sprzeciw wobec woli Pana same się od niego izolowały w perspektywie wieczności. Pamiętajmy, bycie człowiekiem to nie tylko prawa ale i obowiązki. Zygoty muszą być tu traktowane bez różnicy. |
| Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Słyszałam z kolei, że nietoperze, a raczej nietoperzyce, potrafią opóźnić ciążę, czy też wydłużyć jej trwanie, gdy urodzenie nietoperzątka nie byłoby korzystne w danych warunkach. A więc nietoperze są bardziej katolickie, bo nie usuwają części miotu, tylko czekają, aż się polepszą warunki i wtedy rodzą.> To podobnie jak muzułmanki. Też potrafią urodzić dziecko swojego męża do dwóch lat po jego śmierci. I mają na to "ichni" (immamowski) imprimatur.  |
| Madame de Montsegur (1910 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > I jak tu nie wierzyć w Boga i w inteligentny projekt.Superinteligentny. Żeby przeżyć, trzeba kogoś zjeść, a nasze ciała psują się permanentnie i tracą dobry wygląd wraz z upływem czasu. A wszystko po to, żeby potem przejść z powrotem do niebytu. No tylko geniusz mógł wymyślić coś takiego.  |
| Madame de Montsegur (1910 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > Dziekuję! Utrzymuje mnie Pani w dobrym humorze i w stałej gotowości intelektualnej.> Warto studiować rzeczy nie sprzeczne z rozumem, ale czasem warto też postudiować paradoksy.Zgadzam się. I poironizować warto. Na sposób Sokratesa.  |
| spray (5875 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > > Jeśli poza dniami płodności ludzie jednak ciągle myślą o seksie,> To powinni stanąc pod zimnym prysznicem i pomyśleć o konsekwencjach!> Och... ja nie mówię o środkach antykoncepcyjnyc marki "Zamiast"! Raczej o przyczynach tego, że środki anty w ogóle mamy, coraz skuteczniejsze. I wygodniejsze w użyciu, niż "Zamiast". |
#283 1 na 1 | spray (5875 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. | > > i się zastanówcie, w który łeb się puknąć.> Ja się nie muszę w nic pukać. Ja po prostu zacytuję Desmonda Morrisa.> W 2000 roku wydawnictwo PRIMA wydało 3 tomowe dzieło D. MorrisaPóźno... Ale lepiej, niż wcale. > składające się z Nagiej Małpy, Ludzkiego ZOO oraz Zachowań Intymnych. W tej ostatniej pozycji na str. 106 Morris pisze:" Można by wręcz powiedzieć, że dzisiejszy człowiek dokonuje aktu kopulacji nie po to , by zapłodnić jajo, lecz by zapłodnić wzajemny związek.Droga Grabowska , moiście-wy! Przeczytajcie uważnie i ze zrozumieniem. Całość, nie szukane na alarm kawałki. Co również dotyczy ostatnich moich postów w tym wątku. Wyjdzie Wam na to, że ja mniej więcej to samo Wam objaśniam. A jak Wy to rozumiecie, to juz nie moja wina! Tak a propos: skoro ksiądz biskup kazał wyrzec się Dawkinsa, to czemu Morrisa oszczędził? Toć tego ostatniego Mater Ecclesia chyba polubiła tak samo, jak nie bardziej. Tyle, że ostatnio trochę o nim zapomniała, a Dawkins ciągle się przypomina. Bo jeszcze młokos. Choć na Wasze usprawiedliwienie, Towarzyszko, należy przyznać, że Morris trochę bardziej familiarny w tłumaczeniu skomplikowanych pojęć maluczkim. I w tym bardziej podobny do nawiedzonych przez łosia... pardon! przez Boga, oczywiście, że przez Boga! |
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> Dziękuję wystarczy, już na podstawie tych cytatów można potwierdzić, że "był wybitnym teoretykiem"! @A praktykiem? Przecież prawdopodobnie współżył płciowo z kobietą? |
| spray (5875 punktów) | Odp: Teologia w świeckich uczelniach. |
> >Oho!> >Widzę, Grabowska, że znaleźliście zegarek na plaży  > >A przecież gdzieś tu w okolicy polecaliście lekturę Dawkinsa... Dziwne.> Skoro noszę sutannę ,to mój ojciec duchowny kazał mi się wyrzec Dawkinsa i sług jego, a zegarek znaleziony na plaży oddać ślepemu ( wolę słowo niewidomy) zegarmistrzowi.Nie wiem, co aktualnie nosicie, Towarzyszko. Bo co chwilę kieckę zmieniacie. Ale w tej kiecce, co ją teraz na sobie macie, Morris też nie kładzie się pięknym rzutem. Może Taakwinata z księciem duńskim ? I dajcie spokój temu biednemu zegarmistrzowi. Toć on nie po to zegarek robił, żeby mu go każdy głupi teraz apiat' aportował. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|