 |
Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-10-2011 19:21 | mario1970 (191 punktów) | Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa
16 na 16 | Witam wszystkich Tak mnie gnębi taka kwestia - czy macie drodzy koledzy i koleżanki (oczywiście Ci którzy wybrali wolność)tak jak ja, że zgłębiacie z pasją historię chrześcijaństwa podpartą filozofią po tym jak doszliście do przekonania że religia to ściema? Coś mi się porobiło w głowie - inżynierowi doktorowi - że z wypiekami na twarzy i zachłannie (to dobre słowo) pochłaniam wszystko w tym temacie co mi wpadnie w łapy. Dopiero teraz jako ateista zgłębiam historię soborów - polecam wszystkim książeczkę "Wojny w imieniu Jezusa" Philipa Jenkinsa - wcześniej mając to w dalekim poważaniu. Dziś odbierając córkę z kościoła z różańca (ciemno się robi i boję się o nią choć ma niedaleko)i widząc tych wszystkich wychodzących z kościoła ze świeczkami i krzyżem (nie wiem o co chodzi - córce odpowiedziałem że pewnie chcieli zaczerpnąć świeżego powietrza)tak mi przyszło do głowy czy ktoś z nich wie np coś o soborze chalcedońskim który z punktu widzenia każdego katolika (ba chrześcijanina)był jednym z najważniejszych... PS. Proszę nie pytać dlaczego ateista posyła dziecko do kościoła - idzie do pierwszej komunii - to jej decyzja. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..#151 1 na 1 | fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > >Boga się nie boisz... A jaki masz w życiu cel?> Jak byłem mały to bałem się wielu abstrakcyjnych pojęć; boga, upiora, ducha, wampira, wilkołaka, ciemności itd. Bo często mnie nimi straszono. Teraz jestem duży i przestałem się bać. A ty nadal boisz się upiorów? Poważnie pytam  > Moim celem jest przeżyć życie jak najlepiej, bo drugiej szansy już nie będę miał , więc nie chce jej spieprzyć.> A co jest Twoim celem w życiu?Upioru, ani śmierci się nie boję. Moim celem nie jest jakoś doskonale przeżyć życie - wypełniając jakieś prawo, ale przyjąć łaskę od Pana. No i zarezykowałem, postawiłem na zbawienie i warę w Jezusa Chrystusa, mam nadzieję na zbawienie i dar życia lepszego. |
#152 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa |
> Upioru, ani śmierci się nie boję. Moim celem nie jest jakoś doskonale przeżyć życie - wypełniając jakieś prawo, ale przyjąć łaskę od Pana. No i zarezykowałem, postawiłem na zbawienie i warę w Jezusa Chrystusa, mam nadzieję na zbawienie i dar życia lepszego.Coś mi się wydaje, że będzie trudno gimnazjum skończyć.
Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda. @@@ . |
#153 -1 na 1 | fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa |
> Nie potrafisz wskazać rzeczywistego znaczenia wiary w procesie poznania. Gdyby Wojtyłowa pisanina miała realny sens powstałaby już dawno jakaś nowa metodologia poznania, albo choć zespoły do jej zbudowania - "uczelni" katolickich wszak nie brak na świecie. Musicie jednakże zadowalać się pustą egzaltacją.> No chyba że doczekam się przykładu o jaki proszę.... mechanizmu czy pojedynczego zdarzenia... hę?Zobaczymy narazie coś takiego - doktknę tym razem tematu: "świętych obcowanie", którego rozumem nie można ogarnąć. Autentyczna historia: Facet wraca na święta z zagranicy, kierowca ciężarówki. Przekroczył granicę i zatrzymał się na parkingu, żeby przespać się. Około godziny 1:00 ktoś zaczyna szarpać za drzwi samochodu. Wychodzi i nikogo nie ma. Za jakiś czas znomu to samo, tylko gdy wyszedł zobaczył w oddali światłość, podszedł i zobaczył swoich zmarłych rodziców i brata. Odjechał szybko. Gdy dojeżdżał do domu usłyszał w radiu, że wszystkie inne samochody na tamtym parkingu zostały okradzione, a kierowcy zabici. Tak, wiem z góry, że to jak większość można interpretować różnie, łącznie z tym, że był na prochach itp. Ale tak to już jest, że wiary nikt nie potwierdził (nie zbadał, nie zmierzył), ale i nie zaprzeczył (nie dał argumentów, że Boga nie ma). To jak pytanie o powstanie świata - Ziemii! Teoria wielkiego wybuchu - atomy itp., a kto stworzył te atomy? |
| fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > .> >Aha jeszcze takie coś - "racjonalizm - dokładnie z łaciny oznacza - tak samo jak zwierzę" (nie pragnąłem nikogo obrazić, ale nie chcę tylko jak zwierzę dedukuwać, udowadniać i brać udział w zimnym biegu szczurów).> Twierdzi Pan, iż lubi się uczyć, to może postara się te teksty ze zrozumieniem przeczytać:> Racjonalizm to filozofia zakładająca wyższość poznania umysłowego nad poznaniem zmysłowym.Racjonalizm w sensie metody naukowej to ogólne podejście do zdobywania wiedzy polegające na porządkowaniu zasobów wiadomości według z góry ustalonego porządku. >Racjonalizm w potocznym znaczeniu to postawa polegająca na porządkowaniu i poddawaniu logicznej krytyce docierających do nas wiadomości i odrzucanie tych, które nie pasują do wcześniej przyjętych ogólnych założeń.> pl.wikiped(*)lizm_światopoglądowy> pl.wikipedia.org/wiki/Natywizm> www.google(*)fnGqmdVi--NTYF7crRUp_Q&cad=rja> Miłego dnia.> Każda wiara ogranicza intelektualnie, a im jest głębszą, to tym bardziej.> @@@> .To jest naukowa definicja (można powiedzieć dopasowana, wypielęgnowana), sięgnij do źródeł i dokładnego przekładu! Pozdrawiam |
| fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > >Bo można patrzeć na to w kategoriach pracy, płac - ale jeśli się do tego nie nadajesz, nie jestes powołany to nic z tego!> >> Ano, ano, tylko że gdy płaca mniejsza, to i powołań jakoś mniej. Ci ktorzy by się mozę nadawali, wolą swoje talenty w inną stronę obrócić.Nie wszyscy. |
| fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > Po trzecie - jako człowiek dojrzały i doświadczony jestem przerażony, gdy mówi się o "formowaniu ludzi", czy "inżynierii dusz". Ci dobrze "uformowani" są później skłonni do największych zbrodni.> • Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli - źle, >. ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii.> . Steven Weinberg Miłego dnia.> Rozum albo wiaraRozum i wiara. - takie jest moje zdanie. Neguje cytat Steven'a osobiście i napewno Pan to rozumie racjonalnie. Również miłego dnia. |
| fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > > Upioru, ani śmierci się nie boję. Moim celem nie jest jakoś doskonale przeżyć życie - wypełniając jakieś prawo, ale przyjąć łaskę od Pana. No i zarezykowałem, postawiłem na zbawienie i warę w Jezusa Chrystusa, mam nadzieję na zbawienie i dar życia lepszego.> Coś mi się wydaje, że będzie trudno gimnazjum skończyć.> Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda.> @@@> .Literówki, literówkami, wyczywam napięcie w Pana tekstach, ciekawe dlaczego? |
#158 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | . > To jest naukowa definicja (można powiedzieć dopasowana, wypielęgnowana), sięgnij do źródeł i dokładnego przekładu!Gdyż to jest forum dla racjonalistycznej inteligencji, z naukowymi aspiracjami, a nie dla uformowanej fideistycznie młodzieży katolickiej. Tu - proszę Szanownego Pana - naukowa definicja dopasowana i wypielęgnowana jest najważniejszą. Wydumana etymologia księdza katechety, wraz z jego kuchenną łaciną - dla Pańskiej mentalności jest wystarczające. Tu żenujące. Pojęcie Racjonalności współwystępuje często z terminem Racjonalizm . To ostatnie etymologicznie wywodzi się od słowa Ratio - rozum . W swym znaczeniu mocno niejednoznaczne daje się ustalić np. historycznie na oznaczenie epoki w dziejach filozofii , czy pewnego kierunku filozoficznego . Ten kontekst użycia dotyczy klasyfikacji historycznych związanych z opozycjami w dziejach historii myśli Racjonalizm-Empiryzm, Racjonalizm - Fenomenalizm, Racjonalizm- Mistycyzm . Poprzestanę jedynie na jego odnotowani, ponieważ nie to będzie nas interesowało.
Jeśli natomiast rozważania etymologiczne pociągnąć nieco dalej /za L. Kołakowskim/ : słowo ratio wywodzi się od czasownika reor - rachowanie, obliczanie. Jak pisze L. Kołakowski : "Pojecie rozumu jest dosyć mgliste i niejasne, ale na przestrzeni dziejów utarła się pewna świadomość , że jest ono czymś , czego wymagają ludzkie zabiegi w dziedzinie doskonalenia techniki, bez czego są nieskuteczne /.../ Uważa się , że jest ono synonimem myślenia abstrakcyjnego , stawia ono pytania w ten sposób, aby odpowiedzi dały się sformułować jako oceny ilościowe . W każdym razie tradycje racjonalizmu europejskiego są w swoich fazach wstępnych właśnie tradycjami kultu metod matematycznych"Najpoważniejsza encyklopedia katolicka: www.google(*)obe-w5V0BBwWFdGLmjlyjQ&cad=rja
Religia albo rozum - wybór należy do ciebie. @@@ . |
#159 5 na 5 kiryl (2975 punktów) (zablokowany) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | |
#160 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa |
> Literówki, literówkami,> wyczywam napięcie w Pana tekstach, ciekawe dlaczego?Pan bez napięcia takie "literówki" sadzi? No, tak - niektórzy już tak mają.
Rozum albo wiara - wybór należy do ciebie. @@@ . |
| fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > >czy uważasz, że może to spotkać Twoje dziecko, gdy wejdzie do pierwszego lepszego kościoła?> Tak.> >Tak samo można podejść do każdej innej grupy, wspólnoty itd. - paranoja?> Wskaż inna grupę która jest równie zdeprawowana jak kościół katolicki.> >P.S. Oczka z pewnością nie puszczam do Ciebie kiryl - ale wyrażam swoją radość i dumę z bycia członkiem wspólnoty Kościoła.> Brzydzę sie takim kosciolem.> Twoje zdanie. Co do innego środowiska - sprawa Samoobrony, niektóre zresztą sprawy nie są nagłaśniane tak jak Kościół. |
#162 1 na 1 | fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa |
> Gdyż to jest forum dla racjonalistycznej inteligencji, z naukowymi aspiracjami, a nie dla uformowanej fideistycznie młodzieży katolickiej.Nie wiem dlaczego, ale pomimo wszystko uśmiecham się teraz? |
#163 8 na 8 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | > Autentyczna historia: Facet wraca na święta z zagranicy, kierowca ciężarówki. Przekroczył granicę i zatrzymał się na parkingu, żeby przespać się. Około godziny 1:00 ktoś zaczyna szarpać za drzwi samochodu. Wychodzi i nikogo nie ma. Za jakiś czas znomu to samo, tylko gdy wyszedł zobaczył w oddali światłość, podszedł i zobaczył swoich zmarłych rodziców i brata. Odjechał szybko. Gdy dojeżdżał do domu usłyszał w radiu, że wszystkie inne samochody na tamtym parkingu zostały okradzione, a kierowcy zabici.A wiesz u mnie w domu krasnoludki stale chowają mi klucze i okulary. Kiedyś się wkurzyłam i zapowiedziałam, że napuszczę na nich psa sąsiadki i przez parę dni okulary i klucze znajdowały się na swoim miejscu. Ostatnio znowu zaczynają rozrabiać, będę musiała czymś znowu ich postraszyć.
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
#164 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa | . > Rozum i wiara. - takie jest moje zdanie.No cóż! Dobrze, że Pan ma zdanie, tyle tylko, że tego ani teoretycznie, ani praktycznie połączyć się nie da. Czy koniecznie trzeba wierzyć? Sam nie uważam wiary za rzecz człowiekowi konieczną, a całkowitą niewiarę za rzecz możliwą. Nie będę się tu odwoływać do klasyki, choć oczywiście warto tam sięgać, aż po starożytność, nie mówiąc już o współczesnych, powiem tylko, że właśnie jestem takiej postawy przykładem. Nie jestem teistą, ale też nie uważam się ani za ateistę, ani za agnostyka, bliską jest mi postawa racjonalno-empirycznego sceptycyzmu i dlatego z filozoficznego punktu widzenia zdecydowanie, dosłownie i precyzyjnie "w nic nie wierzę".
Zgadzam się z twierdzeniem, iż obszary współczesnej wiedzy są tak wielkie, że większość naszych podstawowych przekonań musimy przyjmować "na wiarę". A idąc dalej, to język zwyczajnych rozmów oraz dyskusji różni się od języka dysput filozoficznych i w nich używam często zwrotu "wierzę w to" lub "wierzę w tamto". Ale przecież czynię tak tylko dlatego, że w codziennym języku trudno używać zwrotu "na podstawie posiadanych przesłanek jestem bardziej lub mniej przekonany o prawdziwości podawanej informacji". Swoje przekonania staram się opierać na wiedzy naukowej, a nie na wierze. Istnieje dla mnie tylko rzeczywistość świata materialnego dostępnego ludzkim zmysłom i przekonują mnie tylko argumenty poddające się naukowej weryfikacji. Wiem, że aktualne przekonania mogą okazać się błędne, ale wtedy zmienię je, gdyż w przeciwieństwie do wiary, nauka nie opiera się na dogmatach. Na gruncie światopoglądowym wiara w absolut, czy istnienie jakiejkolwiek nadprzyrodzoności, do zrozumienia świata nie jest mi potrzebna, nawet odwrotnie czyni ten świat absurdalnym. > Neguje cytat Steven'a osobiście i napewno Pan to rozumie racjonalnie.Pan tylko z tym noblistą jest po imieniu - czy z wszystkimi? Wolno Panu obrażać się na rzeczywistość, tyle tylko, że to lapidarne stwierdzenie Weinberga potwierdza cała historia ludzkości. Miłego dnia. @@@ . |
#165 -1 na 1 | fidesetratio (33 punktów) | Odp: Ateizm a wiedza na temat chrześcijaństwa |
> Pan bez napięcia takie "literówki" sadzi? No, tak - niektórzy już tak mają. Życie, życie. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|