Racjonalista - Strona głównaDo treści
Autorytet

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
15-10-2012 13:09Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)Autorytet
Ocena 8 na 8
Właśnie wpadł mi w ręce taki oto obrazek, którym niniejszym chciałem się podzielić
Czy Wy również - w obliczu autorytetu KK - czujecie nieprzeparty impuls, by stanąć w prawdzie i zawierzyć Ewangelii?

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..
#226
05-11-2012 15:29
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>Czy z któregoś z powyższych tekstów wynika, że w jakiejś "grupie konkurencyjnej" działał jakiś uczeń osobiście wybrany i powołany przez Jezusa?...

Ależ jak najbardziej .

>Przypominam Ci, że od tego się nasza dyskusja zaczęła:

Zaś Ewangelia Tomasza (wyd. VERBUM, Marek Górny, Katowice 1992) zaczyna się od:

To są tajemne słowa, które Jezus żywy wypowiedział, a zapisał je Didymus Juda Tomasz. I rzekł: "Kto znajdzie znaczenie tych słów, nie zakosztuje śmierci." (s. 13)

Ewangelie Hebrajczyków i Ebionitów zostały zniszczone, ale jest więcej niż prawdopodobne, że na świadectwa osobistych uczniów Jezusowych się powoływały, no bo niby na czyje inne mogłyby?

Módlcie się, by życie wasze i waszych bliskich było zawsze trzeźwe, gdyż tylko wtedy będziecie ludźmi prawdziwie wolnymi. (ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji warszawskiej)

#227
05-11-2012 19:30
 Ocena 3 na 3
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
>Dlatego teraz mamy, co najmniej, pięciu różnych Nowotestamentalnych Chrystusów. (Czterech ewangelicznych i piątego Pawłowego.)<
O Pawłowym Chrystusie wiemy tylko że umarł za nas na krzyżu. Kiedy, gdzie, nie wiadomo. Może przed 100 laty przed Pawłem, może przed 5 tys. lat, może przed 10 tys. lat... nie, wtedy jeszcze świat nie istniał.

#228
05-11-2012 19:41
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52267 punktów)Odp: Autorytet
W odpowiedzi Nietsche
.
>Może przed 100 laty przed Pawłem, może przed 5 tys. lat, może przed 10 tys. lat... nie, wtedy jeszcze świat nie istniał.
Tak, mamy teraz rok 5773 od początku świata.

Pozdrawiam.

@@@
.

#229
05-11-2012 20:52
 Ocena 9 na 9
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>Tak postrzegali chrześcijan faryzeusze i cały ówczesny świat.

Na to już Bogusławski odpowiedział.

>Jakże inne okazały się losy tej "grupy" w porównaniu z innymi grupami...

Na czym ta inność miałaby polegać?
Jak religia ma wsparcie władzy - rozkwita, jak nie ma - więdnie. Typowe do urzygu.
Chyba, że Ty, Bielecki, jakowyś teologiczny dowód z prosperity i/lub też z rozprzestrzenienia tu lansujesz?
Uważaj, bo się jeszcze na jaki kult solarny nawrócisz albo inszy islam...

Módlcie się, by życie wasze i waszych bliskich było zawsze trzeźwe, gdyż tylko wtedy będziecie ludźmi prawdziwie wolnymi. (ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji warszawskiej)

Irracja (4721 punktów)Odp: Autorytet
Usunięte przez moderatora

#231
06-11-2012 16:08
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)Odp: Autorytet
1) " W śmierć Jezusa, zakładając wiarygodność N.T. zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, głównie Sanhedryn."

... i o nich właśnie chodzi. O to by ukryć, iż za śmierć Jezusa jest winien system i jego "strażnicy". Skoro naczelni "słudzy Ojca" nie rozpoznali jego Syna, to jak można poddać się ich "nieomylności i władzy"...

"Co te miliony miały z tym zabójstwem wspólnego, a Krk im to jednak przypisywał, a nawet zaczął po pewnym czasie tą wrogość przypisywać współczesnym wyznawcom judaizmu"

... to zwykłe "kozły ofiarne"...

2) ... "czy Jezus wybrał apostołów i uczniów?"... pewnie wybrał, jak czyniła większość proroków i nauczycieli. Pytanie powinno brzmieć "po co ich wybrał, jaka rolę przeznaczył". Na pewno nie po to by zastąpili "starą kastę", skoro to kapłani byli jego głównymi oponentami, i w końcu doprowadzili do jego śmierci. KrK wykorzystuje wybór apostołów do (bezprawnej moim zdaniem) legalizacji niezasadnej "władzy" nad wiernymi. Zresztą o roli władzy (w tym i kapłanów) wyraźnie wypowiada się w następujący sposób:

ew.Mat.20; 25-28 "A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu."

3) "Kościół nie powstawał od "zera", ale miał być "przedłużeniem" Izraela i rozszerzeniem misji na inne narody."

... Jezus wielokrotnie podkreślał, iż przyszedł nauczać tylko "synów Izraela". Do innych nacji miał dość "lekceważący" stosunek, co też jest zaznaczone w Biblii. Wątek misji wśród innych narodów jest uwypuklony dopiero po jego śmierci. Zwłaszcza w listach i innych pismach apostolski. Ale to raczej wiąże się z faktem małej ilości "wiernych" wśród Żydów. Podczas gdy inni dość chętnie przyjmowali "nauki chrześcijańskie". Jakoś trzeba było usankcjonować tę "voltę nauczania". Temat był już poruszany na tutejszym portalu. I to dość wyczerpująco...

4) "Bo "stara religia" miała przejść w "nową" w sposób ciągły"

... ciągły, czy nie ciągły, lecz jest sto sprzeczne z tym fragmentem Biblii. A podobno słowa Jezusa są (a przynajmniej powinny być) nadrzędne nad słowami apostołów, wiec jak można mówić o jakimś "nowym kościele":

Ew. Mat 5:17-19 "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim"

... hmmm, czy aby KrK nie przeciwstawia przeciw sobie Ojca i Syna?...

#232
07-11-2012 11:00
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd
>>Czy z któregoś z powyższych tekstów wynika, że w jakiejś "grupie konkurencyjnej" działał jakiś uczeń osobiście wybrany i powołany przez Jezusa?...
>Ależ jak najbardziej .
> Ewangelia Tomasza (wyd. VERBUM, Marek Górny, Katowice 1992) zaczyna się od:
>To są tajemne słowa, które Jezus żywy wypowiedział, a zapisał je Didymus Juda Tomasz. I rzekł: "Kto znajdzie znaczenie tych słów, nie zakosztuje śmierci." (s. 13)

... i z "Ewangelii Tomasza", Twoim zdaniem, wynika, że w jakiejś "grupie konkurencyjnej" działał jakiś uczeń osobiście wybrany i powołany przez Jezusa?!... Czyżby Apostoł Tomasz (pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Apostoł) ?...

No to dokonałeś naprawdę Wielkiego Odkrycia...

Na marginesie: warto przejrzeć "inne ewangelie", np. "Ewangelię Tomasza" ( www.mr_all.republika.pl/ewToma.htm ), żeby unaocznić sobie, jaka jest istotna różnica pomiędzy czterema Ewangeliami kanonicznymi a "innymi ewangeliami".

#233
07-11-2012 11:05
 0 na 2
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd

>>Jakże inne okazały się losy tej "grupy" w porównaniu z innymi grupami...
>Na czym ta inność miałaby polegać?
>Jak religia ma wsparcie władzy - rozkwita, jak nie ma - więdnie. Typowe do urzygu.

A jeśli jest prawdziwa - rozkwita mimo zwalczania przez władzę oraz prześladowań, jak chrześcijaństwo w I, II i III wieku.

#234
07-11-2012 12:53
 Ocena 12 na 12
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>>>Jakże inne okazały się losy tej "grupy" w porównaniu z innymi grupami...
>>Na czym ta inność miałaby polegać?
>>Jak religia ma wsparcie władzy - rozkwita, jak nie ma - więdnie. Typowe do urzygu.
>A jeśli jest prawdziwa - rozkwita mimo zwalczania przez władzę oraz prześladowań, jak chrześcijaństwo w I, II i III wieku.

BUHAHAHAHAHAHA!!!

Po pierwsze primo: potoczny obraz owych prześladowań to w głównej mierze wymysł chrześcijańskich hagiografów - w rzeczywistości prześladowania miały każdorazowo charakter doraźny i lokalny, nie były niemal nigdy prześladowaniami za wiarę a za domniemywaną polityczną nielojalność, pomiędzy poszczególnymi epizodami prześladowczymi były zaś długie dziesięciolecia pełnej tolerancji.

Po drugie: za wczesnego Konstantyna, po niemal trzech stuleciach onego rozkwitu, chrześcijaństwo (wszelkich orientacji) było religią raptem, jak się szacuje, 5-10 % ogółu ludności Imperium - dopiero, gdy stało się ono oficjalną religią władzy, ewangelizacja na serio ruszyła z kopyta .
5-10 % to wielkość porównywalna z udziałem Świadków Jehowy w populacji niektórych współczesnych krajów - a ci rozkwitają (mając też własną Szczytną Tradycję Prześladowań i Męczeństwa) ledwie półtora wieku...

Jakieś wnioski teologiczne, Miszczu?

Dziś atmosfera się uspokaja. Jarosław Kaczyński nie co dzień formułuje tezy o zamachu. (prof. dr hab. Piotr Gliński, kandydat na premiera)

#235
07-11-2012 13:34
 Ocena 9 na 9
lukaszewicz (5674 punktów)Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki

>A jeśli jest prawdziwa - rozkwita mimo zwalczania przez władzę oraz prześladowań, jak chrześcijaństwo w I, II i III wieku.

Islam również rozkwita.Nawet bardziej.
Czyżby był prawdziwszy?

#236
07-11-2012 13:42
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd

>5-10 % to wielkość porównywalna z udziałem Świadków Jehowy w populacji niektórych współczesnych krajów - a ci rozkwitają (mając też własną Szczytną Tradycję Prześladowań i Męczeństwa) ledwie półtora wieku...

A gdzież to Świadkowie Jehowy są prześladowani i jednocześnie stanowią tam 5-10% populacji?...

#237
07-11-2012 13:52
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi lukaszewicz
>>A jeśli jest prawdziwa - rozkwita mimo zwalczania przez władzę oraz prześladowań, jak chrześcijaństwo w I, II i III wieku.
>Islam również rozkwita.Nawet bardziej.
>Czyżby był prawdziwszy?

Islam rozkwitł dzięki militarnym podbojom.

#238
07-11-2012 13:54
 Ocena 11 na 11
Meretseger (61860 punktów)Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki

>Islam rozkwitł dzięki militarnym podbojom.
Mówiąc prawdę, chrześcijaństwo gdzieniegdzie też...

#239
07-11-2012 14:11
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>Islam rozkwitł dzięki militarnym podbojom.

A chrześcijaństwo to nie?

Dziś atmosfera się uspokaja. Jarosław Kaczyński nie co dzień formułuje tezy o zamachu. (prof. dr hab. Piotr Gliński, kandydat na premiera)

#240
07-11-2012 14:23
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>A gdzież to Świadkowie Jehowy są prześladowani

Osobliwie w krajach islamskich i "komunistycznych".

>i jednocześnie stanowią tam 5-10% populacji?

Jeszcze nigdzie - ale dopiero się rozkręcają przecież. Chrześcijanie w ich wieku, to nawet nie wiedzieli, czy JHVH był Dobrym Stwórcą czy Złym Demiurgiem.
Cierpliwości trochę - jak na razie krzywa im rośnie, aż popatrzeć miło .




Dziś atmosfera się uspokaja. Jarosław Kaczyński nie co dzień formułuje tezy o zamachu. (prof. dr hab. Piotr Gliński, kandydat na premiera)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365