Racjonalista - Strona głównaDo treści
Postęp, a ludzkość.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
15-11-2014 20:27Masław Wielki (9 punktów)Postęp, a ludzkość.
Ocena 6 na 6
Witam drogich racjonalistów! Jest to mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym poznać wasze zdanie na temat postępu i ogólnego poziomu naszej cywilizacji. W czasie ostatnich 100 lat poczyniliśmy ogromne postępy. Latamy w kosmos, badamy początki wszechświata, rozszczepiamy atomy, leczymy ciężkie choroby. Zabraliśmy się nawet za grzebanie w genach.
To wszystko ogromne osiągnięcia i tu właśnie pojawia się paradoks. Cała ludzkość (oprócz kilku pozostałych tradycyjnych plemnion w tropikalnych dżunglach) uznaje te zdobycze nauki i z nich korzysta na codzień. Mimo tego miliardy ludzi ciągle wyznaje tego samego boga, którego wyznawali żydowscy pastuchowie tysiące lat temu. Nauka dała nam niezbite dowody na to, że "prawdy objawione" z ich książek mają z prawdami tylke wspólnego co historia o wróżce zębuszce. Mimo tego religia ma się dobrze jak zawsze. Mówię tu o wszystkich religiach abrahamowych, ale skupię się teraz na chrześcijaństwie. Czy chrześcijaństwo samo doszczętnie sie nie zdyskredytowało w ciągu swojego panowania? Europa i Ameryki spłynęły przez chrześcijan krwią niewinnych. Dzisiaj o zbrodnie nazistowskie oskarżamy nie tylko samego Hitlera ale całą jego ideologie. To czemu nie oskarżamy chrześcijaństwa o zbrodnie popełniane na milionach pogan i ofiar świętej inkwizycji? Przecież to właśnie chrześcijaństwo było motywem tych niezliczonych zbrodni.
Sprawa ta dotyczy nie tylko religii. XIX i XX wiek nauczyły nas, że nacjonalizm to bezpodstawna i zła ideologia. Czy ludzkość wyciągnęła wnioski z wojen światowych? Nie! Dziś podróże są tanie i popularne, a dzięki internetowi możemy komunikować się z ludzimi z całego świata i przekonać się, że to tacy sami ludzie jak my. I co z tego wynika? Nic! Nadal w Europie gnieździ się nacjonalizm, faszyzm i rasizm.
Więc taki mamy świat.Nauka i technologia idą do przodu, a społeczeństwo od wieków stoi w miejscu. Czy macie jakieś przemyślenia na ten temat? Wiecie jak można to logicznie wyjaśnić?
Pozrawiam!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..
#346
30-12-2014 21:37
 Ocena-2 na 4
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi rafal73
>>Stworzył wszystko, ludzie nie stwarzają zła, tylko czynią zło. Stworzył człowieka, któremu dał wybór, czynić zło lub dobro.
>Czyli czlowiek moze czynic cos, czego bog nie stworzyl
Bóg stworzył człowieka z Wolną Wolą, nie bezwolną pacynkę na sznurkach, zrobił to z Miłości, a człowiek odwdzięcza mu się czynieniem dobra, lub odwraca się od Boga = od Miłości i czyni zło. Masz Wolną Wolę, wolny wybór i około 100 lat na czynienie zła, lub dobra..., rób co chcesz, ale nie zwalaj za zło, które czynisz winy na Boga, bo On odwróci się od tych, którzy odwrócili się od Niego. Bóg jest Miłością, dał Ci Życie i Wolną Wolę, jak Mu za to podziękujesz zależy od Ciebie, są ludzie, którzy za dobro odpłacają złem.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#347
30-12-2014 21:45
 Ocena 2 na 2
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Bóg stworzył człowieka z Wolną Wolą, nie bezwolną pacynkę na sznurkach, zrobił to z Miłości, a człowiek odwdzięcza mu się czynieniem dobra, lub odwraca się od Boga = od Miłości i czyni zło. Masz Wolną Wolę, wolny wybór i około 100 lat na czynienie zła, lub dobra..., rób co chcesz, ale nie zwalaj za zło, które czynisz winy na Boga, bo On odwróci się od tych, którzy odwrócili się od Niego. Bóg jest Miłością, dał Ci Życie i Wolną Wolę, jak Mu za to podziękujesz zależy od Ciebie, są ludzie, którzy za dobro odpłacają złem.

Powtorze pytanie:

Gdzie, jak i czym objawia sie wolna wola gwalconej kobiety, zaglodzonego na smierc dziecka czy dziecka, ktore umarlo bo religijni rodzice nie poszli z nim do lekarza tylko modlili sie o "uzdrowienie"???

#348
30-12-2014 21:53
 Ocena 4 na 4
farmer (22440 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Bóg stworzył człowieka z Wolną Wolą, nie bezwolną pacynkę na sznurkach, zrobił to z Miłości, a człowiek odwdzięcza mu się czynieniem dobra, lub odwraca się od Boga = od Miłości i czyni zło.

Pacynka.....odwdzięcza..... a jak nie to zło. Ta twoja bajka jest sadystyczna.


NAPISZĘ CI

BEZINTERESOWNA TO NIE JEST TA TWOJA MIŁOŚĆ






#349
30-12-2014 22:40
 Ocena 4 na 4
niestadny (2492 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Masz Wolną Wolę, wolny wybór i około 100 lat na czynienie zła, lub dobra..., rób co chcesz, ale nie zwalaj za zło, które czynisz winy na Boga, bo On odwróci się od tych, którzy odwrócili się od Niego.
Wielokrotnie wspominałeś o "pseudoreligiach", ale wygląda na to, że są Ci bliskie
(Mat.10,33)
I jeszcze tzw. wolna wola
Cytat:
Najlepszym dowodem jest to, że Pan Bóg w raju dał człowiekowi całkowitą swobodę, powiedział tylko - nie spożywajcie owocu z jednego drzewa.


>( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Nie ma bezinteresownej miłości.


stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/

#350
31-12-2014 00:04
 Ocena-1 na 1
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi rafal73
>Gdzie, jak i czym objawia sie wolna wola gwalconej kobiety, zaglodzonego na smierc dziecka czy dziecka, ktore umarlo bo religijni rodzice nie poszli z nim do lekarza tylko modlili sie o "uzdrowienie"???
Każdy człowiek ma wolną wolę, nie Bóg gwałci, zabija, lecz ludzie, którzy się od Niego odwrócili. Gwałcona kobieta też ma wolną wolę i może zabić gwałciciela, a Bóg jej za to nie potępi, lecz nagrodzi. Dziecko zabite przez złych ludzi będzie zbawione, a mordercy potępieni. Bóg jest sprawiedliwy.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi farmer
>Pacynka.....odwdzięcza..... a jak nie to zło. Ta twoja bajka jest sadystyczna.
Mylisz się, Bóg nie czyni zła, nie jest sadystą, źli zasną na zawsze, nie dowiedzą się nawet, że zostali potępieni, po prostu umierają jak wszyscy i nie budzą się "w Niebie", na drugą stronę przechodzą tylko dobrzy. Piekło nie istnieje, to wymysł fałszywych kościołów, żeby strachem zniewalać ludzi. Nie trzeba nawet wierzyć w Boga, żeby być zbawionym, wystarczy czynić dobro.
> NAPISZĘ CI
> BEZINTERESOWNA TO NIE JEST TA TWOJA MIŁOŚĆ

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#352
31-12-2014 00:21
 Ocena 4 na 4
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Każdy człowiek ma wolną wolę, nie Bóg gwałci, zabija, lecz ludzie, którzy się od Niego odwrócili. Gwałcona kobieta też ma wolną wolę i może zabić gwałciciela, a Bóg jej za to nie potępi, lecz nagrodzi. Dziecko zabite przez złych ludzi będzie zbawione, a mordercy potępieni. Bóg jest sprawiedliwy.

Tylko szkoda, ze ta sprawiedliwosc jest wiara a nie wiedza

Gdybym nie wiedzial, ze jestes trollem to bym powiedzial, ze masz niezle popierdolone w mozgu. Ale ze jestes tylko trollem usilujacym zdyskredytowac wiare to powiem tylko, ze masz lekko popierdolone w mozgu

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi niestadny
>Wielokrotnie wspominałeś o "pseudoreligiach", ale wygląda na to, że są Ci bliskie
>(Mat.10,33)
Ludzie od wieków poszukują Boga i różnie w różnych religiach próbowali go zrozumieć, w Ewangelii są mądre i głupie przesłania, ten cytat z Mateusza jest fałszywym przesłaniem, bo drogą do Boga nie podąża ten, kto idzie za kimś, lecz ten, kto potrafi rozpoznać mądre Słowo i idzie za Słowem.
>I jeszcze tzw. wolna wola
>Cytat:
Najlepszym dowodem jest to, że Pan Bóg w raju dał człowiekowi całkowitą swobodę, powiedział tylko - nie spożywajcie owocu z jednego drzewa.

To fałszywa metafora, Bóg nie zabronił spożywać z drzewa poznania, wręcz przeciwnie, otworzył nasze umysły, żebyśmy poznali.
>>( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
>Nie ma bezinteresownej miłości.
Jest, nie ma miłości bezwarunkowej, bezinteresowna jest.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#354
31-12-2014 07:26
 Ocena 5 na 5
Fizyk (17637 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Hejtibeats
>> A że kilku tutejszych oszołomów
> manier nie gratuluję

A jak nazwać kogoś, kto legendy bierze na serio? Kogoś, kto twierdzi, że Feniks naprawdę z popiołów się odradzał? Albo że zabity człowiek po kilku dniach odżył? Obawiam się, że jakiekolwiek adekwatne określenie nie będzie miłe twierdzącemu.

> Wyliczył Pan wstępne, teoretyczne prawdopodobieństwo z jakim jest Pan w stanie przywrócić martwego człowieka do życia, w ogóle przy założeniu jakiejkolwiek słuszności wzorów, po uwzględnieniu wszystkich czynników będzie jeszcze mniejsze, wręcz znikome, gdzie ten dowód?

Kilka razy czytałem ten ciąg słów, ale nie potrafię się zorientować nawet czy to jest stwierdzenie, zaprzeczenie, czy pytanie. Czy mógłby Pan staranniej to napisać?

#355
31-12-2014 07:51
 Ocena 3 na 3
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi rafal73
>>>Ale przeciwko zmartwychwstaniu Jezusa nietrudno jest skonstruować naukowy dowód.

>Dowodem jest empiria, zdrowy rozsadek, podstawowe wyksztalcenie biologiczne oraz racjonalizm.

Racjonalizm jest sam w sobie dowodem ? Inne dowody też widzę są MOCNE, ale na ich podstawie ja mogę mieć przeczucie graniczące z pewnością, że istnieje jakiś inteligenty byt przez który jest to co jest i nie jest to mniej racjonalne, choć nie antyreligijne.

W kwestii Jezusa mówi się o cudzie, wierzący uznają, że ten który jest początkiem wszystkiego przywraca życie Jezusowi, zbędne są tu obliczenia prawdopodobieństwa woli tego boga, no i tu nie ma co dyskutować. Ja po prostu byłem ciekawy, jakie są te racjonalne argumenty, że z takim przekonaniem tu się jeździ po jego zwolennikach, szału nie ma jak widzę.

>ozywionym trupie p*****lisz tylko

Elementarna kultura i pokaz pogardy dla innych poglądów choćby mało prawdopodobnych z ludzkiego punktu widzenia w tym przypadku ponownie skłania mnie do zastanawiania się nad słusznością tego, co nazywa się racjonalizmem.

#356
31-12-2014 08:21
 Ocena 5 na 5
darkside (7775 punktów)
(zablokowany)
Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
A gdzie pójdą umarłe niemowlęta czy malutkie dzieci (niedawno jeszcze coś jakoś około połowę populacji) i te nienarodzone jeszcze? A co będzie z upośledzonymi umysłowo? Do "nieba", czy do utylizacji?

#357
31-12-2014 08:25
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Ludzie od wieków poszukują Boga i różnie w różnych religiach
> próbowali go zrozumieć, w Ewangelii są mądre i głupie przesłania

Zgadza się, tak faktycznie jest.
Choć akurat z Twoją wiedzą o kierunku przesłania Ewangelii nie bardzo
www.racjonalista.pl/forum.php/s,647586#w649137

>>Nie ma bezinteresownej miłości.
> Jest, nie ma miłości bezwarunkowej, bezinteresowna jest.

Nie ma. Zawsze coś się otrzymuje w zamian. Niedojrzale pojmujący miłość chciałby, by było inaczej, wypiera dar zwrotny (dobre i kluczowe pytanie: po co?) ale gratyfikacja, choćby w formie dobrego samopoczucia jest zawsze
www.racjonalista.pl/forum.php/s,646131#w647076
www.racjonalista.pl/forum.php/s,646131#w647075

Miłego dnia!
PS Czy ludzie tak uduchowieni bawią się gdzieś na Sylwestra?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#358
31-12-2014 08:27
 Ocena 1 na 3
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Fizyk

>A jak nazwać kogoś, kto legendy bierze na serio?

Wierzący ?

>Kogoś, kto twierdzi, że Feniks naprawdę z popiołów się odradzał? Albo że zabity człowiek po kilku dniach odżył?

Niech sobie twierdzi, nie widzę problemu ani powodu aby kogoś obrażać, tym bardziej, że te racjonalne dowody jak na razie oparte są na solidnym chciejstwie antyreligijnym. O ile jestem w stanie zrozumieć chęć oczyszczenia świata z religii jako potencjalnego źródła otępienia, nie bardzo obiektywnie widzę sens oczyszczenia go z wszelkich przejawów wiary i poszukiwania siły sprawczej, a do tego sprowadza się racjonalizm jak widać na załączonych obrazkach.

>Kilka razy czytałem ten ciąg słów, ale nie potrafię się zorientować nawet czy to jest stwierdzenie, zaprzeczenie, czy pytanie. Czy mógłby Pan staranniej to napisać?

Mogę. Nie wiadomo co Pan policzył w kontekście zmartwychwstania. Można policzyć prawdopodobieństwo z jakim zjem zaraz pączka z musztardą, raczej się tego nie robi, znikome jest to prawdopodobieństwo, ale jak bym chciał, to znikome prawdopodobieństwo drastycznie mogę zwiększyć jako ten, który ma taką wolę. Możemy też policzyć to prawdopodobieństwo bez mojego udziału, takie racjonalne prawdopodobieństwo, że pączek posmaruje się musztarda i sam zje, ale myślę, że to już jest problem wiary, choć przy założeniu, że mamy nieskończenie wiele czasu to jest racjonalnie bardzo możliwe. No i pytanie na koniec. Kto upiekł pączka ? Tak wiem, pączek miał w cholerę czasu, nawet lukier mu się wykształcił, ewolucja robi swoje.

#359
31-12-2014 08:30
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi darkside
> gdzie pójdą umarłe niemowlęta czy malutkie dzieci (niedawno
> jeszcze coś jakoś około połowę populacji) i te nienarodzone
> jeszcze? A co będzie z upośledzonymi umysłowo? Do "nieba",
> czy do utylizacji?

Jak słyszę uproszczenia typu "źli / dobrzy", to zawsze przechodzi mnie dreszcz.
Zastanawiam się, czy w przypadku Ducha mamy do czynienia z nastolatkiem, czy może jednak gorzej
Taki truizm: idiota nigdy nie pojmie swoich idiotyzmów, z którymi mu jakoś tymczasowo wygodnie. Gdyby było inaczej - przestałby nim być.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi rafal73
> jestes tylko trollem usilujacym zdyskredytowac wiare

Każdą, za wyjątkiem swojej..

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365