Racjonalista - Strona głównaDo treści
Postęp, a ludzkość.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
15-11-2014 20:27Masław Wielki (9 punktów)Postęp, a ludzkość.
Ocena 6 na 6
Witam drogich racjonalistów! Jest to mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym poznać wasze zdanie na temat postępu i ogólnego poziomu naszej cywilizacji. W czasie ostatnich 100 lat poczyniliśmy ogromne postępy. Latamy w kosmos, badamy początki wszechświata, rozszczepiamy atomy, leczymy ciężkie choroby. Zabraliśmy się nawet za grzebanie w genach.
To wszystko ogromne osiągnięcia i tu właśnie pojawia się paradoks. Cała ludzkość (oprócz kilku pozostałych tradycyjnych plemnion w tropikalnych dżunglach) uznaje te zdobycze nauki i z nich korzysta na codzień. Mimo tego miliardy ludzi ciągle wyznaje tego samego boga, którego wyznawali żydowscy pastuchowie tysiące lat temu. Nauka dała nam niezbite dowody na to, że "prawdy objawione" z ich książek mają z prawdami tylke wspólnego co historia o wróżce zębuszce. Mimo tego religia ma się dobrze jak zawsze. Mówię tu o wszystkich religiach abrahamowych, ale skupię się teraz na chrześcijaństwie. Czy chrześcijaństwo samo doszczętnie sie nie zdyskredytowało w ciągu swojego panowania? Europa i Ameryki spłynęły przez chrześcijan krwią niewinnych. Dzisiaj o zbrodnie nazistowskie oskarżamy nie tylko samego Hitlera ale całą jego ideologie. To czemu nie oskarżamy chrześcijaństwa o zbrodnie popełniane na milionach pogan i ofiar świętej inkwizycji? Przecież to właśnie chrześcijaństwo było motywem tych niezliczonych zbrodni.
Sprawa ta dotyczy nie tylko religii. XIX i XX wiek nauczyły nas, że nacjonalizm to bezpodstawna i zła ideologia. Czy ludzkość wyciągnęła wnioski z wojen światowych? Nie! Dziś podróże są tanie i popularne, a dzięki internetowi możemy komunikować się z ludzimi z całego świata i przekonać się, że to tacy sami ludzie jak my. I co z tego wynika? Nic! Nadal w Europie gnieździ się nacjonalizm, faszyzm i rasizm.
Więc taki mamy świat.Nauka i technologia idą do przodu, a społeczeństwo od wieków stoi w miejscu. Czy macie jakieś przemyślenia na ten temat? Wiecie jak można to logicznie wyjaśnić?
Pozrawiam!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..
#256
23-12-2014 22:38
 Ocena 1 na 1
Episode_2 (3284 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
>"Boga nikt nigdy nie widział"...
Duszku, przecież pisałeś, że twoja wiara jest widząca, więc śmiało.

Ale poważniej - Nie pytam, co widziałeś, tylko w co wierzysz.
Więc?
Co w Twoim wierzeniu nie jest metaforą?

Duch Prawdy (14789 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Episode_2
>>"Boga nikt nigdy nie widział"...
>Duszku, przecież pisałeś, że twoja wiara jest widząca, więc śmiało.
To jest właśnie paradoks, wiara widząca nie widzi, a wiara ślepa widzi.
>Ale poważniej - Nie pytam, co widziałeś, tylko w co wierzysz.
>Więc?
Wierzę, że oprócz materii jest Duch, który materię ożywia i jest nieśmiertelny.
>Co w Twoim wierzeniu nie jest metaforą?
Wszystko.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#258
23-12-2014 23:58
 Ocena 3 na 3
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Zupełnie jak "te czarownice", które "pchały się jedna przez drugą" na stosy.
A co, te w średniowieczu się tak pchały?

>Zupełnie jak na Sądach Świętej Inkwizycji.
No identico, zwłaszcza z próbą żelaza.

>Ale jesteście " Wiedzący" jak ci w średniowieczu... niczym się nie różnicie
Na początku dyskusji wiedzące są obie strony, ale na koniec to faktycznie tylko my.
.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.

#259
24-12-2014 00:02
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14789 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
>>Zupełnie jak "te czarownice", które "pchały się jedna przez drugą" na stosy.
>A co, te w średniowieczu się tak pchały?
Tak samo, jak wasze dzisiaj.
>>Zupełnie jak na Sądach Świętej Inkwizycji.
>No identico, zwłaszcza z próbą żelaza.
Formy inne, sąd ten sam.
>>Ale jesteście " Wiedzący" jak ci w średniowieczu... niczym się nie różnicie
>Na początku dyskusji wiedzące są obie strony, ale na koniec to faktycznie tylko my.
Wy już wiecie na początku co jest na końcu.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#260
24-12-2014 00:32
 Ocena 3 na 3
Episode_2 (3284 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Wierzę, że oprócz materii jest Duch, który materię ożywia i jest nieśmiertelny.
Całą materię czy tylko ożywioną?
(Cała materia, cały Wszechświat jest żywy czy tylko jakiś Duch ożywia np. ludzi, zwierzęta...)

>>Co w Twoim wierzeniu nie jest metaforą?
>Wszystko.
Wszystko nie jest metaforą?

#261
24-12-2014 00:43
 Ocena 3 na 3
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy

>>>Zupełnie jak "te czarownice", które "pchały się jedna przez drugą" na stosy.
>>A co, te w średniowieczu się tak pchały?
>Tak samo, jak wasze dzisiaj.
Nie tak samo, przecież my Ci pozwalamy odejść.

>>>Zupełnie jak na Sądach Świętej Inkwizycji.
>>No identico, zwłaszcza z próbą żelaza.
>Formy inne, sąd ten sam.
Ktoś Ci kazał chodzić po rozpalonym żelazie?

>Wy już wiecie na początku co jest na końcu.
Taki już w nas siedzi duch prawdy.
.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.

Episode_2 (3284 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi farmer
>Dam Ci lin do fajnego wykładu.
>Wyklad Zen Andrzej Stec JDPSN
>youtu.be/QKrdrLA_gbw

Widzieliście tego gościa w tle??
On się w ogóle nie rusza!!
No, może raz na parę minut. W pewnym momencie można pomyśleć, że to atrapa.
A ten co mówi też potrafi tak znieruchomieć, gdy przez chwilę nie mówi.
Jak obaj się nie ruszają, to jakby film się zatrzymał.
Może po tym można poznać mistrza zen?
Ciekawe czy oni tak samo w pracy albo na imprezie??

#263
24-12-2014 07:09
 Ocena 6 na 6
Fizyk (17637 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Nie możecie pojąć, że są racjonalnie myślący wierzący...

Nie ma takich. Wszelka wiara jest irracjonalna.

> Może zrozumiecie, że wierzący, to nie to samo co nawiedzeni...

Nawiedzonych wiarą w prawdę absolutną czeka marny los w zderzeniu ze skałami rzeczywistości. Nawigacja po oceanie niepewności wymaga wiedzy.

#264
24-12-2014 07:29
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
"Uderz w stół, a nożyce się odezwą"
Na marginesie mamy mikro-przyczynę dlaczego nasz Kraj jest, jaki jest.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Ateistyczna Inkwizycja urządza tu polowania na czarownice,
> miał być kolejny nawiedzony ewangelizator i nic z tego, nie udało się.

Słowa, słowa, słowa.
Jedno jednak jest prawdą i z tym się zgadzam: nieco nawiedzony ewangelizator jednak jest

> Nie możecie pojąć, że są racjonalnie myślący wierzący
> a przecież tak .racjonalnie. myślicie...

Doprawdy nie wiem, gdzie tu wyczytałeś nasz pogląd, iż nie ma racjonalnie myślących wierzących.
Są.
Ot choćby ks. prof. Michał Heller, prof. Obirek, czy ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski.
Kwestia proporcji i obszaru.

> Stańcie przed lustrem, może zobaczycie szablonowe
> myślenie w swoich główkach..., bo szukacie tylko w waszych oponentach.

Chętnie damy się pouczyć i zobaczymy, gdzie to nasze "myślenie szablonowe".
A jak na razie, to musze Ci powiedzieć Duchu, że sprawdza się stare przysłowie: gdzie konie kują, tam żaba nogę podkłada.

> Może zrozumiecie, że wierzący, to nie to samo co nawiedzeni

Duch Prawdy zabrał się za pouczanie i własną obronę
Nikt nie mówi, że wierzący zawsze są nawiedzeni. Czasem tak jest, czasem nie.
Reszta Twojej tyrady byłaby nawet interesująca ze względu na fenomenologię ludzkiego dysonansu poznawczego, tyle że zawiera zbyt dużo projekcji, sączysz w nią same właściwie własne frustracje.
Optymizmu troszkę
Podkreślam Duchu - wszedłeś prawdopodobnie z własnej woli na to forum.
Co rusz spotykasz się ze ścianą, bo nie znasz rozkładu, usiłujesz przestawiać meble na swoją teistyczną modłę, dlatego od wielu ze zrozumiałych przyczyn spotykasz się z bęckami i temperowaniem.
Mimo to traktujemy Cię tu bardzo łagodnie, taka obecnie jest linia portalu R. Kiedyś miałbyś lepszą "jazdę".
Dzisiaj to lajcik.
Miej wiec pretensję raczej do siebie. Psychologu-Duchu lecz się sam, koniec końców lepiej by było, gdybyś się w końcu tej racjonalności jakoś nauczył.. na niekorzyść własnych zabobonów.

Serdecznie wigilijnie pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#266
24-12-2014 08:12
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
>> Wy już wiecie na początku co jest na końcu.
> Taki już w nas siedzi duch prawdy.

I co po tej krótkiej wymianie zdań sądzisz o inteligencji Ducha?
Mnie od parunastu dni zadziwia brak umiejętności nabrania prawidłowego dystansu. Sama pochopność i popłoch, co owocuje częstym odwracaniem używanych argumentów, wprost klejeniem się do nich bez zmieniania słów na idiomy.
Cóż, chyba czasu nie ma, by Duch do swej taczki jaki zdatny argument włożył.
A To "wy już wiecie na początku co jest na końcu" naprawdę mnie rozbawiło. Czynić zarzut z posiadanej przez interlokutora zwykłej wiedzy - to tylko człowiek Wielkiej wiary potrafi

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#267
24-12-2014 08:49
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>I co po tej krótkiej wymianie zdań sądzisz o inteligencji Ducha?
Bystrzak, nie szuka logiki gdzie jej nie ma, tylko śmiało pisze od rzeczy.
.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
>Bystrzak, nie szuka logiki gdzie jej nie ma, tylko śmiało pisze od rzeczy.

No cóż, w poszukiwania jakiś własny wysiłek trzeba włożyć..
PS wcześniej miało być nie idiom, a synonim.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
>Bystrzak, nie szuka logiki gdzie jej nie ma, tylko śmiało pisze od rzeczy.

Tylko czy Twój komplement potarfi docenić..

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Postęp, a ludzkość.
W odpowiedzi Episode_2
>>>Co w Twoim wierzeniu nie jest metaforą?
>>Wszystko.
>Wszystko nie jest metaforą?

"Tylko Sith posługuje sie absolutami"
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith


Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365